Yeni 3 uçak macerası :D

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
3 tane uçak yapmaya karar verdim. Malum son uçağımızı pil yüzünden kırdık. Niye 3 tane diye sorarsanız birini kırarsak diğerini uçururuz diye düşündüm :D Birde her ne kadar uçurmak zevkli olsa da bence yapmak ve uçtuğunu görmek çok daha zevkli.

İlk yapacağım uçak extra 300 zs oeo
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonrasında pt-17 stearman

Son olarak da f82 yapmayı düşünüyorum.

Yine fotobloktan yapacağım uçakları. Elektronik olarak bir tane 750 kvlık 12x8 pervane ile 1.5kg thurst üreten motorum var. Onu pt-17 stearmanda kullanacağım. 3 tane de 1000kvlık 10x45lik pervane ile 800g thurst üreten motorlar var elimde. Diğer uçaklarda bunları kullanacağım. Extra 300 900 gram civarında bitecek inşallah. 3d uçak normalde; ama motor güçsüz kaldığı için yine normal uçacak.
Biraz normal uçak yapmak yerine farklı tarzlarda uçak yapmak istediğim için bu uçakları seçtim. Hatta bir tanesine ufaktan başladım.

F82 hakkında biraz şüphelerim var. Zaten yapması oldukça zor olacak. Ama yaptıktan sonra iki motorla birlikte ağır olacak ve yapısal olarakda tek kanatla birlikte baya hızlı uçması gerekecek diye düşündüm. Tam olarak araştırma yapmadım bu konuda. Belki onunda çift kanatlı yaparak daha yavaş uçması için uğraşabilirim.

Yapabilecek miyim yada uçacaklar mı hiç bilmiyorum :D Ama heyecanla kolları sıvadık. Gelişmeleri yavaş yavaş burada paylaşırım. Bilgi paylaşmak tecrübelerini aktarmak isteyen olursa memnun olurum :)

Son düzenleme:
Konudaki ilk ve son tüyoyu veriyorum :D gerçi çeyrek tüyo sayılır ama idare edin :D
Kanatlara kavis vermeyi depron tarzı köpükleri ısıtarak ve yuvarlak bir boruyu kullanarak yapıyorlar. Ama fotoblokta bu mümkün değil. İlk denememde kanadın iç tarafına gelen kısma doğru defalarca bükerek kavis verdim. Gayet güzel oldu kavis.

Ama kanadın dış kısmında da birsürü iz oluştu.

Bugün aklıma düz bir şekilde çizgiler çekmek geldi. Zaten fotobloğu bükmek istediğimiz zaman oraya kalın bir çizgi atıldığını biliyordum. 10 kadar çizgi çekip o kısımlardan büktüğümde kanadın dış kısmında hiçbir iz oluşmadı.

Sonuç gayet hoşuma gitti :)

Konudaki ilk ve son tüyoyu veriyorum :D gerçi çeyrek tüyo sayılır ama idare edin :D
Kanatlara kavis vermeyi depron tarzı köpükleri ısıtarak ve yuvarlak bir boruyu kullanarak yapıyorlar. Ama fotoblokta bu mümkün değil. İlk denememde kanadın iç tarafına gelen kısma doğru defalarca bükerek kavis verdim. Gayet güzel oldu kavis.

Ama kanadın dış kısmında da birsürü iz oluştu.

Bugün aklıma düz bir şekilde çizgiler çekmek geldi. Zaten fotobloğu bükmek istediğimiz zaman oraya kalın bir çizgi atıldığını biliyordum. 10 kadar çizgi çekip o kısımlardan büktüğümde kanadın dış kısmında hiçbir iz oluşmadı.

Sonuç gayet hoşuma gitti :)
Fotobloğu pürüzsüz olarak bükmenin en düzgün yolu içeride kalan yüzeyin kağıdını soymak%p Ama o kadar büyük bir yüzeyi soymak zor olabilir bazılarının yapışkanı çok sağlam oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Fotoblok büklüm yapılacak tarafa bir cm lik düz çizgiler halinde kesiker atılırsa tam bir oval yapılabilir.

• Beğen
Yapıştırma işini sıcak silikonla mı yoksa uhuporla mı yapacaksınız?

Gövde bitti sayılır. Soyma işlemini denedim ama çok sabır isteyen bir iş. Uğraşmak istemedim. Aynı sistem çizgiler atarak kavis veriyorum.

@Zafer Emre ESKİ Sıcak slikon kullanıyorum.

Son düzenleme:
Çizgiler daha sık olmalı ve yüzeye koli bandı yapılırsa sonuç birazdaha net olabiliyor.

Elimde bol bol sıcak slikon olduğu için ek masrafa girmedim. Deniz tutkalı veya uhuporla hiç alakam olmadığı için bilgim yok. Belki başka bir zaman onların verimliliğinden faydalanabilirim.
Yüzeye ek olarak kağıt kaplayacağım için çok sık çizgi çekmedim. Sonuç ne olacak fikrim yok. Yarın belli olur artık.

Silikonun tanesi 30 gram civarı bir uçağa 5 tane 11 mm silikon gitse 150 gram yapar. Diğer alternatifler kaç gram gelir acaba denemek lazım. Özellikle küçük boyuttaki köpük uçaklarda 70-80 gram ağırlık bile ciddi fark yaratabiliyor.

• Beğen
Kanatlar da bitti. Çok iyi olmadılar ama elimden bu kadar geldi. Fena değiller. Bu haliyle 200-230g arası geliyor.
İlk defa bu kadar küçük uçak yapıyorum. Uçurması zor olacak gibi gelmeye başladı.