Yeni Bir Gümrük (ve DHL) Vakası Daha... Align-trex.co.uk tan uzak durun!

Geçmiş olsun kardeşim. Pek fazla maddi kayba uğramadan atlatacaksın inşallah ama yaşanan sinirsel yıpranma malesef her durumda eksi yazılıyor. :(

Emrem geçmiş olsun :eek:
Valla ağzım açık kaldı , bu bildiğin işkence yahu :mad:
Eee , abi iş ehlinden çıkınca artık duyduğum her saçma sapan şey , beni şaşırtmıyor artık , yazdıklarını okurken o kadar üzüldüm ki , ümmin sistemim çöktü resmen , yani artık yapmayın , bırakın bu işleri deseler , nerdeyse oh çok şükür diyeceğiz ha :mad:
Napalım , benznliye mi dönsek , dur bakım Levent abide 600 için dönüşüm vardı herhalde , katarız benzini , uçarız abi , yapacak bişey kalmadı :cry:

Geçmiş olsun Emre abi :(

Hobi ile ilgili söylenecek, dertleşecek, dertlenecek çok şey var. Hiç girmeyip zaten sıkıntılı olan şu günlerde ekstra sıkıntı yaratmayalım kendimize.

Umarım bu süreçlerin sonunda iade alırsın, başka bir zaman başka bir yerden almaya çalışırsın lipolarını... Belli mi olur günün birinde belki de alışveriş konuları 2015 dönemlerine falan geri döner de hobiseverler tekrardan mutlu mesut icra ederler hobilerini ?

• Sevdim
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
2 adet 4s 1500 mah pil almıştım dron için aliexpressten, onu bile yasaklı mal diye geri gönderdiler, paramı da alamadım öğrenci halimle 250 liram yandı, geri gittiğini de söyleyemem ama neyse

Tekrar geçmiş olsun kardeşim :( Ooff ne olacak halimiz..... güzel bir haber alamayacak mıyız ? Gün geçtikçe hersey ... sarıyor :undecided:

Emre geçmiş olsun,gerçektende DHL ile A4 zarftaki evrağı bile gümrüğe tabi tuttular gerisini siz düşünün, bu işleri yaşayan biri olarak tecrübemi paylaşmak isterim ben şimdiye kadar DHL ile 3 defa gelen paketlerimi bunlardan 2 si mode diğer paket Spektrum Dx 9 kumanda orada yaşadıklarımı baştan anlatmak gerekirse birincisi model heli de yaşadığım sıkıntı
Bu durumlar hep dürüst davrandığımız için başımıza geliyor Paket gümrüğe takıldığında doğal olarak gümrük çekim işlerinin yapılması için paket içeriğinde ne var sorusunu ne aldıysak dürüst olarak onu yazdık tabi burda ayrıca belirtmek isterim DHL veya öteki taşımalar farketmez hepsinin %20 neyse vergisini ödeyerek almak demiyoruzki biraz düşük ödeyelim düşük gösterelim zaten öyle bi şans yok adam internete girip aynı ürünü sen 5 dolara almışsan memur 7 dolar olarak görüyo vergiyi yapıştıryor,
Her neyse ben en son daha 1 ay önce yaşadıklarımı anlatayım Malum bi arkadaşımıza Goblin Kraken aldık hatta iki adet ti birini son anda iptal ettim
Paket gümrüğe takıldı benden paket içeriği ve ne kadar ödediğimi ibraz eden belge ve ürünün ekran görüntüsü istediler bende pakette Oyuncak helikopter olduğunu beyan ederek diğer evrakları ilave ederek ilettim
Sonra beni aradılar bu helikopterin kalkış ve iniş ağırlığı ne kadardı yani kendi ağırlığını sormuyor kalkış ve iniş ağırlı bende cevap olarak yaa kardeşim biz bunun içinemi üstünemi biniyoruzda ağırlığını bilelim bu hobi akrobasi helikopteri böyle bir bilginin üreticede dahi olmadığını söyledim hatta Sab İtaly e mesaj attım onlarda ağırlığını cevap olarak yazdılar neyse bu isteği geçip sivil havacılıktan ithalat uygunluk belgesi almamı istediler tabi bunları almak için seri no ve bi sürü mail felan uğraşmak lazım bi sürü tel görüşmesi hepsi boşa çaba
En sonunda baktım olacak gibi değil aradım dedim gümrük çekim işlemlerini kendim yapmak istiyorum dedim müşteri temsilcisi tabi yapabilirsiniz dedi
Önce Yeşilköydeki gümrük müdürlüğüne gittim oradan benim paketimi inceleyecek olan gümrük memuru ile görüşmem için izin belgesi çıkarttım sonra DHL in Yeşiköydeki Lojistik yerine giderek Ordinyo çıkarttım oradan Güneşli deki DHL in Antreposuna yani işlemlerin yapıldığı yere gümrük memuru ile görüşmeye gittim Gümrük memuru nu tam 1.5 saat bekledim Çay kahve keyfi bitecek ya en sonunda Memurun odasına girdim memur iyi birisi çıktı şansıma ona bizim videolar da. Bi kaç video izlettim tamam dedi buna belgeye gerek yok dedi Sen aşağı in ben Paketi incelemek için geleceğim dedi inanın 1 saat daha bekledikten sonra geldi beni paketin yanın çağırdı iyi bi güvenlik kontrolünden sonra içeri girdim
İşin en alıcı noktasını söylüyorum Paket hiç açılmamış ilk memur açtı açmasıynan kapatması bir oldu sonra vergisini belirledi evrakı verdi elim git Yeşilköy gümrükten vergisini öde işlem bitsin dedi ordan gittim Yeşilköy G mdlüğüne beyanneme doldurdum bi aşağı bi yukarı kat in çık bir sürü işkence demem onaki paketlerin içini açıp asla bakmıyolar bizim beyan ettiğimiz ödeme belgesi ve kutu içeriğine göre işlemi yapıp gönderiyoalr zaten küçük paketleri öyle tek tek açıp incelemye kalksalar Antreponun dışına bile sığdıramazlar o kadar koliyi
Ve gümrük işlemi kendim yaptırmama rağmen 10 günlük ardiye ücreti aldılar eğer kendileri yaparsa ardiye ücreti yokmuş onların yapacağı işi hem kendin yap hemde bekleme parası öde yani DHL ile sipariş verecek hobi arkadaşlarım İki kere düşünsün
Emre tekrar geçmiş olsun inşalah verdiğin parayı iade alırsın
Ha bu arada konu Align Trexdeki Raja gelir ise onda biraz haklısın ama yinede müşteriisni mağdur etmeyen bi esnaftır artı Raj oranın patronudur kendisi ve dediğin gibi Hint asıllıdır

Abi çok faydalı oldu bu. Ben kafamda netleştirdim. Gümrük memuru oraların paşası. Onun keyfine göre paket ticari oluyor, keyfine göre sivil havacılıktan (sivil havacılığın vermediği) belge gerekiyor, keyfine göre gerekmiyor. Ulaşma şansın olursa derdini anlatıp gönlünü yapabiliyorsun, ama İstanbul'daysan, işin gücün de yoksa...

DHL ile ilgili daha da netleşti durum. Pakette sorun çıktığında arıyorsun, karşına çıkana derdini anlatıyorsun, ama boşa konuşuyorsun. Senin konuştuğun gümrük memuruna ulaşmıyor. Dhl hiç uğraşmıyor. Adamlar malı getirirken parayı peşin alıyorlar, iş bitiyor. Sana ulaşıp ulaşmadığı mesele değil. Hatta bir de geri götürürse yine para alıyor. Kebap iş!

Abi gümrük o kadar şaçma çalışıyor ki. Bangooddan Xk k110 geldi. Adamlar üstüne 100 dolar yazmış. Gümrük memuru bana 12 TL gümrük çıkarıyor. Kutusuda 30 cm*20cm mi neydi.

Tabii birde şu var ki özel kargo firmalarından biriyle gelseydi bu ürün elime. İnan abi bu kadar şanslı olmazdım.

Ve gümrük işlemi kendim yaptırmama rağmen 10 günlük ardiye ücreti aldılar eğer kendileri yaparsa ardiye ücreti yokmuş onların yapacağı işi hem kendin yap hemde bekleme parası öde yani DHL ile sipariş verecek hobi arkadaşlarım İki kere düşünsün
Gerçekten çok enteresan :eek: Her şekilde bizden extra para almayı kafaya koymuşlar :angry:

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Bu hiç normal değil çünkü ben 4 adet 6S 3300Mah lipo mu 2019-12-25 04:41 tarihinde sipariş vermişim ve 27 Jan 2020 09:41 tarihinde teslim almışım . Böyle sıkıntı yaşadığınız durumlarda aliexpresse mutlaka bir itiraz ( dispute ) başvurusunda bulunun .
çok fazla uğraştım karşıma bot çıkıyor artık, mail olayına da başvurdum, satıcıyla da konuştum, maalesef çözüm alamadım, ben peşpeşe 2 set aldım gelmeyeni onaylamışım ondan sıkıntı olur bende de aptallık var

• Üzüldüm
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bir aylik habersiz bekleme suresinden sonra bugun iki satirlik bir mail geldi. Align-Trex firmasi geri gonderimi kabul etmemis. Piller gumrukte kaldi! 4bin liram buhar olup uctu.

Align-Trex.co.uk firmasina guvenmeyin. Sahibi olan Raj isimli ...... de guvenmeyin. (Boslugu gonlunuzce doldurmak serbest) Benim ornegimden anlasilacagi uzere, parayi cebine koyduktan sonra sizinle isi bitiyor. Durust bir satici bunu yapmaz, durust bir hobici bunu bir baska hobiciye yapmaz.