Yeni Modelim F-27Q Stryker 180

Oğuzhan KÖSOĞLU

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Gönül isterdi ki şöyle 2021 veya 2022 model bir ürünün kutu açılımı, tanıtımı ve uçuş değerlendirmelerini yapalım. Ama bu kur değerleri varken gerçekten çok zor. En ufak bir model alayım desem 3000 tlden aşağı ülkeye sokmak zor. Durum böyle olunca , yıllardır da herhangi bir model alamayınca hem içimdeki bir şey alma şeyini kırmak için :) hemde yeni bir heyecan elde etmek için malum sarı siteden bu uçağı aldım. Satan arkadaş hiç kullanmamış. Sağolsun fiyat konusunda da beni kırmayınca ürünü aldım. Az önce elime geçti.Ürün gelmeden internette biraz araştırmıştım. Uçağın öne çıkan en belirgin özelliği 2s lipo ile çalışması, spektrum kumandalar ile bind olması, brushless motor ile uçması. Uçuş ağırlığı 75 gram civarı. Pilde çok hafif şişme var .Malum en az 10 yıllık bir model. Şimdilik fotoğrafları paylaşıyorum. Gelişmelere bu konu altında devam :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir ara benim de gözüme takılan ama sonra almaktan nedense vazgeçtim :rolleyes: linear Servo ve fırçasız motorlu gayet şirin ve güzel bir model.

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. :thumbup: İlk uçuşunu ve izlenimlerini merakla bekliyoruz :yuppi:

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan KÖSOĞLU
Hayırlı olsun, iyi uçuşlar dilerim ??
Çok güzel model ,güle güle kullanın. :bravo:
Hayırlı olsun, kazasız uçuşlar.
Hayırlı olsun, kazasız uçuşlar.
Bir ara benim de gözüme takılan ama sonra almaktan nedense vazgeçtim :rolleyes: linear Servo ve fırçasız motorlu gayet şirin ve güzel bir model.

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. :thumbup: İlk uçuşunu ve izlenimlerini merakla bekliyoruz :yuppi:
Teşekkür ederim arkadaşlar. Modelin bind işlemini sorunsuz yaptım. Kurulumunu yaptım. Maiden uçuşu köye çıkınca inşallah :) Bir detayı paylaşmak istiyorum. Modelin yapısı gereği aileron kanatçıklarının aynı zamanda elevatör işlemini de görmesi gerekiyor. Bu işlemin yapılabilmesi için kumandadan aileron ile elevatörü mix yapmak gerekiyor. Benim gibi hayatında mix yapmamış mix ayarının ''m'' sini bilmeyen arkadaşlar için bilgi olsun. Birde şöyle bir sorum olacak. Elevatörü aşağı çekince her iki aileron kanatçığı yukarı çıkıyor. Sağ aileron yaptığım zaman sağ kanatçık yukarı sol kanatçık aşağı iniyor. Buraya kadar normal. Tam sağ aileron ile tam aşağı elevatör komutunu aynı anda yaptığım zaman sağ kanatçık yukarı sol kanatçık ise 0 derece açı alacak şekilde duruyor. Bu kısım norma dimi ?

Birde şöyle bir sorum olacak. Elevatörü aşağı çekince her iki aileron kanatçığı yukarı çıkıyor. Sağ aileron yaptığım zaman sağ kanatçık yukarı sol kanatçık aşağı iniyor. Buraya kadar normal. Tam sağ aileron ile tam aşağı elevatör komutunu aynı anda yaptığım zaman sağ kanatçık yukarı sol kanatçık ise 0 derece açı alacak şekilde duruyor. Bu kısım norma dimi ?
Manual Sayfa-10 kontrol yönleri tek tek doğru ise, tüm stick kombinasyonları da doğru olacaktır. Bu arada Manual da tavsiye edilen EXPO / DUAL Rate kısımlarını da mıtlaka ilk uçuş öncesi bir göz at kardeşim. ;)

Bu manual DX6i yanlış baskı olmuş, doğrusu :

Teşekkür ederim arkadaşlar. Modelin bind işlemini sorunsuz yaptım. Kurulumunu yaptım. Maiden uçuşu köye çıkınca inşallah :) Bir detayı paylaşmak istiyorum. Modelin yapısı gereği aileron kanatçıklarının aynı zamanda elevatör işlemini de görmesi gerekiyor. Bu işlemin yapılabilmesi için kumandadan aileron ile elevatörü mix yapmak gerekiyor. Benim gibi hayatında mix yapmamış mix ayarının ''m'' sini bilmeyen arkadaşlar için bilgi olsun. Birde şöyle bir sorum olacak. Elevatörü aşağı çekince her iki aileron kanatçığı yukarı çıkıyor. Sağ aileron yaptığım zaman sağ kanatçık yukarı sol kanatçık aşağı iniyor. Buraya kadar normal. Tam sağ aileron ile tam aşağı elevatör komutunu aynı anda yaptığım zaman sağ kanatçık yukarı sol kanatçık ise 0 derece açı alacak şekilde duruyor. Bu kısım norma dimi ?
Yeni modeliniz hayırlı olsun. Kırımsız uçuşlar dilerim. Yüzeylere gelecek olursak, elevator ve aileronun karışımı olan bu yüzeylere elevon deniyor. Eğer ayarlarınız doğruysa sadece tam sağ ya da sol aileron çektiğinizde yüzeylerin arasındaki açı farkının, tam aileron ve tam elevator çektiğinizdeki açı farkıyla aynı olması gerekli. Yani siz aileron komutu verirken elevatörü çektiğinizde iki yüzey arasındaki farkın değişmemesi gerekli. Elevator komutu verirken aynı anda aileron komutu verdiğinizde ise yüzeylerin açılarının ortalamalarının, aileron komutu vermediğinizdeki elevator açısıyla aynı olması gerekli. Yani aileron komutu elevonların açı ortalamalarını değiştirmemeli. Kumandanız yaygın bir kumandaysa youtubeda elevon mixi ile ilgili videolar bulabilirsiniz.

Yeni modeliniz hayırlı olsun. Kırımsız uçuşlar dilerim. Yüzeylere gelecek olursak, elevator ve aileronun karışımı olan bu yüzeylere elevon deniyor. Eğer ayarlarınız doğruysa sadece tam sağ ya da sol aileron çektiğinizde yüzeylerin arasındaki açı farkının, tam aileron ve tam elevator çektiğinizdeki açı farkıyla aynı olması gerekli. Yani siz aileron komutu verirken elevatörü çektiğinizde iki yüzey arasındaki farkın değişmemesi gerekli. Elevator komutu verirken aynı anda aileron komutu verdiğinizde ise yüzeylerin açılarının ortalamalarının, aileron komutu vermediğinizdeki elevator açısıyla aynı olması gerekli. Yani aileron komutu elevonların açı ortalamalarını değiştirmemeli. Kumandanız yaygın bir kumandaysa youtubeda elevon mixi ile ilgili videolar bulabilirsiniz
Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Bu hafta sonu hızlı bir maiden yaptım. İlk izlenimlerim şöyle. Model aşırı kıvrak. Dual rate ve expo ayarlarını kısmama rağmen çok kıvrak geldi. Hızı gayet güzel. Süzülüşü çok iyi. Ama modeli havada görmek zor. Çok zor seçiyorum modeli.Arka planda da hep ağaçlar olunca bununda etkisi olmuştur muhtemelen.Pili en geri almama rağmen model hafiften burun aşağı uçmaya çalıştı.Sürekli hafif elevatör vererek uçtum.Trimler tam ortada olduğu için trimleri bozmak istemedim. Açıkçası ilk uçuştan çok keyif alamadım. :) Arka tarafa 2-3 gram ağırlık koyarım muhtemelen. Zaten hızlı bir maiden oldu. Araya sıkıştırdım. Telefonun şarjı da bittiği için malesef video çekemedim. Bir dahaki sefere artık...

Tekrar hayırlı olsun @Oğuzhan KÖSOĞLU :thumbup:. En azından sorunsuz bir maiden olmasına sevindim. %p İnşallah en kısa süre içerisinde kısa da olsa bir uçuş videosunu görebiliriz. :)

Bu hafta sonu hızlı bir maiden yaptım. İlk izlenimlerim şöyle. Model aşırı kıvrak. Dual rate ve expo ayarlarını kısmama rağmen çok kıvrak geldi. Hızı gayet güzel. Süzülüşü çok iyi. Ama modeli havada görmek zor. Çok zor seçiyorum modeli.Arka planda da hep ağaçlar olunca bununda etkisi olmuştur muhtemelen.Pili en geri almama rağmen model hafiften burun aşağı uçmaya çalıştı.Sürekli hafif elevatör vererek uçtum.Trimler tam ortada olduğu için trimleri bozmak istemedim. Açıkçası ilk uçuştan çok keyif alamadım. :) Arka tarafa 2-3 gram ağırlık koyarım muhtemelen. Zaten hızlı bir maiden oldu. Araya sıkıştırdım. Telefonun şarjı da bittiği için malesef video çekemedim. Bir dahaki sefere artık...

"Trim tam ortada olduğu için trim vermek istemedim": Yanlış! Gerekiyorsa vereceksin. Burun ağır olması, aşırı olmadıktan sonra iyidir.

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan KÖSOĞLU
Bayramı boş geçmiyoruz. Fırsat buldukça modeller ile gunde 5-6 pil uçuyorum. F27 modeline de sahadaki küçük bir kardeşimize video çektirdim.Video çok güzel olmadı. Ama video eklemiş olalım. :) Modele iyice alıştım. Tek sıkıntı uçarken gözlerimi acayip yoruyor. Onun dışında keyifli model. Dual rate ayarlarını kısmama rağmen model çok kısa mesafede dönüş veya manevra yapabiliyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol