Yeni Proje Power Bag Saha Çantası

İlker Sönmez

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.drilkersonmez.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese iyi günler ,
Yeni bir projemizle beraberiz. Bu projede saha mümkün olan en hafif saha çantasını yapmaya çalışacağız. İlk önce sadece şarj çantası olarak planlamasına başladığım çantayı biraz daha detaylandırdım. Amacımız mümkün olan en az sayıda çanta ile sahaya gitmek.

Planladığımız çanta da taşıma istediklerimiz :
1. Şarj aleti , güç kaynağı ve paralel board
2. Kumandamız
3. El aletlerimiz
4. Saha bilgisayarımız
5. Her türlü kablo vs ıvır zıvır.

Önce pilleri de çantaya koymayı düşündüm ancak pilleri modellerin içinde taşımak daha mantıklı geldi. Yer kalırsa bir kaç ekstra pil de yerleştirmeye çalışırım.

Projenin isminden de anlaşılacağı üzere çantamız güç kaynağı kulllanan bir çanta olacak. Bu gücü hem pillerimizi şarj etmek için , hem kendini soğutmak için , aydınlatma için , ve uçuş ayarlarımızı yaptığımız bilgisayarı çalıştırmak için kullanacağız.

Çanta ana güç kaynağı 24 Volt 350 watt olarak planladım ancak güç kaynağı ihtiyaca göre 1200 watta kadar çıkarılabilir. Işıklar ve soğutma için 12volt step down regülatörü kullanılacak. Saha bilgisayarımız ise 19 voltluk akım ile çalışmakta onun için ayrı hat çekmek gerekecek.

Çanta İç İskelet ve Bölmelerin Yapılması:

Çantamız Mano MTC 360C Tough Case Pro alet çantası olarak geçiyor. İstenirse tekerlekli versiyonalrıda var ancak ben tekerlek için ekstra ağırlık eklemek istemedim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ürün Ağırlığı: 3,4Kg

Ürün Ölçüleri:

Kapalı iken: 53 x 40 x 22,8 cm

İç Hacmi: 46,3 x 33,8 x 21,5 cm

Ürün Kapak Derinliği: 55 mm

Ürün İç Derinliği: 160mm

İlk etapta güç kaynağını diğer bölümlerden izole edecek , ancak hava giriş çıkışlarına sahip bir alt bölüm ve bunun üzerine bir depolama bölümü yaparak işe başladık. Bölümün şablonunu strafordan , ana yapısını ise pleksiden yapmaya karar verdim. Daha sonra üzerine ince sünger kaplama yapılacak.

Güç kaynağını çantanın sol tarafına yerleştirmeyi planlıyorum. Üst kısmında yaklaşık 9 cm lik bir mesafeye 8 cm lik fan ve power giriş çıkışları yerleştireceğiz , alt kısıma kalan 3 cm lik alan ise egsoz görevi görecek ve siyah metal ızgara ile kapatılacak. Ortada kalan alan ise kumandayı koymak için kullanılacak. Öncelikle strafordan kalıbımızı alıyoruz

Daha sonra kalıbımızdan pleksi kesimini yapıyoruz. Lazerimiz olmadığı için ve çanta yukarıdan aşağı doğru daralarak indiği için , tamamen el emeği göz nuru ile kesimi tamamlıyoruz.

Takiben üst kısmında ve alt kısmında havalandırma boşluklarını oluşturuyoruz. Alt kat ayakları ve üst kat separatörleri uygun boyutlara kesip birleştiriyoruz. Çanta içindeki görünümü aşağıdaki şekilde oluyor.

Bir sonraki aşamada üst bölümdeki açıklığa uygun boyutlarda hazıladığımız pleksi düzlem üzerine bir adet 8 cm lik fan ve fan ızgarası , 220 volt sigortalı ve switch li soketimizi yerleştiyoruz.

İşin en keyifli yanı planlamasını yapmak . Kesme birleştirme işleri ise biraz eziyetli tarafı oluyor. Şu anda şarj aletini ve paralel board u yerleştirme , kabloları gizleme ve altına bir depolama alanı koyma planlarını yapıyorum.

Çantayı modüler olarak planlayarak yapmaya devam edilyorum. Birinci modül dediğim kısım çantanın solunda büyükçe alanı kaplayan altta power supply , üstte kumanda bölmesi , fan ve AC girişi kapsayan kısım.

İkinci modül , açılabilir bir kapağın üzerine şarj aleti , paralel board yerleştireceğim alt kısmına ise power kablosu , şarj uçları vs gibi kabloları koyabileceğim bir bölüm olarak planladım.

Aşağıdaki resimde birinci modülün yaklaşık bitmiş hali görülüyor , sadece kaplamaları yapılacak. Alt bölümdeki delikli kısım egsoz çıkışı olarak kullanılıyor. Üzerindeki petek desenli ızgara ise eski bilgisayar kasalarımdan söktüğüm bir gün lazım olur diye köşede duran bir malzemeden yapıldı.

Güç Modülü ve Kablolama

Çantada ISDT Q6 Plus şarj aleti kullandım. 8x8 cm boyutlarında 110 gram , 300 watt 15 amper gücünde. Güç kaynağımız 24V 350watt gücünde bir ünite. Güç kaynağının ağırlığı 900 gram civarı.

Aşağıdaki resimde güç kaynağının birinci modülün alt kısmına yerleşmiş halini görüyoruz. Velcro ile yapıştırıp kablo bağı ile oynamasını engelleyecektim ancak sadece velcro ile öyle bir sağlam yapıştı ki kablo bağına ihtiyaç duymadım. Hobbyking mavi velcroları gerçekten çok başarılı.

Kablolamayı tamamlamadan ikinci modülü de yerleştirip kabaca yerleşimin uygun olup olmadığına bir baktım.

Soğutucu fan ve çoğu elektronik cihaz 12 volt ile çalıştığından sisteme ayarlanabilir bir voltaj düşürücü ekleyerek 24 volt kanallarından birini 12 volta çevirdim . Fan kablosunu buranın çıkışına takarak soğutma işini hallettim. Voltaj düşürücü modülü de güç kaynağının yan kısmına çift taraflı bant ile tespit ettim.

Kabloları alttan yürütüp üst kısımdan , üst kata geçirip AC soketlerin ve Şarj aleti ucunun bağlantılarını yapıyoruz.

Sonunda şarj aletimiz fanımız vs çalışıyor.

İkinci modül olan ve üzerinde şarj aleti , altında kablo saklama gözü içeren kısım tamamlandı.

Birinci modülünde kaplamalarını yapınca birşeye benzedi :halay:

Geriye 27x23x16 cm hacminde bir alanımız kaldı. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek için planlamalar devam ediyor :)

Elle bunları kesmek gerçekten epey zahmetli bir iş :rolleyes: ama güzel bir iş çıkacağı belli.

Şimdiden ellerine sağlık İlker hocam, konuyu yakından takibe aldık :thumbup:

Ben esas tüm herşey bitince çantanın toplam ağırlığını merak ediyorum :rolleyes:

Abi ellerine saglik. Cok guzel olacagi simdiden belli [emoji106][emoji5]

Pleksi kesmek ayri bir eziyet, tam isin sonuna gelirken catlatip yalan etmek isten bile degil. Nerden bildigimi sormayin [emoji1]

Konu ilerledikce ben de gaza geliyorum. Benim canta en son yapismasi gereken seyler yapismadigi icin oldugu gibi duruyor simdilik.

Üzerini sünger ve siyah DC Fix ile kaplayacağımdan çatlayan yere biraz Japon sürüp devam ediyorum. Pleksiyi plexi bıçağı ile kesip yuvarlatma ve girinti çıkıntı işlerini el motoru ile yapıyorum. En çok çatlağa sebep olan delme işi , delme işini tork ayarı olan şarjlı bir vidalama aleti ile yapıyorum. Zora geldiğinde kırmak yerine boşa düşüyor. Sonra dönme yönünü ters çevirip biraz yuvayı genişletip , tekrar delme yönüne getirip deliği tamamlıyorum.

Ek not : Pleksiyi el motoru ile işlerken inanılmaz beyaz toz çıkıyor. Yüzüm , üstüm başım bembeyaz oluyor. Gözlük zaten takıyoruz ama maskede takmak gerekli gibi duruyor. Bir de masanın üzerinde içeceğiniz varsa içerken onuda kontrol edin , pleksi içmeyin :lol:

Pleksi tozu fena, kesinlikle vücuda almamak lazım. Maske şart.

Delme işi için en saplıklı yöntem küçükten başlayıp deliği büyütmek abi. Büyük uçla delmeye kalkınca mutlaka sıkışıyor, zorlarsan çatlatıyor. Ben 3mm ile başlayıp 5-7-9-10 diye gidiyorum. Delik çapı büyüdükçe daha az aralıklarla gitmek gerekiyor edindiğim tecrübelere göre. Yapıştırmak için ne kullanıyorsun çantaya? Bu arada çanta esniyor mu, yoksa rijit mi?

Konuyu sabitleyip, "Şarj ekipmanları" bölümüne taşıyorum :RCKolik:

İşin güzel yanı çantaya hiçbir müdahalede bulunmaya gerek kalmadı. Etrafında bulunan çıkıntılar (aynı çantanın bölmeli versiyonunda bölmeleri yerleştirmek için kullanılıyor) pleksi yapıyı tam yerinde tutuyor. Çantanın esneme payı yok. Tek çıkış yolu yukarı doğru , onuda kapağa sıfırladım. Hatta yerinden çıkarmak zor olduğu için sol tarafa bir yukarı çekme bantı eklemek zorunda kaldım. Yani ortada duran ana plakayı biraz büyük kesip , tıraşlayarak sıkı oturmasını sağlamak gerekiyor. Çanta aynı zamanda su geçirmez de olduğu için çantaya herhangi bir delik vs açmak istemiyorum o yüzden fanı da , elektrik girişini de pleksi üzerine yerleştirdim.

Güç kaynağını alt kat tavanına sanayi tipi velcro ile yapıştırıp gene vidalar ile alttan taktığım L köşebentlere kablo bağı ile sıkıştırıp sabitleyeceğim. Sıra oraya gelince fotoğraflarını koyarım.

İkinci modül olan ve üzerinde şarj aleti , altında kablo saklama gözü içeren kısım tamamlandı.

Birinci modülünde kaplamalarını yapınca birşeye benzedi :halay:

Geriye 27x23x16 cm hacminde bir alanımız kaldı. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek için planlamalar devam ediyor :)

BU arada son resimdeki toplam ağırlık 5 kilo 200 gram oldu.
Ağırlığa dahil olanlar çanta + komple iç iskelet + power supply + şarj aleti + paralel board + ana power ve şarj adaptör kabloları dahil (şarj aletinin altındaki gözde)

Çantanın boş hali 3.5 kg olunca şu halinin 5.2 kg olması gayet normal. Bakalım son hali ne olacak :rolleyes:

Çok güzel olmuş İlker abi, eline sağlık. :thumbup: