Yeni proje: Trex 500 ESP + Speed Fuselage + Otopilot sistemi

İlker Sönmez

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.drilkersonmez.com
İlgi Alanı
Heli
Bu seferki zihni sinir projemizde evdeki malzemeleri kullanarak değişik bir model yapacağız. :lollol:
Elimizde bulunan Align Trex 500 ESP modelimize pro kasalar için hazırlanmış speed fusalage giydireceğiz. Bunu yapabilmek için kuyruk servosunu ana gövde içine alacağız. (Daha önce yapmışlar çok zor bir mod değil)
Gene esp kafamızı DFC kafa ile değiştireceğiz. Daha sonra dolapta boş bekleyen copilot 2 sistemimizi modelimize uygulayacağız. Fusalage giydirmemiz sebebi ile copilot 2 nin kablo yığını görünmeyecek sadece sensörlerinin dışarıda olması yeterli olacak.
Final ürünümüzün şöle birşey olmasını bekliyoruz. Tabi kuyrukta iki sensör ve bir barometre çıkışı olacak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tarif için elimizdeki malzemeler:
1 adet trex 500 ESP kit
1 adet align 500 DFC kafa
3 Adet Turnigy servo
1 Adet Align kuyruk servosu
1 Adet Align motor
1 Adet YEP 80 ESC
1 Adet K-bar FBL sistemi
1 Adet copilot 2 system + hard deck barometre sensörü
1 Adet Speed Fusalage seti

İlgilenen arkadaşlar için yaklaşık proje maliyetinin 1500 TL olmasını bekliyorum. Bunun 500 Tl si otopilot sistemi , 300 tl si fuselage , 700 Tl si helikopterin kendisi olarak detayladırılabilir. Tabi seçilen elektroniğe göre fiyat farklılıkları çıkabilir ancak forumumuzda bir çok , temiz ikinci el trex 500 mevcut. Bunlar bu şekilde değerlendirilebilir.
Dip not bu uygulama DFC kafa olmadan da yapılabilir. Copilot 2 sistemi flybarlı sistemlerede uygulanabiliyor.

Başlangıcı belgelemek için aşağıdaki fotoğrafı çektim. Görüldüğü üzere goblinin yanında pek bir sönük kaldı modelimiz , ancak bittiği zaman gene ikisini yanyana koyacağız :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Haydi hayırlı olsun bakalım azmin elinden mermer bile kurtulamadıktan sonra bu neki sizin için oyuncak kalır[emoji122]

Abi konuştuğumuz AH-1 projemizde hala gündemde. Ama şu elimdeki otopilot malzemlerinide kullanmak istediğim için buna öncelik verdim bakalım nasıl olacak. Bu tür projeler için 500 sınıfı en iyi boy :)

İlker Sönmez' Alıntı:
Abi konuştuğumuz AH-1 projemizde hala gündemde. Ama şu elimdeki otopilot malzemlerinide kullanmak istediğim için buna öncelik verdim bakalım nasıl olacak. Bu tür projeler için 500 sınıfı en iyi boy :)

Kesinlikle 500 en ideal model.Neden ;

1- taşıması kolay
2- pil fiyatları makul
3- pal fiyatları makul

ve inanılmaz stabil uçan bir model.

Kesinlikle haklısın. %p

Bu aralar 500 ile arasi iyi olmayan bir modelci olarak :laugh: konunun siki takipcisiyim. Kimbilir belki bu konu sayesinde 500 ile yasadigimiz guzel gunlere geri doneriz :D

Raptoru bu kadar sevmesem keşke 500 alsaymışım dicektim.
Raptoru kanopi takılıyken bagaja çapraz şekilde sığdıramıyorum. Kanopisiz çapraz sığıyor ama eşimden hep fırça yiyorum. Bagajın yarısından fazlası kullanılamıyor.

Bu arada elimdeki eski esp frameleri üzerinde kesim çalışmaları yapılarak servonun kuyruk içine alma çalışmaları başladı. Umut verici gözüküyor.

İlker Sönmez' Alıntı:
Bu arada elimdeki eski esp frameleri üzerinde kesim çalışmaları yapılarak servonun kuyruk içine alma çalışmaları başladı. Umut verici gözüküyor.

Merakla bekliyorum nasıl bir şey çıkacak bende yaparım sonra. %p

Nasıl birşey ortaya çıkacak çok merak ediyorum doğrusu, ama Adana'dan hele de İlker abinin elinden kötü birşey çıkması çok düşük ihtimal. :halay:

Merakla bekliyoruz projedeki gelişmeleri. :RCKolik:

Ben de yaklaşık 10 gündür düşünüyorum. ama servonun gövde içine alınması gerektiğini bilmiyordum. Peki goblindeki gibi kuyruğa yerleştiremezmiyiz.

Kuyruğu ele Alıp derinliğini ölçmek lazım. Servo içeri doğru bakacağından boruya değermi denemek lazım

İlker hocam trex 450 prolardaki gibi gövde içine kuyruk altına takılabilir mi ?

500 esp de aradaki mesafe daha geniş. Arayı doldurmak ve yüksekliği ayarlamak zor olabilir. Yandan takmak daha kolay çünkü frame de ulunan boşluk zaten tam yerine denk geliyor. trex 500 pro control roduda direkt kullanılabiliyor. Diğer türlü birde rod boyu ayarlamak lazım.Mümkün mertebe standarttan ayrılmamak gerek. Bunun dışında speed fuselage pro gövde için yapıldığından frame sağ arka tarafında servo için girinti içeriyor , diğer türlü yapılırsa gene takılamaz.