Yeni Uçağım için Motor Tavsiyesi

Alpay Acar

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar daha önce walk 300 yaptığım uçagın yapım aşamalarını burada açıklamıştım. Kanada taşıyıcı kiris koymadıgım için yorum yazanların dediği gibi havada alkış çaldı. 2. yaptığım modelde 5mm depronları birlestirerek 10 mm yaptım ve tasıyıcı kiris içine kanadın içine 2 cm eninde 2 adet taşıyıcı kiriş koydum. İlk yaptığım model 560 gram iken ikincisi 1100 gram civarında oldu. Kullandığım 1045 Pervane ve 1000kv motorunun yeterli taşıma sağlamadığını düşünüyorum. Zaten kaza yaparak motorun milini kırdım ve tamir olacağını sanmıyorum. 1000gr-1500gr civarı bir ucağı hangi kv değerindeki bir motorla uçurursam ıyı verim alabılırım?

İlk uçağımın entrysi

Fotografları açıklayayım : Uçak kosmasına ragmen ucmayınca fırlatarak ucurmayı denedik 1. Kattan fırlattık ancak oda yetmedi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

EN SON FOTOĞRAFTAKİ UÇAĞI UÇARABİLECEK BİR MOTORA İHTİYACIM VAR. TAVSİYELERE AÇIGIM :)

Merhabalar daha önce walk 300 yaptığım uçagın yapım aşamalarını burada açıklamıştım. Kanada taşıyıcı kiris koymadıgım için yorum yazanların dediği gibi havada alkış çaldı. 2. yaptığım modelde 5mm depronları birlestirerek 10 mm yaptım ve tasıyıcı kiris içine kanadın içine 2 cm eninde 2 adet taşıyıcı kiriş koydum. İlk yaptığım model 560 gram iken ikincisi 1100 gram civarında oldu. Kullandığım 1045 Pervane ve 1000kv motorunun yeterli taşıma sağlamadığını düşünüyorum. Zaten kaza yaparak motorun milini kırdım ve tamir olacağını sanmıyorum. 1000gr-1500gr civarı bir ucağı hangi kv değerindeki bir motorla uçurursam ıyı verim alabılırım?

İlk uçağımın entrysi

Fotografları açıklayayım : Uçak kosmasına ragmen ucmayınca fırlatarak ucurmayı denedik 1. Kattan fırlattık ancak oda yetmedi.

EN SON FOTOĞRAFTAKİ UÇAĞI UÇARABİLECEK BİR MOTORA İHTİYACIM VAR. TAVSİYELERE AÇIGIM :)

Fotoğrafta iki tane uçak var. :rolleyes: Hangisine göre motor tavsiyesi?
Ayrıca modelin boyutlarını ve ağırlığını (pil dahil/ hariç) yazmazsanız öneride bulunmak zor...
Kullandığınız motor sanırım kit halinde satılan tapan tabir edilecek motorlardan.
Uçuş denemesi öncesi ESC kalibrasyonu yapıp motorun tam gaz yediğine eminmisiniz?
Kolay gelsin.:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Alpay Acar
Fotoğrafta iki tane uçak var. :rolleyes: Hangisine göre motor tavsiyesi?
Ayrıca modelin boyutlarını ve ağırlığını (pil dahil/ hariç) yazmazsanız öneride bulunmak zor...
Kullandığınız motor sanırım kit halinde satılan tapan tabir edilecek motorlardan.
Uçuş denemesi öncesi ESC kalibrasyonu yapıp motorun tam gaz yediğine eminmisiniz?
Kolay gelsin.:saygilar:
Iki ucak olan fotograftaki sagdakini ucurmayi denemedim ancak toplam agirlik 1100gr oldugu icin ucmadi malesef rpm kontrol edemedim ancak motorun yuksek devirde calistigina eminim. Iki ucakta batarya ve motor takili iken 1100-1200 gr agirligindalar. Ancak 1045 pervane ile verimli bir ucus yapamadim.

Suan almayi dusundugum motor bu iyi verim alabilirmiyim emin degilim.1750mah 3s pil kullandigim icin cok güc harcayacagni dusunmuyorum ?

Almayi dusundugum;
Onceki kullandigim motor;

Modelin ölçüleri (kanat boyu-gövde boyu) bizim için hala belirsiz. Yazmamışsınız.
2700 kv motorla nasıl bir pervane takmayı düşünüyorsunuz? Pek uygun değil.
Ölçüleri sorma nedenim bu yüzden.:rolleyes:

Sorun motorun modeli değil. Motorun yüksek devirde çalıştığını düşündüğüne eminim ama esc kalibrasyonu yaptın mı?

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Modelin ölçüleri (kanat boyu-gövde boyu) bizim için hala belirsiz. Yazmamışsınız.
2700 kv motorla nasıl bir pervane takmayı düşünüyorsunuz? Pek uygun değil.
Ölçüleri sorma nedenim bu yüzden.:rolleyes:
1 metre kanat acıklıgı vardı. suan kı ucagımın planıda bu dur.

LENGTH 40.00 in | 1016 mm
WINGSPAN 40.00 in | 1016 mm

1 metre kanat acıklıgı vardı. suan kı ucagımın planıda bu dur.

LENGTH 40.00 in | 1016 mm
WINGSPAN 40.00 in | 1016 mm
2700 kv bir motorla kullanabileceğin pervane 3S ile 5 inç, 2S (7.4 v) ile 6 inç olacak ve küçük gelecek
Model zaten başlangıç için yanlış. Ama bu model dersen 1100-1300 kv ve 200 watt civarı bir motor olmalı

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
2700 kv bir motorla kullanabileceğin pervane 3S ile 5 inç, 2S (7.4 v) ile 6 inç olacak ve küçük gelecek
Model zaten başlangıç için yanlış. Ama bu model dersen 1100-1300 kv ve 200 watt civarı bir motor olmalı
11.1V 1750 MAh 3s bataryam var. Promodel dükkanında bana kv cinsini büyütmenin uçuş için verimli olacağını soylediler ancak tork veya rpm için tam öyle olmadığını okumuştum ama tam bir bilgim yok malesef. deprondan veya fotobloklardan yaptığım projeler için uygun hepsini uçurabilecegım (max 1500gr) uygun bir motor arıyorum. 6 inç yerine 9-10 inç kullanmak rpm sayısını düşürüp verimi azaltır mı?

Tam bir bilginiz değil hiç bilginiz yok. Ama eksik olduğunuz konular oldukça temel. Sadece Google kullanmak ve okumak bütün problemlerinizi cozer.
Hayır nasıl yapıldığına dair bir fikrim yok yardımcı olursanız cok sevınırım. 30A çin malı esc kullanıyorum.
Forumda ve internette bilgiler zaten var, sizi arama zahmetine sokmamak için elinize hazır bilgi veremeyeceğim malesef. Araştırmayı bilmiyorsanız zaten modelci olamayacaksınız.

11.1V 1750 MAh 3s bataryam var. Promodel dükkanında bana kv cinsini büyütmenin uçuş için verimli olacağını soylediler ancak tork veya rpm için tam öyle olmadığını okumuştum ama tam bir bilgim yok malesef. deprondan veya fotobloklardan yaptığım projeler için uygun hepsini uçurabilecegım (max 1500gr) uygun bir motor arıyorum. 6 inç yerine 9-10 inç kullanmak rpm sayısını düşürüp verimi azaltır mı?
Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak hoş değil. Yazılanları dikkatlı okumaya çalışmanızı tavsiye ediyorum.
Adminimiz ve diğer üyelerin katkıları ile düzenlenmiş konular ve bilgilendirmeler var.
Sabırla arayıp baktığınızda ve okuduğunuzda doğru modeli ve ekipmanı seçmekte zorlanmazsınız. Takıldığınız yerlerde de sorularınız olursa hepimiz seve seve çözüme yardımcı oluruz.

Son mesajınızdaki yazdıklarınıza gelince: Zaten edineceğiniz tek bir motor ve esc nin he tür modele uymasını beklemeyin.