yeni yapacagım uçak için öneri

Enes kocak

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
herkeze merhaba
yeni bir uçak yapacagım bu uçak boyutları gövde 1.2 m kanat açıklığı 1.6 m ve agırlıgı hesabıma göre 2300 g gelmekte ben bu uçaga SunnySky X2814 1100 kv lık bir motor bu motor içinde 60 Amperlik ESC ve 4s 5000 mah lipo pil kullanmayı planlıyorum sizce uyumlumu önerilerinizi bekliyorum

Enes kardeşim, konu yanlış yerlerdeydi. Lütfen FORUM bölümüne değil, ilgili bölüme konu açalım.

Bir de forum kuralları gereği lütfen mesaj yazarken Türkçe yazım kurallarına ve özellikle de noktalama işaretlerine dikkat edelim Bu yazdığımız mesajların başkaları tarafından daha rahat okunup, anlaşılmasına yardımcı olacaktır. ;)

herkeze merhaba
yeni bir uçak yapacagım bu uçak boyutları gövde 1.2 m kanat açıklığı 1.6 m ve agırlıgı hesabıma göre 2300 g gelmekte ben bu uçaga SunnySky X2814 1100 kv lık bir motor bu motor içinde 60 Amperlik ESC ve 4s 5000 mah lipo pil kullanmayı planlıyorum sizce uyumlumu önerilerinizi bekliyorum
Herkesi (s ile) bilmemde benden merhaba. 2300 gr. ağırlık ve 2814 1100 kv motor uygulamayı düşündüğün modelin tipine göre yeter yada yetmez.

Herkese merhaba uçağını yapmaya başladım ucakgım kendi tasarımım bir model biraz talon uçağına benziyor size sormak istediğim bir şey var ben karar veremedim ben kanatlarımı neden yapayım xps köpükten kestim ama içime sinmedi sağlamlık açısından balsadan iskelet yapıp üzerine depron mu kaplasam sizce hangisini yapayım.
Xps köpükten kestigim kanatlar
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kanatlar tam bitmiş değil kesim aletim 30 cm boyutunda bunları 20 cm boyutunda kestim bir tane daha kesilecek 35 cm boyunda kanat daha olacak toplamda kanat boyu 75 cm olacak sizce hangisi daha sağlıklı ve sağlam olur

Balsa iskelet yaparsan Depron kaplama saçma olur. O zaman hücum kenarı tarafını balsa kaplarsın, kalanını normal kaplama ile kaplarsın.
Köpük yaparsan (balsa da yapsan bu geçerli) iki kanadı birleştirecek ve güçlendirecek bir joiner kullanmalısın. Yani kanadın kordunu düşün. Yaklaşık 1/3 önü ile 2/3 arkasını oluşturan hat boyunca bir çubuk. Yoksa kalkar kalkmaz kanatların ANAP selamı verir.
Köpük kanadı balsa kaplayıp çok güçlü bir yapı da elde edebilirsin ama biraz ağır olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Ben sunnysky x2814 1200 kv kullaniyorum. Motorun max thrust i 4s lipo ve 9x6 prop ile 2360 gr ve 52 a guc cekiyor. 1100 Kv motor ve 10x5 prob ile bahsettigin agirlikta sinir degerinde ucarsin ama buna kanadinin yapisi ve ucus tecruben etki eder. Xps malzeme icin ucagin bana biraz agir geldi. Govde ve kanadi yapip esc, pil ve servo agirliklari hesap etmeden motor secimi yapma.

Ben sunnysky x2814 1200 kv kullaniyorum. Motorun max thrust i 4s lipo ve 9x6 prop ile 2360 gr ve 52 a guc cekiyor. 1100 Kv motor ve 10x5 prob ile bahsettigin agirlikta sinir degerinde ucarsin ama buna kanadinin yapisi ve ucus tecruben etki eder. Xps malzeme icin ucagin bana biraz agir geldi. Govde ve kanadi yapip esc, pil ve servo agirliklari hesap etmeden motor secimi yapma.
Yukarıdaki bilgiler değiştirdim gövdeyi balsa iskelet yaptım sonra üstünü depron kapladım motor olarak talon uçaklarda kullanılan 2814 700 kv motor kullanıcam

ben bu uçakla talon gibi uzun mesafelere gidip fpv videolar çekmek istiyorum bu kanatların içine çok hafif sadece 1 mm kalınlığında 1 cm çapında aleminyum çubuk olacak sağlam olur derseniz böyle montaj yapacagım

Enes'ciğim, canım kardeşim, ben de neler neler istiyorum bir bilsen. Uzun mesafelere gidip FPV yapmadan önce görüş mesafende uçacak bir şey yapıp biraz tecrübe kazansan nasıl olur sence?

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Hacılar
Enes'ciğim, canım kardeşim, ben de neler neler istiyorum bir bilsen. Uzun mesafelere gidip FPV yapmadan önce görüş mesafende uçacak bir şey yapıp biraz tecrübe kazansan nasıl olur sence?
tabi dogru söylüyorsunuz ama uçuş tecrübem var minik uçaklarla başladım geçen sene talon uçurmak nasip oldu br sene talon uçurdum fpv nin çok güzel şey oldugunu ögrendim bende yapıma karar verdim yoksa uçuş tecrubem olmassa egitim uçakları ile başlardım genellikle hazır uçaklar kullandıgım için bazı malzemelerde bilgim yok o nedenle sayfada çok soru soruyorum

tabi dogru söylüyorsunuz ama uçuş tecrübem var minik uçaklarla başladım geçen sene talon uçurmak nasip oldu br sene talon uçurdum fpv nin çok güzel şey oldugunu ögrendim bende yapıma karar verdim yoksa uçuş tecrubem olmassa egitim uçakları ile başlardım genellikle hazır uçaklar kullandıgım için bazı malzemelerde bilgim yok o nedenle sayfada çok soru soruyorum
İşte ben de onu diyorum. Uçuş tecrüben var ama inşaattan haberin yok gibi. O nedenle yazdım...

İşte ben de onu diyorum. Uçuş tecrüben var ama inşaattan haberin yok gibi. O nedenle yazdım...
bende bun nedenle buraya yazıyorum yardımcı olursunuz diye sayfada birçok yazı okudum nasıl yapacagımı planladım ama yeterli yapımla ılgili bilim yok malesef

teşekür ediyorum bu zamana kadar yardımcı olduunuz için

@Enes kocak muhtemelen daha önce de vurguladık. LÜTFEN forum kuralları gereği mesajlarınızda NOKTALAMA işaretlerini kullanınız.

İnanın sizin yazdıklarınızı okurken, ben yoruluyorum :saygilar: