Yeniyim ve ilk rc uçağımı yapmak istiyorum bakabilir misiniz?

merterden19

Yeni Uye
Merhabalar
Ben rc uçak yapmak istiyorum ilk uçağım olacak ve eksiksiz yapmak istiyorum.

Yaparken strafor kullanacağım. Ancak yaparken nasıl bir motor, pervane ve diğer gerekli parçaları nasıl seçeceğimi bilmiyorum.
Straforu yontmak, kesmek için ne kullanmalıyım? Straforu güçlendirmek için başka bir malzeme kullanılmalı mı?
Yapıştırıcı kullanılacaksa ne kullanmalıyım?
Kanatları nasıl yapacağım resimli anlatım v.s var mı bunun için yada videolu?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Mert kardeşim, forumu kullanmayı öğrenirsen tonla bilgi var bu konuda,

Dragonfly...

Şu an bakıyorum teşekkürler fazla kurcalamamıştım forumu :)

Dur söyleme, Tübitak projesi değil mi. :laugh:

Dediğinizi anlamadım fakat size bir sorum var hazır gövdeler oluyormuş alıp sadece birleştiriyormuşuz bunları nereden bulabilirim?

merhabalar, eksiksiz yapmak istiyorum demişsiniz ???
yani kullanım amacı, bütçe ve birazda pilotun keyfine göre uçaklardaki malzemeler değişiklik gösterir baya bi, sizin eksiksizden kastınız nedir, kullanım amacınızı , bütçenizi ve üstünde şuda olsun ben istiyorum dediğiniz neler var bunları hep belirlemeniz lazımki ona göre yardımcı olunabilsin, yoksa eksiksiz bir uçak sahibine göre değişir, herkes farklı bişey anlatır ve iyice kafanız karışır bu durumda.

mert erden' Alıntı:
Dediğinizi anlamadım fakat size bir sorum var hazır gövdeler oluyormuş alıp sadece birleştiriyormuşuz bunları nereden bulabilirim?
Bu sıralar tübitak destekli uçan modellerle alakalı projelerle ilgili epey bir hareketlilik yaşıyoruz forumumuzda. :)

Sende böyle " Bende uçak yapacağım... " diye daha bir tanışma konusu bile açmadan hızlı bir giriş yapınca bir tahminde bulunmuştum. :laugh:

Üyeliğini yaptığında sana gelen mesajı okumanı ve sorularını sormaya başlamanda önce oradaki konuları gözden geçirmeni tavsiye ederim. Büyük bir ihtimalle ihtiyacın olan herşeyin zaten ulaşılabilir olduğunu göreceksin.

Eksizsiz bir uçak kusursuz bir kumanda gerektirir. Bununla başlayabilirsin:

Volkan Güneş' Alıntı:
merhabalar, eksiksiz yapmak istiyorum demişsiniz ???
yani kullanım amacı, bütçe ve birazda pilotun keyfine göre uçaklardaki malzemeler değişiklik gösterir baya bi, sizin eksiksizden kastınız nedir, kullanım amacınızı , bütçenizi ve üstünde şuda olsun ben istiyorum dediğiniz neler var bunları hep belirlemeniz lazımki ona göre yardımcı olunabilsin, yoksa eksiksiz bir uçak sahibine göre değişir, herkes farklı bişey anlatır ve iyice kafanız karışır bu durumda.

Eksizsiz dememden kasıt şu; mesela hazırlanır herşey tamamlanır sonradan bir patlak çıkar olayda sil baştan tekrar olmasını istemiyorum :D Kendiliğinden oluşan yada yapım sırasındaki teknik hatalar olabilir elbet ama malzeme konusunda eksik bir şey yapmak istemiyorum. Bütçeye gelince bütçe konusunda 300-400 TL güzel olur ama 500 TL ye kadar da esneyebilir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Eksizsiz bir uçak kusursuz bir kumanda gerektirir. Bununla başlayabilirsin:

Hobi amaçlı yapacağım :D Bu fazla değilmi :D

mert erden' Alıntı:

Ama kardeşim biz nereden bilelim senin bu işi hobi amaçlı yapacağını. Hani bir tanışma konusu açsan, kimsin nesin anlatsan, ne okuyorsun, merakların ve amaçların nedir, nasıl modellerden hoşlanıyorsun, bugüne kadarki deneyimin nedir falan anlatsan. Biz de "ooo yeni bir kardeşimiz gelmiş, haydi el birliği ile ona yardım edelim yol gösterelim" desek fena mı olur?!

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ama kardeşim biz nereden bilelim senin bu işi hobi amaçlı yapacağını. Hani bir tanışma konusu açsan, kimsin nesin anlatsan, ne okuyorsun, merakların ve amaçların nedir, nasıl modellerden hoşlanıyorsun, bugüne kadarki deneyimin nedir falan anlatsan. Biz de "ooo yeni bir kardeşimiz gelmiş, haydi el birliği ile ona yardım edelim yol gösterelim" desek fena mı olur?!
Aslında forumu araştırma yaparken buldum direk teknik bölümü görünce üye olup konu açtım foruma tamamıyla göz atmadım sadece teknik bölüme göz attım kusura bakmayın :)
Aslında gönül ister benzinli yapmak ama maliyet çok fazla olur :D
Elektrikli ortalama 80-90 cm civarında hafif malzemeden yapılacak tek motorlu bir uçak yapmayı düşünüyorum akrobasi v.s için değil.
Yada ilerde imkanım olursa yolcu uçakları gördüm 1,5 metre uzunluğunda elektrik motorlu belki onlardan düşünüyorum tabi şu an için bütçemi aşacağı için uzak duruyorum :D

mert erden' Alıntı:

Hepimiz hobi amaçlı yapıyoruz zaten, Türker bey'in yazdıklarını okudun mu?

Ve bu konuyu oku.

mert erden' Alıntı:
Aslında forumu araştırma yaparken buldum direk teknik bölümü görünce üye olup konu açtım foruma tamamıyla göz atmadım sadece teknik bölüme göz attım kusura bakmayın :)
Aslında gönül ister benzinli yapmak ama maliyet çok fazla olur :D
Elektrikli ortalama 80-90 cm civarında hafif malzemeden yapılacak tek motorlu bir uçak yapmayı düşünüyorum akrobasi v.s için değil.
Yada ilerde imkanım olursa yolcu uçakları gördüm 1,5 metre uzunluğunda elektrik motorlu belki onlardan düşünüyorum tabi şu an için bütçemi aşacağı için uzak duruyorum :D

Şimdi bak durum şu: Forumda bolca bilgi var senin durumunda olan arkadaşlarımız için. Bu bilgiler kolay bulunsun diye bir de indekslenmiş durumda. Bu kadar emeğe hep birlikte saygı göstermeliyiz. Oradaki bilgileri buraya kopyalasam da yine okuman gerekecek. İyisi mi doğrudan kaynağından oku. :)
Al bak bir ip ucu. Şuradan başla:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şimdi bak durum şu: Forumda bolca bilgi var senin durumunda olan arkadaşlarımız için. Bu bilgiler kolay bulunsun diye bir de indekslenmiş durumda. Bu kadar emeğe hep birlikte saygı göstermeliyiz. Oradaki bilgileri buraya kopyalasam da yine okuman gerekecek. İyisi mi doğrudan kaynağından oku. :)
Al bak bir ip ucu. Şuradan başla:
Teşekkürler :D