YGE ESC Bi sıkıntı var ama nerde...

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar merhabalar,

Dün bugün bakıyorum, inceliyorum, ayarı yeni baştan yapıyorum ama pek muvaffak olamadım. Daha önce yep esc lerim oldu, bunun birebir taklidi olan. Zaten ordan kalan program kartını kullanıyorum. Bütün ayarları şu videodaki gibi yapıyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yani kartta esc kısmına escden gelen kabloyu bağlıyorum, rx çıkışına da üniteye giden kabloyu takıyorum ve ünitede normalde escyi bağladığım sokete takıyorum. Yani ünite esc arasına program kartı bağlamış oluyorum. Her bir adımda tek tek değerleri onaylıyorum ve onay sesini esc den alıyorum.

timing - 18, brake - off, cutoff type - slowdown, accutype - lipo, cutoff voltage - 3.1, cells - 6, stick dipte iken - stop, stick maks iken - full speed, sol alt ve sol üst tuşlara aynı anda basıp ikinci sayfaya geçiyorum dikey sütunda flashing, gov mode u es geçiyorum en son yapacağım, p-gain - 0.9, i-gain 0.05, startup speed - heli middle, pwm freq - 8khz, startup power- auto (1-32%), en üste geliyorum, act.freew - freew.on, govmode - gov. store... her birini onaylayıp onay sesi alıyorum ve bitmiş oluyor. pili kesiyorum kartı çıkarıyorum esc yi doğrudan üniteye bağlıyorum.

aynı videodaki gibi sesler alıyorum, alçalan ses...alıcı sinyanllerini tanıma anlamında, 6-bip...6-cell lipo anlamında, yükselen ses...esc artık devrede anlamında. Ardından tek bip başlıyor, yani gov.store olduğu için bana öğret diyor tam gazı. Kumandadan tam gaz veriyorum ve olması gereken yavaş yavaş hızlanıp yüksek devre çıkmak ve bu noktada ufak bir devirde düşme olduğu an (hesitation) öğrendiği an, ondan sonra gazı minimuma alabiliriz ve hazır.

Ama sıkıntı şu ki motor devir almıyor ve çok düşük bir devirde duruyor. Sonrada bir daha hızlanmıyor. Pili kesiyorum ve tekrar taktığımda da yine aşağıdaki gibi. Tabii artık govstore öğrendiği için doğrudan 2-bip uyarısı veriyor. İlk sefer yapmada da önce 1-beep, öğrenmek istiyor, tabii motor tam devre ulaşmadan duruyor ve 2-bip uyarıya geçiyor. Sonraki başlatmalarda doğrudan 2-bip.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sizce sıkıntı nerede? Teşekkürler.

Kumandada throttle curve 0-100 doğrusal değilmi ? Birde limit ayarı yapılması gerek öncesinde.

İlker Sönmez' Alıntı:
Kumandada throttle curve 0-100 doğrusal değilmi ?

Evet İlker abi doğrusal, th curve 0-25-50-75-100...

Ayrıca üniteyi devreden çıkarıp AR8000 alıcı ile de denedim, onda da benzer olaylar...

Stick tam yukarıda başlatıp sıralı bipler esnasında en dibe kadar çektim iki onay sesi verdi, limit ayarı da oldu sanıyorum böylece. Ardından 6-bip, 6cell lipo geldi ve sonra hazır bir şekilde sustu. Gaz veriyorum belli bir devre kadar çıkıyor (düşük bir devir) ardından duruyor. Videodaki gibi... Ardından 2-bip uyarı.

YGE ya da YEP hic kullanmadim sadece mantiken bir oneri sunayim. Anladigim kadari ile su an governor mod acik. Kapatip oyle bir denesek nasil olur acaba ?? Yani gaz egrimize gore komut gonderince de ayni sorunu yapiyor mu ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kapatip oyle bir denesek nasil olur acaba ?? Yani gaz egrimize gore komut gonderince de ayni sorunu yapiyor mu ??

Yeniden programladım, gov. kapalı bu sefer. Yine aynı Mehmet abi, bi de lipoyu değiştireyim :)

Edit; sonuç aynı. Motorda mı sıkıntı esc de mi bilemedim. Haftaiçi farklı bi motor bulup deneyeceğim. Yada bu motora farklı bi esc de deneyebilirim.

İşin garibi ben daha önce yep40a, yep60a, turnigyplush kullandım, aynı şeyleri yapıyorum, böyle bişeyle ilk kez karşılaşıyorum. Motorun devir alması videodaki kadar oluyor, sonrası yok.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Yeniden programladım, gov. kapalı bu sefer. Yine aynı Mehmet abi, bi de lipoyu değiştireyim :)

Edit; sonuç aynı. Motorda mı sıkıntı esc de mi bilemedim. Haftaiçi farklı bi motor bulup deneyeceğim. Yada bu motora farklı bi esc de deneyebilirim.

İşin garibi ben daha önce yep40a, yep60a, turnigyplush kullandım, aynı şeyleri yapıyorum, böyle bişeyle ilk kez karşılaşıyorum. Motorun devir alması videodaki kadar oluyor, sonrası yok.
Gerçekten çok tuhaf :rolleyes: ??? Bakalım sorun nereden çıkacak :rolleyes:

Hevesimiz kursağımızda kaldı resmen Rasim, güzel bir maiden bekliyorduk Protos için bu Pazar. :rolleyes:

Neyse bunda da vardır bir hayır diyelim ve sorunun biran önce çözülmesini dileyelim, geç olsun güç olmasın. :)

Ben olsam motordan önce farklı bir ESC denerdim ilk olarak.

Rasim pilleri ölçme imkanın vardır muhakkak , gerçek değerleri veriyorlar mı , (çok aptalca bir soru oldu ama ) , bir de Thottle range değerini gerçekten esc'ye tanıtabildin mi , bana sadece bunlarla alakalı olur bu iş diye düşündüm.Gerçekten esc de bir sıkıntı yoksa.Motor da da olabilir belki , cidden ben de çok şaşırdım şimdi. :eek:

Türker Akgün' Alıntı:
Hevesimiz kursağımızda kaldı resmen Rasim, güzel bir maiden bekliyorduk Protos için bu Pazar.
Ben olsam motordan önce farklı bir ESC denerdim ilk olarak.

Acayip soğumuş durumdayım Türker abi, dün gece 3.30da yattım. Bu sabah araziye gitmeden uğraştım, geldim bi daha baktım, sonuç videodaki kadar. Bakalım haftaiçi bi yep 60a esc ile deneyebilirim. Şu anda herşey her yerde ama hiçbirini görmek istemiyorum...

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Rasim pilleri ölçme imkanın vardır muhakkak , gerçek değerleri veriyorlar mı , bir de Thottle range değerini gerçekten esc'ye tanıtabildin mi , bana sadece bunlarla alakalı olur bu iş diye düşündüm.Gerçekten esc de bir sıkıntı yoksa.Motor da da olabilir belki ...

Piller Optipower Ultra, yeni geldiler Hakan abi, çok da değerli meretler. Yine de içim rahat etsin diye değiştirdim, sonuç aynı.

Esc yi doğrudan alıcıya bağlayıp ayar yaptım ve yeniden başlattım demiştim yukarıda. Gaz çubuğu minimumdan maksimuma çektim, gov öğrenme evresinde (gov store) motor çok aniden gaz aldı (heli middle'da olmasına rağmen) ve durdu. Yani akımı verse, motor dönecek de, esc süremiyor ki... Büyük ihtimal esc. Göreceğiz...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Acayip soğumuş durumdayım Türker abi, dün gece 3.30da yattım. Bu sabah araziye gitmeden uğraştım, geldim bi daha baktım, sonuç videodaki kadar. Bakalım haftaiçi bi yep 60a esc ile deneyebilirim. Şu anda herşey her yerde ama hiçbirini görmek istemiyorum...
Anlıyorum seni Rasim, böyle olunca insan kendini kötü hissediyor gerçekten. :-\

Ama sorun hallolupta problem ortadan kalkınca aynı hızla geri dönüş olacak ve kanın modeline tekrar kaynayacak. :laugh:

Şimdi kısa bir süreliğine modelle uğraşmaya ara vermek en güzeli bence, yoksa kafayı yiyesi geliyor insanın. :mad:

Bence de , bir süre en azından birkaç gün , yeni bir esc deneyene kadar ilgilenme Rasim , olmadı mı olmaz hakikaten , sinirleri zorlamamak lazım , keyif almak , moral bozmamak lazım.Bir de şu açıdan bak , Türker abin daha toplar toplamaz 700'ü kaybetti , Emre kardeşimiz X5'ini kaybetti (bunları yazarken bile hala içim sızlıyor) , modelciliğin cilveleri bunlar.

oncelıkle hayırlı olsun yenı kıtınız sonrasında geçmiş olsun ;)

net olmamakla beraber yge esclerde bazı motorlar calışmıyor diye bir şehir efsanesi var , diye duymuşlugum var .

esc nın arızalı olma durumu olabılır mı dıyecegım ama olsa ılk basta akımı vermez dıye dusunuyorum .. timing kısmını autotiming olarak degiştirebilirmisiniz bide oyle deneyin .. aklıma da bişey gelmiyor

Rasim benim scorpion esc de benzer durum vardı.firmware upgrade ile sorun çözülmüştü,yapılabiliyorsa denemende fayda var

Sent from my iPhone using Tapatalk