Yurtdışı Alışveriş Siteleri Kargo Bilgileri

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Yurt dışı sitelerin de kargo hakkındaki bilgilerini bu konu altında toplasak alışveriş yapacakların işine yarar bence :)

Örnek:
Hobbyking avrupa depo:
*Diğer depoya göre fiyatlar biraz pahalı ama bu depodan verilen siparişler daha kısa sürede geliyormuş. (1-2 hafta arası)
( Forumdan birisiyle özelden konuşmuştum siparişi 8 günde gelmiş)
*Lipo piller için burda kargo fiyatı diğer depoya göre ucuz

Bu konuyu Mehmet abiye sormuştum sen konuyu aç düzenleriz demişti. 2 mesaj rezerve ediyorum. Sizin bilgilerinizle yardımcı bir konu olsun :saygilar:

-- En çok kullanılan ve hakkında en çok soru gelen sitelerden biri olan BANGGOOD'un durumu için :

avrupa deposu gayet hızlı, sipariş->ertesi gün kargo-> ertesi gün Türkiye'ye giriş-> 6 gün ülke içi işlemler ve teslim
siparişimde Bpost u kullandım, lipoları başka kargoyla alamıyoruz. 4 dolarlık registered air mail(100 grama kadar) ve 2 dolarlık takipsiz kargo hakkında bilgisi olan varmı acaba?
Global Warehouse tan olan son siparişimde 21 gün sürdü. uçağa verildikten sonra 11 gün hiçbir hareket olmadan kaldı, 12. gün Türkiye'ye giriş yaptı.

Yanıt için teşekkürler. :) Başka sitelerde de buna benzer bilgiler var mi bilmiyorum. Varsa bu konu altında toparlarız :)

Başka siteler derken alışveriş sitelerinden kastettim

Yurtdışı Alışveriş Siteleri Kargo Bilgileri - BANGGOOD

En çok kullanılan ve hakkında en çok soru gelen sitelerden biri olan BANGGOOD'un durumu şu şekilde:

Öncelikle belirtmem gerekir ki BANGGOOD'un sitesindeki stok durumları gerçekçi değil. Web sitelerinde var gözüken ürünler, stoklarında olmayabilliyor ya da "out of stock" gözüken ürünler yarım gün içinde paketlenip kargoya verilebiliyor. Bu durum çok büyük bir ihtimalle, BANGGOOD firmasının kullandığı stok takip sisteminin, kendi web siteleri ile tam entegre çalışmamasından kaynaklanıyor. Ama bu tür gecikmeler ile ilgili, kendilerine kibar bir dille başvurduğunuzda en geç 1 - 2 gün içerisinde durumla ilgili size geri dönüş yapıyorlar.

Kargolama prosedürleri yukarıda belirttiğim stok takip sistemleri ile ilgili problemden etkileniyor. Tek siparişiniz içerisinde bir çok kalem ürün varsa 1 - 2 ay kadar bile bekleyebilirsiniz. Eğer stokta olmayan bir üründen dolayı sizi bekleteceklerse, GENELLİKLE siparişi bölmek isteyip istemediğinizi soran bir mail atıyorlar. Onay verirseniz, öncelikli olarak ellerinde var olan ürünleri gönderiyorlar.

Büyük ihtimalle birden fazla depoları var. Ve sepetinizi hazırladıktan sonra sepetinizi kontrol ettiğinizde, almak istenilen ürünler farklı depolarda bulunuyorsa, siparişinizin birden fazla parçaya bölünmüş olduğunu görebilirsiniz. Ve bu hali ile sipariş verirseniz, size birden fazla kargo hazırlayıp gönderiyorlar. Eğer bir depodaki kalemlerin toplam tutarı 25 dolar altında ise, o siparişe kargo takip numarası vermiyorlar. Bu durumda 2 dolar daha ödeyip sipariş takip numarası almakta fayda var.

Eğer ürünler ellerinde varsa, GENELLİKLE 6 saat - 1 gün içerisinde paketinizi hazırlayıp kargoya veriyorlar. Ve bildiğim kadarı ile birçok kargo firması ile anlaşması olan bir aracı kurum vasıtası ile kargolama işlemlerini yürütüyorlar. Kargo takip numaranız belli olduktan sonraki kısım iyice karışık. Normal şartlarda 2 - 3 gün içerisinde KARGO TAKİP numaranız hem PTT hem de 17track sitesinde, gözükmeye başlıyor. 15 gün içerisinde Türkiyeye giriş yapıyor ve gümrüğe takılmazsa sonraki 3 - 4 gün içerisinde de elinizde oluyor.

Kargo takip numarası normal şartlarda 2 - 3 gün içerisinde hem PTT hem de 17track sitesinde gözükmeye başlıyor diye belirtmiştim. Ama 10 - 12 gün boyunca sistemlerde gözükmeyen numaralar da oluyor. Yani 2 - 3 gün içerisinde sorgulama yapamadınız diye panik yapmaya gerek yok. Sadece biraz sabır gerekiyor.

Kargoların Türkiye'ye varışı ise normal şartlarda 10 - 15 gün sürüyor. Ama kargonuzun içerisinde LiPo pil varsa bu süre rahatlıkla 1 ayı buluyor. LiPo pilsiz kargolarınız GENELLİKLE Çin üzerinden gelirken içinde Lipo pil olanlar GENELLİKLE İsveç üzerinden geliyor. Kargolarınız tamamen aynı yöntemle gönderilse bile aynı sürede geleceklerinin bir garantisi yok. RCXXXXXXXXXCN formatındaki kargo takip numarası(baştaki ve sondaki iki harf birbiri ile aynı ise teorik olarak aynı yolu takip ederek gelmeleri gerekir) ile yola çıkan hemen hemen aynı tarihteki iki siparişimden birisi 13 günde elimde olurken diğerinin gelmesi 53 gün sürdü. Bu süre boyunca, kargo Türkiye'ye girene kadar, PTT veya 17track sitelerinde, "ürün müşteriden teslim alındı" bilgisi dışında bir hareket gözükmeyebiliyor. Hareket gözükmedi diye de panik yapmaya gerek yok... Ama kargo Türkiye'ye girdiğinde, durumu en geç bir gün içerisinde güncelliyorlar. Kendi adıma, Türkiye'ye giriş yapmış olan kargoların bilgisinin güncellenmediğine hiç şahit olmadım.

Elinizde öyle ya da böyle bir kargo numarası varsa, burada da yapılacak tek şey sabretmek. Ama tabii ki 45 güne yaklaşan siparişlerde banggood ya da paypal ile iletişime geçerek ücret iadesi talep edebilirsiniz. Ama bence, öncelikle banggood ile iletişime geçin.

Banggood'dan şimdiye kadar 56 siparişim, dolayısı ile yüzlerce kalem siparişim olmuş. Bu ürünler elime minimum 13 günde maksimum ise 81 günde ulaştı. Ama hepsi ulaştı. Bu yüzlerce kalem içerisinde sadece bir tane kalemde problem oldu. 808#9 model bir anahtarlık kameranın kutusunun içi boş çıktı. Tüm kargo paketleri ulaştığı zaman onların fotoğrafını çekmek gibi bir alışkanlığım vardı(banggod kargolarının fotoğrafını artık çekmiyorum, söyleyeyim). Bu fotoğrafı onlara ilettim ve anahtarlığın kutudan çıkmadığını onlara ilettim. Biraz komik bir şekilde de olsa ilgilendiler ve kamerayı bana gönderdiler.

Son olarak burada dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm bazı hususlar var. Banggood 25 dolar altı siparişlere takip numarası vermiyor. Bu durumda ekstra 2 dolar kadar daha ödeyip takip numarası almanız faydanıza olacaktır. Takip numarasız kargolar TAKİP EDİLEMİYOR. Bunun hiç bir yolu yok. Takip edemediğiniz bir kargo için tamamen eliniz kolunuz bağlı olacaktır. Nereden alırsanız alın, takip numarası kullanın. Bir de ödemeyi PayPal ile yapın. Bu durum gene Banggood için değil tüm yurtdışı alışverişleri için geçerli. Öyle yada böyle paranızı garantiye alan bir kurum vasıtası ile alışveriş edin. Haklı iseniz, elinizde kanıt varsa(takip numarası) ve düzgün bir dille kendinizi ifade ediyorsanız, PayPal size eninde sonunda para iadesi yapacaktır.

Banggood çalışanı değilim, Çinli ya da Hongkonglu da değilim, sadece hala ilginç cihazlarla hala uğraşmayı seven bir hobiciyim :). Yukarıda anlattığım durumlarla ilgili, birbirinin aynı yüzlerce mesaj gördüğüm(henüz burada değil :) ) ve görmeye devam ettiğim için bu durumları belirtme ihtiyacı duydum. Umarım okuyan arkadaşların işine yarar.

Düzenleme:
Bir kaç detay eklendi...

Yurtdışı Alışveriş Siteleri Kargo Bilgileri - BANGGOOD

Zafer SAHIN' Alıntı:
En çok kullanılan ve hakkında en çok soru gelen sitelerden biri olan BANGGOOD'un durumu şu şekilde:
....
Banggod çalışanı değilim, Çinli ya da Hongkonglu da değilim, sadece hala ilginç cihazlarla hala upraşmayı seven bir hobiciyim :). Yukarıda anlattığım durumlarla ilgili, birbirinin aynı yüzlerce mesaj gördüğüm(henüz burada değil :) ) ve görmeye devam ettiğim için bu durumları belirtme ihtiyacı duydum. Umarım okuyan arkadaşların işine yarar.
Zafer Bey çok güzel ve özet bir yazı olmuş, ellerinize sağlık :thumbup: Mesajı aynı zamanda "Banggood Ürün Siparişi" konumuza da kopyaladım ;)

Detaylı bilgi için teşekkürler Zafer abi :) Benim istediğim böyle açıklamaydı. Her alışveriş sitesi ile ilgili böyle yazılar yazılıp tek başlık altında toplanırsa alışveriş yapacaklar için çok iyi bilgiler olur.

Forumda bu tür önemli ipuçları gibi açıklamalar varsa gördüğüm zaman hemen buraya ilave edeyim.

Yurtdışı Alışveriş Siteleri Kargo Bilgileri - SURVEILZONE

250'lik multilere merak sardığımdan beri Surveilzone ile biraz içli dışlı olmak durumunda(her uçuşta insan bir kamera kırar mı :D ? ) kaldım. Özellikle banggood kullanıcılarının alışık olduğu bir durum vardır, kargo takip numaranız verilmiş olsa bile sistemde 2 - 3 hafta hiç hareket görmeden öylece bekler... Surverilzone ile hiç bu durumu yaşamadım... Her siparişimde 1 - 2 gün içerisinde ürün, takip numarası ile beraber kargoya verildi ve 15 gün içerisinde ürünler elimde oldu...

Yanlız belirtmem gereken bir husus var, normalde, "Free Shipping" seçeneğinde takip no verilmiyor. Ek ücret($2 - $3) ile takip numarası alıyorsunuz...

Rasim abinin başka konuya yazdığı mesajdan bir kesit :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
...

İngiltereden ortalama beş gün, bi hafta civarında elinizde olur.

Uzakdoğu ise iki hafta ile iki ay arası.. Ortalama 3-4 haftada gelir.

Amerikadan da ortalama on gün, iki hafta... Ama düşük göstermezler, gümrük ödeme olası... (75 euro üzeri alışverişlerde %20)