Yurtdışından Alınan Kumanda Gümrüğe Takılırsa Yasal olarak Sıkıntı Yaşar mıyım ?

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Ercan ÇINAR' Alıntı:
telemtry yasal band aralığını bilmiyorum ama internette aşağıdaki gibi bir yazı buldum. Yani telemtry i bırak aslında kullanılan 2.4ghz kumandalar dahi yasal olarak özgür bırakılmış band aralığında çalışmıyor.

Verdiğiniz bilgiye katıldığımı söyleyemeyeceğim. Çeşitli teknik şartları sağladığı müddetçe 2400 Mhz - 2483 Mhz aralığında çalışan herhangi bir cihazı lisans ve izin gerektirmeden kullanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak " " belgesini inceleyebilirsiniz.

Eğer teknik bir gözle yönetmeliği incelerseniz, FHSS kullanan telsizlerin/kumandaların 100mW, diğer tipteki telsizlerin/kumandaların ise 10mW maksimum güç ile sınırlandırıldığını görebilirsiniz.

Diğer tipteki telsizlere ise DSSS kullanan Walkera markasını ve forumca çok severek kullanılan( baş harfi S :D) başka bir markayı örnek verebilirim. Yasal mevzuata göre bu markalar 10mW gücünü geçmemeli.

Ama FHSS kullanan Taranis, Futaba, Flysky/Turnigy, Mikado VBar Control gibi markaların 100mW gücünde TX modülü kullanmalarında yani normal olarak kullanılmasında, ithal edilmesinde, alınmasında satılmasında hiç bir sakınca yok ve lisans gerektirmiyor.

Murat Hepeyiler' Alıntı:
Bir başka sorumda, telemetry kullanırken ki yasal sınır lisansız kaç mhz'dir?
Mhz'nin yanında kullandığınız güç de yasal sınırı etkiler. APM'nin 915Mhz'lik telemetri modülünü ne yaprsanız yapın yasal olarak kullanamazsınız. Bu frekans bandı (her ne kadar artık kullanılmıyorsa da) GSM operatörlerine tahsis edilmiştir.

433Mhz'lik bandı ise yasal olarak 10mW'ı geçmemek şartı ile kullanabilirsiniz.

Bu konu Yönetim tarafından aşağıdaki mesaj taşınarak oluşturulmuştur.

Yurtdışından Alınan Kumanda Gümrüğe Takılırsa Yasal olarak Sıkıntı Yaşar mıyım ?

5 sene önce modelciliğe ilk başladığım zamanlarda özellikle Ankara'da yaşanan arkadaşlarımız yurtdışından aldıkları kumandaları gümrükten çıkarırlarken çok zorlandıklarını hatırlıyorum :rolleyes:

Detaylarını hatırlamıyorum ama ilave bir takım evraklar ve ek ücretler ödemek zorunda kalmışlardı. Şimdi anlıyorum ki bunların hiç bir yasal dayanağı yokmuş :embarras: Ya da o zamanlar vardı da çok şükür sonradan durum değişti.

Bilgilendirme için teşekkür ederiz Zafer hocam, ellerine sağlık hep merak edipte araştırmaya üşendiğim bir konuyu özel özetlemişsin :bravo: :thumbup: :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
5 sene önce modelciliğe ilk başladığım zamanlarda özellikle Ankara'da yaşanan arkadaşlarımız yurtdışından aldıkları kumandaları gümrükten çıkarırlarken çok zorlandıklarını hatırlıyorum :rolleyes:

Detaylarını hatırlamıyorum ama ilave bir takım evraklar ve ek ücretler ödemek zorunda kalmışlardı. Şimdi anlıyorum ki bunların hiç bir yasal dayanağı yokmuş :embarras: Ya da o zamanlar vardı da çok şükür sonradan durum değişti.

Bilgilendirme için teşekkür ederiz Zafer hocam, ellerine sağlık hep merak edipte araştırmaya üşendiğim bir konuyu özel özetlemişsin :bravo: :thumbup: :RCKolik:
Aslında burada insanları çok da yanlış yönlendiriyor olmak istemem. Çünkü aynı yönetmelikteki 13. madde baz alınırsa, "Sadece model uçak ve helikopterler için izin verilebilir."(içinde oyuncak ya da model araba yok !!!) şerhi koyularak 25Mhz, 35Mhz ve 40Mhz'nin ayrıldığı gözüküyor. Fakat burada çok önemli bir detay var ve bu detay KET Yönetmeliği üzerinde net olarak belirtilmemiş. Eski modelcilerin kullandığı 25Mhz, 35Mhz ve 40Mhz frekans aralığında çalışan kumandalar FM modülasyonunda çalışıyordu. Yani bu kumandalar üzerinde tek ve sabit(kristal ile değiştirilebilse de uçuş boyunca sabit) bir frekans kullanılabiliyordu ve modelcilerin aynı frekansı kullanmaktan kaçınmaları gerekiyordu.

Fakat FHSS modülasyonu kullanan cihazlarda ise bu şekilde bir durum yok. FHSS modülasyonu ile çalışan cihazları aslında hepimiz çok uzun süredir kullanıyoruz... Yani bildiğimiz WiFi modemler ... 100mW güç sınırını geçmediği sürece, herkez isterse WiFi modemlerin ve access pointlerin 100 tanesini lisanssız olarak alıp evinde konuşlandırabilir.

Bilgilendirmeler için teşekkürler.

Yurtdışından Blade 230s rtf olarak (Spektrum DXE 6 ve AR636 dan oluşan set ile birlikte ) alsam ve bunu uçakta kendim taşımak istesem sıkıntı yaşanır mı ? Eğer yaşanırsa yukarıda bahsettiğiniz ilgili Resmi Gazete yi güvenlik noktasında göstererek ürünü uçağa ve uçaktan sonra Türkiye ye sokabilir miyiz ?

Kendi yanında taşımak suretiyle Türkiye ye ( Uçak ile ) getiren arkadaş var mıdır ?

Gerçi işin bir de pil boyutu var. Onuda ayrıca öğrenmek gerekir herhalde ?

Teşekkürler...

Cem bey 2 hafta once arkadasima ABD den gelirken kumanda getirttim. Gumruk veya diger biryerde sıkıntı olmamış. Bende kumandama kavuşmuş oldum boylelikle :)

Oncelikle hayirli olsun ve cevap icin Teşekkürler. Online alip mi adres teslimi yaptirttin acaba ve benim alacagim rtf de pil de olacagi icin problem olur mu?

Ben turkiyeden aldim ve teslimatı arkadasımın (abd)adresıne ve onun adına yaptırdım. Kutu icerısınde kendısıne aıt pilide vardı.