Yurtdışından gelen eş dosta sipariş :)

byreci

Uye
Merhabalar...
İtalyadan ay sonunda bir arkadaşım gelicek. Ona Spektrum DX9 kumanda siparişi vermek istiyorum. İtalyada bu tip hobi ürünleri satan bir mağazadan alıcak ve gelirken getirecek. Yurda sokarken herhangi bir prosedürü olur mu ? Yani gümrük vergisi, alıkonma gibi ?
Bu tip bir konu açıldı mı diye aradım forumda ama gözüme çarpmadı.
Şimdiden teşekkürler.

Benim Avrupa'da görebildiğim kadarıyla ortalıktaki hobbyshop'larda fiyatlar uçuk düzeylerde. Yani anlattığınız şekilde zararlı çıkabilirsiniz. Eğer vaktiniz uygun ise Yurtdışınden internet üzerinden satın alıp arkadaşınızın adresini verin derim. Ancak yurda girişte gümrükte sorun yaşanma olasılığı az da olsa her zaman vardır.

Peki Sümer Abi bizdeki prosedür orda da uygulanıyor mu. Yani internetten sipariş verdik (mesela Amerikadan) İtalyaya girerken de gümrük muamelesi oluyor mu ?

Emin değilim ama uygulansa da bence kurallar nettir. Bizdeki gibi esnek değildir. Biraz bakınıp araştıralım bakalım bir bilgiye ulaşabilecek miyiz.

Biraz bakındım. Avrupa Birliği için şunları buldum:

Şimdilik şu kadarını anladım: AB içi alışverişte KDV, AB dışı alışverişte ise hem gümrük vergisi hem de KDV ödeniyor. 150 Euro'ya kadar gümrük vergisi alınmıyor.

Saolun Sümer Abi. %p

İtalya yurtdışı alışverişte çok sıkı diye biliyorum. Bir çok site italyaya rtf model göndermez kumandada problem çıktığı için.

Way arkadaş bizdeki şansa bak :laugh: Bu işleri halledebilecek bi arkadaşımız var o da İtalya da yaşıyor :-\