YURTDIŞINDAN GELEN ÜRÜNÜ TESLİM ALMAZSAM GÖNDERENE GERİ GİDERMİ?

Tevfik Sıkılı

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar arızalandığı için kullanamadığım efuel 30a güç kaynağımın yerine 11 kasım tarihinde Ali Express sitesinden 24v 25a yeni bir güç kaynağı siparişi verdim ve beklemeye başladım. 12 gün sonra gönderi takip numarasını incelerken ''Guangzhou airport, security checks returned '' böyle bir durum ortaya çıktı ve satıcı firmaya yazdım, bana cevaben ''Hello my friend,I check the situation of your this package, yes, it is be rejected back by customs. sometimes, it is normal, if deliveried it again will not be rejected.will you agree and wait us send you secondly? '' yazmışlar. Bende tekrar gönderebilirsiniz diye yazdım ve 23 kasımda bana yeni gönderinin takip numarasını verdiler, ikinci gönderi İsviçre çıkışlı gönderilmiş. Buraya kadar herşey normal ama aradan üç beş gün geçtikten sonra Çin gümrüğünün geri çevirdiği ürün takip sisteminde normale döndü ve gönderildi diye görünüyordu , bende İsviçre çıkışlı gönderinin gerçekte gönderilmediğini ve zaman kazanmak için takip numarası verilmiştir diye düşünürken birkaç gün sonra ülkemize doğru yola çıktığı belirdi. İlk gönderdikleri ürünün Türkiye'ye girdiğini onlarda farketmişler ve bana şöyle yazmışlar ''DearTevfik,I noted that the first package did not be rejected,it is still delivery to you now. the tracking detail said it is be rejected are wrong information before. so add the second package sent to you later. you may received two package from me.'' bir gün sonrada '' Would you like to paid the second items sent to you later? if you agree, very glad to see that you place same order of this type to me. if you do not agree. you can refuse to receive the second item and let it send back.Thanks. '' böyle bir ileti geldi. Önümde iki seçenek var ya bu ürünü geri göndereceğim yada burada satabilirsem parasını iade edeceğim. PTT dağıtıcısına sordum ürünü teslim almazsam geri gidermi diye, oda teslim almadığıma dair tutanak imzalam gerektiğini söyledi, böyle bir durumda sonrasında bana Ptt'den ya fatura çıkarsa diye tereddütlerim var.

Ne yapmam gerektiği konusunda kafam oldukça karışık, bana madden zararı olmayacağından emin olsam teslim almayıp geri gitsin diyeceğim. Üzerine yatsam ahlaken ve vicdanen doğru olmayacağı için hemen elediğim seçenek .

Abi benim basima daha once geldi posta gelmis ben evde yoktm kapiya kagit yapistirip gitmis ve en yakin ptt merkezine birakmis ondan sonra surec basliyor yanlis hatirlamiyorsam 7 gundu 10 gunde olabilir gidip almamistim ben baktm ana ptt merkeze transfer edildi bende kostum pttye ama coktan yola cikmisti fax felan cekmistim ama gene durduramadm

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gidenin önünde durulmaz Berkay :D

Tevfik abi tutanak olayına falan hiç girme bence, belli olmaz. Kimi durumlarda ürün geri gönderildiğinde bir tazminat durumu olabildiğini okumuştum, gümrük vergisini ödemeyi reddedip ürünü kabul etmediğin durumdu sanırım. Her neyse, ilk gelen ürünü aldıktan sonra ikinci gelecek olanı postacıya anlaşıp tutanağa falan girmeden geri göndermenin iki yolu aklıma geliyor. Birincisi Berkay'ın dediği gibi evde bulunamadığın durumda en yakın ptt şubesine gidiyor, 7 gün bekleyip geri gidiyor. İkincisi, paket üzerindeki adres yetersiz, yada anlaşılamıyorsa, aynı gün geri gönderiyorlar, daha önce başıma geldi. Postacıya durumu izah edip kendi adresinin apartman/kapı numarasını dahi deforme etsen paket göndericiye geri döner.

Sonucu Ben de merakla bekliyorum Tevfik Abi :)

Tevfik Bey
almadığınız ürün göndericiye geri döner (hiç bir yaptırımı yok)
satıcı ürünü gönderirken kargo ücretini zaten ödüyor Diyelim kargo ücreti 10 dolar ürün geri dönerse türkiye ile anlaşma gereği % 20 sini bir daha ödeyip ürününü geri alır
herhangi hiç bir yaptırımı yok ister postacı ile konuşun evde bulamadık diye haber kağıdı bıraksın yada ürünü teslim almadığınıza dair imzalayabilirsiniz eğer 2. ürünün parasını ödemiş olsaydınız geri gitseydi (disput)anlaşmazlık açıp karşılıklı kargo bedeli konusunda pazarlık edecektiniz
eğer bedelini ödemediğiniz ürünü alıp bedelini yine ödemezseniz Satıcının şikayeti ve puanlaması ile O siteden yapılacak alışverişlerde herhangi bir olumsuz alışverişte (Disput) anlaşmazlık konumlarında sürekli siz haksız çıkarsınız
Son not:Türkiye den geri gönderilecek ürün az olduğundan tüm şehirlerden gelen iade ürünler bir merkezde birikiyor belirli hacme ulaşınca satıcı ülkeye gönderiliyor buda zaman alıyor
bunu satıcıya izah edin sizden takip numarası isteyecek sizde almadığınız ürünün takip numarasını verin (aynı takip numarası ile geri gidiyor) ptt kargo takipten izleyebilirsiniz
iyi alışverişler