yurtdisindan kumanda alirken bir kez daha dusunun !

Burak Ağcayazı

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
28 nisanda bangood dan frsky taranis qx7 kumanda alma gafletinde bulundum , 17 mayista turkiyeye giris yapan kumanda 11 gun gumruk islemlerinin ardindan ankaraya gumruk subesine geldi bende bugun gidip teslim aldim ,
630 tl ye aldigim kumandaya once %20 gumruk vergisi ardindan da otv kapsaminda oldugundan %20 otv eklendi , son olarakta 5.2 tl gumruge giris ucreti cikti , 630 tl lik urune toplamda 249.2 tl vergi odeyerek kumandami 1 ay sonra teslim alabildim .
bu kadar yuksek meblagda vergi odemek cok zoruma gitti , ordaki gorevlilere sordugumda 1 haziran itibariyle kdv ninde eklenecegini soylediler , velhasil yurtdisindan birsey alirken tekrar dusunun .

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle hepimize geçmiş olsun :( Fatura bedeli düşük gösterilmemiş miydi peki ?

KDV olayını daha önce tartışmıştık. Bence burada bir iş güzarlık var :angry: Umarım yanlış bir uygulamadır...

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Ötv uygulaması malesef biraz keyfiyetle uygulanıyor, herşeyin olduğu gibi.
2 ay önce aldığım kumandayı "ya bununla dron uçuruyollasa?" diye endişelenip ithalat prosedürüne tabi tutmaya çalıştı gümrükçü arkadaş. Yaptıklarının yasalara aykırı olduğunu, dron uçurmanın yasal olduğunu, üniversitelerin bile iha yarışması yaptığı bir dönemde bana kanuna aykırı işlem yaptıklarını belirttim, sonra ötv olur mu diye kendilerince yorum yaparken ötv listesinde olmadığını da gösterince gümrük vergisini yazıp yolladılar. 40gbp kargo ödedi ve 2 günde gelmesi gereken kargo 2 haftada geldi.

Bilgilendirme içim teşekkürler @Kağan Kazancı . Bu Kumanda olayı oldum olası riskli bir ürün. Hatta yıllar önce gümrük incelemeye takılan kumandalar için ÖZEL IZIN belgesi bile istendiğini hatırlıyorum. Hatta bu duruma özellikle Ankara gümrükte çokca rastlanıyordur.

Kısaca inşallah bu yaşadığımız saçma durum sadece Kumanda ile ilgilidir. Ben özellikle KDV kısmına takıldım da :(

otv bilmem kac no lu ekli cetvelinde acikca yaziyordu bu yuzden itiraz etmedim , ama uygulamanin 1 haziran itibariyle gecerli oldugunu dusunuyordum , ancak ordaki bayan nuh dedi peygamber demedi , lanet olsun otv nizde kdv nizde deyip kumandami alip ciktim ,
kumandanin uzerine 38dolar yazmislardi ancak ordaki yazinin hicbir onemi yokmus ,
1 hazirandan sonra nasil olacak dedim 1 dolarlik basit urunlerde tek tek gumruk kontrolundenmi gececek diye sordum hicbir bilgimiz yok simdilik dediler .
eger yurtdisindan gelen her paket tek tek kontrol edilecekse 6 ay gumrukten cikamaz hicbir urun , kaldiki bu kadar urunu paketi depolayacak depolarida olmaz ptt nin.

otv bilmem kac no lu ekli cetvelinde acikca yaziyordu bu yuzden itiraz etmedim , ama uygulamanin 1 haziran itibariyle gecerli oldugunu dusunuyordum , ancak ordaki bayan nuh dedi peygamber demedi , lanet olsun otv nizde kdv nizde deyip kumandami alip ciktim ,
kumandanin uzerine 38dolar yazmislardi ancak ordaki yazinin hicbir onemi yokmus ,
1 hazirandan sonra nasil olacak dedim 1 dolarlik basit urunlerde tek tek gumruk kontrolundenmi gececek diye sordum hicbir bilgimiz yok simdilik dediler .
eger yurtdisindan gelen her paket tek tek kontrol edilecekse 6 ay gumrukten cikamaz hicbir urun , kaldiki bu kadar urunu paketi depolayacak depolarida olmaz ptt nin.
Bu defa da paketin üzerinde yazan fiyat bilgisiyle işlem yaparlar muhtemelen. Tek tek kontrol edilirse inanılmaz bir yoğunluk ve kayıp vakalarıyla çokça karşılaşırız. @Sumer Yamaner abimin dediği gibi yavaş yavaş kablo alamaz duruma geliyoruz. Neyse yeri kazar bakırı işler kablo yaparız artık el mecbur.

Edit: Fırsatçı yerli satıcılarımız 900tlye aldığım kumandayı 3.990₺ ile n11 de satıyor. Yazıklar olsun. İki katı vergi de ödense böylelerine kazandırmayacağım.

Bu defa da paketin üzerinde yazan fiyat bilgisiyle işlem yaparlar muhtemelen. Tek tek kontrol edilirse inanılmaz bir yoğunluk ve kayıp vakalarıyla çokça karşılaşırız. @Sumer Yamaner abimin dediği gibi yavaş yavaş kablo alamaz duruma geliyoruz. Neyse yeri kazar bakırı işler kablo yaparız artık el mecbur.

Edit: Fırsatçı yerli satıcılarımız 900tlye aldığım kumandayı 3.990₺ ile n11 de satıyor. Yazıklar olsun. İki katı vergi de ödense böylelerine kazandırmayacağım.
1 hazirandan sonra yerli saticilarimiz yeniden bir ayar cekerler fiyatlara 5990tl ye satarlar artik.

Almayacaksınız abicim , alamazsak açlıktan ölecek değiliz , illa ki almak zorundaysak da , o zaman yine yurtdışından alacağız , verginin vergisinin vergisini ödemek zorunda olsak bile , siz dua edin kur normale dönsün ya da en azından bari böyle kalsın , yoksa kafamıza takılacak sorunların içinde bence gümrük vergisi en son sıralarda yer alacak

Yanlış hatırlamıyorsam Horizon hobby de amazon gibi gümrük işlerini kendi halleden bir sistem (borderless) geliştirmiş. Direkt %20 vergiyi firma alıyor , malzeme kapına kadar geliyor. Acaba o yolla alınan malzemeler de gene gümrükte takılırmı?