Zagi ağırlık merkezi

Cemaleddin

Yeni Uye
Merhaba

Forumdan ve internet üzerinden basit, yüksek performanslı ve düşük maaliyetli rc model yapımı üzerine yaptığım uzun araştırmalardan sonra sonunda delta kanatın-namı diğer zagi- bu konuda en iyi tercih olacağını düşündüm. Uçağı kendim yapacağım için burası kişisel tercih tabi.
Asıl sormak istediğim ise delta kanadın ağırlık merkezinin nasıl bulunacağı. Ağırlık merkezinin bilindik uçaklarda kanatların oluşturduğu yukarı kuvvetin tam merkezinde olması istenir. Ama iş kanat açılı olunca cidden karışıyor. Bunun trigonometrik hesaplanmasına dair ingilizce kaynaklar buldum ama ilk iş olarak pratik deneyimi olan üstatlara sormak daha akıllıca olacak:) şimdiden teşekkürler.

Zagi ağırlık merkezi

Cemaleddin bey oncelikle kayit sonrasi size gelen ozel iletiyi okumanizi ve bir tanisma konusu acmanizi rica ederiz.

Simdi modelcilik gecmisinizi bilemedigimiz icin ilk model zagi dahi olsa asagidaki konuyu okumanizi tavsiye edecegim.

Kendim ucak ile ilgilenmedigim icin ne yazik mi teknik sorunua cevap veremiyorum :-\

Zagi ağırlık merkezi

Özel iletiyi göremedim ama bahsettiğiniz sayfaların çoğunu geçen günlerde okudum. Gerçekten faydalı ve sade bir forum yaratmışsınız. Önerilerinize uyacağım, teşekkürler.