Zagi Planı ve Uçuş Videosu

İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar çok uzun zamandır bu paylaşımı yapmayı düşünüyordum bu güne nasipmiş.

Zagi planı:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Zagi airfoil:
Ekte

Zagi winglet:
Ekte
Fotokopi çektirdiğiniz yere mutlaka orijinal ölçek olması gerektiğini söyleyin.

Uçuş Videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Video'da kullandığım ekipmanlar:

a2212 2700kv motor
40A Esc
3s lipo
2 adet metal dişli servo

Akrobasi için ve gazı arttırdığımda yukarıya doğru tırmanmaması için simetrik airfoil kullandım. Sağlam olsun diye de biraz kalın yaptım ve çok memnunum. Motor ve pervane arkada olduğu için yere düşünce hasarsız bir şekilde uçuşa devam edebiliyorsunuz, bir kaç defa yüksekten düşmesine rağmen hala taş gibi ve hasarsız. Bu yüzden hobiye yeni başlayan arkadaşlarada tavsiye ederim.

Kesinlikle bantlar ile gövdeyi güçlendirin. Kanat uçlarını büküp gövdenin birleşme yerine doğru uzunca bir kaç bant çekin ve diğer tarafada aynı şekilde yapın. Bu şekilde kanat esnemiyor ve çok sağlamlaşıyor.

Kullanılabilecek ekipmanlar:

Pil:3s lipo pil
Esc:30A sarı esc(meşhur aliexpressteki)
Motor:Motor olarak a2212(turuncu) 2700kv, 6x4 apc pervane kullandım yaklaşık 950gr thrustı var fakat fazla amper çektiği için tavsiye etmem (tam gazda yaklaşık 35A). Onun yerine a2212 2200kv 6x4 apc pervane kullanabilirsiniz(yaklaşık 900gr thrust, tam gazda 27A çekiyor) yada emax xa2212 1400kv 8x4 pervane tavsiye ederim. (yaklaşık 900gr thrust, tam gazda 16A çekiyor).
2200kv motor hariç diğer ikisini test ettim gayet güzel, tavsiyem emax xa2212 1400kv kullanmanız çünkü aynı thrustta daha az amper çekiyor. a2212 1400kv(turuncu) motoruda kullandım fakat hiç memnun değilim.

Emax xa2212 1400kv için veriler:

A2212 2700kv ve A2212 2200kv motor ile ilgili verileri incelemek için:
Link: h t t p ://docs.google.com/spreadsheets/d/1KLR_wdkJ1OdGcf5f9jxxxU8qqmz_kXjMQH8NOLjW3NQ/htmlview#

Ağırlık merkezi:

Ilk uçuşta burnu ağır yapın. Uçuşa göre pili geriye kaydırın. SAKIN ağırlık merkezi geride kalmasın yoksa zagi hiç bir şekilde uçmuyor hava sapıtıyor. Bir kaç defa denedim bunu ve hepsindede zagi düştü.
Aşağıdaki web sitesinden ağırlık merkezini bulabilirsiniz fakat dediğim gibi burun ağır olsun web sitesinde çıkan sonucada pek güvenmeyin.

Herhangi bir çarpmada hasar almaması için pili iyi muhafaza edin.

Kanatçıkları 5mmlik fotobloktan yaptım. Yeni zagim için ise 3D yazıcıdan basarak kanatçık yapmak istiyorum. Fakat çizim programları bilmediğimden ve öğrenicek vaktimde olmadığından bu proje şuan beklemede, ilerleyen zamanlarda bir arkadaşıma çizdirebilirsem .stl dosyasını burada paylaşacağım.

3D yazıcı ile kanatçık yapılacak olan diğer zagi:

Ekli dosyalar

• zagi winglet.pdf
    96.7 KB · Görülme: 26
  • zagi simetrik airfoil.pdf
    279.6 KB · Görülme: 24
Detaylı ve güzel anlatım içim teşekkür ederiz, ellerine sağlık. :bravo: Yeni modeliniz de hayırlı olsun bu arada :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Erol Semih
Merhaba arkadaşlar çok uzun zamandır bu paylaşımı yapmayı düşünüyordum bu güne nasipmiş.

Zagi planı:

Zagi airfoil:
Ekte

Zagi winglet:
Ekte
Fotokopi çektirdiğiniz yere mutlaka orijinal ölçek olması gerektiğini söyleyin.

Uçuş Videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Video'da kullandığım ekipmanlar:

a2212 2700kv motor
40A Esc
3s lipo
2 adet metal dişli servo

Akrobasi için ve gazı arttırdığımda yukarıya doğru tırmanmaması için simetrik airfoil kullandım. Sağlam olsun diye de biraz kalın yaptım ve çok memnunum. Motor ve pervane arkada olduğu için yere düşünce hasarsız bir şekilde uçuşa devam edebiliyorsunuz, bir kaç defa yüksekten düşmesine rağmen hala taş gibi ve hasarsız. Bu yüzden hobiye yeni başlayan arkadaşlarada tavsiye ederim.

Kesinlikle bantlar ile gövdeyi güçlendirin. Kanat uçlarını büküp gövdenin birleşme yerine doğru uzunca bir kaç bant çekin ve diğer tarafada aynı şekilde yapın. Bu şekilde kanat esnemiyor ve çok sağlamlaşıyor.

Kullanılabilecek ekipmanlar:

Pil:3s lipo pil
Esc:30A sarı esc(meşhur aliexpressteki)
Motor:Motor olarak a2212(turuncu) 2700kv, 6x4 apc pervane kullandım yaklaşık 950gr thrustı var fakat fazla amper çektiği için tavsiye etmem (tam gazda yaklaşık 35A). Onun yerine a2212 2200kv 6x4 apc pervane kullanabilirsiniz(yaklaşık 900gr thrust, tam gazda 27A çekiyor) yada emax xa2212 1400kv 8x4 pervane tavsiye ederim. (yaklaşık 900gr thrust, tam gazda 16A çekiyor).
2200kv motor hariç diğer ikisini test ettim gayet güzel, tavsiyem emax xa2212 1400kv kullanmanız çünkü aynı thrustta daha az amper çekiyor. a2212 1400kv(turuncu) motoruda kullandım fakat hiç memnun değilim.

Emax xa2212 1400kv için veriler:

A2212 2700kv ve A2212 2200kv motor ile ilgili verileri incelemek için:
Link: h t t p ://docs.google.com/spreadsheets/d/1KLR_wdkJ1OdGcf5f9jxxxU8qqmz_kXjMQH8NOLjW3NQ/htmlview#

Ağırlık merkezi:

Ilk uçuşta burnu ağır yapın. Uçuşa göre pili geriye kaydırın. SAKIN ağırlık merkezi geride kalmasın yoksa zagi hiç bir şekilde uçmuyor hava sapıtıyor. Bir kaç defa denedim bunu ve hepsindede zagi düştü.
Aşağıdaki web sitesinden ağırlık merkezini bulabilirsiniz fakat dediğim gibi burun ağır olsun web sitesinde çıkan sonucada pek güvenmeyin.

Herhangi bir çarpmada hasar almaması için pili iyi muhafaza edin.

Kanatçıkları 5mmlik fotobloktan yaptım. Yeni zagim için ise 3D yazıcıdan basarak kanatçık yapmak istiyorum. Fakat çizim programları bilmediğimden ve öğrenicek vaktimde olmadığından bu proje şuan beklemede, ilerleyen zamanlarda bir arkadaşıma çizdirebilirsem .stl dosyasını burada paylaşacağım.

3D yazıcı ile kanatçık yapılacak olan diğer zagi:
Bu ilk baştaki kanat analiz sitesi nedir ?
Ben de NASA'nın airfoil sitesinin daha küçük modeller için uygun olanını arıyorum da. NASA'nın sitesinde belli bir yerden sonra kanat açıklığı ve eni ayarlanamıyor, sizin bildiğiniz varsa önerirseniz çok iyi olur.

Corel draw isimli programa resim olarak yapıştırıyorum sonra oradan gerekli boyutları ayarlıyorum. Ölçek koruma özelliğide mevcut, mesela boyda değişiklik yapınca enide o oranda değiştiriyor. Bu özelliğide kapatabiliyorsunuz. (Boyut ayarlama yerinin sağ tarafındaki kilit logosuna tıklayarak)

Merhaba, öncelikle teşekkür ederim çok güzel açıklamışsınız.
Ben de malzemeleri sipariş edip 80cm'lik Zagi yapmayı planlıyorum. Bir haftadır forumda geziyorum ve baya bilgi topladım. Yalnız bilgileri teyit etmeden sipariş vermek istemiyorum. Bundan dolayı sorularımı Zagi yapmış birisi olarak cevaplarsanız çok memnun olurum.

1. Turnigy TGY-i6 Mode 2 Kumanda almayı düşünüyorum.
2. Köpük olarak fiyat performans ürünü olarak EPS kullanmayı planlıyorum. Sizce iyi bir tercih mi?
2. Turnigy D2206-2600KV Motor almayı planlıyorum. Uygun mudur acaba?
3. Pervane seçimi ne yapmam lazım bu motora 4-5" yazıyor motor açıklamasında 5"lik herhangi bir pervane alsam işimi görecek midir?
4. ESC olacak Turnigy MultiStar 30A BLHeli-S Rev16 V3 ESC 2~4S sanırım uygun oluyor bu motora.
5. Servo motor olarak Turnigy™ MG-14W BB Waterproof Analog Micro Servo w/Metal Gears & Metal H/Sink Case alsam kuvveti yeterli olur mu? Torque: 2.8kg.cm @ 4.8V, 3.8kg.cm @ 6V olduğu yazıyor.
6. Batarya için de Rhino 2200mAh 3S 50C LiPo Battery Pack w/XT60 seçtim. Bataryanın amperi ESCden büyük olması gerektiği yazıyor her yerde ama fazla büyük olması sıkıntı çıkarır mı? (50-30)

Çok soru sordum ama cevaplarsanız beni büyük bir yükten kurtarmış olursunuz.

Son düzenleme:
Seçimlerin gayet yeterli ve hatta fazla bile. Gereğinden ağır bile olacak.

"Bataryanın amperi esc'den büyük olması gerektigi" nerede yazıyor? Yok öyle birşey!

Yeterli güçteki en hafif motor, uygun pervane, çektiği akıma göre %20 fazlasını verebilen bir ESC, 10 sn boyunca tam gaz verdiğinde çektiği akımı sağlayabilecek bir batarya, batarya seçerken de ne kadar hafif, o kadar iyi!
Servo olarak da uçağın toplam ağırlığı kadar tork verebileni seçersen hata yapmamış olursun.
Yeni başlayanların yaptığı en yaygun hatalardan biri daha fazla uçuş suresi ve/veya güç elde etmek için büyük batarya tercih etmesi. 'Yeteri kadarı' her zaman daha iyidir.

Merhaba, öncelikle teşekkür ederim çok güzel açıklamışsınız.
Ben de malzemeleri sipariş edip 80cm'lik Zagi yapmayı planlıyorum. Bir haftadır forumda geziyorum ve baya bilgi topladım. Yalnız bilgileri teyit etmeden sipariş vermek istemiyorum. Bundan dolayı sorularımı Zagi yapmış birisi olarak cevaplarsanız çok memnun olurum.

1. Turnigy TGY-i6 Mode 2 Kumanda almayı düşünüyorum.
2. Köpük olarak fiyat performans ürünü olarak xps kullanmayı planlıyorum. Sizce iyi bir tercih mi?
2. Turnigy D2206-2600KV Motor almayı planlıyorum. Uygun mudur acaba?
3. Pervane seçimi ne yapmam lazım bu motora 4-5" yazıyor motor açıklamasında 5"lik herhangi bir pervane alsam işimi görecek midir?
4. ESC olacak Turnigy MultiStar 30A BLHeli-S Rev16 V3 ESC 2~4S sanırım uygun oluyor bu motora.
5. Servo motor olarak Turnigy™ MG-14W BB Waterproof Analog Micro Servo w/Metal Gears & Metal H/Sink Case alsam kuvveti yeterli olur mu? Torque: 2.8kg.cm @ 4.8V, 3.8kg.cm @ 6V olduğu yazıyor.
6. Batarya için de Rhino 2200mAh 3S 50C LiPo Battery Pack w/XT60 seçtim. Bataryanın amperi ESCden büyük olması gerektiği yazıyor her yerde ama fazla büyük olması sıkıntı çıkarır mı? (50-30)

Çok soru sordum ama cevaplarsanız beni büyük bir yükten kurtarmış olursunuz.

Merhabalar,
1. Kumanda konusunda FlySky FS-i6X'e de bakabilirsiniz, çok kullanan olduğu için sorun olunca kolay çözüm bulunur ama görüntü konusunda sizinkinin de pek bir farkı yok gördüğüme göre. Bu arada sizin seçtiğinizin de kullananı çoktur ama ben çoğunlukla FlySky marka gördüm başlangış seviyede işler yapan insanlarda.
Ve alırken alıcı verici set olarak olduğundan emin olun, bazıları tek kumanda da satabiliyor.

2'ler, 3 için model hakkında bilgim olmadığı için bir şey söyleyemeyeceğim.

4. ESC 30A yeterlidir. Soket tipi XT60 değilse birde XT60 konnektör seti almanız gerekebilir çünkü bataryada bu tip var, birinden biri değişmeli.

5. Servo olarak analog tip değil de dijital öneririm, daha iyi ama başlangıç işlerde pek de önemli değil bence. Sıradan 9 gram mikro servolar da iş görür herhalde.
Dijitale fiyat olarak uygun bir örnek:

6. Seçtiğiniz bataryanın C değeri güzel, olabildiğince yüksek olması yararlı oluyor performans açısından. Bataryanın voltajı dışında amperi ne kadar büyük olduğu etki etmiyor çünkü motor kullanabildiği kadar alıyor amperi, ben öyle öğrendim araştırmalarımda. O nedenle şu an bir sıkıntı yok.

Ve bataryaya ek olarak şöyle bir şey var, yurt diisndan biraz zor geliyor, Türkiye'den bakmanızı öneririm.

Turnigy zaten Flysky. Flysky, ürünlerinden bazılarına Turnigy markasını 'basıp' o firmaya veriyor.

Seçimlerin gayet yeterli ve hatta fazla bile. Gereğinden ağır bile olacak.

"Bataryanın amperi esc'den büyük olması gerektigi" nerede yazıyor? Yok öyle birşey!

Yeterli güçteki en hafif motor, uygun pervane, çektiği akıma göre %20 fazlasını verebilen bir ESC, 10 sn boyunca tam gaz verdiğinde çektiği akımı sağlayabilecek bir batarya, batarya seçerken de ne kadar hafif, o kadar iyi!
Servo olarak da uçağın toplam ağırlığı kadar tork verebileni seçersen hata yapmamış olursun.
Yeni başlayanların yaptığı en yaygun hatalardan biri daha fazla uçuş suresi ve/veya güç elde etmek için büyük batarya tercih etmesi. 'Yeteri kadarı' her zaman daha iyidir.

Bu başlık altında kırmızı ile yazıyor. Aksi durumda bataryanın şişmesine sebep oluyormuş.

Uçağın toplam ağırlığının ne kadar olacağını bilmiyorum ama sanırım 2.8kg'yu geçmez değil mi?

Menzili uzun bir kumanda tercih edin.(ben flysky i6 kullanıyorum şuanlık, bence fiyat performans ürünü. Uçak, helikopter ve drone kullanabilirsiniz). Kumanda en az 3 kanallı olmalı ve elevon özelliğine ihtiyacınız var, yoksa mix ile bu "Elevon sistemini" yapabilirsiniz.
eps veya xps ile yapılabilir ama xps çok daha sağlam ve sert. Motor konusuna gelince kullandığım 2 tip zagim var. Birisinde xa2212 1400kv motor, 30A sarı esc, 90x47 pervane kullanıyorum. Hız için kullandığım zagide ise a2212 2200kv motor, 30a sarı esc, 8x4 apc pervane kullanıyorum. Batarya olarak 3s 1800mah 20-40 lipo pil kullaniyorum. Bahsettiginiz motor hakkında bir bilgim yok, internette hangi pervane kullanilmis, kaç amper çekiyor, thrust ne kadar? bunları öğrendikten sonra motorunuzun çektiği amperin biraz fazlası olan Escyi seçin. Servonuz benim elektronik ekipmanlarımada sizinkilerede uygun. Seçmiş olduğunuz bataryanın C değeri biraz fazla ama bir sakıncası yok kullanabilirsiniz.

Bu başlık altında kırmızı ile yazıyor. Aksi durumda bataryanın şişmesine sebep oluyormuş.

Uçağın toplam ağırlığının ne kadar olacağını bilmiyorum ama sanırım 2.8kg'yu geçmez değil mi?

"10sn boyunca tam gaz verdiğinde çektiği akımı sağlayabilecek bir batarya..."
derken bunu kastettim zaten. Yani yeteri kadar.
Örnek olarak; 40 amp verebilmesi yeterliyken ben emniyet olsun, 80 amp verebilen bir batarya alayım dersen fuzuli bir ağırlık eklemiş olursun.
Aynı şey ESC icin de geçerli. %20 emniyet payı ile birlikte 30 amp yeterliyse "ben 50 amp ESC alayım" dersen yine gereksiz bir ağırlık eklemiş olursun.

Siz toplam ağırlığı 280 gram'da bitirmeye çalışın.

• Üzüldüm
Tepkiler: Berk Eksin