Uçaklarda Pervane-Motor-ESC-Pil seçimi

Asfalt bir zeminimiz var sahamızda , uzun koşuda sıkıntı olmaz sanırım ancak , sağlam iniş takımı nasıl yaparım biraz düşünmem gerek.
Fokker de amortisör falan hak getire zaten :laugh: , inişi ise hiç düşünmüyorum , nasıl inersen in , bir şekilde burun üstüne çakılmayı başarıyor zaten uçak...... :lol:
Çok teşekkür ederim Sümer abi , İstanbul'a bir ziyaretim olursa , yüzyüze tanışma şerefine de nail oluruz inşallah...Uçağı da çok merak etmene gerek yok , en nihayetinde köpükten yaptığım , her zamanki gibi kendi ilginç üretim yöntemlerimi kullandığım , en aşırı , uç fikirlerin , cesurca ve hoyratça harman edilerek derleme toplama bir uçak olacak.......... :laugh: ....Bak şimdi , ben kendim bile meraklandım , acaba ne menem bişey ortaya çıkacak , akşam birkaç kare foto atayım , merakımız giderilmiş olsun........... :halay: :lollol: :lollol: :saygilar:

Merhaba.HobbyKing'de pervanelere baktığımda APC,Master Airscrew,GWS,Slow flyer...vb pervane çeşitleri var.Pervane seçimi konusunda bilgim var.Yazmış olduğum bu pervane çeşitleri hangi motorda ve hangi kritere göre kullanılmalı? Mesela varsayıyorum benim motorum için 10x5 pervane uygun hangisini seçersem daha verimli olur? Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.Saygılar.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Merhaba.HobbyKing'de pervanelere baktığımda APC,Master Airscrew,GWS,Slow flyer...vb pervane çeşitleri var.Pervane seçimi konusunda bilgim var.Yazmış olduğum bu pervane çeşitleri hangi motorda ve hangi kritere göre kullanılmalı? Mesela varsayıyorum benim motorum için 10x5 pervane uygun hangisini seçersem daha verimli olur? Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.Saygılar.

Kardeşim pervane seçimini kendi taktığın motora uygun seçeceksin. Yani manual de 10x5 der ama sen daha hızlı mı istersin yoksa daha slow veya 3d uçak ise boyu büyük ama hatvesi küçük pervane tercih edersin sen motorunun markasını yazarsan en uygun nedir ona göre bakabiliriz.....

Halil İbrahim KALAY' Alıntı:
Kardeşim pervane seçimini kendi taktığın motora uygun seçeceksin. Yani manual de 10x5 der ama sen daha hızlı mı istersin yoksa daha slow veya 3d uçak ise boyu büyük ama hatvesi küçük pervane tercih edersin sen motorunun markasını yazarsan en uygun nedir ona göre bakabiliriz.....
İbrahim, Tamer zannerdersem Pervane tipleri arasında yer alan "APC,Master Airscrew,GWS,Slow flyer" terimlerinin farklarını da öğrenmek istiyor, ki ben de bazılarını merak ediyorum gerçekten bir helici olarak :D

Abi APC bir plastik propeller markası ki fiyatıda baya uygun ben çok kullandım bayada memnun kaldım...

Master Airscrew de bir pervane markası genelde nitrocular bu pervanden çok kullanır ben bugüne kadar hiç kullanmadım çok şükür nitroya bulaşmadığım için...

GWS,Slow flyer bu ikiside park minik modeller için tasarlanmış ve 3d için modele hız vermeden hover pozisyonunda daha rahat tutmak ve 3d uygulamak için kullanılan marka ve pervaneler.....

Büyük benzinli veyahut da elektrikli ama boyutu büyük uçaklarda Turnigy, aerostar,zhihang, Xoar, Falcon, mejzlik vs. vs. gidiyor

Tamer kardeşimin motorunun özellikleri ve uçuş stiline göre bir pervane seçmesi gerekir.....

öncelikle merhaba buralarda yeniyim ve tabiki hobidede.1000 kv motorlu quad topladım 3s lipo esc 30A simonk.nedendir bilinmiyor bi türlü havalanamadım.prop 10x4.5. pervane küçültmem gerekirmi.saygılar

Merhabalar . Ben şu konuda bir şeyi merak ediyorum. Konuları okudum fakat tam kafamda oturtamadım.
Şimdi benim şuanki model uçağımda kullandığım pil 3s 11.1v 1600 mah lipo batarya.
Bu uçağın daha fazla havada durmadı için seri bağlanılan pillerini mi yükseltmem gerekiyor yoksa “mah” değerini mi?

Bir de ucuza alabileceğim yurtdışı güvenli site var mı ?

Elbette ki kapasitesini, yani MaH değerini. Ama bu pilin fiziken büyümesi anlamına da geldiği için, süreyi uzatayım derken modelin ağırlığını da artırmak anlamına gelir. Hatta aşırı büyük olursa model pili taşıyamayabilir bile!

Omer Erkan' Alıntı:
Elbette ki kapasitesini, yani MaH değerini. Ama bu pilin fiziken büyümesi anlamına da geldiği için, süreyi uzatayım derken modelin ağırlığını da artırmak anlamına gelir. Hatta aşırı büyük olursa model pili taşıyamayabilir bile!

4000 mah gibi piller dediğiniz gibi uçağa göre aşırı ağır kalıyor. Ben o kadar abartıya kaçmadan maksimum 2600 mah gibi bir pil takmayı düşünüyorum. Uçağın içindeki motor 25Amper 750kv , Esc 40Amper .
Motorun ve Esc nin sağlığı için “mAh” çarpı “C”değeri en az 40.000 olması gerekiyor dimi?

buradaki tartışmaya son noktayı ben koyayım arkadaşlar.
yaptıgım 406 gramlık zagi de A2212 1400KV Fırçasız Motor 'a üretici firmanın önerdiği iki pervanenin yerine daha buyuk ve ince olan 1045 pervane aldım. itiş gücü çok az oldugu için bıraktıgımda düz ilerleyip süzülerek yere iniyor. yeterli hıza ulaşamadıgı için kanatlardan geçen hava uçağı kaldırmaya yetmiyor.

benim gibi büyük pervane büyük güç diye düşünecek acemi arkadaşlara örnek olur umarım bu yazım. motora uygun pervane alasınlar. yada büyük pervane her zaman güç demek değil. saygılarımla

şimdi üretici firmanın önerdi 8060 ve 9050 pervanelerden sipariş ettim. daha küçük ve kalın olmaları itiş gücünü arttıracak. motor daha rahat çalışacak küçük oldukları için.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Elektrikli uçak bende hiç kullanmadım ama güzel bilgiler ellerinize sağlık.

Merhaba

Bilgi verecek birinden tavsiye almayı umuyorum. Bu işte yeniyim küçük araştırmalara yaparak kendi drone'umu oluşturmaya çalışıyorum. Terimlere ve bilgilere çok ama çok uzağım. Vereceğiniz tavsiye için şimdiden teşekkürler.

A2212 / 5T * 2700KV dört adet motora sahibim. ESC siparişi vereceğim ama kaç Amper ESC sipariş vereceğimi bilemiyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu cevap yazdiginiz konunun ilk mesajini okudunuz mu? İlk mesajda esasen ucak on plana alinarak aciklamalar yapilmis, ama ayni seyler sizin sorunuzu da cevapliyor.

Terimlere ve bilgilere acilen yakinlasmaniz lazim, zira bu hobi ile baska turlu ugrasamazsiniz. Bunun da yolu sistemli olarak okumaktan geciyor. Forumda istemediginiz kadar bilgi mevcut.

Bahsettiginiz motorlarin gerekli bilgilerini satin aldiginiz yerden veya google araciligi ile bulabilirsiniz. Herhangi bir motorun datalarini hickimse ezbere bilmez.

Ayrica multi ile ilgili konulari multi bolumlerinde yazarsaniz cevaba ulasmaniz daha kolay olur. Toplamak istediginiz multi nasil bir sey, boyutu hangi sinifa girecek, kullanim amaci ne olacak, kontrol karti ne olacak, kac volt pil ile calisacak vb hicbir bilgi vermeden cevap bulmaniz imkansiz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Merhaba konuyu hortlatıyorum ama bir öneriye ihtiyacım var 2200g civar quickie500(alttan kanatlı) benzeri bir uçak topluyorum benim bu uçakta ivmelenmeye ihtiyacım var bunu için çekiş gücünün mü fazla olması gerekir yoksa hızının mı
ve ikinci bir sorum servonun gücünün ne kadar olması gerekir

ve öneri ecalc diye bir site var hazır setup bumak için ben orayı kullanıyorum
uçağın hafif de olması gerekiyor bu nedenle motor max 100g civarında olabilir
iki adet konfigrasyon belirledim
çekiş gücü 1500g maks hız ve 100kmh
veya 2000g 80kmh hız
ivmelenme için hangisi daha iyi olur

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk