11.1 V LİPO Pil Lehim Atılan Yer Sürekli Isınıyor ?

Yunus Emre Oğuz

Yeni Uye
Web sitesi
rcmuhendisleri.blogspot.com.tr
İlgi Alanı
Multikopter
Pazar günü quadımı uçurmak için pilimi şarz etmem lazımdı pili quad dan çıkarırken yere düştü ve balans şarza taktığımda şarz oldu, pil bittiğinde yeniden şarz etmek için çıkarırken bir daha yere düştü ve balans şarza taktığımda kırmızı ışık belli süre aralıklarla yanıp söndü bir baktım ki ikinci pilin negatif 3. pilin pozitif kısmı kopmuş kopan yeri multimetre yardımı ile buldum ve kendim lehimlemekten kortuğum için elektronikçiye gidip lehimlettirdim. Lehimlettirdikten sonra lehimleden yere ne zaman dokunsam sıcak diğer her yer soğuk şarza taktım oluyor ancak dahada ısınmaya başlıyor bunun nedeni nedir lütfen acil yardım edin pil 11.1 v 1500mah 40c.

Oncelikle nokta “.” ve virgul “,” gibi guzel isaretleri de kullanalim, zira yazilan birseyi anlamli kiliyor kendileri.

Pilin lehimlenen noktasinin ve lehimin birkac acidan fotografini koyarsan daha net bisey soylenebilir. Pil kendi halinde duruken mi isiniyor? Yoksa sarj ve desarj sirasinda mi sadece? (Ve evet dogrusu “sarj”)

Pazar günü quadımı uçurmak için pilimi şarj etmem lazımdı. Pili quad dan çıkarırken yere düştü ve balans şarja taktığımda şarj oldu, pil bittiğinde yeniden şarj etmek için çıkarırken bir daha yere düştü ve balans şarja taktığımda kırmızı ışık belli süre aralıklarla yanıp söndü. Bir baktım ki ikinci pilin negatif, 3. pilin pozitif kısmı kopmuş. Kopan yeri multimetre yardımı ile buldum ve kendim lehimlemekten kortuğum için elektronikçiye gidip lehimlettirdim. Lehimlettirdikten sonra lehimlenen yere ne zaman dokunsam sıcak, diğer her yer soğuk. şarja taktım oluyor, ancak daha da ısınmaya başlıyor. Bunun nedeni nedir? Lütfen acil yardım edin, pil 11.1 v 1500mah 40c.

Bir de; pil, quad dan daha fazla düşmüş gibi..:rolleyes:

Son düzenleme:
Benim anladığım pil değil, kablo ısınıyor. Eğer öyleyse lehim düzgün yapılmamış. İşi bilen bir pilci tüm kabloları yenilemeli. Boyutuna bakıp basitçe lehimleniyor çoğu zaman ama o küçücük pillerin 5-10 dk boyunca en az 30 amp verebildiğini çoğu atlıyor...

Herkes çok güzel cevaplar yazmış ama sanırım sorunun sahibi ortalarda yok.
İnşallah bu yazdıklarımızı okur da Allah korusun kendine ya da bir başkasına zarar vermeden o pili imha eder.
Hayır korkum şu , şimdi tatil zamanı, o pil o haldeyken evi kilitleyip tatile falan çıkıyorlamış.:rolleyes:

İnşallah bu yazdıklarımızı okur da Allah korusun kendine ya da bir başkasına zarar vermeden o pili imha eder.
Hayır korkum şu , şimdi tatil zamanı, o pil o haldeyken evi kilitleyip tatile falan çıkıyorlamış.:rolleyes:
Valla Hakanım ola da bilir, zira yanlış anlamadıysam kardeşimiz 13 yaşında.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nasıl imha edebilirim?

Oncelikle nokta “.” ve virgul “,” gibi guzel isaretleri de kullanalim, zira yazilan birseyi anlamli kiliyor kendileri.

Pilin lehimlenen noktasinin ve lehimin birkac acidan fotografini koyarsan daha net bisey soylenebilir. Pil kendi halinde duruken mi isiniyor? Yoksa sarj ve desarj sirasinda mi sadece? (Ve evet dogrusu “sarj”)
Önerileriniz için teşekkürler, bir an önce imha edeceğim ancak imha etme hakkında bir fikrim yok?

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Önerileriniz için teşekkürler, bir an önce imha edeceğim ancak imha etme hakkında bir fikrim yok?
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

plastik bir kabın içine, yoğurt kabı olabilir mesela, su dolduruyorsun sonra biraz tuz ekliyorsun (fazla olmasın)
sonra pili kabın içine atıyorsun, kesin ölüm için bir kaç gün kalsın içinde, sonra çıkartıp multimetre ile ölçersin,
baktın voltaj yok, direk çöpe atabilirsin.
Kullandığın suyu da ki sadece elektroliz olmuş su olduğu için çevreye zararı yok, bahçeye bir köşeye dökebilirsin.

Son düzenleme:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

plastik bir kabın içine, yoğurt kabı olabilir mesela, su dolduruyorsun sonra biraz tuz ekliyorsun (fazla olmasın)
sonra pili kabın içine atıyorsun, kesin ölüm için bir kaç gün kalsın içinde, sonra çıkartıp multimetre ile ölçersin,
baktın voltaj yok, direk çöpe atabilirsin.
Kullandığın suyu da ki sadece elektroliz olmuş su olduğu için çevreye zararı yok, bahçeye bir köşeye dökebilirsin.
Teşekkürler, peki suya koyduğum da pil su ile temasa geçtiği zaman patlama falan olmamı? Şimdiden teşekkürler.