Multikopterin motorları aynı hızda dönmüyor.

enesbiyik

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar.

Bir multikopter yapmaya giriştim, fakat başıma gelmeyen kalmadı :( Daha önce telemetri modülüne bağlanma hatası almış ve forumla paylaşmıştım. Çok sağolsun arkadaşlar yardım etmişlerdi. Fakat şu an tekrar çözemediğim bir sorunla karşı karşıya kaldım. Multikopterime arm verdiğim zaman bütün motorlar aynı hızda dönmüyor. Ön motorlar arkadakilere göre daha yavaş dönüyor.

Çözümü araştırıp bulduğum sonuçlar çerçevesinde kalibrasyonda sıkıntı olabileceğini düşündüm. Kurulum sekmesinin altında bulunan Accel Calibration, pusula ve Kalibrasyon Uzaktan Kumanda ayarlarını defalarca yaptım fakat sonuç alamadım. Araştırmaya devam edince ESC Kalibrasyonlarında sıkıntı olabileceğini düşündüm. Motorların esc kalibrasyonlarını teker teker defalarca yaptım. Sıkıntı çözülmeyince 4 motorun Esc Kalibrasyonlarını motorlar apmye bağlıyken birlikte yaptım. Tabi kalibrasyonu biraz fazla tekrarladığım için olsa gerek bazı motorlar pervaneyi takınca hiç dönmemeye başladı. Escleri bozduğumu düşünüp Esclerini değiştirdim. Tabi bu kadar uğraşınca az da olsa biraz düzelme oldu fakat yine de uçurabilecek seviyede eşit dönmüyorlardı. Çare bulamayınca en son lehimlerini yeniledim. Fakat sıkıntıyı çözemedim.

İşi bilen bir arkadaştan yardım alayım dedim. Dronu uçurduk fakat daha 1 metre çıkmadan düşürdük, hemde defalarca. Haliyle elimizde pervane kalmadı. (Düşme videosu: )

Son olarak Rckolik'in "Apm Kurulumu" yazısında Radio Calibration bölümünün altında bulunan bir uyarıda parametrelerden biri 1000'in altında olduğu için dronun uçmadığı yazılmıştı. Bundan yola çıkarak arka motorların parametrelerinin düşük olabileceği gibi bir tahminde bulundum ama internette parametrelerle alakalı malesef adam akıllı bir şey bulamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kontrol Kartınız
APM 2.6
Model Sınıfı
F450
Motor, Pervane ve ESC
Motor: XA2212 1400KW, Esc: Emax Simon 30A Pervane:8045
Kumanda Alıcı ve Verici
FS-İ6
Extra Ekipman
APM 2.6 Set
Merhabalar.

Bir multikopter yapmaya giriştim, fakat başıma gelmeyen kalmadı :( Daha önce telemetri modülüne bağlanma hatası almış ve forumla paylaşmıştım. Çok sağolsun arkadaşlar yardım etmişlerdi. Fakat şu an tekrar çözemediğim bir sorunla karşı karşıya kaldım. Multikopterime arm verdiğim zaman bütün motorlar aynı hızda dönmüyor. Ön motorlar arkadakilere göre daha yavaş dönüyor.

Çözümü araştırıp bulduğum sonuçlar çerçevesinde kalibrasyonda sıkıntı olabileceğini düşündüm. Kurulum sekmesinin altında bulunan Accel Calibration, pusula ve Kalibrasyon Uzaktan Kumanda ayarlarını defalarca yaptım fakat sonuç alamadım. Araştırmaya devam edince ESC Kalibrasyonlarında sıkıntı olabileceğini düşündüm. Motorların esc kalibrasyonlarını teker teker defalarca yaptım. Sıkıntı çözülmeyince 4 motorun Esc Kalibrasyonlarını motorlar apmye bağlıyken birlikte yaptım. Tabi kalibrasyonu biraz fazla tekrarladığım için olsa gerek bazı motorlar pervaneyi takınca hiç dönmemeye başladı. Escleri bozduğumu düşünüp Esclerini değiştirdim. Tabi bu kadar uğraşınca az da olsa biraz düzelme oldu fakat yine de uçurabilecek seviyede eşit dönmüyorlardı. Çare bulamayınca en son lehimlerini yeniledim. Fakat sıkıntıyı çözemedim.

İşi bilen bir arkadaştan yardım alayım dedim. Dronu uçurduk fakat daha 1 metre çıkmadan düşürdük, hemde defalarca. Haliyle elimizde pervane kalmadı. (Düşme videosu: )

Son olarak Rckolik'in "Apm Kurulumu" yazısında Radio Calibration bölümünün altında bulunan bir uyarıda parametrelerden biri 1000'in altında olduğu için dronun uçmadığı yazılmıştı. Bundan yola çıkarak arka motorların parametrelerinin düşük olabileceği gibi bir tahminde bulundum ama internette parametrelerle alakalı malesef adam akıllı bir şey bulamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Şimdi ilk olarak sorum şu olacak motorların eşit hızda çalışmadığını nasıl anladınız. 1400kw motor arm olduktan sonra minimal dönüşte bile aslında gözle ayrım yapmak çok zor olacaktır diye düşünüyorum. Böyle bir durumda karşılaşmadım ama muhtemel hatalar donanım hatası veya bağlantı hatası yapmadığınızı varsayarak ilk akla gelen accel kalibrasyon olacaktır, ki multinizi uçuş kartı yatık algılıyorsa düzeltme çabasına girer. İkinci olarak esc kalibrasyonu sorunu düşündürür. Bu durumda uçuş kartı aynı gücü uyguluyor sanırken biri daha hızlı veya yavaş dönüyordur. Üçüncü motorda mekanik engel olabilir. Düşüşler sırasında motora giren taş toprak hem motora zarar verebilir hemde minimal bile olsa bir sürtünme sonucu dönüşleri bozabilir. Yazının sonunda bahsettiğiniz parametreyi anlayamadım normal şartlarda pwm sinyal değeri 1000-2000 arasında olur bu değerin 1000'in altına düşme durumunu failsafe tetiği olarak kullanıyoruz ancak bu durum motorlar arası hız farklılığı yapmaz burada roll pitch eksenlerinde yapacağınız bir kalibrasyon hatası olabilir gibi geldi ama bunu defalarca yaptım yazmışsınız. Bu durumda bir de kırım videonuzu izlediğimde bana major hata var gibi gelmedi, şöyle diyeyim motorlardan biri veya ikisi gerçekten diğerine göre yavaş ise multinizin o kadar bile kalkmıyor olmasını beklerdim. Alt hold modunda kısa yükselmeli bir uçuş denemesinin log dosyasını atarsanız biraz daha fazla yardımcı da olmaya çalışırım. Kolaylıklar dilerim.