Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Konu yavaş yavaş eski canlı ve hareketli günlerine dönüyor :thumbup::yuppi:
Abi hafta içi neredeyse hiç vaktim olmadı, neyse ki bu haftasonu şanslıydım bihayli vakit bulabildim, önemli şeyler de yapabildim çok şükür. Önümüzdeki hafta iş yoğunluğu daha da artacak, yani bu tempoya fazla alışmayın derim :) kurban bayramı tatilini gözüme kestirdim, burda 9 gün tatil olmaz gerçi ama yine de elevatör servoları elime ulaşmış olur, kuyruğu tamamen kapatır kanatlara geçerim diye umud ediyorum.

Soba borusunun modele sabitlenmesi.

... Borunun üreticisi ikinci yöntemin daha iyi olduğunu belirtmiş, modelde de türbinin monte edildiği yataklar arkaya doğru yeterince uzun olduğu için bu yöntemi yapmak uygundu. Borunun arka ucu herhangi bir yere sabitlenmiyor, sıcaklık değişimleriyle genleşip büzüşürken serbestçe uzayıp kısalabilmesi gerekli...
...

Evren bey, bu soba borusu modelin gövdesine başka herhangi bir yerinden sabitlenmiyorsa, nasıl oluyor da sadece huninin ağzındaki iki vida borunun geri kalanını gövde içinde tutabiliyor anlamadım. Yani gövdenin içinde, hiç bir yere temas etmeden havada mı duracak? :rolleyes:

Evren bey, bu soba borusu modelin gövdesine başka herhangi bir yerinden sabitlenmiyorsa, nasıl oluyor da sadece huninin ağzındaki iki vida borunun geri kalanını gövde içinde tutabiliyor anlamadım. Yani gövdenin içinde, hiç bir yere temas etmeden havada mı duracak? :rolleyes:

Ömer Bey, haklısınız o kısma hiç değinmeden kafa karışıklığı yaratmışım :embarras: boru arka kısımda sabıtlenmıyor derken kastettiğim bir vida vb sistemle sabitlenmiyor, ama bir şekilde gövdeye yataklanarak sağa sola ve yukarı aşağı hareket etmesi engelleniyor, sadece genleşmeye ayak uydurabilmesi için boyuna harekete izin veren bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. tam arkadan çekilen fotoğraflara bakarsanız en sona eklediğim hafif kontraplak çemberin soba borusunun dışına temasta olduğunu görebilirsiniz. Eğer borunun ucunu biraz daha gövdenin içine doğru çekersem (üreticinin tavsiyesi bu yöndeydi) o zaman bir önceki gövde bölmesine kontraplaktan bir parça ekleyerek boruyu doğru açıda tutacak şekilde en azından 3 noktadan desteklemem gerekecekç
Bu temas noktaları dış boruya yaslandığından sıcaklık bir sorun yaratmıyor.

Ömer Bey, haklısınız o kısma hiç değinmeden kafa karışıklığı yaratmışım :embarras: boru arka kısımda sabıtlenmıyor derken kastettiğim bir vida vb sistemle sabitlenmiyor, ama bir şekilde gövdeye yataklanarak sağa sola ve yukarı aşağı hareket etmesi engelleniyor, sadece genleşmeye ayak uydurabilmesi için boyuna harekete izin veren bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. tam arkadan çekilen fotoğraflara bakarsanız en sona eklediğim hafif kontraplak çemberin soba borusunun dışına temasta olduğunu görebilirsiniz. Eğer borunun ucunu biraz daha gövdenin içine doğru çekersem (üreticinin tavsiyesi bu yöndeydi) o zaman bir önceki gövde bölmesine kontraplaktan bir parça ekleyerek boruyu doğru açıda tutacak şekilde en azından 3 noktadan desteklemem gerekecekç
Bu temas noktaları dış boruya yaslandığından sıcaklık bir sorun yaratmıyor.

Olay şimdi anlaşıldı! Teşekkürler!

hani bol aksiyon bir film izlerken filmin bitişine üzülür ya insan
bende dalmışım altlarda yeni sayfa arıyorum
Özgür abi sayfa bitti bekliyoruz
saygılar

hani bol aksiyon bir film izlerken filmin bitişine üzülür ya insan
bende dalmışım altlarda yeni sayfa arıyorum
Özgür abi sayfa bitti bekliyoruz
saygılar

İş yoğunluğu malesef...

Kısmetse bayram tatilinde hareketlenir konu :)

ama tamamen de boş durmuyoruz. Bu aralar fırsat buldukça pilota oturabileceği bir koltuk yapma çalışmalarındayım mesela :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bayram tatili yaklaşıyor :) konuyu yavaş yavaş alıştıra alıştıra hareketlendirelim.

Koltuğun ilk versiyonunu hem denemek hem de olculeri falan kontrol etmek icin kafaliksiz olarak basmistim.

bu koltugu ucak icine yerlestirip pilotu da oturtarak olculeri revize ettim, kafaligi tasarladim, firlatma sirasinda pilotun ayaklarini koydugu ayakliklari falan ekledim. Birkac detay duzeltmesi falan da yaptim ve son tasarim su hale geldi:

Malum su asamada bu modeli tam anlamiyla “ölçekli” yapmak gibi bir niyetim yok, o yüzden detaylarda boğulmayacağım, ama ileride bir kokpit ekleyeceğim zaman işler daha kolay olsun diye en azından temel kokpit elemanlarını şimdiden yapıyorum ki uçak içi ekipman yerleşimini vs ona göre ayarlayabileyim...

Dün elevatör servoları da elime ulaştı. Planladığım gibi tatilde kuyruğu tamamlamak için çalışabileceğim :)

Koltuğun parçalarının basımı ve montajı tamamlandı.

Önce tüm parçalar birarada basılacak şekilde bir planlama yaptım.

toplam 6.5 saatlik bir baskı olacaktı. Baskının son anlarında tam ortadaki yüksek olan parça yüzeyden ayrılmış :) haliyle sonrasında kafanın havaya bişeyler basmaya çalışmasıyla ortaya plastik spagettisi çıkmış :)

Neyse ki diğer parçalar sorunsuz ve güzel basılmışlar.

Sabah spaghetti haline gelen parçayı tekrar bastım.

Ve koltuğu monte ettim. Boya da yiyince güzel olacak gibi görünüyor. Tabiki eklemem lazım, bu meret tam anlamiyla scale değil, hem şeklen hem de detaylar açısından eksiklik ve farkliliklari var, şimdilik istediğim şey sadece boyut olarak yakın bir şey olması, bu da onu sağlıyor. Eğer uçak ilk uçuş sezonunu sağ salim atlatırsa o zaman yapılacak “skeylleştirme” işleri kapsamında tam bir kokpit ve scale bir koltuk eklenir.

Haydi arkaya ilerleyelim yavaş yavaş :)