Rc model uçaklarda Navigasyon ve ikaz ışık sistemleri rc olarak nasıl yapılır ?

rc bir model uçak için normal led sistemi gece uçuşlarında istenilen farkındalığı sağlayamıyor mu yani. Yoksa o kadar ciddi bir durum yok mu power led kullanmak için

Alaca karanlık yada karanlıkta önü mercekli ucuz normal ledler fena değildir.
Bu söylediğim daha çok model pilotuna modelin oryantasyonunu kaybetmemek için yeterli oluyor.
Mesela: 3 Yeşil led seri irtibatlanıp sancak (sağ ) kanat ucuna,
3 kırmızı led seri irtibatlanıp iskele (sol) kanat ucuna ve 3S lipodan (12 volt) ile beselenebilir. Malum denizde trafik soldadır. Pilot arkadaşlarımız belki yazar, hava da da aynı kurallar geçerli sanıyorum...:thumbup:
Kanat uçlarına monte edilecek Ledler onden ve arkadan, dolayısıyla yandan da görünecek şekilde kanat uçlarına yerleştirilir.
Kuyruk ve burun için farklı renklerde 3 er tane monte edilirse (sadece belli açıdan ön ve arkadan görünecek) havada modelin yönü tayin edilebilir. :)

Ledlerin önüne yarı şeffaf film koyarsanız led ışığını difuze edebilirsiniz, bir başka deyişle ışığı her yönden görülebilecek şekle getirebilirsiniz. Bunun için sanat malzemesi satan yerlerden yarı saydam grafik filmi alın veya çok ince zımpara ile asetat levhayı buzlandırın. Levhayı kıvırarak ledlerin 1 cm kadar önüne yerleştirin. Güçlü led kullanmak daha iyi tabii.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Ledlerin önüne yarı şeffaf film koyarsanız led ışığını difuze edebilirsiniz, bir başka deyişle ışığı her yönden görülebilecek şekle getirebilirsiniz. Bunun için sanat malzemesi satan yerlerden yarı saydam grafik filmi alın veya çok ince zımpara ile asetat levhayı buzlandırın. Levhayı kıvırarak ledlerin 1 cm kadar önüne yerleştirin. Güçlü led kullanmak daha iyi tabii.

Aynen haklısınız Levent bey. Zaman zaman dediğiniz gibi yaptım. Daha büyükce modellerde yarım pinpon topu kullandım. :D

Ha power led ha normal led , gündüz uçuşunda çok bi farkı olacağını düşünmüyorum , gece uçuşunu ise mecburi bir ortam olmazsa ( funfly,festival,gösteri uçuşu gibi ) asla denemem bile . Kaldı ki zaten gece uçuşu yapmak için ne bir mecburiyetimiz var ne de yeterli pilotajımız.

Ha power led ha normal led , gündüz uçuşunda çok bi farkı olacağını düşünmüyorum , gece uçuşunu ise mecburi bir ortam olmazsa ( funfly,festival,gösteri uçuşu gibi ) asla denemem bile . Kaldı ki zaten gece uçuşu yapmak için ne bir mecburiyetimiz var ne de yeterli pilotajımız.

Bazan gerekiyor Hakan bey,
Mesela ben Fethiyede yaşıyorum. Her yıl ekim ayında 4-5 gün "hava oyunları şenlikleri" yapılıyor. Ölüdeniz "Belcekız" plajına Babadağdan atlayan yüzlerce paraşütcü iniyor plaja. THK orada zaman zaman model uçak gösteri uçuşları yapıyor. Ben EMNİYET AÇISINDAN paraşütcülerin gösterilerinin bitmesini bekliyorum ve sonra model uçak uçuruyorum. Hava ya alacakaranlık oluyor yada kararıyor. Ayrıca led ışık sistemlerine sahip bir model o saatlerde hayli hoş görüntü veriyor. Hele hele bir kargo uçağından atılan bir kaç minik paraşütcü kendilerine monte edilmiş ledlerle fena olmuyor..:)

Bende zorunlu olmadıkça ifadesinin altını çizmiştim zaten.
Power ledli bir sistem mutlaka güzel görünüyor Sümer abi , lakin süper detail scale bile yapsan , power ledin tek işe yarayacağı kısım search light ve Landing lights. Navigasyon için modelin ölçeğine göre ışık abartılı olunca o da çok tatlı olmuyor.Model 1/6, 1/4 scale olmalı ki buda benim hayallerime bile uzak.
Tabii ki bu yazdıklarım tamamen kişinin zevkine ve tercihine kalmış olan şeyler.Kimi ışıl ışıl uçmak ister kimi kapı aydınlatmalarından tut kokpit içi aydınlatmasına kadar detay ister.Tüm bu ışıkların şiddeti de aynı olmaz doğal olarak.
Madem burada görünülmek zaruri bir ihtiyaç , ve bu uçuşu akşam yapmak şart, modelin hatlarını da belli eden modelin kesitleri boyunca yerleştirilmiş neon ışıklar da yararlı olabilir.Power ledli bir navigasyonla da çakarlı makarlı bir sistem ile model uzaklardan bile farkedilir hale getirilebilir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682