Uçak Yapımıyla İlgili Sorularım

Ali Eren Turan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Öncelikle iyi akşamlar rckolik ailesi.Ben yeni üye oldum ve yıllardır rc yapmak istiyorum ancak yapamıyorum.Hayalimde Bir Sürü Yapım Ve Yapma Düşüncesi Var Ancak Bir Türlü Sorunların İçinden çıkamıyorum.Bazı Sorularım Ve Sorunlarım Var.

İlk Sorum ;

1.Uçak Modellemesini Hangi Yapı İle Kaplıyoruz.Yani Dış Modelini Neyle Nasıl Ve Nerden En Ucuz Şekilde Temin Edebiliriz ?

2.Uçaklarda Kullandığımız Parçaların Farklı Yerlerden Alınması Herhangi bir Sorun yaratır mı Yaratır İse Bunu Nasıl çözebilirim ?

3.Uçaga Alıcağım Dikey Sabitleyici Yatay Sabitleyici Gibi Malzemeleri Anakarta Ne Yardımıyla Ve Nasıl Bağlayacağımızı Nasıl Yapacağız ?

4.Motor Ve Anakartı Ayrıca Kumandayı Birbirine Bağladığımızda Bir Uyuşmazlık Yada Herhangi Bir Sorun teşkil Edecek Mi ?

5.Uçağın Dış Modellemesini Yaptık Diyelim.Bu Malzemelerin Hepsini Anakarta Bağladığımda Bir Sorun Yaratır mı ?

6.Uçağın Bataryalı Yapmak İstiyorum Ve Bataryasının Hemen Bitmemesini En azından 30 dakika götürebilecek kadar iyi olmasını ve bunun için ne yapmam gerekmektedir ?

Sorularım Ve Sorunlarım bunlar.Başta Basit Bir Maket yapmak istiyorum Ancak En Büyük sorunum Dikey Ve Yatay Kanatları Nasıl bağlayacağım Hakkında.Teşekkürler

1. ucak modellerını bir cok yapı malzemesıyle yapılabılmekte , strafor ,depron , maket kartonu , balsa agacı , fiber glass gibi ucagın yapısına agırlıgına gore bircok malzemeyle yapılabılmektedır .
ilk baslayanlar ıcın en ideali depron , strafor yada maket kartonudur ,
2, birbiriyle uyumlu parcaların farklı yerlerden alınmasının bır zararı olmaz , ancak motor - ESC - pervane uyumu , alıcı verici uyumu bunlar oldukca uzun konular ve forumda bolca kaynak mevcut
3- dikey sabıtleyıcı nedır bılmıyorum ,bahsettıgınız arkakuyruk dumenıyse , kanatlardaki eleronlar ise bunlar ıcın servo motorları kullanacaksınız
servo motorlarınıda kumandanın alıcısının uygun kanalına takacaksınız .
4, anakart dronlardakı ucaklarda kullanılmaz , ucagın elektronık tertıbatı motor - esc - alıcı - servolar ve bataryadan ıbarettir .
5- uygun malzemeler kullanıldıysa sorun yaratmaz
6-batarya ne kadar buyurse ucus suresı o kadar uzun olur ancak batarya ne kadar buyutulurse ucagın agırlıgıda o kadar artmıs olur , agırlık arttıkca kanatların ucagın govdesının kısacası butun govdenın buyumesı gerekır buda oldukca kapsamlı bır konu .
bol bol arastırın forumda yeterınce dokuman mevcut

Burak arkadaşımız cevaplamış, ayrıca şu konulara da bakmakta yarar var:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Öncelike Burak Bey Yardımlarınız İçin Çok Teşekkür Ederim.En Korktuğum Şey Servo Motorlardı onlarında ne olduğunu bilmiyordum peki kumandanın alıcısı ve vericisini ve kumandanın kendisini alırken yada bulurken zorlanır mıyım ?

O kadar kafaya takma. Eğer bu işe girdiysen internette kolayca istediğiniz bilgiyi bulabilirsin. İlerleme kaydettikçe ve zamanla bütün sorularının cevabını bılacaksın. İlham olsun diye şu linke bak, sorularının cevablarının bir kısmını bulursun belki :

Öncelike Burak Bey Yardımlarınız İçin Çok Teşekkür Ederim.En Korktuğum Şey Servo Motorlardı onlarında ne olduğunu bilmiyordum peki kumandanın alıcısı ve vericisini ve kumandanın kendisini alırken yada bulurken zorlanır mıyım ?
3 adet servo 1350mah lipo pil 2200kv fircasiz motor ile yaptigim basit ucak , bende bu islerde oldukca acemi biri olarak uzun suredir arastirip bilgi topluyorum , benim ucagi ucurmak onu insa etmekten daha zor gecen yildan beri yaklasik 10 tane ucak yaptim ilk baslarda ilk 10 sn de parcalanirdi simdi eve saglam sekilde getirebiliyorum .
bu yuzden insa etmesinden cok onu havada tutabilmeyi ogrenin.
bunun icinde cesitli simulasyon programlarindan faydalanin.
yaptigim ucaklardan bazilari
alttaki sekilsiz ucak baslangic icin en ideali
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
3 adet servo 1350mah lipo pil 2200kv fircasiz motor ile yaptigim basit ucak , bende bu islerde oldukca acemi biri olarak uzun suredir arastirip bilgi topluyorum , benim ucagi ucurmak onu insa etmekten daha zor gecen yildan beri yaklasik 10 tane ucak yaptim ilk baslarda ilk 10 sn de parcalanirdi simdi eve saglam sekilde getirebiliyorum .
bu yuzden insa etmesinden cok onu havada tutabilmeyi ogrenin.
bunun icinde cesitli simulasyon programlarindan faydalanin.
yaptigim ucaklardan bazilari
alttaki sekilsiz ucak baslangic icin en ideali

Fiyat Olarak Ne Kadar Bir Masrafı Oldu Peki Usta ?

böyle bir şey buldum önerir misiniz ?,

yada bu hangisi benim için en ideal olur sadece motor ve batarya ve revoları takarak yapabilirim ?
Ayrıca Bu Motora Giden Gücü kumandada ayarlarken bunu revo sayesindemi yapıyoruz yoksa saten motorun öyle bir özelligi var mı yani motora tam güç değilde yarım güç vermek istersek.

Son düzenleme:
Ali Eren kardeşim, yavaşla biraz. Heyecanını o kadar iyi anlıyorum ki... Ama bu şekilde başlarsan çok kısa sürede "olmuyor" diye harcadığın paraya da lanet edersin, kaybettiğin zamana da. Linklerini verdiğin şeyleri unut!
Bu forumda aradığın her türlü bilgi var. Bu bilgileri yazan arkadaşlar bu bilgilere ulaşmak için ciddi emek harcadılar. Biraz araştır. Sana depron/fon kartonu/maket kartonu gibi malzemelerden yapılan uçakları incelemeni tavsiye ederim. Maliyetleri çok değil. Ucuza kumanda da bulursun. Doğru ilerlersen az paraya çok büyük keyif alırsın. Bu forumda bulamadığın bilgiyi biz sağlarız, yeter ki doğru bir şekilde ilerle. Ben de çocukluğumdan beri bu işler çok pahalı diye hep uzak durdum. Ta ki forumlarda araştırmaya vakit ayırmaya başladığım zamana kadar. O zamanlar TR forumlar yoktu, yabancı forumlarda gezinip çok şey öğrendim. İstersen hala canlı olan o forumları linklerini de veririm. Ama İngilizce seviyen yeterli ise faydalanırsın. Son bir kaç yıldır RC Kolik gelişti. Artık aradığın herşeyi TR olarak kolaylıkla bu forumda buluyorsun. Siteden siteye de atlaman gerekmiyor. Sadece sabredip araştırmayı öğrenmen lazım. Bu cihazlar kesinlikle oyuncak değil. Doğru şekilde ve belli bir disiplinle ilerlersen çok keyifli zaman geçirirsin ve çok kıymetli dostuklar edinirsin.

Ali Eren kardeşim, yavaşla biraz. Heyecanını o kadar iyi anlıyorum ki... Ama bu şekilde başlarsan çok kısa sürede "olmuyor" diye harcadığın paraya da lanet edersin, kaybettiğin zamana da. Linklerini verdiğin şeyleri unut!
Bu forumda aradığın her türlü bilgi var. Bu bilgileri yazan arkadaşlar bu bilgilere ulaşmak için ciddi emek harcadılar. Biraz araştır. Sana depron/fon kartonu/maket kartonu gibi malzemelerden yapılan uçakları incelemeni tavsiye ederim. Maliyetleri çok değil. Ucuza kumanda da bulursun. Doğru ilerlersen az paraya çok büyük keyif alırsın. Bu forumda bulamadığın bilgiyi biz sağlarız, yeter ki doğru bir şekilde ilerle. Ben de çocukluğumdan beri bu işler çok pahalı diye hep uzak durdum. Ta ki forumlarda araştırmaya vakit ayırmaya başladığım zamana kadar. O zamanlar TR forumlar yoktu, yabancı forumlarda gezinip çok şey öğrendim. İstersen hala canlı olan o forumları linklerini de veririm. Ama İngilizce seviyen yeterli ise faydalanırsın. Son bir kaç yıldır RC Kolik gelişti. Artık aradığın herşeyi TR olarak kolaylıkla bu forumda buluyorsun. Siteden siteye de atlaman gerekmiyor. Sadece sabredip araştırmayı öğrenmen lazım. Bu cihazlar kesinlikle oyuncak değil. Doğru şekilde ve belli bir disiplinle ilerlersen çok keyifli zaman geçirirsin ve çok kıymetli dostuklar edinirsin.

Öncelikle Tavsiyeniz İçin Çok Teşekkür Ederim.Çok Haklısınız Heycanımdan dolayıdır ki böyle şeyler normal İlk Başta Biraz Tecrübe Edinmeye bakmalıyım...

merhaba acele ederseniz hem hata yaparsınız hemde zevk alamazsınız adı üstünde hobi yani boş zamanlarımızı,
güzel değerlendirmek.bu nedenle heyecan bu işte biraz hata affetmiyor , sakin ve zevk alarak yapmanızı tavsiye edeceğim size.
saygılarımla