Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Modeli geçtik, nerede ise 1 haftadır hiç ses çıkmayınca merak ettik seni Evren kardeşim :)

İş yoğunluğuna ilave olarak tatsız olaylar için de epey bir koşturmaca gerekli oldu malesef. Çok şükür sağlığımız yerinde, en önemlisi o, gerisi gelip geçecek...

Modelcilikte planladığın gün maiden yapılması en kesin kıyamet alametidir ve her durumda sakınılması gereken bir uygulamadır. Aman ha... :)

Abi o tarih zaten 15 Aralıktı :) çoktan atlattık o tehlikeyi ???

Dün gövdeye 2. tur astar/macun uygulayıp gece geç vakte kadar 400 numara ile ıslak olarak zımparalamıştım, bu sabah tesviyeyi gündüz gözüyle tekrar kontrol ettim, gözden kaçan birkaç noktayı da zımparaladıktan sonra tüm modeli önce su püskürtüp kağıt havluyla kalan zımpara artıklarından arındırdım, sonra da camsil ve kağıt havluyla yüzeyi iyice temizledim ve çok ince bir astar katı attım.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu artık son genel astar. Görebildiğim kadarıyle 3-4 noktada küçük macun ihtiyacı olan yerler kalmış, onlar da gün içinde halledilip üzerlerine rotuş astarı atılıp tüm yüzey 600 numara ile hafifçe zımparalanıp ilk kat beyaz boyaya hazırlanacak. Boyama bugüne yetişir mi pek emin değilim, hafta içinde de fırsatım olacağını sanmıyorum, yani bir sonraki haftasonuna kalabilir o aşama...

Renk ve stil olarak en son hangisini seçmiştik kardeşim. Sana zahmet bir daha hatırlatır misin ? :)

Renk ve stil olarak en son hangisini seçmiştik kardeşim. Sana zahmet bir daha hatırlatır misin ? :)

Zahmet ne demek abi :)

Beyaz ve turuncu olan şu şema olacak:

Peki bayrak n'olacak?

Elimdeki 48 mikyas maket için olan sulu çıkartmaları tarayıp boyutlarını ayarlayıp şeffaf sulu çıkartma kağıdına basacağım. İşe yarar bişey olurlarsa modele uygulayacağım, yoksa pas geçip sadece boyamayı yapıp forsları kodları vs detaylandırma aşamasına bırakacağım.

Elimdeki 48 mikyas maket için olan sulu çıkartmaları tarayıp boyutlarını ayarlayıp şeffaf sulu çıkartma kağıdına basacağım. İşe yarar bişey olurlarsa modele uygulayacağım, yoksa pas geçip sadece boyamayı yapıp forsları kodları vs detaylandırma aşamasına bırakacağım.

Yok, yok! Demem o değil! Bayrak "Amarıkan" bayrağı mı olacak, onu dedim di. Hani Türk bayrağı felan, ne bileyim?...

Yok, yok! Demem o değil! Bayrak "Amarıkan" bayrağı mı olacak, onu dedim di. Hani Türk bayrağı felan, ne bileyim?...

Amerikan donanmasının renklerını kullanacağım. Bazen "what if" tarzı modeller yapasım geliyor aslında da, şimdi bu meret donanma uçağı, hava kuvvetleri uçağı olsa belki derdik bu uçak şu şu senede Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiş olsaydı şöyle birşey olurdu… E şimdi bir de uçak gemisi mi ekleyelim filoya, hani biraz destekli atmak lazım atınca da di mi ama ;D;D

Abi bence tüm renkler ve bayrak orijinal olur , lakin kimin yapıp uçurduğunu yabancıların anlaması açısından kuyruk dikmesine bir ayyıldız da şüphesiz yakışır ;):thumbup:

Pilotun omzuna bir Türk Bayrağı yapmak alternatifini değerlendirebiliriz. Uygun senaryo önerilerini bekliyorum :D