RC Helikopter Çalışma Prensibi

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
Mehmet bey,

6 kanallı büyük modellerin kuyruk palleri hem devir ile hemde aldığı açı ile kuyruğu sabitliyor.. ancak micro helilerin (ör:v922) kuyruk palleri sadece aldığı devir ile kuyruğu sabitliyor. bunun nedeni büyük modellerde pal devrinin yetersiz kaldığı için açıda almaya ihtiyaç duymasıdır değil mi?. yani büyük modeller(trex 500-600-700) kuyruk palleri sadece devir ile kuyruğu sabitleyemeyip mutlaka belli bir açıda alması gerektiğimidir...
Tam olarak öyle değil Özkan Bey. Şimdi ideal olan eğer mekanik için yeterli ortam var ise tüm olayı tek bir motor ile işi çözmek. Bu nedenle Blade 130 dahil olmak üzere tüm 250,500....800 helilerde tek motor ve buna bağlı kuyruk aktarması var.

Şimdi ana motor collective pitch dediğimiz biz gaz verince istenen deviri tutmaya çalışıyor. Yani ana motorun önceliği gerekli tork sağlayacak şekilde devir değiştirmek.
Peki tork değişince kuyrukta meydana gelecek döndürme etkisini ne telafi edebilir ?
Zira bu durumda kuyruk pallerinin dönme hızı, kuyruğu tutmak için gerekli olan gücten bağımsız olarak ana motordaki devirle birebir değişiyor.

İşte kuyrukta meydana gelen değişimlerde sabit tutabilmek için kuyruk pallerini değiştirmek tek seçenek haline geliyor.

HOCAM GERÇEKTEN GÜZEL ANLATMIŞSINIZ EMEĞİNİZE SAĞLIK
4 KANAL LA BAŞLADIM ANCAK 6 KANALA BİRTÜRLÜ GEÇEMEDİM HEVESİM VAR ANCAK HEM MADDİ MANADA HEMDE SİMİLASYON OLARAK ÇOK GERİLERDEYİM 4 KANALLIDA İYİYİM
ANCAK 6 KANALLIYI BECEREMEDİM 6 KANALLI V922 ALDIM ANCAK İLK UÇUŞTA DÜŞÜRDÜM KIRILDI HEMEN YAPMA YOLUNA GİTTİM BU SEFERDE SUYA DÜŞÜRDÜM ŞİMDİ YİNE 4 KANALLA UĞRAŞIYORUM ONLARDA DA ARIZALI YEDEKLERİM KIRILDI ŞİMDİ NASIL BİR YOL İZLESEM SİMİLASYONLA DEVAM EDECEĞİMDE NEZAMAN A KADAR SİMİLASYON YAPAYIM VE NASIL 6 KANALLI ALAYIM VEDE MARKA MODEL ALAYIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İYİ GECELER

GERÇEKTEN DE FORMDAKİ KONULAR I ÇOK İYİ AÇIKLAMIŞŞSINIZ EMEĞİNİZE SAĞLIK

Uzerinden bir hayli zaman gecmis olmasina ragmen. Olaki ayni durumda olan kimse varsa yumaridan ara tusuna basip aramasini gerceklestirsin
Emin olun aradiklarinizdan cok daha fazlasini bulacaksiniz. Muhtemelen sizden once birileri aynisini dusunup sormus olabilir. Hepimiz ilk bocalama gunlerini aklimizda cokca soruyla basladik. Tek yapmaniz gereken ARA yi kullanmak
Bu arada 4 kanal tavziye etmiyoruz

Mehmet abi ile Türker abinin zamanında yayınladıkları video serisinin bir benzerine de Chris Reibert başlamış. Birkaç yıl geriden geliyor ama yine de emeğine sağlık :D
Evet ya :D 2012 son 2 ayı ve özellikle 2013 yılında çektiğimiz video ve açtığımız konulara ben bile inanamıyorum %p

Şu an SIFIRDAN yeniden yap deseler yapabilir miyiz emin değilim ;D

Evet ya :D 2012 son 2 ayı ve özellikle 2013 yılında çektiğimiz video ve açtığımız konulara ben bile inanamıyorum %p

Şu an SIFIRDAN yeniden yap deseler yapabilir miyiz emin değilim ;D

Mehmet abi ben sizin o videolar sayesinde bildiklerimi ögrendim ve ilk modelimi topladım. o videolar altın değerinde bence:saygilar:. Bu arada chrise de zamanında face üzeriden birkaç soru sormuştum, adam bıkmış olacak ki temelden anlatma işine girişmiş:evil:

Mehmet abi ben sizin o videolar sayesinde bildiklerimi ögrendim ve ilk modelimi topladım. o videolar altın değerinde bence:saygilar:. Bu arada chrise de zamanında face üzeriden birkaç soru sormuştum, adam bıkmış olacak ki temelden anlatma işine girişmiş:evil:
Faydalı olabildik ise ne mutlu bize :RCKolik:

Gerek videolu konular, gerekse indeks sayfaları hep aynı amaçla hizmet için açıldı. Min soru ve sorulara tek tek cevap vermek yerine bir kere mümkün olduğunca detaylı anlatıp, gerektiğinde konuya yönlendirme ;)