Pilotaj ve modelcilik hakkında aklıma takılan sorular

İlgi Alanı
Uçak
Herkese iyi forumlar, ilk konum olduğu için kurallara aykırı bir şey yaparsam kusura bakmayın, elimden geldiğince dikkat edeceğim.

Model uçaklarla ilgilenmeye birkaç ay önce başladım ve forumdaki uçaklarla ilgili (indeksteki) neredeyse her şeyi okudum ancak okuduğum yazıların geneli 2013-2015 arasıydı ve (özellikle simülatör kumanda vb teknolojilerde) bu gün geçerli olup olmayacağını bilemedim. Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim;
-Simülatör olarak Real Flight 7 önerilmiş ancak şu anda 9.5 satılıyor, ne yapmalıyım?
-Yeni çıkan kumanda modellerinden simülatör için en uygun başlangıç modeli hangisidir?
-Kendi yaptığım bir modeli simülatöre yükleme şansım var mıdır yoksa ilk denemeyi gerçekte yapmak zorunda mıyım?
-Sıfırdan model tasarlamak için temel aerodinamik dışında (uçuşa etki eden şeyler vb) bilmem gereken bir şey var mıdır?
-İHA ve model uçak arasında İHA'nın otonom olması dışında fark var mıdır? Yoksa manuel iha da model uçak sayılabilir mi?
-Tavsiye ettiğiniz gibi simülatörde çalışsam ve başlangıç seviyesi bir model alıp hobiye girsem, F-16 veya F-22'nin ölçekli modeli gibi modelleri uçuracak seviyeye ne zaman gelirim?
-Son olarak forum kurallarına aykırı ancak, tübitak veya teknofestin yarışmalarına katılmak istiyorum ancak hiçbir yerde bilgi/tavsiye bulamıyorum, sizden ricam herhangi bir projeye yardım değil, nerelerden bilgi edinebilirim fikriniz varsa çok sevinirim..

Şimdiden tüm cevaplar için çok teşekkürler, tekrar iyi forumlar dilerim..

Sorularına cevap vermeden önce iyi ki aramızdasın diyorum Salih. Yaşın 15 olarak kayıtlı. Noktalama işaretlerini uygun şekilde kullanarak, soru eki olan "mı"'yi ve "dahi" anlamındaki "da"'yı ayrı yazarak, ne düşündüğünü ve ne istediğini derli toplu anlatmışsın. Böyle bir genç arkadaşıma elimden gelen desteği vermek boynumun borcudur.

Simülatör konusu çok da abartılacak bir konu değil. Simülatör sana kumanda stiklerine hakimiyet ve uçağın her konumunda (sana doğru gelirken yönlerin karışacağını düşün) doğru yöne kumanda verme alışkanlığı kazandıracak. Onun dışında Real Flight 9 değil 99 da olsa gerçek uçuşun yerini tutamayacak. Bu yazdıklarımdan, "simülatörü boşver" önerisini tabii ki çıkarma ama versiyona da fazla takılma. Real Flight 4 gibi daha eski sürümlere bir şekilde ulaşabilirsin. Bence fazlasıyla yeterli olacaktır.
Simülatörde kullanmak için oldukça hesaplı USB kumandalar mevcut.
Kendi yaptığın modeli teorik olarak simülatöre ekleyebilirsin ama pratikte pek yapılabilecek ve işe yarayabilecek bir şey değil, emeğine değmez.
Sıfırdan model tasarlamak için derinlemesine bir teorik bilgiye ek olarak uzunca süreli bir pratik deneyime ihtiyacın var. Yani şöyle bir on sene falan bolca model uçurduktan sonra öyle bir maceraya girmeni tavsiye ederim.
İHA tanımı ne yazık ki net değil. Ülkemizde uçan her şeyi İHA olarak kabul etme eğilimi var. Zaten Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü toplam kalkış ağırlığı 500 gram'ı geçen her şeyi İHA olarak tanımlıyor. Otonom uçuş ve/veya havadan yere görüntü iletimi gibi İAH'yı İHA yapan unsurlara inatla girmiyor.
Yarışmalara gelince... Acele etme. Önce bu işi öğren. Elin alışsın. Sonraki seneler için planlama yap derim.
Şimdiden kolay gelsin...

Heliyi bilmiyorum hic denemedim
Bu konuda uzun süredir çalıştığım için konuşabiliyorum. Eğer simde kendini geliştirmek için kırmaktan vazgeçmezsen çok güzel bir pilotaja sahip olabilir. Ama kırıcam ya da ben "Bu hareketi yapamıyorum" diyip bırakılırsa tabii ki bir faydası olmayacaktır. Bunun forumda bolca örneğide var. Benim 1 yıllık tecrübemde simde yakşalık 300-350 saatim var. Bu deneyimle çıkardığım sonuç şudu ki: sim gerçeğe göre daha zor. Nedeni ise yer çekimini ve anlık hava değişimlerini tam olarak hissedilememesi.

Bende buraya birşeyler yazmak istedim bana göre sim bazı anlamlarda daha zor bazı anlamlarda daha kolay
Sim de bana göre daha zor olankonu
Simdeki bazı ucuş alanlarında Eğer uzun süre yüksekte uçarsan simde (30s-60s bile yeter) sadece havayı ve etraftaki çok küçük ayrıntıları görüyorsun bu süre zarfında yön duygunu kaybetmeye başlıyorsun ve en son inişe yaklaştığında pistin tam doğrultusunu anlayamıyorsun ve bu pek hoş olmuyor simde kafanı eğip etrafa bakamadığım için

Ve sim kumandası senin gerçekte kullandığın kumanda ile aynı olmuyorsa gerçek uçuşa geçtiğinde ilk başlarda çok sert tepkiler verebiliyorsun bunu nedeni ucuz sim kumandalarının sticklerinin çok kalitesiz ve sert olması ama buna alışmak en fazla 1dk sürüyor.

Yarışma konusunda da şunu söylemek istiyorum geçen seneki yarışma kurallarını incelemiştim ve pist ve yarışma hakkında katılanlardan bilgi aldım. Benim tavsiyem kesinlikle rc uçak hevesini kaybetme ama yarışmaya ya daha önce uçakla ilgili sağlam bir tecrübesi olan biriyle gir veya dron kategorisine katıl geçen seneki pistin şekli yeri hiç uçağa uygun değildi bence yeterince tecrübesi olmayan biri uçakla o yarışmayı tamamlamayı bırak iniş kalkış yapamaz. Hem kendi dron tasarımını yapmak çok zor değil dronlarin uçaklarda göre çok daha basit aerodinamiği var. Ve genelde tasarımla hep birbirine benzer uçakta ise çok farklı çeşitler var

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Sorularına cevap vermeden önce iyi ki aramızdasın diyorum Salih. Yaşın 15 olarak kayıtlı. Noktalama işaretlerini uygun şekilde kullanarak, soru eki olan "mı"'yi ve "dahi" anlamındaki "da"'yı ayrı yazarak, ne düşündüğünü ve ne istediğini derli toplu anlatmışsın. Böyle bir genç arkadaşıma elimden gelen desteği vermek boynumun borcudur.

Simülatör konusu çok da abartılacak bir konu değil. Simülatör sana kumanda stiklerine hakimiyet ve uçağın her konumunda (sana doğru gelirken yönlerin karışacağını düşün) doğru yöne kumanda verme alışkanlığı kazandıracak. Onun dışında Real Flight 9 değil 99 da olsa gerçek uçuşun yerini tutamayacak. Bu yazdıklarımdan, "simülatörü boşver" önerisini tabii ki çıkarma ama versiyona da fazla takılma. Real Flight 4 gibi daha eski sürümlere bir şekilde ulaşabilirsin. Bence fazlasıyla yeterli olacaktır.
Simülatörde kullanmak için oldukça hesaplı USB kumandalar mevcut.
Kendi yaptığın modeli teorik olarak simülatöre ekleyebilirsin ama pratikte pek yapılabilecek ve işe yarayabilecek bir şey değil, emeğine değmez.
Sıfırdan model tasarlamak için derinlemesine bir teorik bilgiye ek olarak uzunca süreli bir pratik deneyime ihtiyacın var. Yani şöyle bir on sene falan bolca model uçurduktan sonra öyle bir maceraya girmeni tavsiye ederim.
İHA tanımı ne yazık ki net değil. Ülkemizde uçan her şeyi İHA olarak kabul etme eğilimi var. Zaten Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü toplam kalkış ağırlığı 500 gram'ı geçen her şeyi İHA olarak tanımlıyor. Otonom uçuş ve/veya havadan yere görüntü iletimi gibi İAH'yı İHA yapan unsurlara inatla girmiyor.
Yarışmalara gelince... Acele etme. Önce bu işi öğren. Elin alışsın. Sonraki seneler için planlama yap derim.
Şimdiden kolay gelsin...
Ben de burada bulunmak çok memnunum :). Çok teşekkürler tavsiyeler için, hepsini dikkate alacağım. Kumandalara ufak göz gezdirmiştim yarın detaylı incelerim. Sıfırdan model konusu aslında pek benlik değil, okuldaki havacılık kulübümüzde yapmak isteyen arkadaşlar var onlar için sordum bir bakıma. Ben daha çok pilotaja ilgiliyim, o yönde ilerleyeceğim. Yarışma konusu da aynı şekilde, en büyük sorun yaş limiti. Arkadaşlar aceleci davranıyor ben frenliyorum ama bir şeyler öğrenebilirsek uzun vadeli ufaktan başlayacağız inşallah.
Öncelikle foruma hoş geldiniz.:saygilar:
Hemen 20 yıla yakın bir süre geriye gidip o günler yaşadıklarımı söyleyeyim.:rolleyes:
Brushless sistemler yeni idi ve hobide kışkırtıcııydı. Patlarlı vs öncesi çok pahalı oldugundan onlarca yıl geri durduk.
Neyse elektrikli brushless sistemler, lipo vs derken ulaşılabilir oldular ve anında ıcıne girdik
Sim dediler, cuvalladık. Zira gerçekle hic ilgisi yok . Hele hele uçakta. Heliyi bilmiyorum hic denemedim
Üstten kanat "trainer" dediler 20 den fazla pervane kırıp ondan fazla motor mili yamulttuk olmadı.
Klişe, şartlanmalar vs hep zarar ve hüsran.
Temel bilgileri forumun sunduğu imkanlarla öğrenin. YETERİ KADAR VAR.
Ancak model tasarlamak la pilotaj geliştirmek arasında seçim yapmazsanız kaos yaşarsınız. KEŞFEDİLMİS ŞEYLERİ TEKRARA GEREK VAR MI.
Bana kalırsa önce basit bir model ile işi öğrenin . Yanı uçuş prensipleri ve pilotaj önceliklidir. GÜÇSÜZ MOTORLAR NEDENİ İLE TASARLANMIŞ KLİŞE "TRAİNER" denen modellere dikkatli yaklaşın.
Neyse bu konuda yazan diğer arkadaşlar olacaktır.
Çok sağ olun, dikkate alacağım. Kaostan kurtulmak için de pilotajı tercihe edeceğim sanırım.
Bu konuda uzun süredir çalıştığım için konuşabiliyorum. Eğer simde kendini geliştirmek için kırmaktan vazgeçmezsen çok güzel bir pilotaja sahip olabilir. Ama kırıcam ya da ben "Bu hareketi yapamıyorum" diyip bırakılırsa tabii ki bir faydası olmayacaktır. Bunun forumda bolca örneğide var. Benim 1 yıllık tecrübemde simde yakşalık 300-350 saatim var. Bu deneyimle çıkardığım sonuç şudu ki: sim gerçeğe göre daha zor. Nedeni ise yer çekimini ve anlık hava değişimlerini tam olarak hissedilememesi.
Simülatörde 350 saat.. Gerçekten bravo, darısı başıma inşallah. Teşekkürler..
Bende buraya birşeyler yazmak istedim bana göre sim bazı anlamlarda daha zor bazı anlamlarda daha kolay
Simdeki bazı ucuş alanlarında Eğer uzun süre yüksekte uçarsan simde (30s-60s bile yeter) sadece havayı ve etraftaki çok küçük ayrıntıları görüyorsun bu süre zarfında yön duygunu kaybetmeye başlıyorsun ve en son inişe yaklaştığında pistin tam doğrultusunu anlayamıyorsun ve bu pek hoş olmuyor simde kafanı eğip etrafa bakamadığım için

Ve sim kumandası senin gerçekte kullandığın kumanda ile aynı olmuyorsa gerçek uçuşa geçtiğinde ilk başlarda çok sert tepkiler verebiliyorsun bunu nedeni ucuz sim kumandalarının sticklerinin çok kalitesiz ve sert olması ama buna alışmak en fazla 1dk sürüyor.

Yarışma konusunda da şunu söylemek istiyorum geçen seneki yarışma kurallarını incelemiştim ve pist ve yarışma hakkında katılanlardan bilgi aldım. Benim tavsiyem kesinlikle rc uçak hevesini kaybetme ama yarışmaya ya daha önce uçakla ilgili sağlam bir tecrübesi olan biriyle gir veya dron kategorisine katıl geçen seneki pistin şekli yeri hiç uçağa uygun değildi bence yeterince tecrübesi olmayan biri uçakla o yarışmayı tamamlamayı bırak iniş kalkış yapamaz. Hem kendi dron tasarımını yapmak çok zor değil dronlarin uçaklarda göre çok daha basit aerodinamiği var. Ve genelde tasarımla hep birbirine benzer uçakta ise çok farklı çeşitler var
Kesinlikle haklısınız drone konusunda, uçaklardan çok daha kolaylar (zamanında uçurmuştum) ancak yarışmada liselerarası düzeyde drone yok sanırım, yine de tekrar bakarım. Sağ olun tavsiyeleriniz için, saygılar..

Drone yerine çok rotorlu yada multikoper kullanalım 1.
Multikopter kullandıktan sonra uçak kullanmak zor. Alışmak zaman alır.
Kumandanın stickleri markaya göre farklı boyutlarda olabilir. Uzun stickleri varsa takmak daha mnatıklıdır.
Uçak uçuran biri multikopterde zorlanmaz ama multikopter uçuran biri uçakta zorlanabilir.

Ben helici olarak katılmıyorum. Biz kumanda değiştirdiğimiz zaman eğer 3d uçacaksak 1 hafta öncesinde kumanda ile sim çalışıp tamamen hakimiyet sağlamamız gerekiyor. Yoksa modeli çakmamız an meselesi olur.

Heli farklı olabilir. Uçakta sim tamamen psikolojik. Kendi adıma hıç sim çalışmadım ve Uçak ucurmaya başladıktan sonra da sim de hiç başarılı olamadım. Simi savunanlara o zaman sormak gerekir simde başarılı değilim. Ucak ucuramıyorum mu? Yahu kumandaya alısmak ıcın basit modeller var sim yerine. Gercek hava ısısubda,, esintisinde ve doğal şartlarda. Sim niye. Ha aklım yatar bir 737 uçuran pilot sim çalışacak elbett. Onlarca kontrolu ezberlemek için. Kıcı kırık RC de iki stick için aylarca sim çalış. İş mi yani. :lol: Ha bir de şu var: Yeni nesil kumandalarda ayarlarını yapınca zaten pek çok kontrol otomatik oluyor. (knife edge vs)
Abi uçak işi uyguna geliyor. Bizim heliler pal sürtse 500 TL'den başlıyor. :lol::lol:
Değer mi buna sence ? ;D

EEEee Bizde heliye hevesliydik. Uçakcı niye olduk sanıyorsun abisi...
:rolleyes:
Yakında bende bir uçak yapmayı planlıyorum. Bakalım neler göreceğiz daha.
Zaten imzamda da var. Bir training uçağı var esasında ama daha hiç uçmadı.

Devir kötü. Evdeki faraştan, maşrapadan bile ucak yaparsın da heli de fabrikasyon parçaya bağlısın. Dolar 8. euro 9 lira:rolleyes:
Uçaktan alamıyorum o zevki işte ne yapalım abi. Küçük modeller ile takılacağız. Ama en kısa zamanda forumda araştırma yapıp bir uçak yapacağım.

Bu TÜBİTAK'ın yarışmalar için eğitim videoları:
Ama çok ciddiye alarak izlememen gerekiyor. Bilgi hataları, fiziksel birim ve yazılış hataları çok fazla. En azından işin temelini alma maksadıyla izlemeni öneririm.

Ciddi hazırlanmış eğitimler yabancılara ait. İngilizce bilmen şart. Understanding Flight kitabını öneririm, temel amaçlı iyi bir kitap. Erişebilirsin her türlü bu kitaba. Daha ileri kitaplar için lisedeki derslerine iyi odaklanman lazım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bu TÜBİTAK'ın yarışmalar için eğitim videoları:
Ama çok ciddiye alarak izlememen gerekiyor. Bilgi hataları, fiziksel birim ve yazılış hataları çok fazla. En azından işin temelini alma maksadıyla izlemeni öneririm.

Ciddi hazırlanmış eğitimler yabancılara ait. İngilizce bilmen şart. Understanding Flight kitabını öneririm, temel amaçlı iyi bir kitap. Erişebilirsin her türlü bu kitaba. Daha ileri kitaplar için lisedeki derslerine iyi odaklanman lazım.
Bu kesinlikle çok işime yarayacak, çok teşekkürler??.

Herkese iyi forumlar, ilk konum olduğu için kurallara aykırı bir şey yaparsam kusura bakmayın, elimden geldiğince dikkat edeceğim.

Model uçaklarla ilgilenmeye birkaç ay önce başladım ve forumdaki uçaklarla ilgili (indeksteki) neredeyse her şeyi okudum ancak okuduğum yazıların geneli 2013-2015 arasıydı ve (özellikle simülatör kumanda vb teknolojilerde) bu gün geçerli olup olmayacağını bilemedim. Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim;
-Simülatör olarak Real Flight 7 önerilmiş ancak şu anda 9.5 satılıyor, ne yapmalıyım?
-Yeni çıkan kumanda modellerinden simülatör için en uygun başlangıç modeli hangisidir?
-Kendi yaptığım bir modeli simülatöre yükleme şansım var mıdır yoksa ilk denemeyi gerçekte yapmak zorunda mıyım?
-Sıfırdan model tasarlamak için temel aerodinamik dışında (uçuşa etki eden şeyler vb) bilmem gereken bir şey var mıdır?
-İHA ve model uçak arasında İHA'nın otonom olması dışında fark var mıdır? Yoksa manuel iha da model uçak sayılabilir mi?
-Tavsiye ettiğiniz gibi simülatörde çalışsam ve başlangıç seviyesi bir model alıp hobiye girsem, F-16 veya F-22'nin ölçekli modeli gibi modelleri uçuracak seviyeye ne zaman gelirim?
-Son olarak forum kurallarına aykırı ancak, tübitak veya teknofestin yarışmalarına katılmak istiyorum ancak hiçbir yerde bilgi/tavsiye bulamıyorum, sizden ricam herhangi bir projeye yardım değil, nerelerden bilgi edinebilirim fikriniz varsa çok sevinirim..

Şimdiden tüm cevaplar için çok teşekkürler, tekrar iyi forumlar dilerim..

Salih, öncelikle teşekkür ederim! Forumu ve bizleri bu kadar ciddiye aldığın için.
Yeterli şeyler söylenmiş ama ben de bir iki düşüncemi paylaşmak istedim.
Ben model uçak uçurmaya başlamadan çok önce çok çeşitli simülatör programlarını oyun niyetiyle "oynardım". Arabalarım, tanklarım ve teknelerim vardı uzaktan kumandalı oyuncaklardan. Kumanda hakimiyetim belli ölçüde zaten vardı. Aklımda uzaktan kumandalı uçak uçurmak hep vardı. Çocukluğumdan beri hem de. Ama ne zaman bir dükkana girip "Abi şu kaç para? " diye sorsam, "keşke sormasaydım" diyip çıktım. Yanlış bir şekilde soru sorduğum için de beni ciddiye alıp elimden tutan olmadı hiç.
40'ıncı yaşım geçmişti, taa ki @Mehmet Y. Sarıkaya sayesinde radyo kontrollü uçak uçurmanın ne kadar ucuza mal olabileceğini ve kolay olduğunu öğrendim. Bana Depron'dan (izolasyon köpüğü) bir F-22 modelini nasıl iki-üç saat süre içerisinde yapılabileceğini ve uçurulabileceğini gösterdi. Eve gidip malzemeleri sipariş edip gelmelerini beklerken de internetten indirdiğim ücretsiz simülatör programlarını araştırıp edindim. Kendime bir de simülatör kumandası aldım THK'dan. Bu forumda bulabileceğin bilgilerin yarısı kadar bir okumuşluk ile, simülatörlerde çeşitli uçaklar iniş ve kalkışlar çalıştım. Zaten elim kumandaya alışıktı, kas hafızası iyice oturdu böylelikle. Sonra havalar bozulunca çok pervanelilerle uğraştım. Ama bilgisayar karşısında cihazın kendisinden fazla vakit geçirmeye başlayınca tekrar sabit kanatlılara döndüm.
Ama simülatör ile gerçek her zaman farklıdır. Sim'de istediğin kadar usta ol, iş ciddiye bindiğinde dizlerin titreyecek...
Önce keyif almaya bak. Yarışmaymış, projeymiş, tasarımmış, boşver! Önce yapımı basit olan bir şeyler bul kendine. Tekerleği yeniden keşfetmenin anlamı yok. Sadece bir modelin değil, bir cismi havalandırmanın ve uçurmak için nelerin gerekli olacağını keşfet. İlgisiz görünse bile havacılık ile ilgili olan ne bulursan oku. Gerekli şeyleri öğrendikten sonra bir tuğlayı bile havalandırabilirsin. Hatta youtube'da "Dirty Old Sock Parkflyer" diye arat. Boeing mühendislerinden Steve Shumate'in kirli bir çorabı uçurduğu bir videosu var.
Tasarım yapmayı ondan sonra düşünürsün. Yürümeyi öğrenmeden koşuda dünya şampiyonu olamazsın çünkü. Şu simülatör mü? Diğeri mi? Hangi Simülatörün hangi sürümü? 7 kanallı kumanda mı? 9 kanallı kumanda mı? Boşver. En basitinden, en ulaşılabilir olanından başla. Alternatiflerini keşfet. Başlamak, bitirmenin yarısıdır. Kendin de inanamayacağım kadar çabuk gelişeceksin. Yeter ki keyif al...