Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Korkarak soruyorum, bizim server da gümlemez dimi :eek:
Düzenli olarak yedekliyoruz kardeşim. Bir de minor sürüm bazında olmasa da major sürüm olarak sistemi güncel tutmaya çalışıyoruz. Yani olabilecek her türlü önlemi alıyoruz kardeşim ;) Bundan sonrası nasip, kısmet ;D:lollol:
Yalan yok adminim, feci halde gözümde büyüyor... Imageshack patladığında en azından linklerde dosya adıhalagörünür haldeydi, o dosya adını kullanarak fotoğrafları yenilemek daha kolay olmuştu. Bu hain tinypic geride hiç iz bırakmamış, kodları da inceledim, varsa bile ben yakalayamadım. Şimdi allahın delisinin 4-5 sene önce yazdığı mesajları oku, o fotoğrafın hangi fotoğraf olduğunu anla, git arşivden bul çıkar yeniden yükle... En azından photobucket kısmı daha kolay diye kendimi avutuyorum :D
Hiç sorma TINYPIC tam bir facia oldu :embarras: Ama linklerde hala resim ismi mevcut. Örneğin

--------------------------
İlk etapta lazer kesim "short kit" ve planlar elime ulaşmıştı.
[I MG] MG]

[I MG] IMG]

[I MG] IMG]

[I MG] IMG]

Düzenli olarak yedekliyoruz kardeşim. Bir de minor sürüm bazında olmasa da major sürüm olarak sistemi güncel tutmaya çalışıyoruz. Yani olabilecek her türlü önlemi alıyoruz kardeşim ;) Bundan sonrası nasip, kısmet ;D:lollol:

Bu güzel haber işte :thumbup::RCKolik::saygilar:

Hiç sorma TINYPIC tam bir facia oldu :embarras: Ama linklerde hala resim ismi mevcut. Örneğin

O isimler tinypic'in kendi verdiği isimler, benim dosya isimlerimle alakası yok :D Neyse, ilk 4-5 sayfada sadece tiny pic kullanmışım sanırım, bir ara girişip halledicem. Photobucket dediğimgibi daha kolay, fotoğraf bile görülüyor. Hatta sanırım ekrana camsil sıkıp amuda kalkarak bakarsak fotoğrafın netbir şekilde görünebilir bile! ;D;D;D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bazı deliler vardır, görünce "deli bu, aman" diyerek kaçarsın.
Bazı deliler vardır, "deli bu, deli" der, tek gözünü de kırparak görmezden gelirsin.
Bazı deliler vardır ki, sadece ilgiyle seyredersin, şimdi ne yapacak acaba diye merakla seyredersin ...
:saygilar:

Bu aralar pek üretken olamasam da tamamen de boş durmuyorum :)

elevator trim tableri icin once balsadan yontup bicip birseyler yaptim sonra da aluminyum bantla kapladım, bir iki de percin izi ekledim.. sabit kısım için de plastik levha ve aluminyum bant ile biseyler yaptım..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

sonuç hoşuma gidince elle yaptıklarımı biraz daha iyileştirip bilgisayarda tasarladım, 3D yazıcıda deneme amaçlı olarak 0.25mm lik uç ve 0.05mm lik katmanlarla bastım..

Bunlar da görsel olarak hoşuma gitti ama gerçeğine benzetmek için ufak birkaç dokunuş daha istiyor. Ayrıca PLA malum sıcakta yamuluyor, bunlar incecik bir de, yamulması garanti, dahası 0.25 mm uç ile bile bazı kısımları en ince 0.5mm kalınlığında basabiliyorum, bu da gerçek uçakta 3.5mm kalınlığa denk geliyor ki fazlasıyla kalın kaçıyor.. O yüzden niyetim esas modelde kullanacağım parçaları vakumla ince plastik levhalardan şekillendirmek olacak. Parçaya göre 0.13mm veya 0.25mm kalınlıklı levhalar kullanma şansım da olacak... ama vakumlama öncesi emek ve malzeme israfını en aza indirmek icin hem elevatörler hem de rudderdaki tüm detay parçaların tasarımlarını bitirip hepsini bir levhada vakumlamayı planlıyorum.. elevator tablerinin mekanizmasını ve perçin detaylarını da ekledikten sonra rudderdaki parçaların tasarımıyla devam edeceğiz :thumbup:

Kokpitteki pilot trim tekerleğini çevirince bunlar da hareket edecek..
Bunla arasındaki tek engel: "küçültücü" makinanın geliştirilmesi. Malum kokpite ölçekle küçültülmüş gerçek bir pilot (bildiğin insan) yerleştirmeyi planlıyor olmalı:rolleyes:

Bunla arasındaki tek engel: "küçültücü" makinanın geliştirilmesi. Malum kokpite ölçekle küçültülmüş gerçek bir pilot (bildiğin insan) yerleştirmeyi planlıyor olmalı:rolleyes:

Bu da iyi bir seçenek olabilir :thumbup: Ben şimdilik SumeronicsRC firmasının bu ölçekte tüm eklemleri hareketli ve kontrol edilebilir bir skeyl pilot sistemi üretmesini bekliyorum...

Guncelleme yapalım ufaktan..

Hareketli trim tab parçalarının tasarımını vakuform mastarı olacak şekilde düzenledim, gerçek uçakta elevatöre monte olan hareket mekanizmasını da trim tab ile birlikte olacak şekilde tasarıma ekledim, ikişer yarımdan toplam 4 parça vakumlanacak şekilde bir mastar yaptım ve 3D yazıcıda 0.25mm uç ve 0.05mm tabaka kalınlığı ile bastım ve minik vakum kutumla 0.25mm lik beyaz polisitiren levha kullanarak ilk set deneme parçamı çektim.

Ama farkettim ki mastar parçaları birbirine fazla yakın yerleştirmişim, belli yerlerde elektrik süpürgesinin vakumu plastiği tam anlamıyla mastarın üzerine çekmeye yetmemiş. Başka ufak tefek sorunlar da olunca tasarımda bazı iyileştirmeler yapıp parçaları daha mesafeli olacak sekilde yerleştirip yeniden bastım ve yine 0.25mm lik polisitiren ile vakumladım. Bu sefer sonuç daha iyi oldu:

Mastarlar hala plastiğin içindeyken perçin detaylarını da ekledim:

Sonrasında parçaları kesip levhadan ayırdım, masaya tutturduğum zımpara kağıdına sürte sürte kesilen kenarları düzleyip olmaları gereken ölçülere indirdim. İçeriye polisitiren çubuk ve levhalarla güçlendirme yapıp yapışma yüzeylerini arttırdım ve yarımları birbirine yapıştırdım. Tesviye falan derken kabul edebileceğim seviyede bişeyler elde edebildim :D

Yöntem kendini ispatladığı için sabit tabler ile rudderdaki trim tab ile kuyruk navigasyon lambasının detaylarını da bu şekilde yapmaya karar verdim. Bakalım onlar nasıl olacak :)

Ne yalan söyleyeyim çok da ilgimi çeken bir uçak değildi Hawker Hurricane:)
Ama bugün hakkında biraz okuma yapınca, gözümden kaçan bir çok özelliği olduğunu fark ettim. Öncelikle II. Harpte kullanılan İngiliz uçakları arasında, eski bir tasarım olduğunu sanırdım; ama değilmiş. Savaştan hemen önce, yaklaşan tehlike düşünülerek geliştirilmiş bir uçak. 1944'e kadar da üretilmiş. Sadece tasarımı ile Spitfire ile uğraşıldığı kadar uğraşılmamış; asıl enerjiyi O'na harcamışlar. Elbette ki Spitfire daha üstün bir uçak. İzole kokpit, yüksek irtifada pilota oksijen desteği, tepki hızı, yüksek tırmanma becerisi, sürat... Ama Hurricane manevra kabiliyeti, üretiminin ucuzluğu ve kolaylığı, özellikle de yüksek silah-isabet gücü açısından, Spitfire ile kıyaslanabilecek kadar iyi bir uçak olduğunu öğrendim. Ki tartışması halen yapılıyormuş: Hangisi daha iyi? diye...
Aslında bence Hurricane'in avcı uçağı olarak geri kalmasının asıl sebebi, Messerschmitt 109, Fw 190 gibi uçaklar ile muhattap olmak zorunda kalması. Bu konuda Spitfire'ın kesin bir üstünlük kazandığını söylemek ne kadar mümkün?
En ilginç bulduğum yönü de, uçağın gövdesinin, kokpit bölgesi ve kanat kökleri haricinde tamamen ahşaptan üretilmiş olması! Bizim dahtadan modellerin az biraz büyüğü:D

Benim de pek ilgim yoktu açıkçası, hala da en sevdiğim uçaklar listesinde değildir, ama modelini yaptığım konuya derinlemesine dalıp tarihini mühendisliğini vs didik didik araştırıp öğrenmeye çalışırım malum, işte bu uçak da o arada bende epey ilgi uyandırdı..

Hurricane tam bir “savaşlar arası” tasarım aslında, bu alandaki teknolojinin hızla gelistiği anlara denk geldiği için de bu teknolojik gelişimin uçak üzerindeki etkisi de görülebiliyor. Tipik 1. Dünya savaşı avcısı gibi çift kanatlı, kısmen ahsap kısmen metal iskelet üzeri kumaş kaplama, .303 kalibre makinalı tüfeklerle donatılmış bir uçak olarak yola çıkıp kanadı komple metal olan ama gövdesi ahşap metal iskelet üzeri kumaş kaplama, 4 adet 20mm lik topla donatılmış olarak kullanım ömrünü tamamlayan bir uçak.

Britanya savaşı diyince herkesin aklına spitfire gelir, ama aslında arka planda ingilizlerin savaşı kazanmasını sağlayan esas ana kahraman da hurricanedir, hurricanelerin düşürdüğü uçak sayısı spitfiredan daha fazla.. tabi 109’larla başedemedikleri için spitfirelar avcıları hedef alıp hurrilere bombardıman uçaklarını avlamaları için gereken ortamı hazırlamışlar. Spitfire hiç olmasa hurriler tek başlarına savunabilirler miydi bilemeyiz ama işleri çok daha zor olurdu orası kesin.. britanya savaşı sonrasında da kuzey afrikada yer saldırı uçağı olarak epey faydalı olmuş bir tayyare..

Dahta uçaklardan konuşacaksak sanırım ilk uçak Mosquito olmalı :) hurricanede de hatırı sayılır bir miktar dahta kullanılmış tamam ama mosquitonun tüm dış yüzeyleri kontraplaktı :)
:saygilar:

Rudder detaylarını da tasarlamaya başladım...

trim tab zaten düz bişey fazla bir numarası yok, esas mesele altındaki ağırlık dengeleyicileriyle yekesini yapmak olacak.

Detay anlamında çok belirgin olan diğer şey kuyruk navigasyon ışığı kısmı.. Gerçeği şöyle birşey:

Bilgisayar ortamında şöyle birşey tasarladım şimdilik.

Rudder trim tab mastarları ile birlikte lamba parçalarının da mastarlarını vakum tablama sığacak şekilde düzenleyip basmaya hazır hale getirdim. Altta gorunen siyah alan vakum tablamın alanı.

Toplam 5 saatlik bir baskı olacak, vakumlama işi yarına kalır yani. Biraz iddialı bir mastar oldu, özellikle tam ortadaki parçanın nasıl çıkacağını çok merak ediyorum :)

Toplam 5 saatlik bir baskı olacak, vakumlama işi yarına kalır yani. Biraz iddialı bir mastar oldu, özellikle tam ortadaki parçanın nasıl çıkacağını çok merak ediyorum :)
Valla kardeşim sonucu ben de merakla bekliyorum :heartxf: Her zaman olduğu gibi yine en küçük ayrıntıları düşünüyorsun :thumbup:

Rudder detaylarının mastarının basımı ve ilk levhanın vakumla çekilme denemesi yapıldı.

trim tab parçaları ve lambanın yuvasının büyük kısmı güzel çıktı, kullanılabilir olarak görünüyorlar, kesin kararı montaj sonrası vereceğim zira boyut konusunda bazı ufak çekincelerim var.

Lambanın arka taraftaki kılıfı ise biraz sorunlu olmakla birlikte tahminimden daha iyi çıktı. Bu haliyle bile biraz tesviye biraz eskitme vs ile kullanılabilir gibi görünüyor ama mastarda birkaç değişiklik yapıp yeni bir deneme yapmaya değer görünüyor. Biraz tabladan yükseterek tabandaki kırışıklıkları engeklemek veya azaltmak mümkün olur diye düşünüyorum, plastiğin tabana daha iyi çekilebilmesi ve daha sert köşeler elde edebilmek için de bazı vakum kanalları eklenebilir. Öte yandan bu parçayı direk 3D baskı olarak yapıp kullanmak da bir alternatif.. SLA printer alma vaktim gekiyor yavaş yavaş :):)

Vakum sonrası mastarı çıkarmadan önce az bişey zımpara yapıp perçin detaylarını da ekledim. Parçalar kesilip temizlenip montaja hazır durumdalar. (Lamba yuvasındaki büyük cıvata somunlar ayrı parça olarak eklenecekler)