İlk balsa ve nitro uçağım ve uçuş videoları

Sorunun cevabını kendin vermişsin zaten.
Stall hızını da biliyormuşsun; yavaş uçarken dönüşlerde stall oluyorsa zaten son sınırdasın demektir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Yaptığım köpük uçaklar bu hızlardan çok daha yavaşken stall olmuyor. Bu uçak hem hafif hem sürtünmesi az ama yine de stall hızı oldukça yüksek.
Birde benim en sevdiğim şey uçağın havada yavaş yavaş uçması. Öyle hızlıca havada bir sağa bir sola uçmaktan zevk almıyorum açıkçası. Yavaş yavaş, sakin sakin uçacak uçak. Bende onu izleyeceğim. Yani en yüksek sürati; bu uçağın sürekli iniş için önümden geçirdiğim hızlar gibi olsa tadından yenmez. Bu yüzden çift kanatlı uçaklara bayılıyorum. Çift kanatlı uçak yapmak istiyorum ama inşaat konusunda tecrübe sahibi değilim. Şuan aklıma şu geliyor. Benim yaptığım ve uçurduğum çift kanatlı balsa uçak da istediğim gibi yavaş değil de hızlı uçuyorsa :D

Uçakçılık zor zanaat :lol::lol: Bakalım şöyle biraz zaman geçsinde tamir etmeye çalışayım uçağı. Birde saha bulayım.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Öncelikle geçmiş olsun @Ali Haydar GÖK . Deniz bey uzun uzun yazmış. Ama öncesini ve sonrasını bilmeden, görmeden daha fazla bir şey söylemek mümkün değil. O model aslında hızlı uçan bir model değil. Ama daha önce yaptığın depron/köpük modeller gibi de değil. Yavaş uçmuyor derken, sanırım biraz köpük modellerdeki uçuş beklentisi var. Keşke bugün gelebilseydin. Tamiri bence de mümkün. Ne modelleri tamir ediyoruz! Heli gibi bilmem nerden parça da beklemene gerek yok. Çayır çimen ise, pistin aksine hasarı azaltır. Eğer beton/asvalt olsaydı model moleküllerine ayrılırdı. Aşağıdaki fotoğraf son tamir ettiğim uçak. Daha önce de ciddi tamir gördü. Şu an jilet gibi uçuyor.

Öncelikle geçmiş olsun @Ali Haydar GÖK . Deniz bey uzun uzun yazmış. Ama öncesini ve sonrasını bilmeden, görmeden daha fazla bir şey söylemek mümkün değil. O model aslında hızlı uçan bir model değil. Ama daha önce yaptığın depron/köpük modeller gibi de değil. Yavaş uçmuyor derken, sanırım biraz köpük modellerdeki uçuş beklentisi var. Keşke bugün gelebilseydin. Tamiri bence de mümkün. Ne modelleri tamir ediyoruz! Heli gibi bilmem nerden parça da beklemene gerek yok. Çayır çimen ise, pistin aksine hasarı azaltır. Eğer beton/asvalt olsaydı model moleküllerine ayrılırdı. Aşağıdaki fotoğraf son tamir ettiğim uçak. Daha önce de ciddi tamir gördü. Şu an jilet gibi uçuyor.
Ömer abi, bu uçağın aynısının 46'lığı var bende. Kesinlikle yavaş uçan bir model değil diye belirtmeliyim.

Ömer abi, bu uçağın aynısının 46'lığı var bende. Kesinlikle yavaş uçan bir model değil diye belirtmeliyim.
İyi bari abi :D En azından bu uçağın hızlı olduğunu bilmek rahatlattı.

Sağol abi. Tamir konusunu araştıracağım. Ama tamir edebilsem bile saha bulmak meselesi canımı sıkıyor.

Öncelikle geçmiş olsun, Deniz pek çok konuya değinmiş zaten gayet yerinde bir şekilde. Ben iki konuda ilave yapayım.

Birincisi fren mevzusu. Fren olsa demişsin de frenin var zaten, hem de çok etkili! Adına biz uçakta elevatör diyoruz :)

İkinci konu da “enerji yönetimi” ve malesef köpük/depron (hafif) uçaklardan balsa veya kompozit (daha ağır) uçaklara yeni geçen pek çok kişide görülen bir eksiklik bu..

Her ikisi birbirine bağlı aslında. Videoda gördüğüm kadarıyla belli bir yükseklikte gazını kapatıp piste doğru “dalışa geçiyorsun” haliyle model gaz kapalı olmasına rağmen hızlanıyor, çünkü yüksekliğin verdiği potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşüp hızı arttırıyor, sonra pist üzerinde de modelin halen inebilmesi için gerekenden çok daha fazla enerjisi oluyor. O enerji yavaşça sürtünmeyle kaybediliyor ama bu nispeten yavaş bir süreç oluyor çünkü uçak o an minimum sürtünme açısından ideal koşullarda uçuyor, neredeyse sıfıra yakın hücum açısı ve yer etkisine girmiş veya yaklaşmış halde oluyor. Böyle olunca da uçak uzadıkça uzuyor..

Yapmaya çalıştığın iniş yaklaşması bizim planörlerde inişte hedefe ulaşacak enerjimizin kalmadığını farkettiğimizde başvurduğumuz yöntemdir tam olarak, dalış yap (elevatörü iterek modele hız kazandır), yer etkisine gir, modeli yere paralel tut. Bu şekilde normalde katedebileceğinden daha fazla mesafe katedip hedefi bulma veya en azından daha çok yaklaşma şansın olur.

Eğer tam tersi durumdaysak, yani inişe geliyorsak, ve fazla yüksekte olduğumuzu farkedip hedefin üzerinden geçip gideceğimizi farkedersek de tam tersini yaparız, yani elevatörü çekeriz, öyle hart diye değil tabi, usulca kontrollü bir şekilde, model burnunu kaldırınca yavaşlar (elevatörle fren yaparız ) Yavaşlayınca da daha hızlı çökmeye başlar, böylece aynı yüksekliği daha kısa mesafede tüketir hedefe ulaşır.

Kısacası, modeli yavaşlatmak istiyorsan modelin burnunu kaldırmalısın. Benim birebir eğitim verdiğim öğrencilerime söylediğim birşey vardır, inişe gelen uçakta kanadın üstünü asla görmemelisin. Eğer kanadın üstünü görüyorsan modeli daldırmışsın demektir, yan hız katıyorsun ve sonradan o hızdan kurtulman daha zor olacaktır. (Tabi flaplı modeller için bu durum geçerli değil). Uçağı tamir ettikten sonraki uçuşunda bunu havada belli bir yükseklikte denemelisin. Düz uçuşta gazı kapattıktan sonra yavaş yavaş, modele yükseklik kazandırmadan elevatör çekip burun kaldır. Bu öyle bir şekilde yapılmalı ki model yavaşladıkça senin çektiğin elevatör de artmalı. Deniz'in bahsettiği uçağı "tutma" olayı da bu aslında. Uçağın aslında burnu yukarı dönükken bile alçalabildiğini görebilmen lazım. Tabi bunu yaparken modeli stall etmemeye de çalış, veya varsın stall olsun, güvenli bir yükseklikteysen zaten kurtarırsın ama hem stall hızını, hem stall olmadan önceki açısını hem de kontrollerin nasıl değiştiğini görür öğrenirsin ilerde model stall hızına yaklaştığında beynin alarm verir kurtarırsın. (modelin spin eğişimi var ise belli bir tecrübeye ulaşmadan önce bunu tek başına yapma, veya epey yüksekte yap ki kurtarma şansın olsun. Tabi spinden çıkmanın teorisi "PARE*" beynine kazılı olsun :D )

İdeal olan inişe gelen uçakta pist eşiği üzerinde enerjinin büyük kısmının tüketilmiş olmasıdır, geriye kalan az biraz enerji de “palye” (flare) denilen manevra ile tüketilir ve uçağın uçacak hali kalmadığı için yere oturması sağlanır. Bunu sağlamak için de yukarda anlattığım gibi, son yaklaşmada uçağı hafif burun yukarı olacak şekilde "tutmayı" öğrenmen gerekir. Son yaklaşmada elevatör uçağın o pozisyonunu (haliyle de hızını) korumak için, aileron kanatları yere paralel tutmak için, gaz da modelin yüksekliğini veya alçalmasını kontrol etmek için kullanılır. Fazla yükseksen gazı kapatırsın, fazla alçaksan veya fazla hızlı alçalıyorsan az bişey (gerektiğince) gaz açarsın. Pist (veya inmeyi planladığın bölge) üzerine geldiğinde gazı kapatırsın, uçak yerden en fazla bir karış yukardayken de yavaş yavaş elevatör çekmeye başlarsın, model yavaşladıkça elevatörü arttırırsın, taa ki model stall olup tekerleri üzerine oturana kadar. Bu tecrübe ile uçtukça, modeli gözlemledikçe gelişen ve oturan bir "hissiyat" işidir.

*PARE spinden uçağı kurtarmak için yapılması gereken hareketleri sıralı olarak hatırlamayı sağlayan kısaltma. Açık hali Power, Aileron, Rudder, Elevator dür. Uygulaması da: önce gazı kes, aileronları nötr hale getir, spinin tersi yönünde full rudder ver, elevatörü it şeklindedir. Stalldan çıkıp kanatlar "uçmaya başladığında" yavaşça rudder nötr hale getirilip elevatör çekilerek uçak yeniden düz uçuşa getirilir..

Abi eklemeler için çok teşekkür ederim. Yazdıklarını daha önce de bir yerlerde okumuştum. Ama insanın başına gelince daha iyi okuyup anlıyor.

Aynı jet uçakların inişini tarif ediyorsun gibi :D Ve düşününce gayet mantıklı. Tamirat için gerekli ekipmanları alıcam. Kaplamaları da söküp tekrar yapmak istiyorum. Kanatlar aslında kötü değil ama yeni gibi bir hissiyatı olması için böyle bir istek geldi içime :D

Bu alanda yerden koşarak kalkmak nasıl mümkün olacak bilmiyorum. Ama tekerleri benim 8cmlik tekerler ile değişsem daha rahat kalkabilir uçak. Artık deneyip bakıcam.

Aslında simulatörde bu elevatör frenini çok defa yaptım. Ama 3d uçaklarla hover öncesi bunu yapmıştım. Tabi hiç aklıma gelmedi böyle birşeyi yapmak.

Ali Haydar kardeşim nasıl olsa okuyup kaale almayacak ama ben başka okuyacak arkadaşlar için yazayım.
Olay sadece stall hızı değil. Kanat geometrisi ve profili uçağın nasıl stall olacağını da belirler. Örneğin bu uçaktaki kordu kısa boyu uzun, planör kanadını andırır tarzdaki (high aspect ratio olarak tanımlanırlar) kanatlar düşük süratte yapılan fazla yatışlı dönüşlerde kötü stall olup hızla spine girerler. Bu videoda olduğu gibi. Ayrıca sürüklemeleri (drag) daha düşük olduğu için uzun menzilli uçaklarda (örneğin motorsuz uçmak durumundaki planörlerde) tercih edilirler. Bunun dışında videoda bir abartılı hız söz konusu değil.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Hepsini okuyorum. Elimden geldiğince anlamaya çalışıyorum :D
Farklı videolar da izledim. Uçak normal uçarken benim alıştığımdan hızlı olsa da aslında normal uçuyor. İnişde hızlı olmasının sebebi benim hatam ve Özgür abi gayet güzel anlatmış yapmam gerekeni. Yani eğer benim gibi acemi varsa iniş sistemini bir güzel anlayıp havaya kalktığı gibi yüksekte bu denemeleri yapsın. Yoksa inişlerde uçağı durdurmak baya zor.

Ayrıca stall olmaktan korkmadan nisbeten yavaş süratlerde fazla yatmadan dönüş yapabileceğimi söylemişsin. Bir daha ki uçuşlarımda denemeleri yaparım.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan