3d yazıcı yanlış ebat ve pozisyonda baskı yapıyor

FERDİ İKİZ

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Two Trees Bluer V3 90p modeli yazıcının. Stok donanım üzerinde bir yükseltme yok. Sorun şöyle; dilimleyiciden(Cura) normal bir şekilde ayarları, sıcaklığı, ebatı, tabla konumunu ayarlıyorum. Makine g-kod'u çalıştırırken tablayı -atıyorum 80*80 mm şeklinde- minicik bir ebat girilmiş davranıyor,"first line" diye geçen düzeltme çizgisinden itibaren hata yapıyor, first line'ı kısa çiziyor. Ardından modeli tablanın ortasına değil de sol alt tarafta baskıya başlıyor. Ekstruder'ın ise durumdan hiç haberi yok 1:1 modele basacağı kadar ki malzemeyi basıyor ufacık modele:lol::lol:. Dolayısıyla baskı tamamen telef oluyor. Move menüsünden hareket ettirmede ise herhangi bir problem yok, tablanın her noktasına geçiliyor.

Yazıcıya firmware'i yeniden yükleme, Cura'da profili tekrar oluşturma, ayarlar ile oynayarak ebatı doğrultma derken bir makarayı yarı ettim resmen.

Ne yapabilirim şu an?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yazıcı gcode harici düzgün çalışıyorsa sorun gcode olabilir mi diye düşündüm 🤨

Farklı dilimleyicileri kullanmayı denedin mi? Mesela simplify 3d öneririm. Makineni tanıyıp programı da tanıdığında çok özellikleri olan bir dilimleyici. Veya en basitinden curayı tekrar kurup ayarlarını tekrar yapmanda faydalı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: FERDİ İKİZ
Aylar öncesine ait eski bir g-kod ile baskıyı denediğimde de problem devam etti ne yazık ki:( Cura'nın birkaç farklı versiyonunu yeniden kurduysam da etkisi olmadı.

Peki eski gcode diyorsun. Yani onu önceleri normal olarak basıyordu da şimdi mi sapıttı?
Move ile hareketlerde sorun yok diyorsun. Uygun miktarda hareket ediyor mu? Yani örneğin x ekseninde 50 mm dersen gerçekten 5 cm mi gidiyor?

• Beğen
Peki eski gcode diyorsun. Yani onu önceleri normal olarak basıyordu da şimdi mi sapıttı?
Move ile hareketlerde sorun yok diyorsun. Uygun miktarda hareket ediyor mu? Yani örneğin x ekseninde 50 mm dersen gerçekten 5 cm mi gidiyor?

Evet, tam olarak böyle. Daha önce sorunsuz kullandığım g-kod'lar şu an aynı problemi çıkartıyor. X ve Y eksenini kontrol ettim 100 mm için 100 mm yol alıyorlar, Z ise girilenin yarısı kadar ilerliyor.

Hafıza kartını değiştirip veya formatlayıp denediniz mi?
Başka kart bulamadım. Elimdeki kartı "hızlı biçimlendir" olmadan biçimlendirip test ettim ama olmadı. Usb üzerinden baskı alırken de aynı şeyi yapıyor. Yazıcının Firmware'den kaynaklı olabilir diye yeni-eski firmware arasında birkaç sefer geçiş yaptım hatta.

24v güç kaynağını amperi aynı veya daha yüksek bir güç kaynağı ile değiştirip denerdim ben yerinde olsam. Sonrasında anakarta kadar gider gibi durum.

• Beğen
24v güç kaynağını amperi aynı veya daha yüksek bir güç kaynağı ile değiştirip denerdim ben yerinde olsam. Sonrasında anakarta kadar gider gibi durum.

Yazılımdan yapılacak birşey kalmazsa donanıma bakmam gerekecek mecburen. Gevşek bir kablo, oturmamış bir soket, belki sürücü problemi olabilir diye kasayı açıp çıplak gözle bi bakmıştım. Görünür bişeyi yoktu.

Fabrika çıkışlı olarak 80.3 idi X-Y step ayarı, şimdiye kadar hep bu ayarda kullanıyordum. Akşam printer'ın facebook grubunda step ayarlarını 160 yapmamı önerdiler. 160 yapınca Z ekseni hariç problem çözüldü. Acayip bir şekilde eski firmware (step ayarı 80.3 idi) ile başlayan sorun, firmware'ler arasında birkaç geçişin ardından eski firmware'de step ayarını 160 yapınca çözüldü 🤯.

Aynı firmware neden birden bire step değeri değişikliği ister, bir yandan da aklımda soru işareti kaldı.😳

Abi bu 3D işi zaten şeytan işi. Z ekseninde de aynı numarayı yapabilmen gerekmez mi?
Sonraları Z ekseni için de step değerini artırdım. Z değerini değiştirince ekstruder eksik malzeme göndermeye başladı ve onu da değiştirmem gerekti.

Bir kalibrasyon küpü bastım. Z'deki yükseklik yanlış olmasına rağmen oldukça tutarlı bir ekstrüzyon var baskıda. Z step değerini artırdığımda ise eksik ekstrüzyonlu bolca boşluklu kalibrasyon küpü çıktı. Akış telafisini % 100'den % 175'e çektiğimde eksiklik ancak kapanabildi. Tabi akış telafisi ayarını değiştirmek benim elimdeki bütün g-kodları hatalı hale getireceği için pratik değildi. Bunun yerine ekstruder'ın step ayarını artırdım. İşin içinde çok fazla parametre olduğu için bazı ayarları sabit tutuyorum.

Solda Z ekseni yanlış iken çıkan küp.
Sağda Z step ayarı değişince çıkan küp.

Son çıkan baskıları kumpas ile kontrol ettim. Hassas parçalar çıkartmıyorum gerçi şu an, baktığım parçalarda bir sorun yok. Ekstrüzyon, ölçüler, dolgu vs olması gerektiği gibi.

Bulmaca gibi birşeydi durum 😳