Aerofly rc8

Ercan BALCİ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar merhaba. Aerofly rc8..Bu yazılımı kullanıp uçak ayarlarına hakim olanınız var mı..
Uçak ağırlğı kanat ağırlığı uzunluğu vs birkaç şeyi kavradım ama eksiğim çok..
Yaptığım uçağa göre ayarları yapabilirsem simülatör sonrası uçuşta daha az sorun yaşarım diye düşünüyorum... Çünkü en ufak ayar değişikliğinde uçuş karakteri değişiyor...
Eğer bu similasyon için uçak ayarlarını bilen varsa bana yardımcı olabilir mi hangi ayar nedir diye?

Fikir teorikte güzel fakat pratikte karşılığı yok. Neden dersen biraz anlatayım :)

Simülatör yer çekimini ve havayı yeterince simule edemiyor. Uçak dediğimiz aletse yer çekimi ve hava ile sürekli ilişkili. Haliyle sim çalışmanın asıl faydası uçağın stick komutlarına verdiği tepkiyi öğrenmeniz oluyor. Haliyle tasarlanan uçağın aynısıyla simde uçmak, farklı bir uçakla simde uçmanın kattığı şeyden fazla birşey katmaz diye düşünüyorum. Tabi bu anlattıklarım uçaklar ile alakalı. Helikopterlerde ise durum farklı.

Daha önce trainer model uçurmadıysanız simde ayar yapmaktansa herhangi bir uçakla yönleri iyice kavrayıp eş zamanlı olarak da bir trainer model yapıp uçmak daha faydalı olacaktır.

Son düzenleme:
Fikir teorikte güzel fakat pratikte karşılığı yok. Neden dersen biraz anlatayım :)

Simülatör yer çekimini ve havayı yeterince simule edemiyor. Uçak dediğimiz aletse yer çekimi ve hava ile sürekli ilişkili. Haliyle sim çalışmanın asıl faydası uçağın stick komutlarına verdiği tepkiyi öğrenmeniz oluyor. Haliyle tasarlanan uçağın aynısıyla simde uçmak, farklı bir uçakla simde uçmanın kattığı şeyden fazla birşey katmaz diye düşünüyorum. Tabi bu anlattıklarım uçaklar ile alakalı. Helikopterlerde ise durum farklı.

Daha önce trainer model uçurmadıysanız simde ayar yapmaktansa herhangi bir uçakla yönleri iyice kavrayıp eş zamanlı olarak da bir trainer model yapıp uçmak daha faydalı olacaktır.
Yani herhangi bir modeli seç, uçur, düzgün kalkıp indiysen belirli hareketlerde tamamlandı modele geç..?????

Yani herhangi bir modeli seç, uçur, düzgün kalkıp indiysen belirli hareketlerde tamamlandı modele geç..?????
Uçur kelimesini açayım. Hava çok geniş :) Bir süre çarpmadan uçmak çok zor olmayacaktır. Pisti olan bir saha seçip pistin bir insan boyu üzerinden geçerek bir sağa bir sola gitmeye çalışın. Bunu simde başardığınız zaman gerçek uçuşta trainer bir modelle sağ salim bir Maiden yapmanız yüksek ihtimal.

Modele geç derken de; planı olan trainer bir model. Daha sonra da istediğiniz uçağı yapıp uçarsınız.

Kısa yol bu. Uzun yol da tasarladığınız modeli yapıp onunla uçmanızdır ;)

• Beğen
Tepkiler: Ercan BALCİ
Kısaca irtifa kontrolü. Pistin üzerinde yükseklerden bir yerden geçmenin pek bir kıymeti yok..

Bu arada uçağı pistin arkasına geçirmemek için uğraşın. Pist önünüzde ve uçak da önünüzde kalacak şekilde uçmaya çalışın. Pist görüş alanınızdan çıkacak kadar arkanıza geçmesin uçak.

Bunların her biri sizin uçağı havada tutabiliyor olmanızdan ziyade, uçağı kontrol edebildiğinizi gösterir. Önceleri zor gelebilir ama araba sürmek kadar kolay veya zor? Simde uçağı kontrol edebilen sahada uçağı havada tutabilir. Simde uçağı havada tutabilen sahada ne yapabilir bilemem :)

Son düzenleme:
Haydar çok güzel açıklamış. Her sim'deki uçaklar çoğunlukla gerçek model uçakların uyarlaması oluyor zaten. Yani bir çoğu fantezi değil. Ama ayarlar menüsünden ağırlığını, ağırlık merkezinin yerini minik minik değiştirerek değişikliklerin çok kabaca neye yol açtığını farkedebilirsin. Ama asla gerçeği gibi olmaz.

Ayrıca uçak simulatör çalışmanda şu konuyu takip etmenizi öneririm. :saygilar:

• Beğen
Hocam eliniz alıştımı aynı tip uçaklarda model fark etmeksizin uçurabilmeniz lazım. Siz her ne kadar tam kendi uçağınıza göre ayarlasanızda gerçek hayat yinede simülatörden çok farklı. Bu sebeple bol bol alıştırma yapmaya devam edin.

• Beğen