Aleti su geçirmez nasıl yapabilirim?

kerem_avcı

Yeni Uye
Merhaba. Yapılmayan bir şeye girişiyorum. Tasarlayıp yaptığım quadı su geçirmez hale getirmek istiyorum. ani yağmurlardan korumak için yada bunun gibi sulu aksiliklerden.

motorları sudan nasıl koruyabilirim öncelikle?

Valla o kadar çok yapan var ki...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kerem Avcı' Alıntı:
Merhaba. Yapılmayan bir şeye girişiyorum. Tasarlayıp yaptığım quadı su geçirmez hale getirmek istiyorum. ani yağmurlardan korumak için yada bunun gibi sulu aksiliklerden.

motorları sudan nasıl koruyabilirim öncelikle?

Merhabalar. Yanlış biliyor olabilirim ama yinede söyleyeceğim :laugh: Benim bildiğim fırçasız (brushless) motorlar zaten suya dayanıklıdır ama sıkıntı rulmanlarda ortaya çıkıyor. Rulmanlar suya ve toza karşı dayanıksız olduğu için su ile temasa geçince sıkıntı çıkarıyorlar. Araştırmanız gereken bir konu. Onun dışında Dualsky heavy duty serisi motorlar su ve toz geçirmez olarak üretiliyor benim multide o motorları kullanmak istemiştim ama bütçe yetersizliğinden vazgeçmek zorunda kaldım.

Emre Kaman' Alıntı:
Valla o kadar çok yapan var ki...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

hocam paylaşım için teşekkürler. aslında yapmak istediğim konu elektronik aksamlardan ziyade gövdenin kendisinin su geçirmemesini istiyorum bu şekilde daha sağlıklı olur kanaatimce. esclere epoksi v.s bulaştımak sıkıntı biraz. söylemeyi unuttum escler gövdenin içindeler. yani gövdede ki 2 plakanın kenarlarını kapatırsam sorun çözülecek fakat bu işi nasıl yaparım bilemiyorum.

Ozgur Korkmaz' Alıntı:
Merhabalar. Yanlış biliyor olabilirim ama yinede söyleyeceğim :laugh: Benim bildiğim fırçasız (brushless) motorlar zaten suya dayanıklıdır ama sıkıntı rulmanlarda ortaya çıkıyor. Rulmanlar suya ve toza karşı dayanıksız olduğu için su ile temasa geçince sıkıntı çıkarıyorlar. Araştırmanız gereken bir konu. Onun dışında Dualsky heavy duty serisi motorlar su ve toz geçirmez olarak üretiliyor benim multide o motorları kullanmak istemiştim ama bütçe yetersizliğinden vazgeçmek zorunda kaldım.

evet motor sargıları kaplamayla korunup kutupları izole olduğu için dayanıklı fakat dediğiniz gibi rulmanlar açıktalar. bir şekilde bu motorları kaplamam gerekiyor. ancak bu seferde motorlar komple kapalı olacağı için ısınma sorunu çıkar mı diye düşünüyorum.

Kerem Avcı' Alıntı:
hocam paylaşım için teşekkürler. aslında yapmak istediğim konu elektronik aksamlardan ziyade gövdenin kendisinin su geçirmemesini istiyorum bu şekilde daha sağlıklı olur kanaatimce. esclere epoksi v.s bulaştımak sıkıntı biraz. söylemeyi unuttum escler gövdenin içindeler.

Kerem o zaman bir sorunun var demektir. Şöyle ki; esc'ler bol miktarda ısı üreten arkadaşlardır. Gövdenin içini sıvı geçirmez yaptığın zaman hava geçirmez de yapmış olacaksın ve esler ürettikleri ısıyı dışarı atamayacaklar. Videoda esc'leri kaplamış ve su ve hava ile ilişkisini kesmişler, ancak bunun yerine kapladıkları malzeme ısıyı iletiyor ve esc bir şekilde soğumayı başarıyor. Eğer kullanacağın gövdeyi kapatacaksan, başta escler, kontrol kartı, video transmitter ve ısı üreten her komponente bir soğutma düşünmen lazım. İçerdeki ısıyı bir şekilde dışarı transfer etmen lazım. Her bir komponente sözgelimi bakır bir ısı köprüsü kurup, bunu da dışarı vermen olabilir mesela bir fikir... Ama uçan bir cihaz yapacağın için ağırlığı da arttırmak istemezsin... :)