Alien 450 Quad Toplama / Ayar / Uçuş Konusu

Alien 450 Quad Toplama/Ayar/Uçuş Konusu

Quad meselesinde şöyle bir özet geçmek istiyorum , daha doğrusu tüm multiler için geçerli :

Multi ne kadar küçükse o kadar ekonomik oluyor. Pili motoru vs uygun oluyor. Hepside aynı işi yaptığı için amaca ve kaldırılacak yüke göre seçim yapmak lazım.

FPV 250 size , zaten fpv'de gözlük kullanılacaksa gerçek HD gözlük daha yapılmadı . İlla HD çekim yapılacaksa mobius takılabiliyor.
FPV + Gopro ve muadilleri için : 330 size
Gimbal takılacaksa ve havadan çekim için 450 size
450 size üzerinde framelerde kaldırılacak çekim malzemesinin ağırlığına göre frame boyutu ve motor sayısı.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu arada İlk mesajı yanlışla silmiş ve 2.mesajın resimlerini ilave etmişsin Emre :-\

Son dokunma ben hemen hallediyorum :thumbup:

Onu nasıl yaptım hiç anlamadım abi :D Teşekkür ediyorum, Allah klavyene mausuna zeval vermesin :D

İlker Sönmez' Alıntı:
Quad meselesinde şöyle bir özet geçmek istiyorum , daha doğrusu tüm multiler için geçerli :

Multi ne kadar küçükse o kadar ekonomik oluyor. Pili motoru vs uygun oluyor. Hepside aynı işi yaptığı için amaca ve kaldırılacak yüke göre seçim yapmak lazım.

FPV 250 size , zaten fpv'de gözlük kullanılacaksa gerçek HD gözlük daha yapılmadı . İlla HD çekim yapılacaksa mobius takılabiliyor.
FPV + Gopro ve muadilleri için : 330 size
Gimbal takılacaksa ve havadan çekim için 450 size
450 size üzerinde framelerde kaldırılacak çekim malzemesinin ağırlığına göre frame boyutu ve motor sayısı.
Benim favorim Gözlük + FPV 250 ve üzerine Mobius :thumbup:

Emre Kaman' Alıntı:
Onu nasıl yaptım hiç anlamadım abi :D Teşekkür ediyorum, Allah klavyene mausuna zeval vermesin :D
Ilk mesaj düzenlenmiştir :thumbup: Şans eseri ben de eski hali açık kalmış, yoksa gitmişti hepsi :embarras: %p

Kolay gelsin. Aynı frame bende de mevcut. Gayet sağlam bir frame yapmışlar. Kaç defa düşürdüm bana mısın demiyor. Ben de bunu deneme tahtası gibi kullanıyorum. Üzerinde Multi wii var. Auto PID için bazı denemeler yaptım ve hala yapmaya devam ediyorum. Uçuş videolarını merakla bekliyoruz...

Herkese çok teşekkür ediyorum :)

İlk denemeler için motor ve prop balanslarını yapmak kaldı sadece. Onları da bu haftasonuna yetiştirmeyi planlıyorum.

Motor balansı yapmanın en pratik yolu nedir? Yani deneme yanılma bantın yerini değiştirme yapmadan daha pratik birşey varmı?

Sayenizde bende bir quad toplamayı düşünüyorum. :)

Ben de kafayı hobbyking de slick 220 ye taktım.

Kafama takılan bir kaç soru var onları da kendimce çözmeye çalışacağım.

İlla kotrol kartı kullanmak zorundamıyız. :)
Kontrol kartı olarak elimdeki skookum 540 ı deneyeceğim. Heli ayarlamak basit ama quadı nasıl yaparım bilemiyorum.

Eğer skookum ile ayar tutturamazsam bende KK kontrol kartı alacağım.

Birde şu ayar konularında gain ayarıdır PID ayarı vs nasıl ayarlanır onuda paylaşırsanız seviniriz :) Beni ençok korkutan ve en can alıcı ayar gain ayarları sanırım :)

İlker Sönmez' Alıntı:
Motor balansı yapmanın en pratik yolu nedir? Yani deneme yanılma bantın yerini değiştirme yapmadan daha pratik birşey varmı?

Ben hafif noktayı belirlemek için ziptie sarıyorum motorun etrafına, kilit kısmını kaydırarak deniyorum. Hafif kısmı belirledikten sonra bant ile deneme yanılmaya başlıyorum.

Motoru söküp çan kısmını uygun bir balancer ile balanslamak da mümkün, hem de bu yöntem ile motorun dışına bant yapıştırmadan, içine japonla ağırlık eklemek de mümkün, ama bu işe uygun balancer'im yok.

tamerkaymakci' Alıntı:
Sayenizde bende bir quad toplamayı düşünüyorum. :)

Ben de kafayı hobbyking de slick 220 ye taktım.

Kafama takılan bir kaç soru var onları da kendimce çözmeye çalışacağım.

İlla kotrol kartı kullanmak zorundamıyız. :)
Kontrol kartı olarak elimdeki skookum 540 ı deneyeceğim. Heli ayarlamak basit ama quadı nasıl yaparım bilemiyorum.

Eğer skookum ile ayar tutturamazsam bende KK kontrol kartı alacağım.

Birde şu ayar konularında gain ayarıdır PID ayarı vs nasıl ayarlanır onuda paylaşırsanız seviniriz :) Beni ençok korkutan ve en can alıcı ayar gain ayarları sanırım :)

Saolun Tamer bey, size de şimdiden kolay gelsin. Kontrol kartı kullanmak şart, zira kumanda komutlarını aletin uçması için gereken komutlara dönüştüren ve aletin konumu ile ilgili ince düzeltmeler veren ünite kontrol kartı. O olmadan uçmaz. Ancak Skookum 540'da multi desteği var mıdır bilemiyorum. FBL ünite ve multirotor kontrol ünitesi farklı işler yaparlar bildiğim kadarıyla. Gain değerleri ise başlı başına bir dünya, ben şimdilik gerek helide, gerekse quadda uçuş stiline göre programın önerdiği standart değerlerde takılıyorum. Daha ileri seviye ayarlamaları ileri seviye pilotaja ulaşıncaya kadar çok fazla kurcalamıyorum. Kuyruk gain ayarını tutturduktan sonrası benim için çok önemli değil.

Tabi birde fiyat olayı var Sk 540 gibi 200 dolar civarı bir üniteyi quada bağlamaya gerek yok 20-30 dolara çok daha sağlıklı çalışacak kartlar var. Yarın öbür gün istenirse OSD , GPS vs de eklenebiliyor bu uygun fiyatlı kartlara. Quad için self level şart bunları esc lerin gücünü ayarlayarak yapıyor. Her kontrol kartında mutlaka self level yapan accelometreler bulunuyor. Bildiğim kadarıyla 540'da accelometre yok sadece SK 720 de var.

Bir kaç tane video var sk 540 ile uçan ama en iyisi KK2 almak sanırım. Sıkıştığımız zaman Emre beyin kapısını çalarız en azından :D

:) her zaman, ama ben acemisiyim, ustalar var forumda, ben de sıkısınca onlarin basini agritmayi planliyorum

Emre Bey, konu için çok teşekkürler. Ben de bu aralar bir quad veya hexa toplamayı düşünüyorum, ama şu anki tek yeteneğim sadece "parça belirlemek" :) Yani parçalar gelse, hangisini nereye nasıl bağlayacağımı dahi bilmiyorum inanın. Ben de bir bakıma sizinle öğreneceğim aslında.

Bu quadın maliyeti kumanda ve batarya hariç size 90 Dolar civarına mal olmuş anlaşılan. Onları da ekleyince 200 Dolar diyelim. Peki ben buna GPS, RTH, Fail Safe, FPV ve Telemetry eklesem ne olur? Tabii ucu bucağı olmayan bir konu bu. İlk başta kontrol kartını Naza veya APM yapmak gerekecek sanırım.

Bir de, son olarak, sizin bu quadı toplamaktaki amacınız ne? FPV, havadan çekim vs. olamaz, zira bunlar GPS'li bir kontrol kartı olmadan yapılmaz. O halde sadece eğlencesine uçurmak için topluyorsunuz öyle mi?

Selamlar, dedigim gibi bunu ogrenmek icin topluyorum. Fpv icin daha guzel bir donanim topluycam. Bu haftasonu videolarla falan konuyu baya bir toplamayi dusunuyordum, ama plansiz bir tatil firsati cikinca baliklama atlayiverdim. Donuste artik :)

İyi tatiller Emre

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi