Align TREX 550L Dominator // Kutu Açılımı // Montaj Aşamaları

bydmrblk

Kıdemli Uye
Herkese Merhabalar :saygilar:

Uzun bir soluktan sonra, Goblin 500 sport, Trex 700 ve 550L Dominatör arasında bocalama yaşarken, en mantıklı tercihimizi siz değerli forum üyelerinin de katkısıyla 550L Dominatör olarak yaptık. :halay:

Kutumuz gelir gelmez hemen heyecanımı sizlerle paylaşmak istedim, eve geçer geçmez açtım, ve daha sonra eşimin yardımıyla da detaylı olarak tanıtımımızı yaptık %p

Başka arkadaşlarımızın da yararlanabileceği bir konu olsun istedim,detaylı toplama işlemlerinin görsellerini de paylaşacağımı belirterek, yardımlarınıza ve önerilerinize açığım.(İlk kez model toplayacağım.)

Tekrardan herkese teşekkürlerimi sunarak, iyi seyirler dilerim. :thumbup:

İlk Kutu Açılımı
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Detaylı Kutu Açılımı

Align TREX 550L Dominator//Kutu Açılımı//Montaj Aşamaları

Ana Rotor, Kuyruk Rotor ve Kuyruk Toplama Aşamaları

Ana Rotor
Kafayı toplama işleminde, özellikle featring şaftın vidalarını loctitelarken dikkat etmemiz gereken unsur, loctite vidaya değil de vidanın gireceği yuvaya sürmemiz daha sağlıklı olacaktır, çünkü loctitelı vidayı rulman içerisinden geçireceğimiz için loctite bulaşması olabilir ve rulmanlar rahat çalışmayabilir. Vidaları ve gireceği yuvayı alkollü bezle veya kolonyalı mendille silmeyi unutmayalım.
Pall holderların içerisinde bulunan açık rulmanları ve featring şaftı gresslemeyi de ihmal etmeyelim.
Bunlar çoğu modelcinin bildiği şeyler ama benim gibi ilk kez model toplayacak arkadaşlar için yararlı olduğunu düşündüğüm için bilgilendirmek istedim.

Altta da toplanmış kafamızın görseli.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Swashplate görseldeki gibi geliyor, üzerindeki ball linkler gevşek durumda

Biz hepsini teker teker loctitelayarak tekrar yerine monte ediyoruz. Sadece Elevatör linkinin uzun olan Ball linki takmıyoruz, ben emaneten taktım loctitelamadım, en son servonun linklerini takıp monteleyeceğim.

Kafayı ve swashplate ana şaftımıza takarak ana rotor işlemini bitirmiş bulunuyoruz, burada control rodlarının yani DFC kolunun ball linklerini takıyoruz, ilk kez DFC kafa topladığım için control rodlarının biri swasha rahat geçerken, diğer control rodu biraz kasarak geçirmek durumunda kaldım, bu tüm DfC kafalarda aynımıdır bilemiyorum.

Kuyruk ve Rotor Toplanması

Kuyruk rotoru toplanmış halde geliyor, tıpkı ana rotordaki kafayı topladığımız gibi bunuda loctitelayarak tekrardan vidaları monte edeceğiz.
Bu rotorda kuyruk şaftının geçtiği iki tane rulman bulunmakta onları yeşil loctitela yuvalarına sabitlememiz lazım ki kendi içerisinde dönerek yuvayı aşındırmasın, fakat ben ne yaptıysam rulmanları yuvadan çıkaramadım, sanırım toplama aşamasında Align kendisi loctitelamış.
Kuyruk pallerini tutacak olan tail rotor holderların içerisindeki vidalarıda baya zor söktüm çünkü oda loctitelı gelmiş, ama ben yine de sökerek içerisinde bulunan açık rulmanları gressledim ve loctitetı ana kafadaki anlattığım şekilde vidanın gireceği yuvaya sürerek monte ettim.

Toplanmış tail case ve rotorumuzun görseli

Geldik kuyruğumuzu toplamaya

Dikkat etmemiz gereken en önemli unsur tork tube rulmanının yeri olacaktır, manuele göre tork tube’nin orta noktasını belirliyoruz, tork tube 62cm geliyor,orta noktası 31cm.
5 ile 7 cm arasında frame tarafına daha yakın yerine rulmanı sabitleyeceğiz. Ben orta noktasından 5cm frame tarafına kaydırdım.

Yani tork tubenin frameye girecek tarafından ölçersek 26. Cm’e tork tube rulmanı Japon yapıştırıcı ile rulmanın içine kaçırmayacak şekilde monte ettim.

Daha sonra kuyruk borusunun içini wd 40 ile yağlayarak tork tubeyi monte ediyoruz,

Sonra tail case’yi yerleştirip dikey ve yatay finleri sabitliyoruz, daha sonra ince ayarı vereceğiz yatay finde.
En son control rodumuzu ve kuyruk pallerini takarak kuyruk kısmının da toplanma işlemini bitiriyoruz.

Align TREX 550L Dominator//Kutu Açılımı//Montaj Aşamaları

Frame toplama Aşamaları

Frameyi videoda bahsettiğim gibi yarısına tüm aparatları yerleştirerek topladım.
Öncelikli Ana şaftın geçeceği yataklar , frame destek ve iniş takımlarının monte edileceği aparatları monteledim.

Dikkat edilmesi gereken unsur Ana şaftın geçeceği yataklardaki rulmanları yeşil loctite ile yuvasına oturtulması ve kendi yatağında dönerek aşındırma yapmamasını sağlamak, fakat Align firması bu işi yapmış gibi görünüyor, çünkü yataklarından rulmanları ayıramadım. Hatırlarsanız kuyruk şaftının geçtiği rulmanlarda ayrılmamıştı.
Servolar
Servoların paketlerinde plastik damperleri, servoyu monte edeceğimiz vidaların rahat geçebilmesi için sarı renkte görünen rondelalar, plastik servo kolları ve 1 adet metal servo kolu çıkıyor.

Servolar montelenmeye hazır.

Kuyruk servosunda metal servo kolu gelmiyor. Plastik olan dörtlü servo kolu var.

3 kolunu keserek, kullanacağımız kolu oluşturuyoruz.

Servo kollarının vidalarını başlangıçta gevşek bıraktım, en son elektronik ayarlama aşamasında 90 derecelik pozisyonunu bulup sabitleyeceğim.

Tamamlanmış servoların dizilimi

Esc, Ünite, Alıcı ve Lipo kızağının bulunduğu, Framenin önüne montelenecek Recevier mount.

Tail boom Mount, boom case,

İkiye ayırarak içeriği kontrol ettim, umbrella gear case tork tubenin yerleşeceği yer, boom caseye ayrıca eklenmiş, 500lük modelimde böyle değildi, farklı geldi bana.

Yarısı tamamlanmış framemiz ve kablolama aşamaları

Son olarak framenin diğer yarısını da üzerine kapatıp monteleme işlemini yapıyoruz, ailoren servosunu da monte ettikten sonra frame işini de bitirmiş oluyoruz.

Ana Gövde Tamamlama Aşamaları

Framemiz ve kuyruğumuz hazır olduktan sonra pek de bir şey kalmadı sayılır,

Landing Skid

Montelenmiş Hali

Main Gear

Ana ve Otorotasyon dişlimizin montelemesinde üst case'yi sökerek yine loctite uyguluyoruz, one way bearing ve şaftını mutlaka gressliyoruz,
Ana dişli ile otorotasyon dişlisinin arasındaki Rondelayı unutmuyoruz.

Link Rodlar

Link rodların montelenmesinde swashplate ve servolara geçecek ball linklerin, önceden içinin bir törpülenmesi gerekiyor, ince bir matkap ucu olabilir, ben ince bir yıldız tornavidanın ağız kısmıyla yaptım, törpülenmezse rodları monteleyemiyorsunuz. Nekadar da zorlasanız boşa dönüyor ve ilerlemiyor.
ball linkleri taktıktan sonra ortada kalan rotun uzunluğu 25mm olarak ayarlıyoruz.

Rotor Ana Dişli Ve Link Rodların Montelenmiş Hali

Her şey tamamlandı Arkadaşlar :thumbup:
Sadece aklımdaki tek soru videoda da bahsettim ana dişli ile pinyon arasındaki mesafe, aslında boşluk yok denecek kadar az, milimetrik bir boşluk, ana dişliyi döndermek isterken dokunma anında öyle tık tık tık diye ses rahatsız etmedi değil. Mustafa'ya da sordum onda da aynıymış durum, bakalım nasıl bir sonuç çıkacak :rolleyes: :rolleyes:

Paketten kalan Tek Fazlalık, onu da yedek olarak koymuşlar sanırım.
bir iki kelepçe, 3 tane kadar m3 vida, bir iki ball link var.

Mekanik olarak her şeyimiz hazır, kuyruk arkada hazır bekliyordu zaten ve en yakışıklı hali olan kanopi ve Pallerini de taktık mı Dominatör tüm ihtişamıyla karşınızda size bakıyor %p :yuppi:

Bu Şahıs da Modelin Sahibi ;D :laugh:

Ornek ESC ayar degerleri

Herkese Kırımsız Uçuşlar :RCKolik: :saygilar:

İbrahim hayırlı olsun kardeşim, kazasız kırımsız güzel günlerde ağız tadıyla uçurman dileği ile.

Hayırlı olsun İbrahim, kırımsız uçuşlar dilerim şimdiden :)

Videoları izledim. Kutuyu sanırım sadece merak ettikleri için açmışlar, onun dışında inşallah başka şeyler olmamıştır :D

Motor konnektörlerinin lehimlerini yeniden yapmana gerek yok. Ayrıca motor kablolarını kesip kısaltmak veya lehimlerini yeniden yapmak çok iyi fikir değil. Motor kablolarının uçları lehim için ayrıca kaplanıyor sanırım. Orta yerleri de sarıma dahil ve kesilmemesi gerekiyor. En azından kontronik bunu böyle istiyor ve manualinin 4.sayfasında uyarıyor.

Gövdedeki parçaların üzerinde vidalarının yerlerini belli edecek şekilde emaneten takılmaları güzel olmuş. Kafayı da son derece gevşek bırakmışlar söküp loctitelayıp geri toplayın diye... Paketleme olayı güzel olmuş. Ayrıca loctite ve gres koymaları da hoş...

Servolar ömürlük olacaktır ;) Dominator motorları da son derece başarılı... ESC dediğin gibi bakarsın, kullanımda bir sıkıntı çıkarmıyorsa onunla devam etmemen için hiçbir sebep yok.

Tekrardan hayırlı uğurlu olsun :)

Hayırlı olsun İbrahim. Merak ettim gümrük ödedin mi?

Geldi mi İbrahim..... :halay: , hadi hayırlı olsun bakalım , yakışır benim güzel kardeşime....... :thumbup:
Palleri yere değmesin, kırımsız , sorunsuz güzel uçuşları olsun inşallah........ :halay:

hayırlı olsun ibrahim yeni modelin güzel model seçmişsin ;)

İbrahim hayırlı olsun güzel günlerde kırımsız kullan inşallah.

Videoları henüz izleyemedim ama gördüğüm kadarı ile yeni Tisört ile güzel bir sunum olmuş :thumbup: Tekrar hayırlı uğurlu olsun. Güzel bir konu sonrası başarılı bir maiden ile modeli havalandırmak dileğiyle :halay:

Kardeşim hayırlı olsun modeline kavuştun. :halay:
Allah kaza Kırım göstermesin güle güle kullan. %p
Kutu açılımın süperdi kardeşim ayrıca yeni tşhirt'ümüzle yapman o apayrıydı çok teşekkürler. :thumbup:
Devamını bekliyoruz.....

Hayırlı olsun İbrahim.Kırımsız uçuşlar dilerim. :halay:

Hayırlı olsun ibrahim inşallah benim yaşadığım talihsizliği sende yaşamassın esc den emin olmadan yerden kaldırma sakın motorun dişlilerini takmadan model üstünde test etmeni tavsiye ederim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayirli olsun İbrahim abi, kirimsiz guzel gunlerde ucurman dilegiyle.

Boyle bir kutu icin Fast-lad kac oara kargo bedeli aldi abi, cok merak ettim .