APM 2.6 Turnigy 9x uçus modları hakkında

Hakan.Yılmaz

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Selamlar. Turnigy 9x ile APM 2.6 nın uçuş modlarını ayarlamaya çalışıyorum ancak başaramıyorum. Videolardaki gibi yapmama rağmen gear switchi çaktiğim zaman pwm 1900 oluyor. Haliyle direkt 6. moda atlıyor. Bunda sorun olmayabilir ancak 3 konumlu anahtarı mix yapsam da hiç etki etmiyor. Yani şuan 2 mod olarak kullanabiliyorum ki henüz stabilizenin dışına çıkmadım :)

APM 2.6 Turnigy 9x uçui modları hakkında

3 konumlu anahtarı yazılım yüklemeden kullanamazsın. Dönen 3 tane pot var onlar değerleri hassas olarak veriyor 6 mod ayarlamak için onları kullanabilirsiniz.

Ayrıca ufak bi modla o buton yerine 6konumlu pot da takarsanız tanıyacaktır.

Aslında 3 konumlu anahtar normal yazılımı ile de kullanılabiliyor. Videoları bilmiyorum ama ben mixleri kullanarak 3 pozisyonlu switch'i çalıştırmıştım. Hakan, kumandam sende olmasa deneyip tekrar bulurdum :).

Düzeltme 1 : Diğer forumda eski mesajlarımdan birinde bunun nasıl yapılacağını yazmışım, mesaj Turnigy9X'in simulasyon kumandası olarak nasıl ayarlanması gerektiği ile ilgili konudan alıntı... :

IdleUp Switch'ini 3 pozisyonlu switch olarak kullanmak için PROG.MIX menüsünden MIX1 ve MIX2'ye aşağıdaki şekilde ayar yapmak gerekiyor. 3 pozisyonlu switch'e RealFlight'ta ihtiyaç duyuluyor. Phoenix'de aynı switch'i aynı ayarlarla, 2 pozisyonlu switch olarak kullanabilirsiniz.
- MIX1:
* STATE - "ACT"
* MASTER - "GYR" : Açıkçası master'a niye GYR vermemiz gerektiğini çözemesemde diğer kanalları MASTER olarak ayarlayınca düzgün çalışmıyor.
* SLAVE - "AUX" : İşin en kritik tarafı burası. Aynı isimde iki tane AUX kanalı var(Flysky firmware'inin GUI tasarım hatalarından bir tanesi). Biz 2. AUX kanalını kullanacağız. Çünkü 1. AUX kanalına yukarıdaki AUX-CH menüsünde THROTTLE HOLD set etmiştik. 2. AUX kanalını set edebilmek için tek yapmanız gereken AUX yazısını gördükten sonra 1 defa daha (+) tuşuna basmak...
* OFSET - "000"
* UPRATE - "100"
* DNRATE - "-100"
* SW - "NOR"
- MIX2:
* STATE - "ACT"
* MASTER - "GYR" :
* SLAVE - "AUX" : MIX1'deki ile aynı şekilde burada da 2.AUX kanalını set edeceğiz.
* OFSET - "000"
* UPRATE - "-100"
* DNRATE - "100"
* SW - "ID2"

Zafer SAHIN' Alıntı:
Aslında 3 konumlu anahtar normal yazılımı ile de kullanılabiliyor. Videoları bilmiyorum ama ben mixleri kullanarak 3 pozisyonlu switch'i çalıştırmıştım. Hakan, kumandam sende olmasa deneyip tekrar bulurdum :).

Abi mixlere girip aynı videolardaki master GYR second FLP seçili. Konum da normalde ancak downrate - uprate hangisi olursa olsun değerlerle oynadığım zaman pwm hiç değişmiyor. sadece gear switchi down up şeklinde değiştirdiğimde minimum ve maksimum konum alıyor. Gözüken bir tek bu ayar kaldı. Tabi ince PID ayarları hariç. :)

düzeltme: Hemen hemen aynı anda yazmışız. :) Kahvaltıdan sonra deniyorum. Bu arada bir sıkıntım var. Ne zaman ayar için kumandayı açsam internet kesiliyor :D Videolara bakamıyorum ;D ;D

FLP seçtiğimde çalışmamıştı diye hatırlıyorum. Sadece 2.AUX kanalını seçince miks düzgün çalışmıştı.

İnternetin kesilmesi ise normaldir. Wi-Fi networkü ve o kumanda 2.4 GHz bandında çalışır. WiFi, frekans çakışması durumunda bile düzgün çalışmak için CSMA/CA isimili bir "frekans çakışmasından kaçınma" mekanizması kullanırken, kumandadaki FHSS varyantı protokol bu CSMA/CA mekanizmasından bihaberdir. FHSS'nin bir türü olan ve TUrnigy/Flysky kumandaların kullandığı protokol olan AFHDS, tüm 2.4GHz frekans bandını kullanarak yakın çevredeki tüm Wi-Fi'lerde çakışma olmasına ve sinyal kesilmelerine yol açar :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
FLP seçtiğimde çalışmamıştı diye hatırlıyorum. Sadece 2.AUX kanalını seçince miks düzgün çalışmıştı.

İnternetin kesilmesi ise normaldir. Wi-Fi networkü ve o kumanda 2.4 GHz bandında çalışır. WiFi, frekans çakışması durumunda bile düzgün çalışmak için CSMA/CA isimili bir "frekans çakışmasından kaçınma" mekanizması kullanırken, kumandadaki FHSS varyantı protokol bu CSMA/CA mekanizmasından bihaberdir. FHSS'nin bir türü olan ve TUrnigy/Flysky kumandaların kullandığı protokol olan AFHDS, tüm 2.4GHz frekans bandını kullanarak yakın çevredeki tüm Wi-Fi'lerde çakışma olmasına ve sinyal kesilmelerine yol açar :).

5. kanala gear tanımlı. alıcının 5. kanalı apm nin 5. inputa takılı. yine gear switch altta iken pwn 1066, yukarıda iken 1910 civarında. Mixte master gyr, slave 2. aux. ayarlar aynen dediğin gibi ancak pwm ara değerleri almıyor. sadece 1066 ve 1910 :)

Ben sana 6 kanallı alıcı vermiştim değil mi :). Bu işlem 8 kanallı alıcılarla çalışıyor. 6 kanal için düzenlemek hiç aklıma gelmemişti... 2.AUX kanalından kasıt, 8. kanal zaten... Kumandada 5. Kanalda GYR yerine 2. AUX kanalı ile değiştirerek deneyebilir misin? Ya da 5. Kanal GYR kalsın, 6.Kanala 2.AUX'u atayabilir misin ? Tabii APM'de bu sefer 6.kanala bakmak gerekecek.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Ben sana 6 kanallı alıcı vermiştim değil mi :). Bu işlem 8 kanallı alıcılarla çalışıyor. 6 kanal için düzenlemek hiç aklıma gelmemişti... 2.AUX kanalından kasıt, 8. kanal zaten... Kumandada 5. Kanalda GYR yerine 2. AUX kanalı ile değiştirerek deneyebilir misin? Ya da 5. Kanal GYR kalsın, 6.Kanala 2.AUX'u atayabilir misin ? Tabii APM'de bu sefer 6.kanala bakmak gerekecek.

kanallara aux atanamıyor abi. thro hold - gear- pit trim - hov thro - hov pitch var sadece.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evde ufak deneme videosu çektim. ufak bir ayarsızlık var ancak hangisinden bilmediğim için kurcalamak istemedim :)

Stabilize Roll ve Pitch P gain değerlerini biraz düşürmek bence işe yarayacaktır. Ayrıca gövdedeki ve özellikle pervanelerdeki titreşimi kontrol etmekte fayda var. Pervaneler balanslı bile olsa, tracking varsa titreşime tol açacaktır.

Zafer bey 9x için alıcıya ihtiyacım var. Türkiye'den Alıcı bulmak mümkün mü? 6kanal Alıcı Yazdığınız mesaj ilgimi çekti:) Normalde 1 saat sonra hk dan Alıcı siparişi verecektim şimdi yorumunuzu bekliyorum.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Stabilize Roll ve Pitch P gain değerlerini biraz düşürmek bence işe yarayacaktır. Ayrıca gövdedeki ve özellikle pervanelerdeki titreşimi kontrol etmekte fayda var. Pervaneler balanslı bile olsa, tracking varsa titreşime tol açacaktır.

Şöyle ufak bir sorun daha var. gaz %50-60 iken tam gaz alıyor. O yüzden tepkiler çok iyi demişim abi sana. Şimdi farkettim onu.

Harun Küçükler' Alıntı:
Zafer bey 9x için alıcıya ihtiyacım var. Türkiye'den Alıcı bulmak mümkün mü? 6kanal Alıcı Yazdığınız mesaj ilgimi çekti:) Normalde 1 saat sonra hk dan Alıcı siparişi verecektim şimdi yorumunuzu bekliyorum.

5 tane kadar kalmış.

*Fly-Sky 6 kanal alıcı versiyon II *9 kanallı vesiyonII Fly-Sky kumandalarla ve Turnigy V II 9 kanal kumandalarla uyumludur.

Zafer SAHIN' Alıntı:
5 tane kadar kalmış.

Ayarlamayı başarabildim. Videolara bakmıştım ancak ufak bir ayrıntıyı atlamışım bunca zaman boyunca. 5. kanala gear atadığından ezbere alıcının 5. kanalına bağlıyordum kabloyu. Meğer alıcının 6. kanalına bağlayıp diğer ucunu da apm nin 6. kanala bağlayacakmışız. Şuan sorunsuz çalışıyor. Resimdeki kombinasyonları uyguladım. Bu şekilde ayarladığımda 1-2-3-4-5-6 şeklinde sırasıyla süreklilik sağlayabiliyorum.

%50 de full gaz olayı da sanırım esc kalibrasyonu bozulduğundan. Yarın da ona bakacağım.

Bir tek sorunum kalıyor ondan sonra. Stabilize mod harici denediğim modlarda (Althold - sport) motorlar ani gaz verip bırakıyor. Yapmam gereken bir ayar mı var?

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    4.8 KB · Görülme: 312

Zafer SAHIN' Alıntı:

Düzeltme 1 : Diğer forumda eski mesajlarımdan birinde bunun nasıl yapılacağını yazmışım, mesaj Turnigy9X'in simulasyon kumandası olarak nasıl ayarlanması gerektiği ile ilgili konudan alıntı... :

Merhabalar,

Konu içerisinde paylaşılmış fakat daha detaylı olması açısından yabancı bir sitede gördüğüm bu uygulamayı detaylandırmak istedim.
Bu yazıda Turnigy 9x kumanda üzerinde herhangi donanımsal bir modifikasyona gitmeden 6 adet uçuş modunun nasıl ayarlanacağını anlatılmış.

Ben ayarları kendi tercihime göre değiştirdim. Ben 3 poziyonlu uçuş modu anahtarına S1, 2 pozisyonlu Gear anahtarına ine ise S2 diyorum.
You must be registered for see images attach

S1'de 3 mod mevcut olup; N, 1 ve 2
S2'de 2 mod mevcut olup; kumandaya baktığınızda anahtar size doğru ise ön, arkaya doğru ise arka

Uçuş modu 1 : S1:1, S2:Arka
Uçuş modu 2 : S1:2, S2:Arka
Uçuş modu 3 : S1:3, S2:Arka
Uçuş modu 4 : S1:3, S2:Ön
Uçuş modu 5 : S1:2, S2:Ön
Uçuş modu 6 : S1:1, S2:Ön

Bu ayarlamanın şöyle bir güzelliği oluyor, normal bir modda uçarken (Uçuş modu 1) RTL (Fail safe) konumuna geçmek için Gear anahtarını kendinize doğru çekmeniz yeterli oluyor (Uçuş modu 6).

Bu ayarlar için kısaca:
1- Kumandanın Acro tipinde olması gerekiyor
2- AUX-CH bölümündeki CH5'in Gear, CH8'in ise Thro Hold olarak seçilmesi gerekiyor
3- PROG.MIX bölümündeki MIX1 seçeneğinde iken:
STATE : ACT
MASTER : GYR
SLAVE : FLP
OFFSET : 000
UPRATE : 100
DNRATE : 100
SW : NOR

4- PROG.MIX bölümündeki MIX2 seçeneğinde iken:
UPRATE : 52
DNRATE : 40
SW : ID1

5- PROG.MIX bölümündeki MIX3 seçeneğinde iken:
UPRATE : 22
DNRATE : 11
SW : ID2

Olarak girildiğinde 3 poziyonlu uçuş modu anahtarındaki konumları, 2 pozisyonlu Gear anahtarı ile ikiye katlamış oluyoruz. Haliyle 6 adet PWM sinyali oluşturup uçuş modlarını atayabiliyoruz.
Bu değerlerin kumandaya girilirken, MP 'da eşzamanlı olarak gözlemlenmesi daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Şimdiden kolay gelsin.

İyi geceler.

Ekli dosyalar

• Turnigy-9x-f-mode-and-gear-switches-620x464.jpg
    Turnigy-9x-f-mode-and-gear-switches-620x464.jpg
    72.1 KB · Görülme: 21