ardupilot sistemler

SERKAN KAHRAMAN

Uçmak önemli değil. Konmak önemli.
İlgi Alanı
Hepsi
Acaba ardupilot sistemlerden alıp sorunsuz çalıştıran arkadaş var mı? Var ise deneyimlerini burada paylaşırsa sevinirim.
teşekkürler.

ardupilot sistemler

Serkan Kahraman' Alıntı:
Acaba ardupilot sistemlerden alıp sorunsuz çalıştıran arkadaş var mı? Var ise deneyimlerini burada paylaşırsa sevinirim.
teşekkürler.

Ben ardupilot kullanarak quadcopter yaptım ve modelimi uçurabiliyorum. Ancak çok ileri seviyede ardupilot kullanıcısı olduğumu söyleyemem. Bütün tecrübelerimi konusu altında paylaşmıştım ve ardupilot ile ilgili kısımlar ara başlıklarda mevcut. Kolay gelsin :RCKolik:

ardupilot sistemler

Serkan bey merhabalar,

Ardu'nun sessiz fakat gitgide büyüyen bir yurtiçi kullanıcı kitlesi var. Özellikle 3.x firmware ile ayarları da çok kolaylaştı. Titreşim konusunda dikkatli olduğunuz sürece eskisi gibi ayarlaması zor bir kart değil.

ardupilot sistemler

Peki hangi APM sistemi almalıyım. goodluckbuy da farklı seçenekler var. fiyatlarıda iyi. ama farklı kombinasyonlar yapılmış. hangi modül ne işe yarar pek fazla bilgim yok. sizin de önerebileceğiniz bir kaç site yazar mısınız?

teşekkürler.

ardupilot sistemler

Bende pixhawk kartını kullanarak bir quad toplamayı düşünüyorum. ekte bir şema var. yardımcı olur umarım.[attachimg=1]

edit: resim boyutunu küçültmek zorunda kaldım. orjinaline linlinden ulaşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• PixhawkQuad_setup_2.jpg
    PixhawkQuad_setup_2.jpg
    64.5 KB · Görülme: 489
ardupilot sistemler

Serkan Kahraman' Alıntı:
Peki hangi APM sistemi almalıyım. goodluckbuy da farklı seçenekler var. fiyatlarıda iyi. ama farklı kombinasyonlar yapılmış. hangi modül ne işe yarar pek fazla bilgim yok. sizin de önerebileceğiniz bir kaç site yazar mısınız?

teşekkürler.

Serkan Bey merhabalar,

APM konusuna kısaca bir açıklık getirmek gerek önce. Uçakta mı kullancaksınız, Multi de mi kullanacaksınız? FPV mi yapacaksınız yoksa sadece kolay uçmak/multi ile uçmayı öğrenmek için stabilizasyon yapan bir kontrol kartına mı ihtiyacınız var? Bilgisayar üzerinden mi kontrol etmeyi düşünüyorsunuz yoksa normal kumanda mı kullanacaksınız ?

Durumu biraz daha açmak için ele alalım.

Kit içeriği aşağıdaki gibi imiş.
1 x APM2.6 : APM kartını tek başınada kullanabilirsiniz. Ama bu şekilde kart sadece stabilizasyon özelliği sağlar.
1 x GPS : Bu GPS tanımı biraz eksik, doğrusu GPS + Compass olmalı. GPS'i vasıtası ile koordinat bazlı uçuşlara olanak sağlanıyor. Compass ise "Simple mode" diye ifade edilen, multinin önününü arkasını bilmenize/görmenize gerek olmayan modu kullanmanızı sağlar.
1 x OSD : FPV yaparken, çeşitli uçuş bilgilerini mavlik protokolü üzerinden VTX'e gönderir.
1 x Radio Telemetry : Cihazı bilgisayar ile kontrol edebilmek için gereklidir. Normal uçuş için gerekmez.
1 x Power Module : APM bec ilede beslenebiliyor olsa da Power module sayesinde pil durumu kontrol altına alınabilir. Pil durumu OSD üzerinden VTX'e gönderilebilir ya da low voltage alarm için kullanılabilir.
1 x Shock Absorber : APM titreşimi hiç sevmez :).

Yukarıdakiler haricinde eklenebilecekler bulunuyor ama çok da elzem değil.
- : APM'nin nesnelerden sakınmasını sağlamak için kullanılıyor.

- : APM üzerinde de led var ama bunlar Power led. Uzaktan görebilmek için ...

- Buzzer : APM, Low voltage alamı uyarılarını sesli olarak verebilmek için kullanıyor.

• Beğen
Tepkiler: Yakup ÇIBIK
ardupilot sistemler

Zafer SAHIN' Alıntı:
Serkan Bey merhabalar,

APM konusuna kısaca bir açıklık getirmek gerek önce. Uçakta mı kullancaksınız, Multi de mi kullanacaksınız? FPV mi yapacaksınız yoksa sadece kolay uçmak/multi ile uçmayı öğrenmek için stabilizasyon yapan bir kontrol kartına mı ihtiyacınız var? Bilgisayar üzerinden mi kontrol etmeyi düşünüyorsunuz yoksa normal kumanda mı kullanacaksınız ?

1 x APM2.6 : APM kartını tek başınada kullanabilirsiniz. Ama bu şekilde kart sadece stabilizasyon özelliği sağlar.
1 x GPS : Bu GPS tanımı biraz eksik, doğrusu GPS + Compass olmalı. GPS'i vasıtası ile koordinat bazlı uçuşlara olanak sağlanıyor. Compass ise "Simple mode" diye ifade edilen, helikopterin önününü arkasını bilmenize/görmenize gerek olmayan modu kullanmanızı sağlar.
1 x OSD : FPV yaparken, çeşitli uçuş bilgilerini mavlik protokolü üzerinden VTX'e gönderir.
1 x Radio Telemetry : Cihazı bilgisayar ile kontrol edebilmek için gereklidir. Normal uçuş için gerekmez.
1 x Power Module : APM bec ilede beslanebiliyor olsa da Power module sayesinde pil durumu kontrol altına alınabilir. Pil durumu OSD üzerinden VTX'e gönderilebilir ya da low voltage alarm için kullanılabilir.

- Buzzer : APM, Low voltage alamı uyarılarını sesli olarak verbilmek için kullanıyor.

Zafer abi iki apm arasında fark varmı neden bu kadar fiyat farkı var acaba

ardupilot sistemler

Fotoğraflara bakarak bir şey anlaşılamasa da, aliekspress'deki satıcıya ait kullanıcı yorumları çok şey söylüyor.

paid more for fast shipping . was promised that the package would be sent the same day. but took 5 days before it was submitted for delivery . power module is fake and does not work . compass is faulty. When you contact he logs of chat. the whole thing is a scam. I will demand money back just because of that he did not make contact . APM module is ok. discourage trade with this guy

very bad seller possible scam stay away from him

ardupilot sistemler

Zafer SAHIN' Alıntı:
Fotoğraflara bakarak bir şey anlaşılamasa da, aliekspress'deki satıcıya ait kullanıcı yorumları çok şey söylüyor.
Olumlu değil [emoji1]
Yine banggood A kaldım

ardupilot sistemler

Zafer SAHIN' Alıntı:
Serkan Bey merhabalar,

1 x GPS : Bu GPS tanımı biraz eksik, doğrusu GPS + Compass olmalı. GPS'i vasıtası ile koordinat bazlı uçuşlara olanak sağlanıyor. Compass ise "Simple mode" diye ifade edilen, helikopterin önününü arkasını bilmenize/görmenize gerek olmayan modu kullanmanızı sağlar.
1 x Power Module : APM bec ilede beslanebiliyor olsa da Power module sayesinde pil durumu kontrol altına alınabilir. Pil durumu OSD üzerinden VTX'e gönderilebilir ya da low voltage alarm için kullanılabilir.

- Buzzer : APM, Low voltage alamı uyarılarını sesli olarak verbilmek için kullanıyor.

Zafer bey ayrıntılı açıklamanızz için teşekkür ederim. Verdiğiniz linkteki kombinasyonu inceledim. Ben ardupilotu öncelikte uçak için düşünmüştüm. Ancak helikopterde de denemek istiyorum. Tek sıkkıntım ayarlarını yapamama endişesi. Daha önce satın alıp ayarlarını yapamayıp alğım fiyatların yarısına sattığım elektroonikler oldu. bu da öyle oldun istemiyorum. Tr de fazla kullanan da yok. Kullananlarda bilgilerini sır gibi saklıyor. Alırsanız şu kadara yapar gönderirim diyenler oldu. Ayar konusundaki sorunu aştığımı düşündüğümde bir tane hemen alıcam.

tekar teşekkürler.

ardupilot sistemler

Ben siparişi verdim bekliyorum.

ardupilot sistemler

ayhan çamurcu' Alıntı:
Ben siparişi verdim bekliyorum.
Elinize geçtikten sonra ilk ağızdan urünle ilgili yorumlarınızı duymayı çok isteriz Ayhan Bey.

Hayırlı uğurlu olsun. :thumbup:

ardupilot sistemler

Merhaba Türker Bey,

Ortofoto hava çekimleri yapmak üzere RC uçak toplamaya çalışıyorum. Önce copter düşünmüştüm ancak havada kalma sürelerini düşünerek önce RC uçak toplamaya karar verdim. Bu konularda çok tecrübeli değilim. Önümüzeki günlerde forumdaki üstadların yardımlarına sıklıkla başvuracağımı düşünüyorum. RC uçak modelim geçtiğimiz cumartesi gümrüğe takılmadan eve geldi. Tüm parçalar geldiğnde yine forumda ilgili alanda montaj süreceni paylaşmayı düşünüyorum. Saygılar.

ardupilot sistemler

Bu da unboxing . :saygilar:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Edit : birden azla resim ekleyemedim. Model Finwing Penguen V2 olarak anılıyor.

ardupilot sistemler

ayhan çamurcu' Alıntı:
...Edit : birden azla resim ekleyemedim.
İlk resmi ekledikten sonra istediğiniz kadar tekrar upload'a tıklayarak fotoğraf eklemeye devam edebiliyorsunuz Ayhan Bey.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol