Art Tech Devil ağır olma ve ağırlık merkezi problemi

İlgi Alanı
Uçak
İyi günler arkadaşlar .Elimde ikinci el art tech devil rc uçak mevcuttu ancak ağır kırımlı bir kaza yaptım.1 aydır boşta yatıyordu parçalar , tamir edeyim dedim. Kırılan yerleri tamir edip bazı yerlerini güçlendirdim. Kanat altına denk gelen yükselim ve dümen servolarını çıkarıp yerine yükselime yakın bir yere 2 tane yeni servo taktım. Finalde kanat ve pil de takılı vaziyette tarttım ve 1600 gram geldi uçak.Ağırlık merkezi ise tamamen arkaya kaymış. Bu arada orjinal motoru kazada kırıldığı için yerine ntm prop series 35-30 1100 kv motor ve turnigy 55 Amper esc taktım uçağa.Uçağa yaptığım müdahale ile 1450 grama çektim ağırlığını ama ağırlık merkezi hala geride.Onu ortaya çekmek için ağırlık takmayı düşünüyorum ama elimdeki motorun 3s ve 4s 2200 mah pillerle ne kadar thrust sağladığı bilgisine ulaşamadım bir türlü. Uçağın ağırlığını azaltmam için tavsiyelerinizi ve motorun thrust bilgilerini paylaşırsanız memnun olurum. Uçak resimdeki ile birebir aynıdır. Saygılar sevgiler...

Videodaki uçağı uçuruyorsa aynı motor sizin uçakta uçar büyük ihtimal 10x5 pervane ile uygun sonuç alırsınız gibi. Cg yi mutlaka ayarlayın kuyruk ağır olduğu zaman kırım yaşanma ihtimali yüksek
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Devil'in sıfırına baktım biraz önce, uçuşa hazır olan versiyonu pille beraber 1350 grammış. Üzerinde Donkey ST3511-810kv Brushless motor var ve bu motor 12x6 yla 1450 gram thrust sağlıyor. Ntm prop 35-30 2 kg thrust sağlar diye düşünüyorum olmadı 13x7 yle deneyeceğim .

ntm yi 4s pil 10x5 pervane ile deneyin bence. Daha yüksek w elde ederrsiniz. Hobbyking pervanelerle w bilgilerini vermiş

Tamamdır hocam . Deneyeceğim.

Hasan bey merhaba, ekipmanların yerini değiştirerek cg yi ayarlamaya çalışın.Pili öne kaydırmayı deneyin.Deneme aşamasında koli bandı ile sabitleyip gözlemleyebilirsiniz.Ağırlık eklemeyi en son çare olarak düşünmeliyiz.Modeli olabildiğince hafif yapmaya çalışıyoruz.4S Pil 3S pile göre haliyle ağır olacaktır bu nedenle tavsiye etmem.Birkez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Hatta resim ekleyebilirsin detaylı inceleyebiliriz.

4s, 3s e göre ağır ama itiş gücü artacak. Zaten kuyruk ağırmış 4s pil takıp burun ağırlaştırılir. Yinede ağırlık eklemeden cg yi ayarlamak daha iyi model ağırlığı artmaz

Çekiş gücü illaki artacak fakat model daha hızlı uçmak zorunda kalacak havada tutunabilmesi için.En az %25-30 daha fazla ağırlık olacak ki hafife alınmamalı bence.Kararı Hasan bey verecek fakat ben olsam dediğim gibi yapardım.Saygılar.

Değerli yorum ve önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar . İş yoğunluğu nedeniyle yakın zamanda giremedim siteye . Ağırlık merkezi olayına farklı bir çözüm buldum. Uçağa aksiyon kamerası takmayı düşünüyordum, aksiyon kamerasının yatağını burun üzerine koydum. Hem ağırlık merkezi düzelmiş oldu, hemde kameralı uçuş yapıyor olduk :) Kamerayı çıkardığım zamanlarda kameranın yatağına 80 gram ağırlık koyarak cg yi dengeledim. 10x5 airmasterscrew pervaneyle 4s pille kullanıyordum ve sorunsuz uçuyordu uçak lakin bu pazar günü kumandadan kaynaklandığını düşündüğüm bir sorun yaşadım ve kırım oldu. Uçakla bağlantı birden kesildi ve kafa üzerine çakıldı uçak. Elimdeki kumanda art tech in 4 kanallı basit ve eski bir kumandasıydı. Bu kaza da beni futaba t10j sahibi yaptı :)

Uçakta çok hasar yoktur umarım. Yeni kumandaniz hayırlı olsun. Yinede yeni uçuştan önce elektronik ekipmanı kontrol etmeyi unutmayın

Teşekkürler hocam. Büyük bir kırım olmadı ama uçak yamalı bohça gibi oldu. Uçuşu öğrendiğim uçaktı bu , hatırasına saygımdan dolayı tamir edip uçuruyorum kaç seferdir :) Bu sefer biraz beklemeye alacağım kırımlı haliyle . Ayrıca elektronikleri normalde her uçuştan önce kontrol ediyorum zaten. Yine aynı şekilde devam edeceğiz bakalım.