Attiny84 mikro işlemci

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Attiny84 arayıp bulamamaktayım. Elinde fazladan olan, bulabileceğim yer bilen varsa lütfen söyleyiniz :)

[Aranıyor]: Attiny84 mikro işlemci

16 bacaklı bir işlemci alacağına almışken 28 bacaklı Atmega328 al bence ... Bu arada geçen hafta aradım ama ben de bulamadım.

328 var piyasada ama, cok buyuk [emoji16] Biraz kucuk bir modul yapmak istiyorum. Wireless sim icin pro mini kullanmak yerine attiny84 kullanip, direkt alicinin soketlerine oturacak kucuk bir modul yapasim var. 328 tren gibi uzuyor. Bulamazsam 328 ile yapicam. Tabi kodun 8mhz ile calisacagini farz ediyorum, calisir degil mi?

Atmega 328 ile sorun şu. Örneğin Attiny85 kullandığımızda onu, Arduino IDE'ye gerekli eklentileri yükledikten sonra Attiny85 olarak kullanabiliyoruz. 8 ya da 16 MHz internal ya da external clock seçip bootloader yükleyebiliyoruz. Ama Atmega 328 için ben böyle bir eklenti bulamadım. Bunun doğal bir sonucu olarak da frekans seçimini yapma şansın yok. Çünkü Arduino IDE'de Atmega328 seçeneği yerine örneğin Arduino Uno seçeneğini seçmen gerekiyor. Bunu yaptığında da sistem işlemciyi otomatik olarak 16 MHz eksternal olarak set ediyor. Zamanlama ile ilgili bir şeyler varsa tümü şaşıyor.
Çözüm için üç yol var bence.
- Bir kristal ve iki kondansatör projeye beş liradan fazla maliyet artışı getirmez.
- Datasheet karıştırılıp istenilen "fuse"'lar elle ayarlanır (zamanlama sorunu devam eder sanıyorum).
- Arduino IDE'den başka bir programlama ortamı kullanılır.

Abi onun çözümü var. Benim kristal ve kondansatörden kaçmak istememin sebebi parası değil de, pcb'yi mümkün olduğunca küçük ve sade tutmak istemem. Attiny85 için gerekli eklemeyi zaten yüklemiş olduğunu düşünerek, atmega328 "8mhz" kullanımı için iki seçenek var önerebileceğim. Birincisi bootloader yüklerken kart tipini Arduino Duemilanove veya Nano ve işlemciyi Atmega328 seçebilirsin. Veya şu adresten:

zip dosyasını indirip, zipten klasörü çıkarırsın. Arduino projelerinin olduğu klasöre "hardware" isimli bir klasör açarsın (hali hazırda mevcut da olabilir) ve zipten çıkan "breadboard" klasörünü hardware klasörüne yapıştırırsın. Bundan sonra arduinoyu açtığında kartlar kısmında "ATmega328 on a breadboard (8 MHz internal clock)" seçeneği de olacaktır. :)

Herşeyin çözümü var da, bi attiny84 bulamadım hala :D

dorukanstore.com da attiny44 buldum. 84 8 kbyte, 44 ise 4 kbyte, anladığım kadarıyla başka bir fark yok. 4 kbyte da koda fazla fazla yetiyor zaten. Aldım gitti. Kapatıyorum :)

Hemen bakıyorum Emre'ciğim. Çok teşekkürler. Bir şey sorucam. Nano veya DUemilanove seçersen internal 8 MHz bootloaderi yazmaz ki. Onlar hep 16 MHz eksternal çalışıyor.

NOT: Emre valla süpersin. O kadar arayıp bulamamayı başardığım du eklenti işime çok yarayacak sevgili kardeşim. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hemen bakıyorum Emre'ciğim. Çok teşekkürler. Bir şey sorucam. Nano veya DUemilanove seçersen internal 8 MHz bootloaderi yazmaz ki. Onlar hep 16 MHz eksternal çalışıyor.

NOT: Emre valla süpersin. O kadar arayıp bulamamayı başardığım du eklenti işime çok yarayacak sevgili kardeşim. :)

Abi ben de bir başkasının yalancısıyım nano ve duemilanove konusunda, ama öbür eklenti mis gibi çalışıyor. Güle güle kullan. :)

tiny44 yarın gelirse haftasonuna wireless sim v2.0 hazır olur. Gerçi uzun zamandır bakır eritmedim, kimyasalcıya bir uğramam lazım önce...

Abicim Karaköy'den aldığım peroksit ve tuz ruhu beni deli etti. Abartmasız onbeş saniye sürüyor ve mükemmel oluyor. Bulabilir misin bilmiyorum. Yarın sabah İzmir'e gidiyorum. Yoksa alıp sana kargolardım.

Kod atmak için Uno, Nano ya da Duemilanove uygun. Ama 16 MHz external clock olarak...

Emre Kaman' Alıntı:
Abi ben de bir başkasının yalancısıyım nano ve duemilanove konusunda, ama öbür eklenti mis gibi çalışıyor. Güle güle kullan. :)

tiny44 yarın gelirse haftasonuna wireless sim v2.0 hazır olur. Gerçi uzun zamandır bakır eritmedim, kimyasalcıya bir uğramam lazım önce...
Bakkaldan 1.5 liraya aldığım tuz ruhu ve de eczaneden 3 liraya aldığım peroksit sayesinde hem ellerim bembeyaz :) ve hem de misler gibi plaket çıkarttım... Bilemedim ama mahalle bakkalı ve eczanesini bir yoklamakta fayda var...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Bakkaldan 1.5 liraya aldığım tuz ruhu ve de eczaneden 3 liraya aldığım peroksit sayesinde hem ellerim bembeyaz :) ve hem de misler gibi plaket çıkarttım... Bilemedim ama mahalle bakkalı ve eczanesini bir yoklamakta fayda var...

O beyazlayan eller dert görmesin Zafer hocam :bravo: , hele o mahalle bakkalları hiç kaybolmasın.......... :yuppi:

Emre Kaman' Alıntı:
dorukanstore.com da attiny44 buldum. 84 8 kbyte, 44 ise 4 kbyte, anladığım kadarıyla başka bir fark yok. 4 kbyte da koda fazla fazla yetiyor zaten. Aldım gitti. Kapatıyorum :)
Geçen hafta ben de attiny84 arayıp bulamadığımdan ve de çok pinli fakat light kodlar(led, led ve daha çok led :D) için kullanılabilecek bir işlemci aradığımdan datasheet'leri biraz karıştırdım. Üzerinde ADC olmaması haricinde attiny2313 bu iş için ideal gözüküyor. Datasheet'i burada ;

- 20 pini var ve 20 pinin 18 tanesi IO pini
- Attiny85'de olmayan donanımsal RX/TX pinlerine sahip yani bunun anlamı bluetooth, USB TTL adaptörü gibi cihazlar ile sıkıntısız konuşabiliyor.
- Analog giriş yok, yani potansiyometre ve analog değer ölçme v.b. işlevler için kullanılamaz.
- Kod hafızası 2K
- 8mhz'de çalışabiliyor.
- "Absolute maksimum" olarak pin başına 40ma, toplamda 200 ma sink ve source akımını destekliyor. Ama tabii ki sürekli kullanım değerleri için bunların altında kalmak öneriliyor.

Arduino IDE (1.6.4 ve sonraki versiyonlarda) üzerinde, aşağıdaki "board manager" linkini kullanarak, kart, IDE'ye eklenebiliyor.

Aşağıda ise ATTTINY işlemcilerin özelliklerinin karşılaştırıldığı bir tablo var.
[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• attiny-compare.png
    attiny-compare.png
    25 KB · Görülme: 51

Abi süpersin :D

Şimdi karşılaştırma tablosuna bakarken farkettim attiny84 16 değil 14 pinliymiş ... Bu duruma göre 28 pinlik atmega328 kadar olmasa da attiny2313 yine de tren gibi kalıyor :D ... Neyse gene de ufak yerlerde kulllanılabilrliği var sanki ...