Attiny84 mikro işlemci

[Aranıyor]: Attiny84 mikro işlemci

Evet abi, 14 pin. Çok üstünde durmadım, aramızda iki pinin lafı mı olur :D attiny84 328'in tam yarısı, yeterli sayıda pin de var sim projesi için. Üstteki tabloyu da hemen kaydettim, ne olur ne olmaz, lazım olur diye.

Eczaneden hidrojen peroksid diye mi istiycem direk? Bizim eczacı biraz değişik, anlar mı acaba :D Ben eskiden demir3klorür kullanıyordum sıcak suyla, biraz uzun ve pis bir iş. Bakalım şimdi nasıl olacak :) Aslında zaman bulabilsem de ufak bir cnc yapabilsem, canım sıkıldıkça pcb yaparım, tüm foruma yeterim :D

Ben "perhidrol" olarak istedim... Bana 50ml'lik çam şişeler çıkarıp verdiler. İlk önce çok umutlu değildim ama şişeden birazını tuz ruhunun içine döker dökmez bakır silinince (hatalı kullanım örneğidir, sakın yapmayınız :D) düzgün bir ürün verdiklerini anlamış oldum. Bu arada ellerime de damlayıp parmaklarımı bembeyaz etti ...

Anladığım kadarı ile saf perhidrol zaten bulunmuyor, ticari olarak satılan ürünlerde maksimum %33 olarak bulunuyor(bendeki şişelerde %33 yazıyor :) ), ama toptan olarak alan kuaförlerde daha saflarının bulunma ihtimali olabiliyormuş.

Tuz ruhunda ise vakti zamanında bulabildiğim en kalitelisini alıp dendiğimde hiç bir işe yaramamıştı, daha sonra bakkaldan en dandiğini alıp kullandığımda hemen plaketi çözüvermişti...

Ben de tam tersini yaşadım. Bakkaldan tuz ruhu, eczaneden oksijenli su aldım. Bire bir karışımda plaket ilk saatin sonunda bebek teni gibi pürüzsüzdü. :)
Eskiden demir 3 klorür kullanırdım. Saatler sürerdi. :)
Şimdi ise 15 saniyede iş bitiyor. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arduino uno'yu isp olarak kullanarak attiny85 ve atmega328'in bootloader'lerini yazdım, blink yükleyip testlerini yaptım. Ancak 85 ile aynı prosedürü takip etmeme rağmen attiny44'de hata alıyorum. Biraz uğraştım, henüz sonuç alabilmiş değilim, gözden kaçırdığım nokta nedir aceb?

Bu arada hata olarak iki türlü hata veriyor, ya yanlış mikro işlemci tespit edildi diyor, yada invalid device signature diyor. Attiny eklentisinden 44 seçiyorum, internal 1mhz, 8mhz denedim, hariçten 16mhz kristal bağlayıp ext 16mhz olarak denedim, bana mısın demedi. İki tane attiny44 var, ikisinde de aynı hataları alıyorum.

Arduino:1.6.5 (Mac OS X), Kart:"ATtiny, ATtiny44, 16 MHz (external)"

avrdude: Expected signature for ATtiny44 is 1E 92 07
Double check chip, or use -F to override this check.
Yanlış mikrodenetleyici tespit edildi. Araçlar>Donanım menüsünden doğru donanımı seçtiğinize emin misiniz?

Arduino:1.6.5 (Mac OS X), Kart:"ATtiny, ATtiny44, 16 MHz (external)"

avrdude: Yikes! Invalid device signature.
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.

Önyükleyici yazdırılırken hata oluştu.

Not: Mehmet abi konunun artık aranıyorla ilgisi kalmadı, uygunsa diy bölümüne taşır mısın?

Emre Kaman' Alıntı:
Not: Mehmet abi konunun artık aranıyorla ilgisi kalmadı, uygunsa diy bölümüne taşır mısın?
Aslında konudaki ilk bir kaç mesajı ile beraber konunun kaderi belli olmuştu ama :D ...

sumeryamaner' Alıntı:
Ben de tam tersini yaşadım. Bakkaldan tuz ruhu, eczaneden oksijenli su aldım. Bire bir karışımda plaket ilk saatin sonunda bebek teni gibi pürüzsüzdü. :)
Eskiden demir 3 klorür kullanırdım. Saatler sürerdi. :)
Şimdi ise 15 saniyede iş bitiyor. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bende aşağıdaki ikiliden var ...
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Perhidrol'ün üzerinde %33, tuzruhunun üzerinde ise %10 yazıyor. Tuzruhunu doğrudan içine kapakla döktüğüm için karışımın oranını bilemiyorum ama tahmin etmem gerekirse, 3 tuz ruhu 1 perhidrol diyebilirim.

DENEMEK İSTEYECEKLER İÇİN ÖNEMLİ NOT : Perhidrol ve Tuzruhu ikilisini asla kapalı ortamda kullanmayın ... Bakır çözünürken çıkan dumanı asla ve asla solumayın ...

Oldu! :D Herşeyi söktüm, aynı şekilde yeniden taktım, oldu... Breadbord mu bozuk ki acaba...

Emre, konunun ismini daha makul bir şeyle değiştirsen mi acaba ??? "Attiny84 arama ile başlayıp, evde PCB yapımına doğru giden hikaye... " v.b. gibi :D .