Baskıdaki deformasyonların sebebi ve çözümü hakkında yorumlar

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Geçenlerde kol uçuşu esnasında benim P51'in spinneri havada kopuverdi.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Ben de bir spinner basmaya karar verdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gayet iyi oldu ama bir de göbekten vidalı spinner basmak istedim. Onu farklı bir filament ile bastım. Fotoğrafta net olarak görülen dalgalanmalar oluştu.

Baskıyı yarıda kestiğim için bu şekilde yarım bir spinner var elimde :D

Bu artefaktların sebebini araştırıyorum ama bulamıyorum.

Eksik bilgi vermemek adına bazı detayları da yazayım. Öncelikle mavi olan 0.20 mm layer height ile basıldı. Sarı olandan bir tane 0.20 ile bastım. Arada elektrik kesintisi vs nedeniyle sorunlar oldu ama onda da hemen hemen aynı yükseklikte benzer artefaktlar vardı. Fotoğrafını gördüğünüz sarı ise 0.28 layer height ile (az daha hızlı olsun diyerek) basıldı.

Uçaklar, inişler, pist motorların sesi ???
Edit: en önemlisi spinner, unutmayalım :evil:

Sümer abi selamlar

Bu sorun Z wobble diye tabir edilen bir sorun. Öncelikle Z ekseninde boşluk var mı onun kontrolünün sağlanması gerek.

Sonrasında olası sebepler

- Fazla ekstrüzyon yapıyor olabilir. (Ekstrüder kalibrasyonu yapılması gerekir)
- Z eksenin de ki mil yamuk olabilir.
- Kullandığın filament'in yarıçapı değişken olabilir.
- Baskı esnasında ki sıcaklık dalgalanmaları (özellikle abs basımında çok etkili bu dalgalanmalar)
- Z ekseninde ki mil yağsız kalmış olabilir. Hareket zorluğu var mı kontrolünün sağlanması gerekir. (Yazıcı boştayken Z ekseni boyunca manuel olarak yukarı / aşağı hareketler verin bu arada gözlemleyin)
- Esnek kaplin varsa sabit ile değiştirilmesi tavsiye edilir.
- Son olarak tabla kalibrasyonunun tekrar yapılması tavsiye edilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sümer abi selamlar

Bu sorun Z wobble diye tabir edilen bir sorun. Öncelikle Z ekseninde boşluk var mı onun kontrolünün sağlanması gerek.

Sonrasında olası sebepler

- Fazla ekstrüzyon yapıyor olabilir. (Ekstrüder kalibrasyonu yapılması gerekir)
- Z eksenin de ki mil yamuk olabilir.
- Kullandığın filament'in yarıçapı değişken olabilir.
- Baskı esnasında ki sıcaklık dalgalanmaları (özellikle abs basımında çok etkili bu dalgalanmalar)
- Z ekseninde ki mil yağsız kalmış olabilir. Hareket zorluğu var mı kontrolünün sağlanması gerekir. (Yazıcı boştayken Z ekseni boyunca manuel olarak yukarı / aşağı hareketler verin bu arada gözlemleyin)
- Esnek kaplin varsa sabit ile değiştirilmesi tavsiye edilir.
- Son olarak tabla kalibrasyonunun tekrar yapılması tavsiye edilir.
Çok teşekkür ederim.
Z ekseninde boşluk yok. Ayrıca sanki boşluk olsa sadece belirli bir yükseklikte değil birçok yerde yapardı gibime geliyor.
Ekstrüzyon kalibrasyonu yapıldı.
Milde yamukluk göremiyorum
Filamentten şüpheleniyorum çünkü aynı yazıcı bir iki gün önce başka bir filamentle gayet güzel çıktı verdi. (Mavi spinner)
PLA kullanıyorum, nozzle sıcaklığı oldukça sabit görünüyor şu an.
Mili yağlayıp hareketini kontrol edeceğim.
Kaplin esnek değil.
Tabla kalibrasyonum tam ve manual mesh levelling kullanıyorum. İlk katman tutunmamda da sorun yok.

Çok teşekkür ederim.
Z ekseninde boşluk yok. Ayrıca sanki boşluk olsa sadece belirli bir yükseklikte değil birçok yerde yapardı gibime geliyor.
Ekstrüzyon kalibrasyonu yapıldı.
Milde yamukluk göremiyorum
Filamentten şüpheleniyorum çünkü aynı yazıcı bir iki gün önce başka bir filamentle gayet güzel çıktı verdi. (Mavi spinner)
PLA kullanıyorum, nozzle sıcaklığı oldukça sabit görünüyor şu an.
Mili yağlayıp hareketini kontrol edeceğim.
Kaplin esnek değil.
Tabla kalibrasyonum tam ve manual mesh levelling kullanıyorum. İlk katman tutunmamda da sorun yok.

Bu durumda filament'ten olma ihtimali çok yüksek görünüyor.

Bir test silindiri basıyorum şimdi. Bakalım onda neler olacak. Onu farklı filamentlerle de basıp karşılaştırırım.

Abi eğer dilimleme yazılımı olarak cura kullanıyorsan cura da ArcWelder isimli bir plugin var. Bu tür silindirik baskıları alırken tam silindir olarak çıkmasını sağlıyor. Tavsiye ederim.

• Beğen
Sümer abi, yazıcının modelini bilmeden öneri yazacağım,

Öncelikle z ekseni için eğer yoksa ve yazıcı izin veriyorsa ikimci motor ve mil tak. Neredeyse z ekseni ile ilgili her şeyi çözüyor.

Bende Ender 3 v2 var, bütün eksenlere lineer ray taktım. Bu zaten inanılmaz detay almayı sağlıyor.

Diğeri z eksenine 2. motor taktım.Buda Z ekseni yatay kirişinde sağında ve solunda oluşan kod farkını alıyor.

Yazılım için Cura abi, son sürümleri ile mükemmel baskılar yapılıyor.

Benim için olmazsa olmaz cihazın yazılımı firmware, ender in yazılımını hiç kullanmadım, hep marlin den alıp kendime göre modladım, fakat bir arkadaş okadar güzel firmware çıkardıki jyers diye, kodlarını kendime göre modladıktan sonra, inanılmaz değişim yaşadım.

Kolay gelsin.

• Beğen
Genel olarak kötü değil bence...

Sorunlu filament ile bastım bunu. Muhtemelen filamentin farklı bölgeleri farklı davranıyor. Yerli üretim Uzaras filament ki daha sonra artık onlardan filament almama kararı vermiştim.

Sümer abi, yazıcının modelini bilmeden öneri yazacağım,

Öncelikle z ekseni için eğer yoksa ve yazıcı izin veriyorsa ikimci motor ve mil tak. Neredeyse z ekseni ile ilgili her şeyi çözüyor.

Bende Ender 3 v2 var, bütün eksenlere lineer ray taktım. Bu zaten inanılmaz detay almayı sağlıyor.

Diğeri z eksenine 2. motor taktım.Buda Z ekseni yatay kirişinde sağında ve solunda oluşan kod farkını alıyor.

Yazılım için Cura abi, son sürümleri ile mükemmel baskılar yapılıyor.

Benim için olmazsa olmaz cihazın yazılımı firmware, ender in yazılımını hiç kullanmadım, hep marlin den alıp kendime göre modladım, fakat bir arkadaş okadar güzel firmware çıkardıki jyers diye, kodlarını kendime göre modladıktan sonra, inanılmaz değişim yaşadım.

Kolay gelsin.
Jyers kullanıyorum zaten. Yazıcım da Ender3 V2.
Dual Z için kararsızım. Motorlu mu kayışlı mı konusunda karar veremedim. Lineer rail ise oldukça pahalı. Belki ileride düşünürüm.

Genel olarak kötü değil bence...

Sorunlu filament ile bastım bunu. Muhtemelen filamentin farklı bölgeleri farklı davranıyor. Yerli üretim Uzaras filament ki daha sonra artık onlardan filament almama kararı vermiştim.

filament çap tutarsızlığı gibi görünse de sanki ekstrüzyon sorunu da var gibi görünüyor. aynı ayarlarda başka bir filament ile baskı yapılırsa netleşir konu.

Jyers kullanıyorum zaten. Yazıcım da Ender3 V2.
Dual Z için kararsızım. Motorlu mu kayışlı mı konusunda karar veremedim. Lineer rail ise oldukça pahalı. Belki ileride düşünürüm.
Abi kesinlikle motorlu. Nedeni ise gerçekten z eksen kirişi fazla ağır, ikinci motor ve mil bu sıkıntıyı ortadan kaldırıyor, artı boşluğu alıyor. Kayışlı sistem sistem sağ sol dengesi sağlasa bile kiriş ağırlığı için çift mil , çift motor.

Lineer rail i ben buradan aldım. MGN12H olanı aldım, ama fiyat tam iki katı olmuş. Düşündüğün zaman gerekli ,kendi yaptığım stl dosyalarını ve ray uzunluklarını gönderirim.

Sorununa gelince, filament çapı kalınlığı gibi gözüküyor. Bazen nozzle ısısını 5 derece kademeli arttırmak gerekli olabilir.

Genede extruder kalibrasyonu tekrar yapar, Nozzle yi yeni ile değiştiririm. Baskıyıda nozzle çapı kalınlığı ile alırdım. Hızıda düşürmek etkili oluyor %80 genelde uygun.

Sağlıklı günler dilerim abi.