Başlangıç modellerinden hangisi?

Doğuş Arısoy

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Öncelikle herkese selamlar, Konya'da üniversite öğrencisiyim. Çocukluğumdan bu yana hep 4 kanallı helikopterlerle (oyuncak) ilgilendim. Ama ya arkadaki motoru yandı ya yedek parça bulunamadı son olarakta yaptıkları devreler bozuldu. Kısacası bir cismi uçurmaya olan ilgimi gerek araştırmadığımdan, gerekse zamanında yaşamış olduğum maddi ve manevi sıkıntı çekebileceğime dair korkularımdan dolayı hep uzaklaştım. Ama şu anda zamanının geldiğini düşünüyorum.

Kısa bir araştırma sonucu eğitim modelleri konusunda fikir sahibi oldum. Simülasyonları araştırdım. Ama macbookta kullanabileceğim bir simülasyon göremedim. Bu eksiğimi çevre illerdeki etkinliklerle veya internet üzerinden yayınlanmış olan simülasyonlar üzerinden kayıt alınmış eğitim videoları ile gidermeye çalışacağım. Bulunduğum ilde araştırmalarıma göre pist bulunmamakta. Ama bir ovada yaşamanın getirmiş olduğu avantajla Düz ve geniş bir alan bulabileceğime eminim. Henüz ilimde bulunan hobicilerle tanışma fırsatım olmadı.

Araştırmalarım sonucunda birkaç eğitim modeli buldum. Ama hobide bilgisiz olduğum için sizlerden karar konusunda tercih almak istiyorum. Tercihlerimin arasında glow motorlu modeller var. Uzunca bir süre uçuştan önce hem beni teknik olarak oyalayacak, hemde elektrik motorları gibi hemen uçuşa hazır olsun istemiyorum. Asıl size sormak istediğim, kırılınca kolay tamir edebileceğim, yedek parçasını temini konusunda sıkıntı çekmeyeceğim, aşırı derecede beni zorlaya bilecek el becerilerine ihtiyaç duymayacağım bir model önerisi. Ayrıca forumlarda gördüğüm kadarı ile benimde aklımda birkaç model var.

Bunlardan ilki, Black Horse Excel 2000
ikincisi, Seagull Arising Star 40-46 V2 Trainer

Ama sizin önereceğiniz bir modelde varsa incelemek isterim.

Şuanki düşüncem ilk başka kitimi bulup sonrasında sizden ihtiyacım olacak diğer ekipmanlar konusunda da tek tek yardım alıp tabiki montaj konusunda da desteğini esirgemezsiniz umarım. :RCKolik:

Herkese şimdiden teşekkürler.

Doğuş kardeşim yolun de seçimlerin de doğru. O iki uçak da gayet güzel başlangıç uçaklarıdır. Ayrıca ileriki adımlarında da uzaktan ne yapabileceksek yardımı esirgemeyiz. Ama çevrende butlaka bu işlerle uğraşanlar vardır. Onları bulup iletişim kurmaya bakmanı öneririm. Çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde ilerlersin. Kolay gelsin.

Doğuş ,

Araştırdığını , okuduğunu belirtmişsin ancak foruma üye olduktan sonra detayları güzelce incelememişsin. Önce sana gelen maili , bilgilendirme mesajını oku.

Foruma üye olduğunda önce bir tanışma konusu açman gerekirdi.

Diğer konuya gelecek olursak , forumun içerisinde aradığın tüm soruların cevapları var.

Ben yine de 1-2 sorunu cevaplayayım. Ama sen bize öncelikle şunu söyle , başka helikopter demişsin ama sonradan uçak örnekleri göstermişsin. Sen hangisi ile başlayıp devam etmek istiyorsun?
Eğer uçak düşünüyorsan ''Trainer = Eğitim'' modellerine bakmalısın. Ancak nitro motor diyorsun ama nitro motor çok zahmetli ve masraflı bir alandır. Eğer nitro konusunda tecrüben yoksa hiç bulaşmamanı tavsiye ederim. En azından başlangıç seviyesinde. Nitroyu okuyarak izleyerek anlayamassın. (En azından benim edindiğim tecrübe) Elektrik motorlu uçaklar ile başlaman senin için hem daha uygun olur hem de daha çabuk kavrarsın. Tabi bunların hepsinden önce bir tane simülasyon kumandası ve simulasyon programı edinmeni tavsiye ederim. Öncelikle simülasyonda bir dene. Bakalım hoşuna gidecek mi? Göründüğü kadar basit bir olay değildir. Bu hobi çoğu zaman moral bozucudur ama çok da zevklidir , sabır ister , emek ister. Ayrıca araştırıp okurken biraz daha dikkatli okumanı tavsiye ederim. %p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Doğuş kardeşim yolun de seçimlerin de doğru. O iki uçak da gayet güzel başlangıç uçaklarıdır. Ayrıca ileriki adımlarında da uzaktan ne yapabileceksek yardımı esirgemeyiz. Ama çevrende butlaka bu işlerle uğraşanlar vardır. Onları bulup iletişim kurmaya bakmanı öneririm. Çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde ilerlersin. Kolay gelsin.

Sümer abiye katılıyorum , illaki çevrende ilgilenenler vardır. Benim yazdıklarım bu işe tek devam edeceksen seni biraz zorlar diye düşünüyorum.

(kendimden biliyorum , tecrübeyle sabittir :D )

Doğukan Ocak' Alıntı:
Doğuş ,

Araştırdığını , okuduğunu belirtmişsin ancak foruma üye olduktan sonra detayları güzelce incelememişsin. Önce sana gelen maili , bilgilendirme mesajını oku.

Foruma üye olduğunda önce bir tanışma konusu açman gerekirdi.

Diğer konuya gelecek olursak , forumun içerisinde aradığın tüm soruların cevapları var.

Ben yine de 1-2 sorunu cevaplayayım. Ama sen bize öncelikle şunu söyle , başka helikopter demişsin ama sonradan uçak örnekleri göstermişsin. Sen hangisi ile başlayıp devam etmek istiyorsun?
Eğer uçak düşünüyorsan ''Trainer = Eğitim'' modellerine bakmalısın. Ancak nitro motor diyorsun ama nitro motor çok zahmetli ve masraflı bir alandır. Eğer nitro konusunda tecrüben yoksa hiç bulaşmamanı tavsiye ederim. En azından başlangıç seviyesinde. Nitroyu okuyarak izleyerek anlayamassın. (En azından benim edindiğim tecrübe) Elektrik motorlu uçaklar ile başlaman senin için hem daha uygun olur hem de daha çabuk kavrarsın. Tabi bunların hepsinden önce bir tane simülasyon kumandası ve simulasyon programı edinmeni tavsiye ederim. Öncelikle simülasyonda bir dene. Bakalım hoşuna gidecek mi? Göründüğü kadar basit bir olay değildir. Bu hobi çoğu zaman moral bozucudur ama çok da zevklidir , sabır ister , emek ister. Ayrıca araştırıp okurken biraz daha dikkatli okumanı tavsiye ederim. %p

Evet haklısınız profil bilgilerimi tam girdiğim için tanışma konusu açmaya gerek görmedim açıkçası, başta helikopterlerden bahsederken indoor tarzda küçük modellerdi. Onlarla odadan odaya gezer kendime iniş pistleri yapardım. Zaten kısa bir sürede bataryası eskir, bataryası bozulmadanda bir elektronik aksam arızalanırdı. Benim bir cismi uçurmaya yönelik bir isteğim var. Zamanında şartlardan dolayı bu helikopter oldu şimdi ise uçak üzerine yoğunlaşmak istiyorum.

Aslında nitro motoru istememin nedenleri arasında uğraştırıcı olması var. Önümüz kış sert geçecektir. Bahar ayında havalar ısınana kadar uçuş için çıkamam. O zaman kadarda bu motorla oyalanırım diye düşünüyordum açıkçası. Bu motor elektrikli olsa montaj ve ayar daha kolay olduğu için kış bitsede yaz gelse diye yerimde duramam. :)

Zamanında hobi ile alakalı simülatörler olmasa bile uçuş similasyonlarına ilgim büyüktü. Ayrıca keyifte alacağımı düşünüyorum aerofly rc7 yazılımı var macbook için yaklaşık 40 model varmış. Buna uygun bir kumanda ile birlikte çalışmalarda yapabilirim elbet. Önceliğim bir kit alımı ondan sonra yolumun uzun olduğunu hissedebiliyorum.

Kusura bakmayın, ilerleyen dönemlerde bu hobi dalında nereye kadar gideceğimi bilmediğim için işimi görebilecek ekipmanlara, fiyat/performans olarak başarılı cihazlara yönelmeye çalışıyorum. Model olarak karar verdiğim uçağım Seagull Arising Star V2. En uygun zamanda satın alacağım. Diğer gerekli aksesuarlar konusunda henüz araştırmamı yapmadım. Umarım pazartesiye kadar bir fikir sahibi olabilirsem yardımlarınızla o konularda da gelişme göstermeye çalışıyorum. Şu anda aklımda olan diğer ekipman kumanda. Gerçekten her uçakta kullanılabilirliği olsun diğer parçalar değişse bile kumanda aynı kalır düşünceleri olsun beni daha kaliteli daha fonksiyonlu bir kumandaya yönlendiriyordu. Ama bu hobide nereye kadar gideceğim konusunda kararsız olduğumdan kendimi tartabilmek adına daha uygun bir modele yöneldim. Size bunu danışmak istiyorum.

Modelim: Turnigy 6X FHSS 2.4ghz (Mode-2) Mesela 6XS modelide ekranlı daha fonksiyonları olan bir model ama ben bu cihazında işimi görebileceğini düşündüm. Zaten sırf uçak için kullanılacağımdan ve tek uçak olacağından hem öğrenme konusunda daha da rahat ederim dedim. Mode-2'yide uçak kullananların çoğunun tercih etmesi üzerine tercih etmem gerektiğini düşündüm.

Bunun yanında alıcısıda var. Ayrıca ben birde alıcı için pil almayı düşünüyorum zaten yurt dışından gelecek bari beklediğime değen kargo ücretleri ile karşılaşıyım istedim.

Sizin yorumlarınıza göre bu siparişi vereceğim. Şayet hazır oradan alışveriş yapıyorsun bunuda al, yada istersen alıcınında bir yedeği olsun veya bir adet pil sıkıntı çıkarır yedekte olmasında da fayda var tarzında yönlendirebilirseniz memnun olurum.

Bir sorum daha olacak, alıcı kumanda ile uyuştuktan sonra servoların uyumu tarzında bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Ama öyle bir problem olacaksa da hatırlatırsanız sevinirim.

Merhaba arkadaşım hem burada maddi sıkıntıdan bahsediliyo hem mac pc den bahsediliyo hemde yakıtlı motorlardan bahsediliyo maddi sıkıntısı olan insana göre bi hobi değil bu öğrenci hobisi hiç değil yakıtlı motorlar heleki hiç değil beni yanlış anlama ama çelişki var yazılarda ayrıca araştırmadan bahsediliyo mac de kullanılacak similatör programı var geçen haftalarda emre kaman bununla ilgili bilgi verdi kolay gelsin umarım istediğin projeleri yaparsın.

kemalcan' Alıntı:
Merhaba arkadaşım hem burada maddi sıkıntıdan bahsediliyo hem mac pc den bahsediliyo hemde yakıtlı motorlardan bahsediliyo maddi sıkıntısı olan insana göre bi hobi değil bu öğrenci hobisi hiç değil yakıtlı motorlar heleki hiç değil beni yanlış anlama ama çelişki var yazılarda ayrıca araştırmadan bahsediliyo mac de kullanılacak similatör programı var geçen haftalarda emre kaman bununla ilgili bilgi verdi kolay gelsin umarım istediğin projeleri yaparsın.

Kusura bakmayın sanırsam tam anlatamamışım düşüncelerimi. Motora para vermek bence maddiyatla alakalı konu değil zaruri bir masraf. Neden derseniz hobiler insanların keyif alması için olduğunu düşünüyorum. Mesela gidipte şu an Türkiye piyasalarında bulunan kumandalar benim için zaruri bir yatırım değil. Bu hobide kalıcı mıyım onu bile bilmiyorum. Gidipte kumanda almak tamamiyle gereksiz olacağını düşünüyorum. Ama bu hobiden keyif almaya başlarsam neden her modelde kullanabileceğim bir kumandaya para yatırmayayım. Mesela bana bir elektrikli motorun keyif vereceğini düşünmüyorum. O yüzdende yakıtlı bir motor tercih etmem daha doğru olacaktır. İlk mesajlarda belirttiğim gibi macbook'a bulamamıştım ama temin ettim. App storeda varmış hem. şimdi ise macbook'a nasıl kumandamı tanıtabileceğimi araştırıyorum. Emeklerimi eğitimsizliğim yüzünden paramparça etmek istemem. Kısaca anlatmak istediğim maddi anlamda sıkıntımın olup olmaması verdiğim ürünlerin modelim adına ne kadar zaruri olup olmadiği ile alakalı. Orada imkansızlık kelimesi hatalı olmuş. Aksine bu şekilde açıklamam gerekirdi.

Arkadaşlar özür dilerim ama yakıtlı motorların daha maliyetli olduğu görüşünü kabul etmek imkansız. LiPo pillerin temin edilme güçlüğü ve maliyeti ile hiç beklenmedik anda şişip performans yitirmelerini düşünürsek patlarlı motor çok daha öngörülebilir bir kullanım sunar. Burada yakıtlı elektrikli tartışmasına girmek istemem ama birinin diğerine göre daha az maliyetli olduğunu iddia etmek mümkün değil.
Diğer yandan bu işin bir öğrenci hobisi olamayacağı görüşüne de hiçbir şekilde katılamıyorum. Hazır birşeylere para saçıp havada hareket çekmek değil de gerçek anlamda "modelcilik" amaçlanıyorsa çok düşük maliyetlerle bile bir şeyler yapılabilir. Bu nedenle heves kırılmasını doğru bulmuyorum.
Arkadaşımız eğer maddi imkanları çok kısıtlı ise pekala bir iki tabaka Depron alıp sıcak silikonla yapıştırıp minik bir elektrikli uçak yapabilir. Çok basit ikinci el bir kumandayla da uçurabilir. Ama çizdiği yola bakıldığında demek ki belirli bir bütçe kapasitesine sahip. Bize düşen, el verip yol göstermek olmalı, köstek olmak değil.

Doğuş, öncelikle trainer seçimin doğru. Bunu istersen elektrikli olarak da toplayabilirsin. Elektrikli toplarsan LiPo masrafın, yakıtlı toplarsan yakıt, kızdırıcı, starter ve yakıt pompası masrafın olacak ek olarak.
Kumanda olarak Turnigy 9X uzun bir süre işini görecek ekonomik bir kumanda seçimi olabilir. Taranis, Radiolink AT9 gibi bir üst seviyeye de bakabilirsin. Aslında bu gibi durumlarda yeni başlayanın en çok kaçındığı ama kendisine en yararlı olacak şey, çevresinde bu işle ilgilenenleri bulup onlarla vakit geçirmektir. İnsan ilk başta " yaa onlar çok ileri, ben acemiyim, beni adam yerine bile koymazlar" gibi fikirlere saplansa da tanıştıkça insanların gayet de yardımsever olabildiklerini görüyor. Sahanın kokusunu aldıktan sonra hobide ne kadar kalıcı olabileceğine de daha net karar verebiliyor. Örneğin öyle bir durumda pekala iyi kullanılmış ikinci el güzel bir kumanda almak bile düşünülebilir.
Kısaca işin hem kolay hem zor. Kolay gelsin. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Diğer yandan bu işin bir öğrenci hobisi olamayacağı görüşüne de hiçbir şekilde katılamıyorum. Hazır birşeylere para saçıp havada hareket çekmek değil de gerçek anlamda "modelcilik" amaçlanıyorsa çok düşük maliyetlerle bile bir şeyler yapılabilir.
Katilmamak ne mumkun..
Xps den caylak trainer yaptim maliyeti kumanda ve sarz aleti haric 150 tl tutmadi he ucarmi orasini bilemiyorum yarin maiden yapicam ins sikinti cikmiycak :)
Bence kendi elinle yaptigin modelin tadi olmaz hazir kitte ama sen bilirsin...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Arkadaşlar özür dilerim ama yakıtlı motorların daha maliyetli olduğu görüşünü kabul etmek imkansız. LiPo pillerin temin edilme güçlüğü ve maliyeti ile hiç beklenmedik anda şişip performans yitirmelerini düşünürsek patlarlı motor çok daha öngörülebilir bir kullanım sunar. Burada yakıtlı elektrikli tartışmasına girmek istemem ama birinin diğerine göre daha az maliyetli olduğunu iddia etmek mümkün değil.
Diğer yandan bu işin bir öğrenci hobisi olamayacağı görüşüne de hiçbir şekilde katılamıyorum. Hazır birşeylere para saçıp havada hareket çekmek değil de gerçek anlamda "modelcilik" amaçlanıyorsa çok düşük maliyetlerle bile bir şeyler yapılabilir. Bu nedenle heves kırılmasını doğru bulmuyorum.
Arkadaşımız eğer maddi imkanları çok kısıtlı ise pekala bir iki tabaka Depron alıp sıcak silikonla yapıştırıp minik bir elektrikli uçak yapabilir. Çok basit ikinci el bir kumandayla da uçurabilir. Ama çizdiği yola bakıldığında demek ki belirli bir bütçe kapasitesine sahip. Bize düşen, el verip yol göstermek olmalı, köstek olmak değil.

Doğuş, öncelikle trainer seçimin doğru. Bunu istersen elektrikli olarak da toplayabilirsin. Elektrikli toplarsan LiPo masrafın, yakıtlı toplarsan yakıt, kızdırıcı, starter ve yakıt pompası masrafın olacak ek olarak.
Kumanda olarak Turnigy 9X uzun bir süre işini görecek ekonomik bir kumanda seçimi olabilir. Taranis, Radiolink AT9 gibi bir üst seviyeye de bakabilirsin. Aslında bu gibi durumlarda yeni başlayanın en çok kaçındığı ama kendisine en yararlı olacak şey, çevresinde bu işle ilgilenenleri bulup onlarla vakit geçirmektir. İnsan ilk başta " yaa onlar çok ileri, ben acemiyim, beni adam yerine bile koymazlar" gibi fikirlere saplansa da tanıştıkça insanların gayet de yardımsever olabildiklerini görüyor. Sahanın kokusunu aldıktan sonra hobide ne kadar kalıcı olabileceğine de daha net karar verebiliyor. Örneğin öyle bir durumda pekala iyi kullanılmış ikinci el güzel bir kumanda almak bile düşünülebilir.
Kısaca işin hem kolay hem zor. Kolay gelsin. :)

Teşekkür ederim abi, işimin zor olduğunu biliyorum ama araştırmak bir şeyler öğrenmekte her daim keyif veren bir şey.

Ben yukarıda linkini vermiş olduğum kumandaya da baktım. Acaba bu iş görebilir mi eğitim modeli için?

Ayrıca bu kumandaları TR'de satan bir yer yok mu? Yada güvenilir bir yabancı site bahsettiğiniz ürünleri bulamadım.

Bu kumanda da olur ama 9X'in önü daha açık. Epey bir süre işini görür. En güvenilir site Hobbyking bence. Orada alabilirsin.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu kumanda da olur ama 9X'in önü daha açık. Epey bir süre işini görür. En güvenilir site Hobbyking bence. Orada alabilirsin.

Abi yardımın için teşekkür ederim. Dün önermiş olduğun Radiolink AT9'u araştırdım, bu portalda da gayet uygun yazılar görünce ona karar kılmıştım. Ayrıca dünki araştırmalarım sonucunda sipariş listemin çoğunu buldum. Sıra sizin onaylamanızda,

Motor olarak; O.S. Max 46 AX II

Servo olarak; Hitec HS-422 x 4 adet

Bunların dışında bir on/off düğmesi, en küçüğünden.

Onun haricinde eksiğim batarya konularında, onlarda çok çeşit var. Acaba hangisi bilemiyorum. Belki kumandanın kılavuzu yardımcı olur diye henüz onları almadım. Ama sizlerden onay alabilirsem yarın bu ürünleri alıp montaja geçeceğim.

Trainer için taze bir 4 hücreli NiMh batarya grubu yeterli. HobbyKing'den alınabilir. Kumanda seöimi gayet mantıklı.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Trainer için taze bir 4 hücreli NiMh batarya grubu yeterli. HobbyKing'den alınabilir. Kumanda seöimi gayet mantıklı.

Sanıyorum ki bahsettiğiniz ürün bu;