BEC veya UBEC Kullanımı ve Gerekliliği

polatbilek

Yeni Uye
Merhabalar,

Bir quadcopter yapacağım. Bütün malzemeleri ayarlamışken BEC almadığımın farkına vardım. Birkaç sorum var:

1) 12v vermek istediğim motora 3s pil mi yoksa 4s pil mi almalıyım, hangisinden 12v çıkışı alabilirim sağlıklı olarak? (motor linki aşağıdadır, 12v ile 1400kv sonunda elde ettiğim itiş anca işime yarıyor), motorda 2s ve 3s pillerle uyumludur diyor fakat 3s pilden maksimum 12.6v cıkıyor o da zamanla 12v altına düşüyor, bu sıkıntı yaratır mı yoksa pilden 11v çıksa da BEC'ler bunu 12v'a yükseltebilir mi?

2) Daha önceden 3s pil almayı düşünüyordum ve almayı düşündüğüm ESC linki aşağıdadır. Bu ESC'de BEC var gibi duruyor, bu BEC yeterli midir? ben motorlara sabit 12v iletmek istiyorum ESC'yi (ya da içindeki BEC'i) o şekilde ayarlayabilir miyim?

3)UBEC kullanmayı düşünüyorum eğer ESC'deki BEC'ler uygun değil ise. Bana daha rahat ayarlanabilir (jumper sayesinde) ve daha rahat kullanılır gibi geliyor, fakat bu sefer şu karşıma çıkıyor. 4 motor için, 4 esc için 4 tane de UBEC mi alınmalı? UBEC alınmalı mı, yoksa ESC'nin sahip olduğu BEC'ler yeter mi ya da direkt dışarıdan BEC mi alınmalı?

4)Ayrıca power distribution board gereksinimi var mı? Açıkçası bütün parçaları ve nasıl çalışacağını anladım fakat güç iletimini çözemedim. Copterimde 1 adet arduino ve başka işler yapan elektronik cihazlar da bulunacak, benim 5v,12v ve 3,3v gibi ayrı ayrı çıkışlara ihtiyacım var. Örneğim motorlara 12v yetiştirmem gerekirken, arduino'ya 5v, kk flight control'e 5v, ESC ve BEClere 5v ve quadcopterden ayrı başka bir amaçla kullanacağım arduino MKR1000 wifi kartına da 3.3v iletmem gerekecek. Bu gerilim dağıtımı en mantıklı şekilde nasıl yapılır? İzlediğim her video ve tutorial bu kısmı atlıyor. Pilden gelen gücü farklı farklı nasıl dağıttıklarını anlatan video ve ya yazıya pek rastgelmedim (yani flight control nasıl beslenir, pilden çıkan kabloları nasıl ve nereye çekmeliyiz vs.)

ESC:

MOTOR:

PİL(şimdiye kadar almayı düşündüğüm pildir. Değiştirebilirim. Zaten yeterli gücü veremeyecek gibi geliyor.):

İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Ozan acele etme. Forumu iyi oku zamanla her şey kafanda netleşir. Herşeyi böyle soru sorarak öğrenemezsin.
Motorun açıklamalarında 2s - 3s yazıyor. Sen 4s ten bahsediyorsun.
Quaddan anlamam ama şunu söyliyeyim. Seçeceğin ekipman quadım boyutu ve uçuş ağırlığı ile alakalı. Quad konularını iyi okursan bir sorun kalmaz.
ESC den motora giden enerji motora bağlanan üç kablo ile iletilir. Becle alakası yoktur. Bec quadın alıcısı ve kontrol kartı gibi devrelerini ince üçlü kablo yardımıyla besler. Üç kablodan ortada kırmızı olan + kutup siyah olan - kutup ve diğeri de sinyal kablosudur.
Neyse quad ustaları daha iyi bilgi verir belki ama yine söyliyeyim forumu iyi oku sonra kafana takılanları sor. Sorarken de quadınla ilgili ayrıntı ver. Mesela boyutu uçmak istediğin süre gibi..

Cahit Kaş' Alıntı:
Ozan acele etme. Forumu iyi oku zamanla her şey kafanda netleşir. Herşeyi böyle soru sorarak öğrenemezsin.
Motorun açıklamalarında 2s - 3s yazıyor. Sen 4s ten bahsediyorsun.
Quaddan anlamam ama şunu söyliyeyim. Seçeceğin ekipman quadım boyutu ve uçuş ağırlığı ile alakalı. Quad konularını iyi okursan bir sorun kalmaz.
ESC den motora giden enerji motora bağlanan üç kablo ile iletilir. Becle alakası yoktur. Bec quadın alıcısı ve kontrol kartı gibi devrelerini ince üçlü kablo yardımıyla besler. Üç kablodan ortada kırmızı olan + kutup siyah olan - kutup ve diğeri de sinyal kablosudur.
Neyse quad ustaları daha iyi bilgi verir belki ama yine söyliyeyim forumu iyi oku sonra kafana takılanları sor. Sorarken de quadınla ilgili ayrıntı ver. Mesela boyutu uçmak istediğin süre gibi..

Forumu okudum. Hatta forumdan 2, ingilizce kaynaklardan da 4 tane farklı quadcopter yapımı okudum ama iş pilden gelen gücü dağıtmaya gelince o kısımı hep atlamışlar. Okuduğum her yazıda yeni bir şey anladım fakat gücü dağıtma kısmını anlatan güzel bir yazı yoktu. Forum'daki BEC ile ilgili konu da çok spesifik. Yani (haliyle) sadece yapılmış 1 proje üstünden örneklendirildiğinden kendi projeme adapte edemedim.

BEC hakkında dediklerinize ithafen soracağım, BEC quadın alıcısı ve kontrol kartını besler dediniz. BEC'i sadec ebu amaçla mı kullanırız? yani ESClere direk pilden gelen kabloları bağlayıp, BECleri de elektronik aygıtları besleyeceğimiz gerilimi ayarlamakta mı kullanırız?

Evet. ESC nin iki kablosu pile bağlanır. ESC nin üç kablosu da motorun üç kablosuna. Motor buradan beslenir.
ESC nin ince üçlü kablosu da alıcı ve kontrol kartı gibi elektronik devreleri besler. Eğer ESC nin Beci yetersizse (mesela sizinki 1A 5V ) ayrı BEC devresi kullanılır.
Mesela biz helilerde küçüknolanlarında BEC kullanmayabiliriz. ESC nin Beci ile alıcıyo Gyroyu ve servoları besleriz. Ama büyük helilerde genelde ESC nin dahili Bec'i yoktur. Onlara ayrı bec takarız.