BLADE 180 CFX & BD-3SX Projesi : ILK Rescue Sistemli Micro

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar epey bir süredir projemiz projemiz diye dilimizde olan konuyu artık sizlerle paylaşma zaman geldi.

Sanıyoruz dünyada bir ilk olsa gerek 180 sınıfı bir mikro heliye rescue (kurtarma) sistemli BD-3SX FBL ünite taktık. :laugh:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle projenin ortaya çıkmasında benden çok emeği olan Mehmet abiye çok teşekkür ederim. :saygilar:

Benim yaptığım neredeyse sadece demirbaşları temin etmek oldu diyebilirim. :)

Lafı çok fazla uzatmadan videolara geçiyorum, rckolik gururla sunar: :RCKolik:

Proje detayları videosu:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Maiden videomuz:

Test Uçuşları:

Tekrar hayırlı olsun kardeşim :thumbup: :bravo: Baştan yani ilk aklımıza geldiğince bu proje epey uçuk gelmişti hatırlarsın :laugh: :D Hatta yapsak bile paylaşmayalım, "Millet bize deli der" demiştik :lollol: :lol:

Biz malzemeleri beklerken sağolsun Ikon benzer bir ürünü piyasaya süreceğini lanse etti de, biz de gönül rahatlığı ile projemizi arkadaşlar ile paylaşabiliyoruz :laugh: :D

Böylece RCKolik Bir ilke daha imza atmış oldu : Dünyadaki ilk 3SX takılı, Kurtarma sistemli Micro, Blade 180 CFX :RCKolik:

Abi tek kelime delilik 200$ modele 500$ unite bide alta montajlanmıs(yer yoksa tabi yapcak bişey yok :) ) mazallah inişte felan taşa maşa gelir üniteye yazık.zaten Allah korusun havada motor susarsa ünite için altında kucak açılabilir :laugh: Ama güzel bir maiden ve yorumlama olmus elinize saglık :saygilar:

cengiz okkalı' Alıntı:
Abi tek kelime delilik 200$ modele 500$ unite bide alta montajlanmıs(yer yoksa tabi yapcak bişey yok :) ) mazallah inişte felan taşa maşa gelir üniteye yazık.zaten Allah korusun havada motor susarsa ünite için altında kucak açılabilir :laugh: Ama güzel bir maiden ve yorumlama olmus elinize saglık :saygilar:
Cengiz herşey Mehmet abi ile helifreak'te öğle arasında eğlencelik videolar izlerken başladı. Adamın biri 180 CFX'e normal ikon FBL ünite takıyordu. Bizde videoyu izleyip gülüp eğleniyor " Allah akıl fikir versin " diyorduk. :lol: :lol: :lol:

Sonra kendi geldiğimiz noktaya bakınca adam bize göre epey bir akıllıymış sanırım. :laugh: :) :lol:

Frame darmış baya, ben de gaui frameleri dar diyordum :lol: ama çok süper olmuş. Biz de Rasimle uBrain alırız diye konuşuyorduk 130 için..

Türker Akgün' Alıntı:
Cengiz herşey Mehmet abi ile helifreak'te öğle arasında eğlencelik videolar izlerken başladı. Adamın biri 180 CFX'e normal ikon FBL ünite takıyordu. Bizde videoyu izleyip gülüp eğleniyor " Allah akıl fikir versin " diyorduk. :lol: :lol: :lol:

Sonra kendi geldiğimiz noktaya bakınca adam bize göre epey bir akıllıymış sanırım. :laugh: :) :lol:

:halay: :bravo:

Valla ne diyim helal olsun. Daha önce Mehmet Bey son videoyu paylaşmıştı. Oradan anlamıştım aslında ama şimdi her şey daha net.
Peki kalıcı mı olacak yoksa deneysel bir çalışmaydı da model sonra eski haline mi getirilecek.

Keyifle izledim valla. Elinize , emeğinize sağlık.:)

Forumda bir ben kaldım herhalde rescueli ünitesiz uçan.:lollol:

Cahit Kaş' Alıntı:
Valla ne diyim helal olsun. Daha önce Mehmet Bey son videoyu paylaşmıştı. Oradan anlamıştım aslında ama şimdi her şey daha net.
Peki kalıcı mı olacak yoksa deneysel bir çalışmaydı da model sonra eski haline mi getirilecek.
Bu projeye basladiktan sonra malum Ikon firmasi yeni bir Urun cikaracagini paylasti. Urun Mart ayinda piyasada olacak ve daha onceki ikon FBL farkli olarak Rescue ozelligi ilave edilmis teknik ozelliklere.

Simdi bu Urun Blade orjinal FBL ile ayni boyutlarda ve servo girisleri de micro tip. Dolayisiyla frame icine gizli sekilde ve servo kablolarinda degisiklik yapilmadam monte edilebilecek. Ayrica tahmini sati fiyati da 3SX gore gayet makil, $150.

Fakat Kurtarma ozelligi nasil olacak merakla bekliyoruz. Eger Ikon su an kullanicilarin kendilerin yaptigi gibi self level rescue olarak kullanma degil gercek kurtarma ozelligi geliyorsa o Zaman bu modele mikon monte edecegiz. Bakalim cikacak urunun ozellikerine bagli.

En kotu ihtimal Turker kardesimim modeli bu sekilde canli sim olarak kullanmaya devam edecek :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu projeye basladiktan sonra malum Ikon firmasi yeni bir Urun cikaracagini paylasti. Urun Mart ayinda piyasada olacak ve daha onceki ikon FBL farkli olarak Rescue ozelligi ilave edilmis teknik ozelliklere.

Simdi bu Urun Blade orjinal FBL ile ayni boyutlarda ve servo girisleri de micro tip. Dolayisiyla frame icine gizli sekilde ve servo kablolarinda degisiklik yapilmadam monte edilebilecek. Ayrica tahmini sati fiyati da 3SX gore gayet makil, $150.

Fakat Kurtarma ozelligi nasil olacak merakla bekliyoruz. Eger Ikon su an kullanicilarin kendilerin yaptigi gibi self level rescue olarak kullanma degil gercek kurtarma ozelligi geliyorsa o Zaman bu modele mikon monte edecegiz. Bakalim cikacak urunun ozellikerine bagli.

En kotu ihtimal Turker kardesimim modeli bu sekilde canli sim olarak kullanmaya devam edecek :)
O zaman ikon bu yeni ürününü çıkarsın piyasaya ben satın alayım. Raptorla birlikte size yollarım. Siz kurmanın bir yolunu bulursunuz. ;D

Proje olarak gerçekten çok harika, ciddi emek verilmiş :bravo:

Yalnız ben böyle bir ünite ile simülatör olarak yine de 450 sınıfını kullanırdım sanırım :) Yeterince hareketli, büyüklük olarak da belli seviyede... Ama 180cfx biraz da at cebe çık gibi bir heli olduğundan buna da mantıklı.

Umarım uBrain'de rescue olur. Yine eskisi gibi sadece self-level var da, ürün tanıtımında yazım hatası olduysa bilemiyorum... Gerçenten rescue olacaksa 180cfx+uBrain alırım. 130x a takmakla uğraşmam. Çok emek verdim 130a, artık hevesim kalmadı. Az titreyerek uçsun yeter :D

Cahit Kaş' Alıntı:
O zaman ikon bu yeni ürününü çıkarsın piyasaya ben satın alayım. Raptorla birlikte size yollarım. Siz kurmanın bir yolunu bulursunuz. ;D
Cahit bey kargo ile Urun kabul etmiyoruz. Ama urun ile beraber siz de gelirseniz hemen yarim saatte ayarlariz :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Yalnız ben böyle bir ünite ile simülatör olarak yine de 450 sınıfını kullanırdım sanırım :) Yeterince hareketli, büyüklük olarak da belli seviyede... Ama 180cfx biraz da at cebe çık gibi bir heli olduğundan buna da mantıklı.
Dediginde haklisin Rasim ama soyle ince bir nokta daha var. Tamam unite sahane ama %100 kurtarma garantisi dogal olarak Yok. Mesela 1 kere basimiza geldi. Ust uste piro flip yaparken unite heliyi duzeltti ama yukseltme vermedi ve model basimizin 2 mt uzerinden gecti.

Burada Turker kardesimin amaci tipki yurtdisinda gordugumuz gibi 3x3 mt bir Alan icerisinde sikilincaya kadar piro flip yapmak. Bu harekette ne yazik ki yuksekte yapilinca goz tam olarak olayi algilayamiyor. Tamam 3-5 defa yapiyorsun AMA yurtdisinda gordugumuz kadar ust uste yapmak gerecekten buyuk beceri ve emek istiyor. Iste bu micro ile olasi kurtulmama durumlarinda bize zarar vermeyecem sekilde yere yakin calisma yapmak. Zira malum simde yapilan her hareket gercekte ayni olmuyor ve model ile ciddi Zaman harcamak gerekiyor.

Bu projenin esss kritik ve insana belki de cilginca gelen noktasi burasi. Modelin kucuk olup her yerde ucabiliyor olmasi, tasinabilirligi gibi extralaei da var dogal olarak :)

Bu arada video da yanlis ifade kullanmisiz. Modelin kafa devri 4.600 degil 4.200 RPM.

Idle-1 ve idle-2 kafa devirleri bize cok yuksek geldi. Bu arada ucusunu cok begendigimiz 130x de kafa devrini de dun olcuk, o da 4.200 RPM.

Bu da 180 de bulunan Castle ESC governor ayarlari

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
... Turker kardesimin amaci 3x3 mt bir Alan icerisinde piro flip yapmak ...

Ne gerek var demiştim mikroya 3sx ama şimdi anlaşıldı :)