Blade 180 İkon Ünite Problemi

Hüseyin Cem

Çalışkan Uye
Arkadaşlar uzun süredir kah alıcı bulmak, kah bu alıcının ppm moda geçmesi kah kuyruk motorunun yanması gibi engellerle yaklaşık 3 aydır uçurmayı beklediğim Blade 180 helimin iki gün önce upgrade parçaları geldi ve fiziksel montajı özene bezene tamamladıktan sonra ortaya böyle bir heli çıktı... :thumbup:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ancak elektronik setup kısmında bir problemim var ve ne yaptıysam çözemedim. Uçmak için sizden çözüm önerileri isteyeceğim. Şimdi tüm doneleri madde olarak yazıyorum. Sorun ise şu kuyruk düzeltme yönü ters ve ne yaptıysam düzeltemedim gitti. :embarras:

-Kumandam Radiolink AT9, alıcı bunun mikro alıcısı, ünite ikon micro fbl, PPM modda haberleşiyorum.

-Kumandadan gain i reverse yapıyorum fakat düzelmiyor.

-Ünite kendisi otomatik yapıyordur diye üniteden yazılımsal kuyruk düzeltmeyi kapatıyorum(öyle yaptığımı sanıyorum) ve tekrar kumandadan reverse yapıyorum yine olmuyor.

-Servo da mı sorun var diye rudder ı reverse edince reverse oluyor.

-Kuyruk düzeltme kanalını potansa bağlıyorum + ve - eksene geçtiğini kumanda ekranından görüyorum ama yine ters tepkiyi vermiyor. Bu kanalı elevatör servosuna bağlayınca ise + ve - eksene gidebildiğini görüyorum.

Sonuç olarak aklımdaki tüm ihtimalleri denedim ama kuyruk düzeltme yönünü ters çeviremedim. :-\ :-\

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
Arkadaşlar uzun süredir kah alıcı bulmak, kah bu alıcının ppm moda geçmesi kah kuyruk motorunun yanması gibi engellerle yaklaşık 3 aydır uçurmayı beklediğim Blade 180 helimin iki gün önce upgrade parçaları geldi ve fiziksel montajı özene bezene tamamladıktan sonra ortaya böyle bir heli çıktı... [emoji106]

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ancak elektronik setup kısmında bir problemim var ve ne yaptıysam çözemedim. Uçmak için sizden çözüm önerileri isteyeceğim. Şimdi tüm doneleri madde olarak yazıyorum. Sorun ise şu kuyruk düzeltme yönü ters ve ne yaptıysam düzeltemedim gitti. :embarras:

-Kumandam Radiolink AT9, alıcı bunun mikro alıcısı, ünite ikon micro fbl, PPM modda haberleşiyorum.

-Kumandadan gain i reverse yapıyorum fakat düzelmiyor.

-Ünite kendisi otomatik yapıyordur diye üniteden yazılımsal kuyruk düzeltmeyi kapatıyorum(öyle yaptığımı sanıyorum) ve tekrar kumandadan reverse yapıyorum yine olmuyor.

-Servo da mı sorun var diye rudder ı reverse edince reverse oluyor.

-Kuyruk düzeltme kanalını potansa bağlıyorum + ve - eksene geçtiğini kumanda ekranından görüyorum ama yine ters tepkiyi vermiyor. Bu kanalı elevatör servosuna bağlayınca ise + ve - eksene gidebildiğini görüyorum.

Sonuç olarak aklımdaki tüm ihtimalleri denedim ama kuyruk düzeltme yönünü ters çeviremedim. :-\ :-\
Ben o üniteye kullanmadım ama ünitelerinin genelinde içinde ayarlanır bence bir araştır mesela 3gx ayar videolarını izle oradan fikir edinir sin.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Öncelikle ikon yazılım programında sırasıyla şunları yapman gerekiyor.
1. Kumandadan Swash normal seçilmeli , ve seçilen swash şekline göre servoların bağlantısı yapılmalı
2. Sonra programda kumanda ayarları bölümünde rudder dogru yonde olmalı, yani rudder stick sola verdiğinde left , Sağ verdiğinde right olmalı.Eğer tam tersi ise kumandadan reverse edeceksin.( Gain kanalını değil , Rudder kanalını reverse yapacaksınız.Yazınızda gain reverse yazıyor o yüzden ?)
3.daha sonra kuyruk bölümünde limitlerin ayarlandığı yerde kuyruk yönüne bakacaksın. Eğer sağ verdiğinde Yüzük sola gidiyorsa kuyruk yönü dogru , Eger tam tersi ise yanlış.

Bunları doğru yaptığın takdirde gyro da kendini bu ayarlara göre ayarlar ve yönü dogru olur.

Umarım yardımcı olmusumdur.

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim sorunu çözdüm. Yazılımda rudder ı reverse yaptım sonra rudder ters oldu ve kumandadan reverse yaparak düzelttim. Ve gyro yönü de düzelmiş oldu. :laugh: Ben direkt olarak kumandadan gyroyu reverse edince algılamıyormuş onu öğrenmiş oldum. %p

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim sorunu çözdüm. Yazılımda rudder ı reverse yaptım sonra rudder ters oldu ve kumandadan reverse yaparak düzelttim. Ve gyro yönü de düzelmiş oldu. :laugh: Ben direkt olarak kumandadan gyroyu reverse edince algılamıyormuş onu öğrenmiş oldum. %p
Sorunun çözülmesine sevindik, kırımısız uçuşlar Hüseyin. :RCKolik: