BLADE mCP X BL : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulgular

Bugün ilk defa mcpx bl ile 6 pil uçtum, birkaç tane daha olsa uçardım. Skidin geçen haftaki diş kırmasından sonra onları sıcak iğne ile çıkardım ve mevcut dişsiz skide zip tie ile Mehmet abinin metodunu uyguladım. Yeterince sıkı giriyor yerine, öyle havada çıkma gibi bir durum yok. Bir kez sadece kontrolü kaybedip yerle buluştu alet, onda da skid güzelce çıktı yerinden. İngilitereden lipo siparişinin içine bir kuyruk motoru, skid ve yeşil pal eklemiştim. Keşke skid almasaydım diyorum şimdi, bunu bu halde kullanırım kırılma derdi olmadan. Çarpmada çok güzel bırakıyor kendini.

Bu arada daha önce loopumsu dönüşler denemiştim ama cyclic olarak yeterince alet dönmediğinden tam hakim olamayıp çaktığım zamanlar olmuştu. Bu sefer DR 100 Expo 25 ile güzel güzel bir kaç dönüşüm oldu havada. Belki alışkanlık belki başka bir sebep ama bence 40 expo çok, ortada çok sağır kenara kadar da dayamaya çekiniyor insan psikolojik olarak. Böylesi daha iyi oldu, pitch için de güzel bir pozitif-negatif verince güzel güzel dönüyor alet olduğu yerde çok deplase olmadan. Collective management zamanla gelişecek.

Mikro candır can olmasına da, yine de büyük modeli arıyor insan. Beklediğim üç kargo var, birinde lipolar ve pulleyler, diğerinde 3sx ünite, diğerinde taşıma çantası ve simulatör dongle... Onlar da geldiğinde herşey güzel olacak %p

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bugün ilk defa mcpx bl ile 6 pil uçtum, birkaç tane daha olsa uçardım. Skidin geçen haftaki diş kırmasından sonra onları sıcak iğne ile çıkardım ve mevcut dişsiz skide zip tie ile Mehmet abinin metodunu uyguladım. ......Keşke skid almasaydım diyorum şimdi, bunu bu halde kullanırım kırılma derdi olmadan. Çarpmada çok güzel bırakıyor kendini.
Bu modu bulmamız iyi oldu yoksa skid dayanmıyor hele bir de düşme korkusu olmadan uçmaya çalışırsan ;D
Fakat inan belli bir süre sonra o kadar çok düşünce bu seferde skid ayak kısımları kırılmaya başlıyor. Yani ben de öyle oluyor en azından :laugh: O yüzden uzun vadede o yedeği de bir şekilde kullanacaksın merak etme Rasim ;)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bu sefer DR 100 Expo 25 ile güzel güzel bir kaç dönüşüm oldu havada.

Geçen haftaki bir iki looptan sonra, bu haftasonu mcpx ile tamamen uzlaştığım zamandır. Artık hiçbir pili hover için veya scale uçuş için harcamak istemiyorum, zaten 6 pil var. Elevatörden inverte geçişler, ailerondan inverte geçişler derken bayağı bir eğlendirmeye başladı. I feel satisfied :) Hatta arada invertte elleri 5-10sn çektiğim de oldu. Rüzgarsız havada daha iyi tabii de bu mevsimde bu şehirde öyle hava pek kalmadı. Olanla idare ediyoruz.

Bu arada bir kargo daha dağıtımda bugün, içinde protos için lipolarla birlikte mcpx için kuyruk motoru da var. Benim kuyruk motorunun milini yamulttuğumdan beri Türker abinin hediyesi motorla uçuyordum. Çoğu zaman tutsa da, arada kuyrukta bariz sallantı yapıyordu, rüzgarsız ortamda bile... Gerçi alışmaya da başladım o hallerine ama artık o sıkıntıyı da aşmak üzereyim. Kullanıma engel bir kırım olmadı ama kanopiyi de biraz dağıttım, sonra bantladım geçti :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Geçen haftaki bir iki looptan sonra, bu haftasonu mcpx ile tamamen uzlaştığım zamandır. ......
Super haber Rasim, zaten bu model modelci dostudur :laugh: :D Artık gelsin Soft 3D ucuşlar :thumbup: :halay:

Rasim Öztürk' Alıntı:
...Elevatörden inverte geçişler, ailerondan inverte geçişler derken bayağı bir eğlendirmeye başladı. I feel satisfied :)

Rasim Mcpx BL helicinin amiral gemisidir bana göre. :laugh: Her model gider brushless kalır. :lollol:

Şimdi forumdan da paylaşalım, biz zaman kaybettik başka arkadaşlar kaybetmesin.

mcpx için pilot-tr den lipo almayın!!!

Aldığım ürün şu;

Tabii bunun yanında biz adamları uyarmadan önce şöyle bir ibare vardı, daha doğrusu tam ismi şöyle idi;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu lipoda balans soketi olarak jst-xh var, deşarj soketi yok. (tıpkı büyük lipolardaki gibi). Şimdi hal böyle olunca iki adet soket sallanacak üzerinde, kalabalık oluşacak. Mcpx denilen meretin soketi Eflite... Onun bulunması lazım, incecik kablolara sağlam bir şekilde lehim yapılması lazım, o soketi nerden bulacağım, lehimi nasıl yapacağım, bütün bunları ben neden yapmak zorundayım, hazır eflite soketli gensler var iken... gibi gibi durumlar.

Oysa bunun yurtdışı versiyonunda şöyle lipolar da var;

Eflite soketli, tak uçur şeklinde... mcpx için olanlar bunlardır, diğerleri sadece 300mah 7.4v 2s1p lipodur..

Neyse ürünü cumartesi aldım, bugün (çarşamba) kargoya verildi, yarın bana gelecek. İngiltereden daha hızlı geliyor o da ayrı konu, neyse... İade işlemini başlattım, artık önümüzdeki hafta anca biter bu pil davası... Özetle bulaşmayın :)

Rasim dedigin gibi pilin aciklamasini yanlis girmisler ve sen de dogal olarak açıklamayı dikkate alarak urunu siparis ermişsin.

Bu pilin ucunu degistirmek ile ugrasilmaz. En iyisi ki Pilot-TR de kabul edecektir, urun iadesi. Durum biraz can sikici olmus ama allahtam çözümsüz degil :embarras:

Rasim Öztürk' Alıntı:
...Mcpx denilen meretin soketi Eflite... Onun bulunması lazım, incecik kablolara sağlam bir şekilde lehim yapılması lazım, o soketi nerden bulacağım, lehimi nasıl yapacağım, bütün bunları ben neden yapmak zorundayım, hazır eflite soketli gensler var iken...
Fenaymış. :( Paylaşım için teşekkürler Rasim. ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Rasim dedigin gibi pilin aciklamasini yanlis girmisler ve sen de dogal olarak açıklamayı dikkate alarak urunu siparis ermişsin.
Bu pilin ucunu degistirmek ile ugrasilmaz. En iyisi ki Pilot-TR de kabul edecektir, urun iadesi. Durum biraz can sikici olmus ama allahtam çözümsüz degil :embarras:

Türker Akgün' Alıntı:
Fenaymış. :( Paylaşım için teşekkürler Rasim. ;)

Evet abilerim, durum ters gidecek ya bir kere, o yola girmiş ya, hayatta düzelmez artık.

Dün Engin arkadaşımıza aldığı lipolar gelmişti ve bu konnektör sıkıntısını ondan öğrenmiştim. Pilot-tr yi aradım, iade edersiniz, sistemden de iade oluşturursunuz dediler tamam dedim. Yurtiçi kargo Yozgatı saat 16.00-16.30 civarlarında defalarca aradım açmadılar. Sonra eve gittim 17.21 de bir daha aradım, kargo daha yerinden çıkmadan iade olayını yapalım diye. Yola çıktı ankaraya doğru ilerliyor dediler. (ne kadar doğrudur bilemem, eskişehirde saat 6 ya kadar o gecenin sevki için kargo kabul ediyorlar, belki de uğraşmak istemedi bilemiyorum) Neyse bu sabah yurtiçi kargo eskişehiri aradım ulaşamadım, olsun dağıtıma çıktığında geldiği zaman reddederim dedim ama şirket adresine geliyordu, şirkette de evrak kayıt benim adıma kabul etmiş. (bana çok kargo geldiğinden kabul ediyorlar bazı bazı)

Özetle iade işleminde muvaffak olamadığım, aldığımda adında "for Blade Mcpx BL" yazan ama aslında eflite konnektörsüz iki adet nur topu gibi 7.4V 300mah lipom oldu.

İşin parasında da değilim ama bir daha yurtiçinden lipo almaya çalışırsam ne olur bana bir iyilik yapın ve almamamı sağlayın olur mu :) Sizden bir kardeşiniz olarak naçizane ricamdır. İsteyen ingiliz hayranı desin, isteyen istediğini desin de ben çoğu alışverişimde fastlad tercih ettim/ediyorum/edeceğim. :saygilar:

Gercekten de terslik ust üste gelmiş Rasim :( şimdi yeri gondersen pil parasinin yarısını kargo olarak ödemen lazım. Neyse artık vardır bunda da bir hayır diyelim...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bazen böyle minik aksilikler olur Rasim , olayı kafanda fazla büyütmeden , nasılsa olmuş elbet bir çözüm yolunu bulurum mantığıyla soğukkanlı bir şekilde değerlendirmeye çalış derim.Pilot Tr'nin isteyerek böyle bir hata yapacağına ihtimal bile vermiyorum , personelin , ürünleri nete girenlerin onca kalem arasında gözden kaçırdığı minik bir hata , ama senin gibi modeli gelmiş , uçmayı sabırsızlıkla bekleyen arkadaşlar açısından , üzücü bir hata olmuş. :(
Kargo konusunu ise hiiiiç kafanda büyütme , çaresi yok zaten , ummadığın ürün pat diye gelir , böyle basit bir durum çetrefil oluverir. Boşver , her şey yoluna girecektir, sen yine de , daha mantıklı , daha hesaplı olursa yurtiçinden de alışverişini yap , ekmek yesin adamlar.Her zaman böyle olacak değil ya , nazar varmış çıktı diyelim. ;)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Bazen böyle minik aksilikler olur Rasim , olayı kafanda fazla büyütmeden , nasılsa olmuş elbet bir çözüm yolunu bulurum mantığıyla soğukkanlı bir şekilde değerlendirmeye çalış derim. Pilot Tr'nin isteyerek böyle bir hata yapacağına ihtimal bile vermiyorum , personelin , ürünleri nete girenlerin onca kalem arasında gözden kaçırdığı minik bir hata , ama senin gibi modeli gelmiş , uçmayı sabırsızlıkla bekleyen arkadaşlar açısından , üzücü bir hata olmuş. :(

Aldığım lipolar mcpx bl içindi Hakan abi, 130x değil. Zaten elimde 6 adet var, sayısını ve kalitesini biraz arttırmak istemiştim sadece. Sistemde 2 den fazla satamıyoruz aynı kişiye dediler, ucuzdan kapatıp sonradan pahalıdan satmak gibi durumların önüne geçmek için. Kendilerince haklılar, ama zaten ben de 4 tane alacaktım 40 tane değil. Neyse orası önemli değil, nasılsa gelen 2 tane de işime yaramayacak, istemeden de olsa iyilik etmişler bana.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
sen yine de , daha mantıklı , daha hesaplı olursa yurtiçinden de alışverişini yap

Böyle olduğu durumlar yılda bir iki kez olan istisnai durumlar. İhmal edilecek kadar az sayıda... Kendi adıma yurtiçi lipo olayını kapattım, diğer ürünlerde de minimum seviyede... Şurda onlar da ben de iç anadolu bölgesindeyiz, cumartesi aldığım ürün çarşamba ancak sevk ediliyor. Neyse ben alıştığım alışveriş kanallarına devam edeceğim abi, herkesin tercihine saygım var. :saygilar:

Malesef bende 6-7 tane aldım, sanıyorum geri iade edeceğim yada konnektör bulup kendim yapacağım..

firat' Alıntı:
Malesef bende 6-7 tane aldım, sanıyorum geri iade edeceğim yada konnektör bulup kendim yapacağım..

En az zararla kurtulan benim demek ki :laugh:

Konnektör bulup yapmak çözüm değil. Yukarıda dediğim gibi nerden bulacağız eflite soketini, çok fazla satan yer bilmiyorum. Hadi bulduk diyelim, o boyutta soketlere lehim nasıl yapılır bilmiyorum çok uğraşmadım, ama hadi onu da bir şekilde yaptık veya yaptırdık diyelim... Nasıl şarj edeceğiz? Eflite soketli lipolarımızdan tek kablo çıkıyor, kırmızı - mavi(beyaz) - siyah şeklinde, balans konnektörü gibi... İşin elektrik tarafını pek bilmiyorum ama heli üzerindeki dişisine bakınca sadece kırmızı ve siyah için, yani pozitif negatif uçlar için pin var. Yani bu eleman balans ucundan deşarj oluyor gibi bir anlam çıkıyor. Elimizdeki paralel board'larda eflite dişi soketler var ve 6 lipoyu beraber bağlayıp toplam akım neyse o kadarla tek seferde şarj edebiliyoruz, yani lipo başına 0.2a versek toplam 1.2a 7.4v ile şarj ediyoruz.

Şimdi bu elimizdeki lipoda balans konnektörü var jst-xh uçlu, bir de deşarj kablosu var kırmızı siyah, ona istediğimiz konnektörü takalım diye uçları açık. Eğer böyle bir yapıda yukarıda dediğimiz gibi balans ucundan deşarj olacaksa, jst-xh yi söküp oraya eflite taksak, deşarj ucunu boş bıraksak olur mu emin değilim. Şarj için eflite konnektörlü paralel boardı bu durumda kullanabilir miyiz, ona da emin değilim. İç tarafında nasıl bi bağlantı şekli olduğunu bilmiyorum.

Hazır yeri gelmişken sorayım da bişey öğreneyim en azından. Lipo piller balans ucundan deşarj edilebilir mi? Mevcut elimizde olan genslerde iki tane de deşarj kablosu çıkıyor da, iç tarafındaki bağlantı şekli nasıldır?

Büyük model olsa araya adapter cable tarzı bişey takarız da, zaten her gramın önemi var. Şarj olayı da muallak. Bir de blade mcpx bl için zaten o tip soketli lipolar dururken ben bu soruları neden soruyorum, bu lipoları biz neden aldık, o kısmına hiç girmiyorum ;D Neyse sormayı da bırakıyorum.

Bence işin elektrik/elektronik kısmını bir kenara bırakalım, şurda güzel güzel açıklamışlar izleyeceğimiz yolu;

firat' Alıntı:
Eğer iade edemiyorsanız bence heli üzerindeki soketi pillerinize uygun kırmızı soket haline dönüştürmeniz iyi bir alternatif olabilir.
Pillerin konnektörünü değiştirmek çok daha zor. ;)