Brusless motorun titreyip dönmeme sorunun nasıl çözülür ?

kadri engin

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba arkadaşlar,
Thingverse' de Tarmo5 isimli bir araba projesi indirip 3d yazıcıda bastırdım. Mekanik parçaları toparladım ve elektronik parçaları da aliexpres üzerinden satın alıp projeyi tamamladım. İlk başlarda düzgün çalışıyordu ancak son 2 seferdir gaz verdiğimde motor dönmek yerine arı vızıltısı gibi ses çıkarıyor ama dönemiyor ve titriyor. Sorunun motordan mı esc den mi kaynaklı olduğunu anlayamıyorum. Şahsi fikrim esc kaynaklı olduğu ama emin değilim sadece düşünce.
Projeyi tam bitirdik keyifle sürüş yapacağız derken oğlumla hevesimiz kursağımızda kaldı moralimiz bozuk. Konu hakkında fikri olup da fikir verebilecek olanlardan yardım bekliyorum. Saygılarımla...
Kullandığım parçaların linklerini aşağıda veriyorum ve model foto ve videolarını da ekliyorum aşağıya inceleyebilirsiniz.

Kumandamız :

Alıcı:

Esc 80Amper ve programlama kartı:

20kg servo :

Problemin videoları

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlarda model fotoları ve çalışırken çektiğim videolar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

@Ali Haydar GÖK cevap için çok teşekkür ederim. Problem ilk olarak escyi bir kutuya sığdırmak için biraz sıkıştırınca baş göstermişti sonra boşa çıkarında çalıştı. 3d yazıcıdan dana geniş bir kutu bastırdım ve kutuda yine sorun oldu. esc kabloları yukarı doğru çıkıyor ve escye direk lehimli. Motora 3,5mm muz bağlantı jakı ile bağlı duruyor. Bağlantıları ve tekrar kontrol edeceğim.

Model güzel duruyor. Elinize sağlık :)

Problemin motor esc bağlantılarının sağlıklı olmamasından kaynaklanıyor. Güzel bir lehim veya konnektörle problemi çözersin
Nokta atışı sorunu tespit etmişsiniz @Ali Haydar GÖK :halay: kabloları tek tek kontrol ettim muz bağlantılarının biri lehimden ayrılmış tekrar lehimledim.
Çok teşekkür ederim Allah razı olsun :bravo:

Nokta atışı sorunu tespit etmişsiniz @Ali Haydar GÖK :halay: kabloları tek tek kontrol ettim muz bağlantılarının biri lehimden ayrılmış tekrar lehimledim.
Çok teşekkür ederim Allah razı olsun :bravo:
Rica ederim. Bu forumu küçük bir süre takip eden herkes bu bilgiyi ve daha onlarcasını öğrenir. "Takipte kalın sorun yaşamayın" diye sloganımı da bırakayım şuraya:RCKolik:

Ve tabi bu arada yapılan lehimin ayrılması da garip. Her birini kontrol etmekte fayda var..

Rica ederim. Bu forumu küçük bir süre takip eden herkes bu bilgiyi ve daha onlarcasını öğrenir. "Takipte kalın sorun yaşamayın" diye sloganımı da bırakayım şuraya:RCKolik:

Ve tabi bu arada yapılan lehimin ayrılması da garip. Her birini kontrol etmekte fayda var..
Aynen takipte kalmaya çalışacağım rc ile uğraştıkta paylaşımlar da yaparım inşallah. Dün akşamüstü oğlumda güzel sürüş yaptık. Muz fişi tam ısıtamamışım sanırım lehim tuttu diye, bir de üzerine makaron attım. Tabi makaronun altından ayrılma yapınca fark etmek mümkün olmadı.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Yukarıda ustamız cevabını vermiş , benimde benzer sorun başıma gelmişti , lehim yerine kabloları sarmıştım , ondan titreme yapıp çalışmıyordu , lehim yapınca düzelmişti

• Beğen
Tepkiler: kadri engin