DJI Phantom 3 Professional With 4K yoksa Kendi yapacagim Hexacopter mi ?

drdnc

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Beklentilerim;
-Dji daki tum ozellikler ( Google map rota cizimi, belirlenmis irtifa ile eve donus modu , vs vs )
-4k video
-En 25 dakika veya daha fazla ucus suresi. DJI in ucus suresi arttirilamaz fakat yedek batarya ile devam edilebilir ve bataryalarin derli toplu ve intelligent olmasi avantaj ama el yapiminda 35 - 50 dakikalik stabil ucuz da cezbedici.
-cep telefonu ile goruntu izlenmesi
ve tabiki Butce 1200 usd yada bi dji fiyati kadar diyelim.
Kullanim amacim;
- yuksek cozunurluklu video ve fotograf
Ozel Durum ; daha cok sehir icinde yani yerlesim birimlerinde kullanacagim tramway hatlarinin manyetik alanindan cok etkilenmemesi gerekli.

Lutfen fikirlerinizi aciklamalari ve karsilastirmalari ile belirtirseniz hem benim icin hemde daha sonraki arkadaslar icin daha faydali olacaktir.

Benim gozumde
-DJI derli toplu fakat herhangi bir kazada govde parcalari yedek olarak cok pahali bazilari ise yok
-Kendi toparlamak istedigim Hexacopter ise quardcoptera (DJI) gore daha stabil ucus ve gerektiginde bozulan kirilan parcalari degistirilebilir.

Simdiden fikirleriniz ve yardimlariniz icin tesekkurler.

dr dincer' Alıntı:
.....
Ozel Durum ; daha cok sehir icinde yani yerlesim birimlerinde kullanacagim tramway hatlarinin manyetik alanindan cok etkilenmemesi gerekli.
Multikopter konusunda teknik bilgim çok olmadı için bu kısmı ilgili arkadaşlara bırakacağım Dinçer Bey. Sadece dikkatimi çeken önemli bir ayrıntıyı burada vurgulamak istiyorum.

Daha önce tanışma bölümünde "Hobi olarak fotografcilik" ile ilgilendiğinizi belirtmiştiniz. Şimdi buna bağlı olarak da yukarıda uçuşları şehir içinde ve insanların bolca olacağı alanlarda yapmak istediğinizi söylüyorsunuz.

Anladım kadarı ile bu konuda yenisiniz. Yani gerek quadro gerekse modelcilik anlamında tecrübeniz yok, doğru mudur ?

Romanya'da yasal mevzuat nedir bilemiyorum ama Türkiye'de artık bu tür hava araçları için yeni bir mevzuat gündemde. Bunda ne yazık ki son zamanlarda yaşanan sorumsuzca uçuşlar ve bazı kazalar büyük etken oldu.

Bu yüzden yerinizde olsam öncelikle yaşadığınız yerdeki yasal mevzuat ve yaptırımları bir incelerdim. Daha sonra epey bir süre kesinlikle şehir içinde uçuş yapmazdım. Malum bu yaptığmız şey hobi ve bu hobimizi yaparken kimseye zarar vermek istemeyiz.

Unutmayalım kullandığımız modeller çok rahatlıkla CAN alabilecek kapasite.... Kaldı ki Mıultikopteler tamamen elektronik aletler ve küçük bir arızada hemen kontrol çıkma ihtimalleri bulunuyor....

Kusura bakmayın belki sabah sabah bu yazdıklarımı biraz ağır oldu ama bunları da göz önünde bulundurarak bu işleri yapmamız gerekiyor.

Selçuk kardeşimizin bu paylaşımı aslında olayı çok güzel bir şekilde özetliyor.

dr dincer' Alıntı:
Beklentilerim;
-Dji daki tum ozellikler ( Google map rota cizimi, belirlenmis irtifa ile eve donus modu , vs vs )
-4k video
-En 25 dakika veya daha fazla ucus suresi. DJI in ucus suresi arttirilamaz fakat yedek batarya ile devam edilebilir ve bataryalarin derli toplu ve intelligent olmasi avantaj ama el yapiminda 35 - 50 dakikalik stabil ucuz da cezbedici.
-cep telefonu ile goruntu izlenmesi
ve tabiki Butce 1200 usd yada bi dji fiyati kadar diyelim.
Kullanim amacim;
- yuksek cozunurluklu video ve fotograf

Lutfen fikirlerinizi aciklamalari ve karsilastirmalari ile belirtirseniz hem benim icin hemde daha sonraki arkadaslar icin daha faydali olacaktir.

Benim gozumde
-DJI derli toplu fakat herhangi bir kazada govde parcalari yedek olarak cok pahali bazilari ise yok
-Kendi toparlamak istedigim Hexacopter ise quardcoptera (DJI) gore daha stabil ucus ve gerektiginde bozulan kirilan parcalari degistirilebilir.

Simdiden fikirleriniz ve yardimlariniz icin tesekkurler.

ikiside olabilir, para varsa dji alınır kullanılır, para + zaman + sabır + beceri varsa hexa da toplanabilir. Ama o yazdığınız maddelerin zaten bir kısmını yapamayacaksınız bir anda, hepsini yapabilmek içinde para + zaman gerekiyor...

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
ikiside olabilir, para varsa dji alınır kullanılır, para + zaman + sabır + beceri varsa hexa da toplanabilir. Ama o yazdığınız maddelerin zaten bir kısmını yapamayacaksınız bir anda, hepsini yapabilmek içinde para + zaman gerekiyor...
Sabır zaman sorun değil para belli ölçüde sorun değil beceri umarım yeterli gelir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Yazdıklarımdan hangilerini yapamayacağım ve neden ? Teknik olarak bilgilendirebilir misiniz lütfen?

Malesef toplayacağınız hiçbir model p3 pro kadar performans vermeyecektir.. DSLR tarzı kamera taşıyacaksanız bu işte gerçekten prof olmanız gerekli zaten.. Gopro tarzı bir kamera taşıyacaksanız hexacoptere gerek yok. Gimbalı fpvsi kamerası motoru esc si ayarı ıvırı zıvırı çok vaktim ve sabrım var diyorsanız 6s config quadcopter toplayın. 30-40 dk uçarsınız.

Ama şunu unutmayın. Kusursuz çekim istiyorsanız makinanın da kusursuz olması gerekiyor. her parçanın birbiri ile uyumu, balansları, gain ayarları ile en net görüntüyü alabilirsiniz. Yoksa görüntüde jello mello, neden olur niye olur, rüzgar esti vb.. ha o bozuk şu ayarsız diye çok uğraşırsınız.

Ha birde şu var; P3 pro alıyorsunuz ve uçuyorsunuz.. İnanın artık toplayacağınız vasat bir multicopter+4k kamera sistemi çok daha pahalı.. Tertemiz net 4k görüntü. Gülü seven dikenine katlanır; 1 yedek pili 150$+kargo+gümrük :laugh:

Tramway hatları çekme gibi bir düşünceniz var, Ticari olarak düşünüyorsunuz; toplama, sipariş, araştırma, ayarlama vs. zaman maliyeti cabası..

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Malesef toplayacağınız hiçbir model p3 pro kadar performans vermeyecektir.. DSLR tarzı kamera taşıyacaksanız bu işte gerçekten prof olmanız gerekli zaten.. Gopro tarzı bir kamera taşıyacaksanız hexacoptere gerek yok. Gimbalı fpvsi kamerası motoru esc si ayarı ıvırı zıvırı çok vaktim ve sabrım var diyorsanız 6s config quadcopter toplayın. 30-40 dk uçarsınız.

Ama şunu unutmayın. Kusursuz çekim istiyorsanız makinanın da kusursuz olması gerekiyor. her parçanın birbiri ile uyumu, balansları, gain ayarları ile en net görüntüyü alabilirsiniz. Yoksa görüntüde jello mello, neden olur niye olur, rüzgar esti vb.. ha o bozuk şu ayarsız diye çok uğraşırsınız.

Ha birde şu var; P3 pro alıyorsunuz ve uçuyorsunuz.. İnanın artık toplayacağınız vasat bir multicopter+4k kamera sistemi çok daha pahalı.. Tertemiz net 4k görüntü. Gülü seven dikenine katlanır; 1 yedek pili 150$+kargo+gümrük :laugh:

Tramway hatları çekme gibi bir düşünceniz var, Ticari olarak düşünüyorsunuz; toplama, sipariş, araştırma, ayarlama vs. zaman maliyeti cabası..
Bende dji taraftarıyım amacım video zaten deneysel çalışma filan değil. Fakat farzı misal dji Pro herhangi bir kaza sonucu gövde hasarında yedek parça temin edebileceğim bir firma var mı yada güçlü bir japon ve yama ile kullanmaya devam edebilir miyim?

Tabi bu ürünler oyuncak olmadığı için tüm yedek parçaları mevcut. DJI hazır ve vazgeçilmez sistem olduğu için yedek parçaları pahalı evet ama şahsen cihaz alırken düşer mantığı ile almak doğru değil bence, düzgün kullanılırsa düşmez.. Tabi daha önceden tecrübeniz yok ise 30-40 dolarlık küçük multicopterlerden alın parçalayana kadar tecrübe kazanın.

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Tabi bu ürünler oyuncak olmadığı için tüm yedek parçaları mevcut. DJI hazır ve vazgeçilmez sistem olduğu için yedek parçaları pahalı evet ama şahsen cihaz alırken düşer mantığı ile almak doğru değil bence, düzgün kullanılırsa düşmez.. Tabi daha önceden tecrübeniz yok ise 30-40 dolarlık küçük multicopterlerden alın parçalayana kadar tecrübe kazanın.
Şuan parrot ardrone mevcut uzun bir süredir bunu kullanıyorum fakat çekim yapmak istediğim yerler hep rüzgarlı ve yüksek kaleler saraylar bu yüzden neredeyse hiç bir çekim istediğim kalitede olmadı.

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Peki dji için önerebileceğiniz satıcı bir firma var mı? Satış sonrası desteği iyi olan bir firma

Mhb Dincer bey,msjinizi bir aydan biraz fazla bir zaman önce yazmişşiniz ancak ben simdi gördüm ve bir kac cümle yazmak istedim.
Öncelikle,güzel resimler videolar cekme,akrobatik hareketler yapma,cok uzaklara yada yada en yüksekte ucma arzularimiz bunlarin hepsinden çok çok önemli olan ve önce gelmesi gereken GÜVENLIK boyutunun üstünü örtmemeli.Mesela 50 m yükseklikten (ki 15 katli bir apartman yüksekliği) yaklaşik 2 kg ağirliğinda bir cismin kalabalik bir caddeye kontrolsüz bir şekilde düştüğünü düşünelim;sonuçlari çok ağir ve aci olabilir.Eminim bu boyutunu siz de düşünüyorsunuzdur benim ve herkesin yaptiği gibi ancak her fırsatta yinede birbirimizi uyarmalıyız.Aksi ve ters bir durumda en önemlisi aci olaylarla karşilaşabileceğimiz gibi Mehmet Beyin de değindiği gibi ayni zamanda alanlarimizi da daraltmiş oluruz
Yine Mehmet Beyin değindigi gibi bulunduğunuz ülkedeki yasal mevzuatta önemli.Bende sizin gibi yurt dişinda yaşamaktayim ve mesela bulunduğum ülkede kücük yada büyük olsun uçak,multikopter vb neyse genel bir sigorta yaptirmak zorundasiniz.Yine mesela 100 m den daha yüksekte ya da aracinizi görüş alaninizin dişinda (300 m.) Uçuramazsiniz.Yerleşim yerlerinin yakinlarinda evlerin,insanlarin,hayvanlarin yada büyük caddelerin üzerinde de hakeza öyle...Bunlar gibi daha pekçok kural ,kaide ,yasak var.Öncelikle sizde bunlari araştirmalisiniz.