EC-135 Eurocopter Fuselage ile Mini titan e325 V1

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Sağolasın kardeşim , 3 uçuş yaptım , hepsinde de sağ salim indirmeyi başardım şükür..Fakat , ilk uçuşumdaki heyecan neyse , bugün de öyle oldum...İnce ayarları halledebilirsem , en az senin kadar ben de ilk gövdeli uçuşu sabırsızlıkla bekliyorum.Bir takıp uçursam ben de kurtulacağım , forum da bir oh çekecek... :laugh:

Forumun nadide konularından abi, oh çekmek değil de mutluluğuna ortak olmamız sevindirecek bizleri :saygilar:

Hayırlı uğurlu olsun Hakan abi. :bravo: :bravo: Demek maiden sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. :hoppa:

İnce ayarlarda bitince artık görselleri bekleriz ona göre. :halay: :halay: :RCKolik:

Hakan abi hayırlı olsun :thumbup: Havada görmeyi dört gözle bekliyorumm. Anlattığın durum tam da işte thr.curve işi, bence de mutlaka sabit bir değere geçmelisin abi. Videosunu ne zaman göreceğiz hayırlısıyla?

Hayırlı olsun Hakan, :thumbup: kazasız belasız maidende olduğuna göre yakında videolarını görmek isteriz. :)

Türker Akgün' Alıntı:
Hayırlı uğurlu olsun Hakan abi. :bravo: :bravo: Demek maiden sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. :hoppa:

İnce ayarlarda bitince artık görselleri bekleriz ona göre. :halay: :halay: :RCKolik:

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Hayırlı olsun Hakan, :thumbup: kazasız belasız maidende olduğuna göre yakında videolarını görmek isteriz. :)

Teşekkür ederim Türker kardeşim ve Tevfik abim , inşallah , sağ salim body'li bir görsel çekmek nasip olur... :saygilar:

Emre Kaman' Alıntı:
Hakan abi hayırlı olsun :thumbup: Havada görmeyi dört gözle bekliyorumm. Anlattığın durum tam da işte thr.curve işi, bence de mutlaka sabit bir değere geçmelisin abi. Videosunu ne zaman göreceğiz hayırlısıyla?

Emrem , işte o sabit gaz ayarı durumuna ben hiç alışkın değilim... :laugh: Fakat kaçarım yok yapmak farz oldu , videoya gelince , en erken bu haftasonu :( , o kadar mücadele ediyorum işten erken gelip bir uçuş yapayım diye, olmuyor... :-\

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Saygıdeğer arkadaşlarım , maiden başarı ile tamamlandı... [emoji106] ancak bir kamera bile tutuverecek kimsem olmadığı için malesef görsel sunamıyorum... :(
Hemen izlenimlerimi paylaşayım...Öncelikli 4 pal rotor kullanılacaksa , mevcut 2 pal için tasarlanmış konfigürasyon bu işe yetersiz gelecek arkadaşlar..Bir kere motor kesinlikle güçlü olmalı, ve kafa turu da yüksek olmayacaksa bile mutlaka torklu olmalı...Çünkü 4 pal olduğu için rüzgara karşı sürtünme direnci , 2 pale göre daha fazla , en azından ben öyle hissettim.
Kollektif açılarım 10 derece , cyclic açılarım 7 derecede iken , throttle curvem 0-40-68-86-100 pitch curvem de 40-50-65-80-100 aileron ve elevatör dual rate 80 rudder dual rate 70 expolarım da aileron,elevatör %40 , rudder için % 30 ayarladım...Gyro gain değerim 2 palde normal 60 'tı...4 palde 48'e kadar düşürdükten sonra salınım durdu..
Yerden kesilme gaz yüzde 70-75 lere gelince ancak gerçekleşiyor..Sonra biraz daha gaz verince model havaya fırlıyor...Havaya fırladı diyerek azcık gaz kesiyorum , bu sefer de alçalıveriyor , çok alçaldı diyerek yine gaza yükleniyorum ama , motor toplayıp heliyi kaldırıncaya kadar bayılıyor ve model çok geç topluyor..Bana biraz hantal geldi , expolar mı fazla geldi anlayamadım ama onu da düşürüp deneyeceğim..En azından kırmadan uçurmayı başardık :hoppa:
Phasing ayarım doğru olmuş , hangi yöne istiyorsam , heli gayet güzel o yöne doğru yönleniyor..Lakin kafa turum ne kadar onu hiç bilmiyorum :rolleyes: , takometrenin bu işler için en lazım olan alet olduğu kanıtlanmış oldu..Haftaya vaktim olursa değişik açı ve gaz eğrileri ile denemelerim devam edecek...Elimde şu motor var , gerekirse 4s setup da denemeyi düşünüyorum..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Turnigy L2815-2700 Brushless Heli Motor (400w) 4S/450 size Heli

Spec. 4S
RPM/V: 2700 KV
Voltage: 14.8v(4s)
No load Current: 1.5A
Max Current: 35A
Max Power: 400W
Shaft Size : 3.175mm
Shaft Length: 18mm
Dimension: 28mm x 36mm
Thrust: 690g
Weight: 66g

Motor , kafaturu , pinyon ayarı konusunda bilgili arkadaşlarım bir göz atıverirlerse memnun olurum... :saygilar:
Hakan bey eğer plastik palleri kullanmışsan %70 bu durum heliyi hem ağırlaştırıp ve zorlayacaktır mümkünse palleri değiştir derim farkı göreceksin.

C6602 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İshak bey, haklısınız da , 70 euro da şu an için beni çok zorlar.O yüzden bir müddet helikopterin zorlanması benim açımdan mecburi bir durum olacak..Bayramdan sonra belki patlatırım bir takım spinblades, o zamana kadar bu paller ayarıydı , uçuyordu , uçamadıydı falan beni epey oyalar.. :saygilar:

Hakan bey, spin blades derken stoğa girmesini bekliyorum scale için asimetrik Pal kullanmamız lazım kaldırma kuvveti %50 daha fazla yani daha düşük kafa turu daha az enerji ve yıpranma daha fazla uçuş kesinlikle asimetrik pal almak lazım.

C6602 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugünkü deneme , motor problemi yüzünden biraz tedirgin geçti...Ancak yeni gaz eğrisi sanki daha stabil bir uçuş yapmamı sağladı...Teşekkür ederim arkadaşlar... :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hayırl olsun hakan abi . maşallah sıkıntı yok gibi. giydırme işlemi ne zaman başlıcak.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Hayırl olsun hakan abi . maşallah sıkıntı yok gibi. giydırme işlemi ne zaman başlıcak.

Teşekkür ederim Erhan ustam...İnşallah haftaya pazar günü giyinmiş olacak , belki bayramda da olabilir...... :D

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Teşekkür ederim Erhan ustam...İnşallah haftaya pazar günü giyinmiş olacak , belki bayramda da olabilir...... :D
Sabırsızlıkla bekliyoruz.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayırlı olsun. İnşallah giyinik halini de sorunsuz uçarken görürüz. Ben de saborsızlıkla bekleyenlerdenim. :saygilar:

Hadi hayırlısı abicim :halay:
Bayramda giydirde, bayramlıklarını giymiş gibi olsun be abi ;)