F450 Quadcopter TOPLAMAK...

Merhaba arkadaşlar.

Yeni hevesim bir quadkopter. Peki neler bekliyorum ve neler istiyorum? Önce size bunlardan bahsedeyim daha sonra tavsiyelerinizi bekleyeceğim.

1) En fazla bir gimbal ve hero3 taşımalı.
2) FPV olmalı ama en fazla 800-1000 metre gidebilmeli
3) Tek pil ile 15-20 dk uçabilmeli
4) Çok vızıltılı olmamalı yani düşük devir istiyorum.
5) Parçaları bol bulunabilmeli ve uygun fiyatlı olmalı.
6) Otomatik pilot, OSD, ve hatta mümkünse "follow me" yapabilmeli.
7) Stabil uçmalı, agresif uçuşa gelemem. :)
:coolxf: Uçakta kullandığım 4 kanal kumandam var fakat yeni bir kumandada alacağım, ne önerirsiniz?
9) Amacım doğada vakit geçirirken yaptığım faliyetleri çekmek.

Birde şöyle birşey fiyat olarak uygunmu ve parçalar uyumlumu?

Her türlü desteğe ihtiyacım var. Ayrıca bu konfigrasyona uygun ve uygun fiyatlı satmak istediğiniz ekipmanlar varsa alabilirim.

Teşekkürler.

Quadro konusunda tecrubeli arkadaslarimiz size en dogru sekilde yardimci olacaklardir. O zaman kadar henuz bakmadi iseniz, daha onceki benzer paylasimlara bir goz atmanizi oneririm Kagan Bey :)

Merhaba,

Quadlar ile ilgili neredeyse her paylaşımı okudum. Devir ve Pervane çaplarına göre kaldırma kuvvetinin yazdığı bir tablo göremedim.
-Bu nedenle pervane alımım genel kullanım olan "9x5" olacak gibi.
-Buna uygun motorda "Turnigy Aerodrive DST-700" olabilir gözüküyor.
-Motora göre ESC ise "Q, Brain, 4 x 20A Fırçasız Quadcopter ESC 2-4S 3A SBEC"
-Uçuş kontrol sistemi "DJI Naza-M Lite Çok Rotor Uçuş Kontrol GPS Combo" ama çok pahalı. Alternatifi varmı?
-Kumanda "FlySky Upgraded 2.4G 9CH RC Helicopter Transmitter FS-TH9XB Mode 2"
- FPV "Boscam FPV 5.8G 200mW AV Wireless Transmitter TS351"
- FPV "Boscam FPV 5.8G 8CH 200mW AV Wireless Receiver RC305"
- Kamera "Mobius Full HD Sports Camera 1080P 30FPS 720P 60FPS"
- Pil " TAVSİYE BEKLİYORUM"

:saygilar:

Kağan Ayanoğlu' Alıntı:
Merhaba,

Quadlar ile ilgili neredeyse her paylaşımı okudum. Devir ve Pervane çaplarına göre kaldırma kuvvetinin yazdığı bir tablo göremedim.
-Bu nedenle pervane alımım genel kullanım olan "9x5" olacak gibi.
-Buna uygun motorda "Turnigy Aerodrive DST-700" olabilir gözüküyor.
-Motora göre ESC ise "Q, Brain, 4 x 20A Fırçasız Quadcopter ESC 2-4S 3A SBEC"
-Uçuş kontrol sistemi "DJI Naza-M Lite Çok Rotor Uçuş Kontrol GPS Combo" ama çok pahalı. Alternatifi varmı?
-Kumanda "FlySky Upgraded 2.4G 9CH RC Helicopter Transmitter FS-TH9XB Mode 2"
- FPV "Boscam FPV 5.8G 200mW AV Wireless Transmitter TS351"
- FPV "Boscam FPV 5.8G 8CH 200mW AV Wireless Receiver RC305"
- Kamera "Mobius Full HD Sports Camera 1080P 30FPS 720P 60FPS"
- Pil " TAVSİYE BEKLİYORUM"

Merhaba kağan bey...

Direk konuya dalıyorum :) Motor olarak seçtiğiniz motor kırımlarda direk şaft eğecek gibi şaftı da milimetrik düzeltmek gerektiği için motorlar çöp olabilir ve daha önce kullananı da hiç görmedim. Sunnysky motorların balansları çok güzeldir başınızı ağrıtmaz ancak rulman konusunda şikayetçi ufak bir kısım var zaten rulmanlar 50-60 uçuşta bir değiştirilmesi gereken parçalar. Motorlarınızı bunla değiştirebilirsiniz aradaki farka değecektir naza parası buna gitsin.

Esc şuan bende var kesin değil ancak satmayı düşünüyorum kesinleşirse sizle anlaşabiliriz 6-7 uçuş gördü zorlanmadı (tanesi 6-7 amper çeken motorlarla kullandım :laugh:) çok beğendiğim bir esc ancak beci yetersiz kalabilir harici bir ubec herzaman daha iyidir.

Kontrol kartı olarak apm alabilirsiniz ayarlandığı zaman bence nazayı 3-4 kat katlar ama ayarları uğraştırır sadece uçmakla kalmazsınız çok fazla fonksiyon var derinlere dalarsanız da açık kaynak kodulu arduino kullandığı için kendinizce birşeyler yapabilirsiniz. Apm olarak orjinal ya da rctimer klonu almanızı öneririm çünkü ilk apm klonları rctimer tarafından yapılmaya başladı. Diğer klon modeller son yıllarda daha da arttı rctime rklonları hakkında hiç şikayet duymasam da diğer klonlar hakkında duyuyoruz. Bende de rctimer klon apm 2.5.2 var.

Kumanda konusunda bence herkes fikrime katılacaktır. Kumanda en çok yatırım yapılması gereken parçalardan biri. 9x parasını fazlasıyla hakeder açık kaynak kodludur ozgür çalışırsınız l en son jr modüllü immersionrc nin uhf sistemi geldi onu alarak uzun mesafe de yapabilirsiniz. Ben kumandayı 2-3 yıldır kullanıyorum parasını sonuna kadar hakediyor ancak ufak tefek umursanmayacak sorunları var. En başta modülü çok kalitesiz. Stickler zamanla canınızı sıkıyor. Orjinalk yazılımla ayar imkanı pek yok ama multicopter için yeterlidir. İş görecek parasını hakeden bir kumanda ancak ilerde değiştirmek isteyeceksinşz.

Fpv için monitör, gözlük yazmamışsınız? Alıcı verici yaklasık 2008 den beri piyasada olan ilk çıkmış sistemlerden. Hala kullananları görüyorum 2 li set 55 dolar denmiş

Bunlar yerine bu ikili daha iyi olabilir;

Harun tavsiyelerin için teşekkürler. :)

Diğer multikopter kullanıcısı arkadaşlarında yorum ve önerilerini bekliyorum. :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

motor ve 17 inch pervane için ne düşünüyorsunuz acaba?

Motor hakkında bilgim yok. F450 yanlış hatırlamıyorsam en fazla 10 inç pervane ile kullanılabiliyordu. 17 inç pervane için nerdeyse 650 lik bi frame Lazım. 10 inç apc pervaneler 1 dolar civarı ancak 17 inç pervane fiyatları başlangıç için yüksek olabilir.

takıpteyım yonelmeye baslayacagım bı hobı quad

Araştırma yapmak benim işim :)
Araştıra araştıra bazı bilgiler öğrendim. Hata yaparsam ustaların düzeltmesi beni mutlu eder. Şimdi başlayayım müsadenizle.

ADIM ADIM QUADCOPTER TOPLAMAK :)

1) Önce quad ile kendi ağırlığı dahil ne kadar ağırlığı havaya kaldırmak istediğimize tahmini bir karar veriyoruz.
Örneğin 4 motor, 4 pervane ve 4 esc yaklaşık 700 gr., Quad şasesi (Frame) 500 gr., Elektronikler 200 gr., 3000 maH LiPo 300 gr., kameralar ve fpv ekipmanı 600 gr. (yaklaşık değerler) yani toplam 2300 gr.

2) 2300 gr. ağırlığı kaç pervane ile kaldırmak istediğimize karar veriyoruz. Bu genelde 3-6 arasında oluyor. Mesela ben 4 pervane diyeyim.
Pervane başına kaldırması gereken yük ise 2300/4= 575 gr. çıkıyor. İşte bizde öyle bir motor seçmeliyiz ki pilden minimum akımı çekerek kaldırması gerekenin %20 fazlasını (%20 güvenlik payı veriyorum) kaldırsın.

3) Motorlara ait verim, pervane, çektiği akım, kutup sayısı (N ve S kutupları), ( Tamamı: Gereken Gerilim (Çalışma voltajları) , Yüksüz hız, Çektiği-kaldırdığı ağırlık, Harcadığı Güç, N-S kutup sayısı, kullanılabilecek Pil ve Çevirebileceği Pervane ölçüleri) gibi verileri içeren datasheet bulunmalıdır. Hatta kullanılabilecek tüm motorların datasheetleri temin edilmelidir.

4) Kaç "S" LiPo pil kullanılacağına karar verilmelidir. Örneğin 3S kullanalım. Yüksek "S" değeri olan piller yüksek voltajlı olduğundan daha fazla güç sağlar ( Güç-Watt = Volt x Amper). Fakat bunun yanında fiyatları ve ağırlıkları "S" ve "C" değeri yükseldikçe artar. Burada sorun her bir pervanenin kaldıracağı yükün artmasının yanında kargo ücretinin artması ve hatta bazı kargo şirketlerinin yüksek "S" değerli pilleri taşımamasıdır. Bunlara da dikkat etmeliyiz.

5) Tabii ki kaç inçhlik pervane kullanılmasına da karar verilmelidir. Yine bu karar da kafadan sallamakla olmaz ve motorun datasheetinden takip edilerek karar verilmelidir. Çünkü her motor, her pervaneyi maksimum verimle çeviremez.

6) Motorun çektiği maximum akımın biraz üstünde uygun esc yi seçersek hem maliyet hem ağırlık dengesi sağlanacaktır.

Şimdi datashetten bakarak motor, pervane ve pil ve esc değerlerine karar verelim. (Bu bilgiler rctimer sitesinde ilgili motorların altında genellikle verilmiş. )

Tabloda görüldüğü gibi bu motor 3-6S piller ile çalışabiliyor. Fakat biz 3S kullanmak istiyoruz. Bu durumda aşağıdaki resimdeki gibi bir seçim yapmalıyız.

Yani 3S pil kullanarak, daha önce pervane başına kaldırmak istediğimiz minimum yükü kaldıracak gr. değerini (Burada 650 gr.) seçiyoruz. Sonra karşısında en verimli çevirebileceği pervane ölçülerini (Burada 10 x 4,5 ) görüyoruz. Şimdi işimiz hesap kitapla devam ediyor. Burada şöyle bir nokta var. Tabloda birde 500 gr. değeri vardı. Bizim kaldırmak istediğimiz yük 525 gr. idi. Fakat biz 650 gr. seçtik. Bu durumda ihtiyacımızdan fazla olanı seçersek daha büyük kamera ve daha ağır pil ile geliştirebiliriz. Fakat geliştirme gerekmeyecekse ve gereksiz yere kaldıracağı yükü yükselttikse boş yere performans kaybı ve dolayısıyla uçuş süresinin kısalması gibi bir sorun ortaya çıkacaktır.

7) Gelelim ESC seçimine. Farklı marka ve tiplerde esc seçebiliriz. Fakat hangi marka olursa olsun kullandığımız pervane ve dolayısıyla motorun çekeceği akıma uygun olan seçimi yapmalıyız. Bu nedenle kesinlikle motorun çektiği maksimum akımdan daha düşük akım değeri (Amper) olan bir ESC yi seçmemeliyiz. Daha yüksek değerli ESC seçebiliriz fakat bu durumdada daha fazla para vermiş ve aynı zamanda gereksiz ağırlık artışına ve gereksiz güç kaybına neden oluruz. Bu nedenle yine motorun datasheetine bakacağız. Ayrıca ESC nin motora yakın olması ve pervanenin altına yerleştirilmesi iyi olacaktır. Çünkü kısa kablolar gerilim düşmesine neden olmaz ve ESC de pervanenin savurduğu hava ile soğuyacaktır.

Yukarıda ki datasheet de seçilmesi gereken esc değeri verimiş. Bazı Datasheetlerde bu değer burada verilmiyor. Bazende kullanılan pervane, kullanılan pil ile aynı satırda veriliyor. Buna da dikkat etmek lazım.

8 ) Frame seçimini 1. maddede maksimum 500 gr. olacak diye hesap etmiştik. Bu nedenle 500 gr. yada daha altında bir frame satın almamız yada yapmamız gerekiyor.

Şimdi neleri bilinçli olarak seçtik bir bakalım.

a) 5010 Boyutlarında (50 motor çapı, 10 motor yüksekliği) ve 650 KV (1 voltta ve boşta iken devir sayısı. 11,1 Voltta 7215 devir/dk) lık bir motor seçtik.
b) Bu motorun 3S yani 11,1 voltta (1S =3,7 volt ise 3S = 11,1 Volt) ihtiyaç duyulan kaldırma gücüne uygun ve verimli olarak çevirebileceği pervaneyi seçtik. Yani 10 x 4,5
c) Motora uygun ESC yi seçtik. 10 Amper.
d) Pervanelere uygun frame yi (Şasi) yaptı yada seçtik. Pervane boyuna uygun şasi olmazsa pervaneler çok yakın durur ve karışık hava akımı motor-pervane verimini bozar. Ayrıca gereğinden fazla yakın pervaneler dengesiz uçuşa neden olur. Ben burada örümcek şasi seçtim.

Yukarıdaki frame notuna bakarsanız Ağırlığının 480 gr., kullanılabilecek pervane çaplarının 9 x 12", kullanılabilecek motor çaplarının ise 28-35 mm çapları arasında motorlar olduğunu görürsünüz. Buna göre motor seçimim yanlış gözüksede bir kaç küçük manüplasyonla 50x10 motoru yerleştirebileceğimi düşündüğüm için ben bunu seçtim. Ayrıca ben vızıltılı bir model istemediğimden ve keskin yada akrobatik uçmak istemediğimden düşük devirli (620 kv) bir motor seçtim. Siz seçiminizi Frame için uygun olan yani hemencecik kolayca takılabilecek 28-35 çaplı motorlar arasından seçip pervane ve esc nizide o motora göre belirleyebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Forumda Uçuş sistemi, FPV ve kumanda seçimi ile ilgili ayrıntılı bilgiler mevcut.

Hepinizi selamlar. Kırımsız uçuşlar dilerim. %p

Kağan bey merhabalar,

Maddeleri çok güzel toparlamışsınız ama bir iki hususu belirteyim dedim. Eğer itiş kuvvetiniz dünyanın yerçekimine eşit olursa cihazınız havalanamaz. Eğer %20 fazlası olursa sadece 0.2 G hızla yukarı doğru ivmelenebilir. İdeal olanı yukarı doğru 1G hızla ivmelenebilme kapasitesine sahip olmasıdır. Bu durumda 2300 gr bir cihaz için 4600 gr itişe ihtiyaç duyarsınız. Bir de o ağırlıktaki bir cihaz için 3S 3000mAH yerine 3S 5000mAH daha uzun uçuş sağlar.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf88Alkan