F5k planör yapmak ya da almak

İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar. Hızlı bir şekilde aktarmaya çalışayım, f5k 1-1.5mt kanatları da sökülebilir karbon bomlu(değiştirmesi kolay), kolay tamir olabilecek katla çantaya koy türünde bir planör istiyorum. İnternette pek plan bulamadım bulduklarım solid balsa bloklar in cnc de işlenmesi şeklinde çoğunlukla.

Bulduğum free ama eksik planlar

Bunların arasından yapılmış denenmiş önerebileceğiniz model var mıdır?
200-300 doları aşmayan maliyetle halledebilir miyim?
Balsaların kalitesi a-b-c grade vs nasıl anlaşılır?
Balsalarin su yönü nasıl olmalıdır kanat hangi yönde stres taşır?
Kompozit olarak bu bantta satın alabileceğim model var mıdır? 1000eu verip aldığım kompozit modeli kırarsam çok üzülürüm :(:(

Kaynak olarak doğru bir referans mıdır bilmiyorum bu siteyi kullanıyorum.

Forumda planör namina tek konu bulamadım ben de @Sumer Yamaner hocamızı konuya davet ediyorum. :)

Merhabalar. Hızlı bir şekilde aktarmaya çalışayım, f5k 1-1.5mt kanatları da sökülebilir karbon bomlu(değiştirmesi kolay), kolay tamir olabilecek katla çantaya koy türünde bir planör istiyorum. İnternette pek plan bulamadım bulduklarım solid balsa bloklar in cnc de işlenmesi şeklinde çoğunlukla.

Bulduğum free ama eksik planlar

Bunların arasından yapılmış denenmiş önerebileceğiniz model var mıdır?
200-300 doları aşmayan maliyetle halledebilir miyim?
Balsaların kalitesi a-b-c grade vs nasıl anlaşılır?
Balsalarin su yönü nasıl olmalıdır kanat hangi yönde stres taşır?
Kompozit olarak bu bantta satın alabileceğim model var mıdır? 1000eu verip aldığım kompozit modeli kırarsam çok üzülürüm :(:(

Kaynak olarak doğru bir referans mıdır bilmiyorum bu siteyi kullanıyorum.

Forumda planör namina tek konu bulamadım ben de @Sumer Yamaner hocamızı konuya davet ediyorum. :)
Benim tek planör deneyimim 2m sınıfında. Soner Şenol kardeşim çok güzel modeller yapıyor. Kartal'da Atalar Model Uçak Atölyesi de bilgi alınabilecek iyi bir kaynak.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Forumda daha önceden yayınlanan bu konuyu inceleyebilirsiniz başlangıç için fikir olur. Burada inşaa edilen planör, Sümer abinin bahsettiği 2mt sınıfı yarışma planörü. Şu an artık F3Res adı altında resmi yarışmalar yapılıyor bu klasmanda bildiğim kadarıyla.

Sizin paylaştığınız planlar sanırım F3K sınıfı için tasarlanan "DLG" dedikleri elden atılarak uçurulan modeller. Yukarıda bahsettiğim F3Res sınıfı yere çakılı bir kazık ve gerilmiş bir lastikle kalkış yapıyor. F3K sınıfında genelde pahalı kompozit modeller vardı ben araştırdığım zamanlarda. Başlangıç için 2m sınıfı daha uygun olabilir hem kit halinde alıp inşaatın da keyfini çıkarırsınız.

Sümer abinin bahsettiği kişilere ek olarak "Bursa model planör kulübü" Facebook sayfasından Selçuk Gül ile de iletişim kurabilirsiniz hala devam ediyor mu bilmiyorum ama kendisi bir ara hem yurtiçi hem de yurtdışına kit halinde uçak gönderiyordu. Bir de Salahi Tezel var hatırladığım o da sanırım Kıbrıs'tan gönderim sağlıyor.

Şunu da eklemek istiyorum, ben vaktiyle bu işlere niyetlenip fırsat bulamadan iptal etmiştim ama çokça araştırma yaptığım için bir takım isimler kalmış aklımda. Hiçbiriyle bir alışverişim olmadı. Yani tavsiye gibi değil de fikir verme olarak değerlendirin .:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: ekrem mutluer
Mustafa bey ilginize çok teşekkür ediyorum, İlker beyin konusunu daha önce okumuştum çok güzel arşivlemiş aşama aşama. Ancak 2m birkac sebepten bana cazip gelmedi,
2m sinifi büyük ebatli inşaası biraz zahmetli
Kolay tamir olabilir sınıfına girmiyor pek,
Katla tası durumuna da uymuyor ve de bungee ile çıkıp serbest uçuş yapmak değil de motor destekli daha pratik geliyor bana.

Referanslar için ayrıca teşekkür ediyorum Sümer hocam da iletti sağolsun.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç