[Foto-video]: el yapımı hidrolik ekskavatör

ergin' Alıntı:
...türker bey bazı ihtiyaçlar derken kastettiğinizi anlayamadım.
Hayal gücüyle alakalı biraz. Mesela bu makinaya manevralara göre değişlenlik gösteren bir aydınlatma sistemi düşünülebilir ya da hidrolik ünitenin basıncına göre kuvveti kesme veya hareketi ağırlaştırma gibi gibi algoritması yazılabilecek bir dünya manevra tanımlanabilir... (RC robotlarda olanlar gibi)
DIY (Do it yourself) bölümünü incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Tango yapan bir ekskavatör fena olmazdı mesela :laugh:

aydınlatma servo gibi bir düzenekle yapılabilir. hareketin yavaş olması da valfleri yarım çevirtmekle olur. tıpkı bir su musluğu gibi az açınca az hidrolik akışı olur ve hareket yavaşlamış olur. bakalım elde yaptığım valfle bu olabilecekmi kumanda geldikten sonra sonucu göreceğiz doğrusu ben de merak ediyorum. model kamyonlar için gerçek kamyon sesi çıkarsın diye ses sistemleri var ekskavatörler için yok diye biliyorum. mesela ses sistemi ile korna özelliği de kazandırılabilir. dediğiniz gibi ekleme yapmak isteyince seçenekler artıyor.

ergin' Alıntı:
aydınlatma servo gibi bir düzenekle yapılabilir. hareketin yavaş olması da valfleri yarım çevirtmekle olur. tıpkı bir su musluğu gibi az açınca az hidrolik akışı olur ve hareket yavaşlamış olur. bakalım elde yaptığım valfle bu olabilecekmi kumanda geldikten sonra sonucu göreceğiz doğrusu ben de merak ediyorum. model kamyonlar için gerçek kamyon sesi çıkarsın diye ses sistemleri var ekskavatörler için yok diye biliyorum. mesela ses sistemi ile korna özelliği de kazandırılabilir. dediğiniz gibi ekleme yapmak isteyince seçenekler artıyor.
Ergin usta her yerde takipteyim. İnşallah sınavlardan sonra istanbula gideceğim. Makineyi canlı görmek isterim

tamam by.mk haberleşiriz her türlü :)

Haklısın Ergin usta palet ve göbek dönüşüne yine servo lardan yardım alınabilir diye düşünüyorum tabi servo konusunda Sümer ustaya danışmak lazım senkronize donus hareketleri gibi konulara program yazması lazım

SM-G900F cihazımdan gönderildi

şimdi servolar kumanda alıcısına bağlanıyor ve kumanda ile kontrol ediliyor dimi bunun için program yazmak gerekiyor mu, alıcıdan direk çalışmıyor mu?
bir de servo yerine redüktörlü motor düşünüyordum hangisi daha güçlü olur acaba? makine 6 buçuk kilo civarında

Zaten servo lar Rediktorleri içlerinde mevcut olduğu için dedim hemde makinenin altına sığacak bir servo rahat hareket vermesi lazım. servo lar daki bilmediğim şey sürekli dönen bir servo bendekiler örnek verim 270 derece hareket ediyor tam olarak tur atıyorlar ama geçen araştırdım ahmet beyim büyük uçağı için servo ya baktım tam tür donuyordu ondan dolayi Sümer abiye sormak lazım dedim

SM-G900F cihazımdan gönderildi

servoların içine müdahale edilerek yani dişli, bağlı olduğu elektronik parçadan (tripot galiba) ayrılarak sürekli dönmesi sağlanıyor.

spec nedir sümer bey

Yaa işte böyle çok profesyonel olduğum için... :)

"Specifications"'ın kısaltması. :)

Yani siz tam olarak ve tüm ayrıntıları ile ne istediğinizi belirleyeceksiniz. Ben de onun mikrokontrolörlerle yapılabilirliğine bakacağım.

Kabin dönüşünü 360 derece dönebilen servolar var , elbet birisi uydurulur ama paletlere mutlaka Sümer abinin bir kod yazması gerek , orada iki adet motor gerekecek , ileri veya geride ikisi birden aynı hız ve frekansta hareket edecek , ama dönüşlerde , birbirlerine zıt çalışacaklar , işte bu motor uyum senkronizasyon modülü tam Sümer abime göre bir konudur.... :halay: :yuppi:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Kabin dönüşünü 360 derece dönebilen servolar var , elbet birisi uydurulur ama paletlere mutlaka Sümer abinin bir kod yazması gerek , orada iki adet motor gerekecek , ileri veya geride ikisi birden aynı hız ve frekansta hareket edecek , ama dönüşlerde , birbirlerine zıt çalışacaklar , işte bu motor uyum senkronizasyon modülü tam Sümer abime göre bir konudur.... :halay: :yuppi:
evet hakan hocam haklısın bu durum var birde valflerin kaç tur döndükten sonra durması olayı var servoların dişlerini sıyırmamak veya yakmamak için, iş çok sümer abiye.

Tabi Sümer abide Heli alerjisi olduğu gibi Ekskavatör alerjisi yoksa bir güzellik yapar hani bilirsiniz o uçaktan başka bişey düşünmezya uçuşlarının çoğu kodlar arasında geçiyor.

Ergin hocam biz senin konu üzerinden Sümer abiye takılıyoruz şakalaşıyoruz, sümer abide aynen bize öyle sakın yanlış anlama bizim foruma ilk geldiğinde yadırgaya bilirsin ama zamanla alışırsın, biz abi kardeş öyle şenlendirmeye çalışırız arada.

Valla ağzım açık takip ediyorum, iş yerim engelli resim ve videoyu izleyemedim, yorumları görünce hemen cepten baktım, gerçekten videolarına hayranlıkla baktığım, eskavatörler gibi elinize kolunuza sağlık, zaman ve imkan gerekir, tabii en önemlisi el becerisi, dışarıya bağlı kalmadan bu proje emeklerin geliştirilmesi taraftarıyım, bence sizde öyle yapın ! devam edin bizim dışarıya bağlı kalmadan neler yapabileceğimizi herkesler biliyor, sizin gibi cevherle memleketimizde çok; modelinizin seri imalatını bile düşünün bence, tebrikler ve bol alkış. :saygilar: :saygilar: :bravo: :bravo: :bravo:

Recep bey uzun bir aradan sonra sizleri yeniden aramizda gormek cok guzel, tekrar hosgeldiniz :)