Frsky Taranis X9D Inceleme / Tanıtım ve Unboxing

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Kumandayla ilgili asıl can alıcı konu olan ikinci modül girişinden bahsetmenin zamanı geldi.

Jr tipi bağlantıya sahip bu girişten bir çok modül kullanılabiliyor. Sırayla bunlardan bahsetmek istiyorum.

.......
Şimdilik bu kadar. Devamı geldikçe listeye ekleme yapacağım.
Zamanında ben de Turnigy 9XR sırf bu modül girişi nedeni ile büyük bir heyecan ve zevkle almıştım. Yanlış hatırlamıyorsam onun da girişi JR tipi idi. Ama düşündüğüm gibi olmadı ve kısa bir süre sonra yollarımızı ayırmak durumunda kaldık.

Neyse konumuza geri dönecek olur isek, modül girişi olması bir kumanda için büyük bir avantaj hele bir de bu ikinci bir alternatif ise. Giriş modul tarzı olunca alternatif sayımız epey bir fazlalaşıyor ki bu da biz kullanıcılar için büyük bir avantaj :thumbup:

Bu arada detaylı paylaşımlar için teşekkürler, emeğine sağlık %p Son paylaşımlar da ilk sayfa taşındı ;)

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bazı WlToys ürünlerini kullanmak için kullanılabilir. Elimdeki V911 için bunu almaya değer mi emin olamadım.
Flysky modülünü banggood'dan 18 dolara almıştım . Şimdi THK da yılbaşı indirimi nedeni ile 10 TL :eek:

https://thkmodelucak.com/store/product/1202-fs-th9x-24-ghz-modul-15fs-txmodul

Bence alın :)

Düzenleme 1 : Şimdi "Türkçe" sayfalarına baktım, "Yeni versiyon Kumandalar ile uyum sağlamaz..." yazıyor... Ne demek istediklerini bir arayıp sormak lazım....

Zafer THK daki versiyon 1 yani en rski satellite antenli alicilarla calisir.

Ynt: Frsky Taranis X9D Inceleme / Tanıtım ve Unboxing

911 i kullanmayali uzun zaman oldu. Elim gitmiyor zaten. Almaya degmez. Zaten Celalettin abinin dedigi gibi. Buyuk olasilikla ise yaramayacak.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Taranis bu konuyu bi görse, seni işe alır Nesimi abi konu çok başarılı eline sağlık :) :bravo: :bravo: Yılbaşından sonra ben de bundan sipariş edeceğim :)

Nesimi Sakmak' Alıntı:
:D :D

Abi şu bey lafından sıkılmaya başladım. Sakıncası yoksa sadece Nesimi daha samimi oluyor.

Pekala, memnuniyetle...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Fiyat neden yüksek diye baktım da B versiyonunu almışsın. Ben aldığım sıralarda daha preorder dı. İyi olmuş böylesi. bence daha güvenli. Ayrıca benim kumanda da hoparlörden gelen bir tıslama var. Bu versiyonda ondan kurtulmuşlar.

Ben de daha önce Zafer ve senin yazdıklarına istinaden bu versiyonu seçtim. Sanırım HK'daki 220.-USD olan da aynı versiyon. Ancak, üzerine kargoyu da koyunca 280.- USD'yi buluyor.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Abi kumanda ile ilgili tek sıkıntın menüye alışmak olacaktır. Eğer bu konuda sabırlı olabilirsen çok güzel bir kumandaya sahip olacaksın. Menüler ve ayarlar konusunda elimizden geldiğince uzaktan yardımcı oluruz. Zaten internette de bir dünya video ve konu var.

Evet, elim Futaba ve Hitec menülerine alışık. Yine yazılanlardan anladığım kadarı ile bunun menüleri biraz oyun hamuru gibi. Yani istediğin gibi şekillendirebiliyorsun galiba. Ama mantığını anlarsam hallederim sanıyorum. Şimdiden yardımların için teşekkürler.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bu arada dünkü araştırmalarımda öğrendim. Belki daha önce gördüm de gözümden kaçtı. Biz bu arkadaşı 32 kanal olarak kullanabilirmişiz. Bunu vaadedebilen başka marka model var mı bilmiyorum. Bunlarla ilgili de ilk fırsatta bir şeyler yazacağım. Yıl sonu işler biraz yoğun belki haftaya olabilir.

32 kanal!?... :eek: Artık ışık dahil takmadık bir şey bırakmayız herhalde!...

Bugün şöyle bir video ile karşılaştım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bugün şöyle bir video ile karşılaştım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
9.5 km nasıl gitti hayret ettim

Ali Yörük' Alıntı:
9.5 km nasıl gitti hayret ettim
Inanmasi gercekten guc :rolleyes: Ama zannedersen bu kumandanin da en buyuk ozelligi bu ve sirf bu nedenden dolayi FPV icin en ideal kumanda olmaya aday ;)

26 Aralıkta siparişini verdiğim Taranis X9D Plus radyoyu ilave gümrük falan ödemeden dün teslim aldım. Kutu açılışı için video çekemedim ama, bir kaç resim çektim. Daha önce yazılanların yanında benimkiler çok yüzeysel ama, bir kaç kelam da ben edeyim.

Kutu siyah plastik bir poşet içinde geldi. Torbanın içinden elime gelen çıkıntıyı merak ederek açtığımda, avrupa için ayrı bir sürüm olmadığından, şarj aleti için üzerine bantlanmış fiş adaptörü çıktı. Her ne kadar iki ayaklı olsa da kenarları biraz geniş olduğu için bizim prizlere girmiyor. Daha önce aldığım Skyrc şarj cihazının kablosu için gelen de aynı şekildeydi.

Kutu gösterişsiz oluklu mukavvadan, sadece üzerinde Taranis falan yazan bir kutu. İçinden üç tane döküman çıkıyor; Dörde katlanmış, radyonun genel görünüm ve tanıtımını anlatan klavuz, garanti kartı ve alıcının klavuzu. Radyonun klavuzunda, kullanımı hakkında sadece açık kaynak yazılım olduğunu belirtmekten başka ayrıntılı bir anlatım yok. Klavuzda radyo hakında daha fazla bilgi için SD kartta gelen dökümanı veya FrSky'ın sitesini öneriyor. Ama, kartta bir şey bulamadım. Sitesinde de sadece kutudan çıkan klavuzun PDF olanı var.

Taranis'in bu sürümünde, radyo ile birlikte X8R alıcı, boyun askısı, 2000 Mah NiMh pil, şarj cihazı ve 1GB micro SD kart geliyor. Pil soketine takılı değil ve pilin soketi, 2S LiPo pillerin balans ucu gibi. Muhtemelen LiPo kullanımına hazır olması için.

Pili yerine taktıktan sonra, radyoyu hiç açmadan şarja koydum Ama fiş için verilen adaptörü, bizim prize sokabilmek için, kenarlarını bir hayli uğraşarak kazıdım. Radyoyu şarja koyduğunda arkasındaki yeşil led yanıyor. Yaklaşık 5-6 saat sonra yeşil led'in söndüğünü gördüm. Klavuzda herhangi bir açıklama olmadığı için, bunu pilin dolduğu anlamına geldiğini anlamanız gerekiyor.

Radyoyu ilk kez açtığınızda kibar bir bayan, İngilizce olarak hoş geldiniz diyor. Menü tuşuna bastığımda doğrudan genel tarih, saat vs ayarlarına girdi. Ama menüde nasıl gezeceğimi bilmediğimden, tesadüfi olarak yalnızca yılı ayarlayabildim. Bir daha da aynı yeri bulamadım. Menüde biraz dolaşayım dedim, ancak pek beceremedim, biraz sıkıntı yaptı, bıraktım. Bakalım ileriki günlerde ne olacak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Omer Erkan' Alıntı:
26 Aralıkta siparişini verdiğim Taranis X9D Plus radyoyu ilave gümrük falan ödemeden dün teslim aldım. Kutu açılışı için video çekemedim ama, bir kaç resim çektim. Daha önce yazılanların yanında benimkiler çok yüzeysel ama, bir kaç kelam da ben edeyim.
................
Menüde biraz dolaşayım dedim, ancak pek beceremedim, biraz sıkıntı yaptı, bıraktım. Bakalım ileriki günlerde ne olacak.
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun Ömer abi :thumbup: :bravo: Eğer vaktimiz olsa beraber kutu açılım videosu çekecektik ama dün olmadı....

Abi yıllardır standard menüye alışan birisi için ilk başta bu kumanda oldukça tuhaf gelecek ki sen de bu süreci yaşıyorsun şu an :D Ama ilerleyen zamanlarda bence çok beğeneceksin :)

Ömer abi hayırlı olsun yeni kumandan :) Forumda çok paylaşımlar var bu konuda son zamanlarda. Buna katkı sağlayacak bir abimiz daha katılmış ekibe, çok güzel bir gelişme :thumbup:

Ömer abi hayırlı uğurlu olsun. :halay:

Kumandayla ilgili yorumlarını takip ediyor olacağız. :RCKolik:

Ömer Abi hayırlı olsun güle güle kullan. Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa her zaman buradayız.

Omer Erkan' Alıntı:
Taranis'in bu sürümünde, radyo ile birlikte X8R alıcı, boyun askısı, 2000 Mah NiMh pil, şarj cihazı ve 1GB micro SD kart geliyor. Pil soketine takılı değil ve pilin soketi, 2S LiPo pillerin balans ucu gibi. Muhtemelen LiPo kullanımına hazır olması için.

Bu soket konusu biraz sıkıntılı. Evet 2S balans soketi ama kumandayı açıp bakmadım; soketin ortasındaki uç boşta mı değil mi kontrol etmek lazım. Boşsa direk 2S pili balans soketi ile bağlayabiliriz. Bu arada kumanda da 3S pilde kullanabilirsin. Sadece bu soketten bir tane temin etmek gerekiyor.